Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 213114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1640 : 14 Ağustos 2024, 15:37:09 »
Şimdi laflafı açıyor yazıcam olmuyacak

-Bu ABD bizim akdeniz'de hakimiyet, söz hakkı,kaynaklarından yararlanmamızı istemiyor

-Bu ABD bize karşı pyd'yi silahlandırıyor ve bize karşı kullanmak istiyor

-Bu ABD Yunan tarafında ve bizim ege ile Kıbrısta sözhakkı olmamızı istemiyor

-Bu ABD bize karşı işgal planları var bkz. Konuşulan millenium challange tatbikatları

-Bu ABD bizim gemimizi vurdu (muavenat ve TCG Gaziantep)

-Bu ABD bizim Askerlerin başına Çuval geçirdi

-Bu ABD bop istiyor,arzu mevlüt peşinde ve herkonuda İsrail'i destekliyor bu zaten bilinen birşey ve bunun için bizi sıkıştırıyor,zorluklar çıkartıyor,önümüze taş çıkarıyor

Falan,filan,Fıstık yada bu ve benzeri sebepler....Bunları çoğaltabiliriz

Yani sonuçta uyuşmuyoruz,örtüşmüyoruz çıkarlarımız tamamiyle ters

"O zaman adama sorarlar " biz niye kaç senedir 40 F16 ,79 F16 modernizayon kiti ile ve podlar,mühimmatlar şeklindeki 23 milyar dolar üst(taban) fiyatlı paket için uğraşıyoruz,kapısında yatıyoruz,dileniyoruz yalvarıyoruz

Bu adamlar absürd şartlar koşuyor ya yada bizi oyalıyor ya..

Başka seçenek mi yok

Ef2000 Almanya vermiyor
Rafale Fransa ile ilişkiler kötü
Gripen ABD yapımı parçalar var(motor)

Batıda alternatif ve bize uyan sistem yok özellikle politik durumumuzdan ötürü halbuki aramız daha kötü durumda bile Fransa 'dan TRI 40 som motoru almışlığımız var yani rafale için bir şans var

Neyse yok var sayıyorum

Gelelim doğuya

Jf17 var j10 var j31 var su35 var(Çin ve Rus sistemleri)

Doğuda seçeneğimiz var

Bizi bölmek istemiyorlar,üzerlerimizde emelleri yok ,politik sıkıntılarımız yok ,İsrail'de taraf değiller vesaire vesaire..

Şimdi diyeceğiniz bu sistemlere bizim teknisyenler yabancı, Olsun S400 de yabancı sistemdi teknisyen sorunumuz vardı ama olabiliyormuş,olmuyacak işler değilmiş zamanla öğreniliyormuş s400 gibi (yani mazaret değil)

Gelelim ABD aldırmaz bizi ekonomik ambargolara boğar,evet doğru dolar dengemizi alt üst eder buna itiraz etmem ama kusura bakmayın kimse kendiyle çelişmesin bağımsızlıktan dem vuruyor, O zaman bu bedeli ödeyeceksin yada ağlamayacaksın hem şiş yanmasın hem kebap diye birşey olamaz neyse bağımsızlığın acı reçetesi ödeyecen...bkz. Kıbrıs için çektiğimiz yağ,tüp kuyrukları,Ambargolar her ne ise göze alıcan

Bir seçenek daha var..

Biz şu an yakın ve olası projeler al25, Al322 F,tf6000,tf10000 ile Anka3 ve kızılelma platformları
O zaman tüm yatırımı buraya yapacaksın ,tüm kurgularını ve savunma planlarını,doktrinlerini buna göre uyarlayacaksın sonuçta 23 milyar dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz

Sonuçta senin milli sistemlerin ile oluşturcağın orduya yaptırım uygulayacak halleri yok ya

Yani adama sorarlar senin milli savunma bakanın, Cumhurbaşkanın niye F16 paketi peşinde koşuyor diye..

"Yani sorun gene biziz" madem ABD'den almamız sıkıntılı,sancılı ve sakıncalı almazsın olur biter

Yani sorun gene biziz ABD F16 ları alın diye kafamıza silah dayamıyor,tehdit etmiyor,şantajda bulunmuyor...

Yani işin özü kendi suçumuzu ve alternatif yaratamamızın bedelini,sebebini ABD'ye atıp işin içinden çıkamayız

Suçu kendimizde arayacağız ABD senelerden beri belli olan ülke suçlu biziz...

İşine gelmiyorsa alma bu kadar basit ,hem adamı suçla hemde ikiyüzlü gibi adamın malının peşinde koş bu ne perhiz ne lahana turşusu

Alın size burda sorularda var hatta zahmet etmeyin diye bazılarının cevaplarınıda verdim hatta alternatiflerde sundum

Düşüncelerinizi merak ediyorum

Düşünüyorum düşünüyorum Özgür ve medeni ABD'de suç bulamıyorum ...

Sorun gene bizde yani politikalarımızda ve yönetenlerimizde.

« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2024, 15:39:40 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1641 : 18 Ağustos 2024, 12:03:24 »
http://youtu.be/FhgX14Q0YjI?si=mREJcY-iHKfQegBO

Tolga Özbek gündemi değerlendirmiş

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 635
« Yanıtla #1642 : 18 Ağustos 2024, 19:27:13 »
Tekrar soruyorum; canımız ciğerimiz, olmazsa olmazımız, her derdimize yetişmeyen çakma müttefikimiz ABD bize modernizasyon kitlerini ne zaman veriyor? Hani teröre karşı kullandığımız F-16 uçaklarını veren ABD var ya, onu soruyorum. Verdiği uçakların modernizasyonu için gereken kitleri ne zaman verecek diyorum? Yeni F-16 uçakları ne zaman verecek de demiyorum. Hani S400 bahanesiyle vermediği iddia edilen F-35 uçaklarından da bahsetmiyorum. Mevcut, her türlü radara yakalanabilen, yıllardır kullandığımız, neredeyse herkesin, neredeyse tüm özelliklerini bildiği emektar F-16 uçaklarımızın modernizasyonu için gerekli olan kitlerden bahsediyorum. O kadar da vurguladım yani anlaşılması için. Ne zaman?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1643 : 18 Ağustos 2024, 19:46:33 »
Emektar F-16 uçaklarımızın modernizasyonu için gerekli olan kitlerden bahsediyorum. O kadar da vurguladım yani anlaşılması için. Ne zaman?

ABD Baskanlik secimleri 5 Kasim 2024 . O tarihten once bir anlasma olasiligi oldukca dusuk. Secimler sorasi da zaten Christmas /Yeni Yil . 2025  Q1 de anlasma gerceklesebilir.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1644 : 18 Ağustos 2024, 20:01:15 »
Açık kaynaklarda ve bakanın açıklamalarından anlaşılan, Türkiye yeni uçakların Tusaş'da üretilmesini talep ediyor fakat LM ve ABD buna yanaşmıyor. Üretim LM'de yapılırsa yeni uçakların teslim tarihi uzayacak. Yanlış bilmiyorsam hali hazırda 130 civarı sipariş vardı ve yılda 20 uçak teslim ediliyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1645 : 18 Ağustos 2024, 20:31:20 »
Tekrar soruyorum; canımız ciğerimiz, olmazsa olmazımız, her derdimize yetişmeyen çakma müttefikimiz ABD bize modernizasyon kitlerini ne zaman veriyor? Hani teröre karşı kullandığımız F-16 uçaklarını veren ABD var ya, onu soruyorum. Verdiği uçakların modernizasyonu için gereken kitleri ne zaman verecek diyorum? Yeni F-16 uçakları ne zaman verecek de demiyorum. Hani S400 bahanesiyle vermediği iddia edilen F-35 uçaklarından da bahsetmiyorum. Mevcut, her türlü radara yakalanabilen, yıllardır kullandığımız, neredeyse herkesin, neredeyse tüm özelliklerini bildiği emektar F-16 uçaklarımızın modernizasyonu için gerekli olan kitlerden bahsediyorum. O kadar da vurguladım yani anlaşılması için. Ne zaman?

Bu işler süreç işi hemen noktalanamıyor

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 242
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1646 : 18 Ağustos 2024, 20:46:14 »
Yeni uçaklar şu zaman, bu zaman gelecekmiş önemli değil asıl önemli olan modernizasyon kitlerinin ne zaman geleceği olacak. Ya uçaklar 3'er, 5'er gruplar halinde ABD'ye Lockheed tesislerine gidip modernizasyondan geçtikten sonra geri gelecek ya da modernizasyon kitleri Türkiye'ye TUSAŞ tesislerine gelecek burada modernizasyondan geçecekler ki ABD buna yanaşmaz büyük ihtimal. Tabi 2. seçenekte uçakların modernizasyonu daha çabuk bitecek bizde bunu istiyoruz.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2024, 20:47:09 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1647 : 18 Ağustos 2024, 20:54:35 »
Yeni uçaklar şu zaman, bu zaman gelecekmiş önemli değil asıl önemli olan modernizasyon kitlerinin ne zaman geleceği olacak. Ya uçaklar 3'er, 5'er gruplar halinde ABD'ye Lockheed tesislerine gidip modernizasyondan geçtikten sonra geri gelecek ya da modernizasyon kitleri Türkiye'ye TUSAŞ tesislerine gelecek burada modernizasyondan geçecekler ki ABD buna yanaşmaz büyük ihtimal. Tabi 2. seçenekte uçakların modernizasyonu daha çabuk bitecek bizde bunu istiyoruz.

Doğu Akdeniz'de önemli bir enerji kaynağı yoksa, bizi Kıbrıs'tan çıkarmaya çalışmıyorlarsa, bu şartlarda ABD Suriye'de PKK/PYD politikasından vazgeçse, Kürt Devleti kurma ısrarından geri dönse bizim açımızdan sorunların %90'ı çözülecek aslında.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1648 : 18 Ağustos 2024, 20:57:11 »

Modernizasyon konusunda anlaşma oldu zaten. Sıkıntı yeni uçakların üretimi. LM modernizasyon yapmak istemiyor zaten. İlk uçak Hava bakımda modernize edildikten sonra LM tesisleri gider, denetlenir, sonra da peşin sıra diğer modernizasyonlar Türkiye'de yapılır. Şuan kilit olan konu yeni uçakların üretimi. LM, ABD tesislerinin kapanmaması için uçakların burada üretilmesini istiyor, dile kolay 2 yıllık üretimden bahsediyoruz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1649 : 18 Ağustos 2024, 22:38:12 »
http://haber.aero/sivil-havacilik/f-16lar-nerede-ve-nasil-uretiliyor/

Bazı soruların cevabını verir

130 sipariş var ayda 4 uçak kapasitesine çıkılacak bunların tamamlanması yaklaşık 3 yıl

2025 de sipariş devreye girse 2027 en geç ilk siparişler gelir tahminim 2028-2029 sipariş tamamlanır