Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1090 : 10 Eylül 2024, 00:50:39 »
Benim merak ettiğim M48A1T1 ve T2 lerin ordudaki şu anda durumu nedir. Yaygın kanı hakda verilebilir şekilde bunların artık çöp olduğu şeklinde ama benim kişisel görüşüm 90 larda ciddi modernizasyon ile motoru namlusu aktarma organları yani tüm yürüyeni silahları değişmiş olduğu için belkide eldeki M60 lardan daha diri durumdalar.  Ben 105 mm topu olan motoru yürüyeni 90 larda değişmiş olan bir silahın çöp olabileceğine ikna olamıyorum. 90 larda motoru değişti deyince çok geliyor ama tank dediğin yılda bazıları 1 km bile yol gitmiyordur. Benim kişisel hissiyatım M48A1T1-T2 lerin Leo2A4 ler ne zaman envanterden çıkartılır ise o zamana kadar orduda kalması şeklinde.

Bence tankların zırh koruması 30 mm topa dayanacak geleneksel zırh ile zırhlanması ve aktif koruma ile desteklenmesi şeklinde olmalı M48 lerinde bu çerçevede basit bir kule iyileştirmesi ile modernize edilmesi ve ilerleyen zamanda tüm tankların aktif koruma paketi ile ek koruma ile güçlendirilmesi şeklinde kullanılması gerek
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 00:59:04 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1091 : 10 Eylül 2024, 00:58:40 »
Asla çöp değil. Bakınız sahada Ruslar depodaki tanklarını bile yeniden kullanmaya başladılar. Biz geçmişte artık gözden çıkarılan tankları bile topundan faydalanmak üzere doğuda çakılı mevzi olarak kullanmışızdır.

Arkadaşlar kaçırdığımız bir konu var. Bizim etrafımızdaki ülkelerin haline bakın. Suriye'de devlet kalmadı neredeyse. Irak daha yeni yeni devlet düzeni kurmaya çalışıyor. İran ambargolarla uğraşıyor. Etrafımızda rakip olarak Yunanistan ve her şeye rağmen İran var. Onların tank envanteri de bizim durumumuzdan farksız. Suriye ve Irak'tan üzerimize yönelen teröre karşı tankları da kullanacağız elbette ama İHA/SİHA gibi araçlar artık ön plana çıkıyor.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1092 : 10 Eylül 2024, 01:02:42 »
Benim merak ettiğim M48A1T1 ve T2 lerin ordudaki şu anda durumu nedir. Yaygın kanı hakda verilebilir şekilde bunların artık çöp olduğu şeklinde ama benim kişisel görüşüm 90 larda ciddi modernizasyon ile motoru namlusu aktarma organları yani tüm yürüyeni silahları değişmiş olduğu için belkide eldeki M60 lardan daha diri durumdalar.  Ben 105 mm topu olan motoru yürüyeni 90 larda değişmiş olan bir silahın çöp olabileceğine ikna olamıyorum. 90 larda motoru değişti deyince çok geliyor ama tank dediğin yılda bazıları 1 km bile yol gitmiyordur. Benim kişisel hissiyatım M48A1T1-T2 lerin Leo2A4 ler ne zaman envanterden çıkartılır ise o zamana kadar orduda kalması şeklinde

Bizdeki M48'ler A5, A1 değil. M48A5T1'ler aktif görevden çekildi. Şuan sadece M48A5T2'ler aktif görevde. Bu tanklarda M68E1'in MKE'de üretilen versiyonu olan, M68T namlusu kullanılıyor. Bu tanklar modernizasyon ile M60A3TTS ile aynı seviyeye getirildi. Atış kontrol sistemi M1 tankının ilk 105mm namlulu versiyonunda kullanılan sistem. Aynı M1'deki gece görüş ve termal sistemleri mevcut. Aslında elektronik sistemlerde Leo2A4 ile aynı jenerasyon. Dediğiniz gibi bu tanklar aslında 90 ve 2000'lerin tankı ve artık ne koruma olarak, ne de mevcut atış sistemleri ile modern görevleri sağlayamıyorlar. Bu yüzden çoğu sabit mevzilerde termal tarayıcı gibi kullanılıyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1093 : 10 Eylül 2024, 01:05:10 »
Şahin e ve Kabardey e birer beğeni ateşledim mevcut durumu sayılarla rakamlarla özetledikleri için

Barış zamanı özelliklede uzamışsa silahlar o kalibre bu kalibre o motor bu motor diye kategorize edildikçe değeri gözlerden kaçabiliyor. Silahlar konuşmaya başlayınca bir tane düşman 81 lik havanın bile ne kadar büyük güç olduğu ortaya çıkıyor. Savaş çıksa bu burun kıvırdığımız m48 ler düşmanı kahrederler şaşar kalırız
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 01:28:19 Gönderen: putty »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1094 : 10 Eylül 2024, 01:26:00 »
88'lik havan yok, hiç olmadı, 88'lik Alman Uçaksavar veya Tanksavar topu veya 81'lik yada 82'lik havan demek istedin galiba.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1095 : 10 Eylül 2024, 01:28:02 »
81 dedim zaten ben

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1096 : 10 Eylül 2024, 01:28:48 »
Tabiki

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1097 : 10 Eylül 2024, 10:56:54 »
m-48 ler motor gücü yeterli gelirse ERA zırhlarla donatılıp elektronik destek sistemleri ile desteklendiği takdirde bence geçici olarak iş görür lakin tankçıya sorduğumda sanırım 2-2.5km menzili varmış abramsların menzili 4-5 km menzile sahipmişler buna göre TUFAN manyetik topun ilk versiyonunu m-48'e yüklesen hani o küçük namlulu olan prototip sistemi yüklesen nasıl olur menzili nerden baksanız en az 4-5 km olur herhalde zira tufan 50+km menzile sahip....

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1098 : 10 Eylül 2024, 11:22:46 »
Benim merak ettiğim M48A1T1 ve T2 lerin ordudaki şu anda durumu nedir. Yaygın kanı hakda verilebilir şekilde bunların artık çöp olduğu şeklinde ama benim kişisel görüşüm 90 larda ciddi modernizasyon ile motoru namlusu aktarma organları yani tüm yürüyeni silahları değişmiş olduğu için belkide eldeki M60 lardan daha diri durumdalar.  Ben 105 mm topu olan motoru yürüyeni 90 larda değişmiş olan bir silahın çöp olabileceğine ikna olamıyorum. 90 larda motoru değişti deyince çok geliyor ama tank dediğin yılda bazıları 1 km bile yol gitmiyordur. Benim kişisel hissiyatım M48A1T1-T2 lerin Leo2A4 ler ne zaman envanterden çıkartılır ise o zamana kadar orduda kalması şeklinde.

Bence tankların zırh koruması 30 mm topa dayanacak geleneksel zırh ile zırhlanması ve aktif koruma ile desteklenmesi şeklinde olmalı M48 lerinde bu çerçevede basit bir kule iyileştirmesi ile modernize edilmesi ve ilerleyen zamanda tüm tankların aktif koruma paketi ile ek koruma ile güçlendirilmesi şeklinde kullanılması gerek

Genelde M48'lerin G.doğuda karakollarda sabit olduğunu varsayarsak hiç yol gider gözü ile bakmamak lazım,sabit bir şekilde mevzi korur o ona yeter

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1099 : 10 Eylül 2024, 11:28:53 »
Ben şunu anlayamıyorum. M-60'a mzk tareti takalım onla birlikte atış kontrol sistemi değişsin, motor 1200 bg olsun, zaten modernizenin kuralıdır paletler vs hep elden geçer, aktif koruma sistemi takılsın vs.vs.

E ne kaldı geriye? Eski teknoloji metalurujiye sahip gövde şasisi?  105mm taret?

105 mm taret en iyi kondisyonda Dm-63 serisi sabotla 530mm delebilmekte olduğu testlerde görülmüştür dostlar.
Yani öyle veya böyle baş üstü tankların hiçbirini ön zırhtan delemiyor.

Modernize anlamında bir tanka bu kadar para yatıracaksak bu modernizede kullanılacak sistemleri yeni bir gövde de 120mm bir topla kullanmak daha kazançlı bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;