Gönderen Konu: S 400 Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 109417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
Ynt: S 400 Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #440 : 27 Eylül 2024, 18:10:13 »
https://www.youtube.com/watch?v=MM4NbWr8klI

Gerçeklerden bu kadarmı çok uzaktasınız.
Siz o uçakları abd istemediği yerde asla kullanamayacağınız gibi motorunu dahi çalıştıramazssınızo
O uçağa sahip olabilirsiniz fakat abd istemedikçe uçamazssınız.

ARJANTİN Falkland savaşında savaşı nasıl kaybetti biliyormusunuz pistin sonunda bir çok avrupa ve abd menşeli uçak yere çakıldı elindeki exsoz füzeleri çöp oldu.

Bence bu saçmalıkları facebook sayfasında filan paylaşım. Ancak oradaki emekli dedeler yer bunları. Exsoz füzeleri çok iyi ama ;D

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 27 Eylül 2024, 19:42:31 »
Diyelim yada varsayalım ben gerçeklerden uzağım değilim ama öyle varsayalım...

Verdiğiniz linkte Kıbrıs'tan çıkmamız isteniyormuş pekala öyle mi? Sağlamasını yapalım

Biz Kıbrıs'ta 1974 ten beri işgalci statüsündeyiz...

O zaman bize sırasına göre tıpkı f35 teki gibi f4 ve F16 lar verilmezdi aynı şekil F16 lar ortak üretim ile ürettirilmezdi.sonucta bu baskıyı 1974 den beri yapması gerekmiyor mu ? Evet gerekiyor hadi siz söylemeden ben söyleyeyim f4 leri verirdi çünkü soğuk savaş vardı diyeceksiniz sscb ile peki F16 lar çoğu 90 lardan sonra 2000 leri 2010 ları kapsayacak şekilde envantere girdi modernize edildi ccıp modernizasyonu ve bu esnada sscb yıkıktı.
Yine aynı mantıkla f35 e bizi ortak ederken bilmiyorlar mıydı Kıbrıs'ta askerimizin olduğunu yani linkteki bu haberin ne kadar uydurulduğunu ordan pay biçin.

Gelelim ABD istemezse f35 çalışmaz e o zaman F16 da çalışmaz ondada görev bilgisayarı var uçus bilgisayarı var uçus yazılımı var,görev yazılımı var,datalink var,uydu haberleşme var yani dış müdahaleye açık.. O zaman F16 larıda toplatalım oda mazallah bir müdahale ile çöpe dönüşebilir,halbuki egede Yunan'a güneyde PKK ve pyd'ye gayet güzel bir biçimde kullanıyoruz..Aynı mantıkla İran f14 ve f4 leri uçuramaması lazım

Yani yazdıklarınızı neresinden elle tutup ipe alayım bilemiyorum.

Sizin dediğiniz gibi bir tuşla bloke etseler böyle silahları kimsenin ,kimseden silah almaması lazım her ülke kendi silahını üretme derdine düşer.yoksa teknik olarak yapamazlar demiyorum işin ucunda pazar ve silah satışını kaybetme var.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 242
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #442 : 27 Eylül 2024, 21:11:03 »
Elon Musk'un Çeçenistan lideri Kadirov'un Cybertruck'unu binlerce km öteden kullanıma kapattığı bir ortamda F-35'lerden de bir süpriz çıkması şaşırtıcı olmaz. Ayrıca hala sayın Denizci16'nın S-400'lerin F-35'lerin gelmemesinin tek sebebi olduğuna inanmasına da artık yazacak bir şey yok çünkü bu olayı daha önce defalarca tartıştık dönüp dolaşıp yine aynı yere geliyoruz maalesef.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 27 Eylül 2024, 21:37:58 »
Bu kadar F-35 alan, para yatıran, ülkelerinin hava korumasını emanet eden ülkeler salak. Tek akıllı, F-35 almayan, kovulan değil bakın almayan, Türkiye. Yersen.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 27 Eylül 2024, 22:55:18 »
Şu anda savaş ortamında Putin'e S-400 geri verelim derse yok demez, para olmasa da buğday ve ayçiçek karşılığında geri alır. Hindistan'a da S-400 teslimatını tamalayamadı savaştan dolayı, şu anda Ruslara lazım.

Soru şu, diyelim ki Ruslar geri aldı, ABD F-35'leri verecekmi, onu geçtim F-16 modernizasyonu da yapacakmı?
Ortam güllük gülistanlıkmı olacak, tek suçlu S-400 ise 99% eminim Putin seve seve geri alır...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 27 Eylül 2024, 23:34:42 »
Şu anda savaş ortamında Putin'e S-400 geri verelim derse yok demez, para olmasa da buğday ve ayçiçek karşılığında geri alır. Hindistan'a da S-400 teslimatını tamalayamadı savaştan dolayı, şu anda Ruslara lazım.

Soru şu, diyelim ki Ruslar geri aldı, ABD F-35'leri verecekmi, onu geçtim F-16 modernizasyonu da yapacakmı?
Ortam güllük gülistanlıkmı olacak, tek suçlu S-400 ise 99% eminim Putin seve seve geri alır...

Ah keşke göndersek, bol bol ayçiçek yağı kullanırız. ;D

Sürekli tekrarladığım şey, S-400 konusu hiçbir zaman teknik bir konu olmadı. Türkiye yıllarca ABD'ye, gelin bunu teknik olarak değerlendirelim dedi. ABD bir kez olsun masaya oturmadı. ABD içinde ileride bir sorun oluştuğunda Türkiye'nin İran ve Rusya yanında saf tutacağı gibi bir saçmalık dillendi. Sonrada Yahudi ve Arap lobileri ile "düşünce kuruluşları" üstünden konuyu dallanıp budaklanıp ABD'nin içine işlendi. ABD içinde halay çeken dalkavuk bürokratlarda konuya balıklama atladı. Obama'nın, CB'den olan nefreti ve vasıfsızlığı da konuya eklenince. Mükemmel kombo oluştu.

Şimdi teknik bir konu çözmeye çalışan Türk tarafı bir türlü sonuca varamıyor. Acaba neden... Şimdi bizim içimizde de aklı başında olanlar, yahu bırakın bu teknik meknik işleri, algıyı değiştirin diyebildi, sonunda. Yanda birileri bu sesleri dinlemek zorunda kaldı. Üstüne Ukrayna gibi bir fırsat çıkınca bizde iyi değerlendirdik. Her şey bir nebze dengele gelirken CB'nin saplantıları yine coştu ve  BM toplantısı için gittiği ABD'de, Filistin ile Hizbullah'ı ayıracağına, Hizbullah övdü. Neyse birde bunla uğraşırız bir 5 yıl.

Sonuç olarak algıyı değiştiremediği sürece Türkiye-ABD ilişkileri tekrar yoluna girmesi zor. S-400'ü benzin döküp yaksak bile konu kapanmaz. Bu seferde Suriye'de dostlarımız vuruyorsunuz diye ciyaklarlar.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2024, 00:32:38 Gönderen: kabardey »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
« Yanıtla #446 : 27 Eylül 2024, 23:41:27 »
http://youtu.be/lwY2Lm-u52k?si=q74VAs0JvEXJhGzh

Msb'lığı incirlik ve s400 haberine itibar etmeyiniz demiş.

100 f35 10 milyar dolar idi bize maliyeti
-10 milyar dolar iş payı olarak geri dönecekti
-şimdi f35 alamadığımız için F16 ve paketi için 23 milyar dolar maliyete katlanıyoruz

Yani zararımız 100 uçak ve 30 milyar dolar

-O yüzden s400 Ler gerekirse incirliğe konulsun .

-gerekirse Rusya'ya bedava geri verilsin.

her türlü kâra geçeriz.

Bakın bunu da bir çok kez ele almıştık. F 35 uçakların Tedariğini toplam bedeli 20 milyar $ olacaktı dediğiniz gibi tedarik zincirinde dahil olduğumuz için 10 milyar $’a mal olacak diyelim. Bu 100 uçaklar O fiyata bize ekip mansız ulaşacaktı. Yani silah, sensör Ve hedefleme Potlar bedelleri daha ekstra üzerine gelecekti. Bakım ve onarımdan daha bahsetmiyoruz.

Buna benzer F on altılara da geçerli olacaktı sadece ucaklari tedarik etmeyecektik buna ilaveten modernizasyon kitleri, binlerce hava hava ve hava yer füzeleri ve hedeflerime potları dahil olacaktı toplam 23 milyar $’a. Baştan öyle bir liste çıkarıp sunduk ama bu değil ki bunların hepsini tedarik Edip alacağız. Artı yeni gelen uçakların üzerinde kendi sistemlerimizi entegrasyon edemiyoruz. Kitlerle modernizasyona tabi Tutulan uçaklar için de geçerli mi orasını tam çıkaramadım. Bunu burada Vakıflı arkadaşlara tekrar bir sormam lazım. Şimdiki elimizde neredeyse tüm F16 üzerinde Füze ve kokpit entegrasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Bunu ben ismini vermek istemedim bilirkişiden öğrendim

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
« Yanıtla #447 : 28 Eylül 2024, 00:12:39 »
Elon Musk'un Çeçenistan lideri Kadirov'un Cybertruck'unu binlerce km öteden kullanıma kapattığı bir ortamda F-35'lerden de bir süpriz çıkması şaşırtıcı olmaz. Ayrıca hala sayın Denizci16'nın S-400'lerin F-35'lerin gelmemesinin tek sebebi olduğuna inanmasına da artık yazacak bir şey yok çünkü bu olayı daha önce defalarca tartıştık dönüp dolaşıp yine aynı yere geliyoruz maalesef.

Bundan seneler evvel F 35 leri istiyorum dediğimde bu forumda cadı avına kurban gitmediğim kalmıştı. Şimdi bu aynı arkadaşlar benden öte F 35 ci oldular. Dünya tersinden dönüyor. Bu forum’da bile.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 28 Eylül 2024, 00:15:42 »
Demek istediğim devamlı tencereye ısıtıp S-400 yüzünden F-35 alamadık gibi tartışmalar var. S-400 kurtulmanın yolu çok basit, Ruslara hava niteliğinde şu anda lazım olan sistem. Vereceksen şu anda ver ve kurtulursun...
S-400 geri verdin, F-35 gelme garantisi varmı. Belli bir kesim var, afedersin b.k olsun ama ABD yapımı olsu gibi. F-35 kötü demiyorum, gelişmiş 5.nesil savaş uçağı. Bu jet uçağı olmazsa ölürüz, yarın F-35 Yunan'ın elinde olursa gelir işgal eder, bittik tükendik gibi.

F-35 ülke ekonomisini, silahlı kuvvetlerini, demokratik ve sosyal yapısını belirlemiyor. Orta ve uzun vadede milli olarak kendin silahlı kuvvetlerini geliştirisin, şu anda bile bölgenin en kuvvetli gücü elinde ve NATO'dasın. F-35 alamadık diye ağlamaya gerek yok.

KAAN projesi, değişik İHA projeleri, seyir ve balistik füzeleri, HSS sistemleri konusunda hızlı bir şekilde ilerleme var.
Önümüzdeki savaşları İHA, dron ve balistik füzelerin düdüğü çalacağı döneme geldik. Bence Türkiye balistik füzelere daha çok önem vermesi gerekiyor.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #449 : 28 Eylül 2024, 00:24:07 »
Buna benzer F on altılara da geçerli olacaktı sadece ucaklari tedarik etmeyecektik buna ilaveten modernizasyon kitleri, binlerce hava hava ve hava yer füzeleri ve hedeflerime potları dahil olacaktı toplam 23 milyar $’a. Baştan öyle bir liste çıkarıp sunduk ama bu değil ki bunların hepsini tedarik Edip alacağız. Artı yeni gelen uçakların üzerinde kendi sistemlerimizi entegrasyon edemiyoruz. Kitlerle modernizasyona tabi Tutulan uçaklar için de geçerli mi orasını tam çıkaramadım. Bunu burada Vakıflı arkadaşlara tekrar bir sormam lazım. Şimdiki elimizde neredeyse tüm F16 üzerinde Füze ve kokpit entegrasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Bunu ben ismini vermek istemedim bilirkişiden öğrendim

23$ milyar FMS'de geçen değer. Bu değer en üst sınırdan belirlenir ve bol keseden söylenir. Bu yüzden son imzalanan anlaşmalar her zaman daha düşük bir rakam olur.

Türkiye'nin, F16 block 30 ve 40 için kaynak kodlarına erişim izni var. Fakat Özgür projesi anladığım kadarı ile biraz izinsiz yapılan, LM ve ABD'nin göz yumduğu bir girişim. 3. ülkelere satışı mümkün olmayan, Türkiye'nin kendi için yaptığı bir iş olduğu için fazla dillendirmiyorlar. Gelecek F-16V ve modernizasyon kitlerine herhangi bir yerli mühimmat eklenemeyecek. Yerli mühimmatlar sadece Özgür modernizasyonundan geçmiş F-16'larda yada F-16V modernizasyona girmemiş block 40'larda kullanılabilecek.