Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1060 : 09 Eylül 2024, 15:29:06 »
O yüzden iş bilenin kılıç kuşananın ortaokul mezunu veya değil burası önemli değil,önemli olan konuya hakimiyeti

Standlardaki "ürün tanıtıcıları" her zaman konuya hakim olmazlar. Olsalar bile, bazen sorulan soruya yanıt vermeye yetkili olmayabilirler. Hatta bazen yalan bilgi vermeleri dahi emredilmiş olabilir!

Sahadan rivayet aktarmak, olsa olsa gazeteciliktir. O konuya hakim olmakla ilgisi yoktur. Ve çok gerekli bir iştir, çünkü halkın çıkarlarını otoriteye karşı savunurlar. Şunu yapsa idi gazeteciydi: "Kullanıcıdan aldığım duyumlara göre, tankların stabilizasyonu bozukmuş. Mahkemede ispatlayabilirim." Gazetecilik ise adâbıyla yapılması gereken bir iştir.

Ama o bu yolu seçmiyor. "Alaman topunu bize yerli ve milli diye kakaladılar!" veya, "G. Kore'nin bile beğenmediği motoru (eleman daha güç paketi ile motoru ayırd edemiyor) seçtiler!" veya, "Kullanımdaki tankların stabilizasyonu bozukmuş" iddialarında bulunuyor. Bu iddiaların kanıtı nerede? Yok. Mahkemede ispat edebilirim dedi mi? Demedi. Bu durumda da gazeteci vasfını yitiriyor ve müfteri durumuna düşüyor.

Resmi makamlar, mahkeme emri olmadıkça açıklamasına kanıt vermek zorunda değillerken, araştırmacı gazeteci her iddiasına kanıt göstermek zorundadır. Bunu unutmamak lazım.
+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1061 : 09 Eylül 2024, 15:55:27 »
Hade Altay tank projesine soyundugumuzda tank motorunu distan tedarik edebilecegimiz dusuncesi ile konuya yeterli agirlik vermedik ta ki umdugumuz daglara kar yagana kadar.

Simdi de diyorsunuz ki envanterimizdeki tanklarin top stabilizasyon sistemlerini modernize etmekte disa bagimli olabiliriz!
Peki Altay tank projesine soyunurken bu sistemleri yerelde uretebilmek icin ne kadar yterliyiz ? Yoksa  Tankin ana motoru gibi bu konuda da disa bagimliyiz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1062 : 09 Eylül 2024, 16:03:45 »
Hade Altay tank projesine soyundugumuzda tank motorunu distan tedarik edebilecegimiz dusuncesi ile konuya yeterli agirlik vermedik ta ki umdugumuz daglara kar yagana kadar.

Simdi de diyorsunuz ki envanterimizdeki tanklarin top stabilizasyon sistemlerini modernize etmekte disa bagimli olabiliriz!
Peki Altay tank projesine soyunurken bu sistemleri yerelde uretebilmek icin ne kadar yterliyiz ? Yoksa  Tankin ana motoru gibi bu konuda da disa bagimliyiz.

Çok güzel yakaladınız konuya böyle yaklaşmak lazım
+1

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1063 : 09 Eylül 2024, 16:07:18 »
Arkadaşlar sosyal medyada şebeklik peşinde koşmak isteyen koşsun onların bileceği iş, fakat fuar alanında ya hevesli bir çalışan yada 3-5 şey ezberletilip oraya koyulan adamı sıkıştırarak ego tatmin eden insandan fazla bir şey beklememek gerek.

Ben pek çok fuara katıldım. Pek çok firmanın alandaki personeli ile sohbet etme, soru sorma imkanına eriştim. Orada özellikle büyük firmalarda yetkili insanları bulmak çok zor. Onları bulsanız bile zamanları yok, 3-5 kelime konuşuyorsunuz. Tabi ben sektör dışı bir insan olduğum için bana ayrın süre fazla bile o insanlar için. Pek çok seyide konuşmazlar, konuşamazlar.

Stabilizasyon çalışmıyor
Stabilizasyon motorları dışardan temin edilemiyor
Stabilizasyon motorları yerli olarak yenilemiyor

M60 için üreticisi kim ki bize parça satmıyor mesela? Adam o üretim hatlarını 30 yıl önce kapatmış olmasın? Belki de ondan satan yoktur. ;D M serisi tanlar için pek çok yedek parçayı zaten biz kendimiz üretiyoruz, mecburuz çünkü başka satıcı yok. Bu tankların hepsi 70-80'lerin tankları. Üzerlerindeki sistemlerde öyle. Doğası itibari ile araçların modern muharebe sahalarındaki karşılaştıkları tehditlere cevap vermeleri mümkün değil. Bu yüzden herkes bas bas modernizasyon için bağırıyor. Elimizdeki en yeni olan M60T'ler için bile atış kontrol sistemlerini yenilemek zorunda kaldık. Birbirinden bağımsız sistemlerin yarattığı sıkıntıyı çözmek için, oturup baştan atış kontrol sistemi yenilendi.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1064 : 09 Eylül 2024, 16:08:28 »
Arkadaşlar tanklarımızı eksiklerini performanslarını tartışırız da Allah aşkına Kadir Baba denen şahıs Fesli Kadiri seven bir adam. Ortaokul mezunu olup kendisini tank mühendisi ilan edecek durumda bir şahıs. 10 söylediğinden 4 ü belki doğru belki değil. Bu platformda kendisine kimse ben şuyum buyum demeden birbirimizle gayet seviyeli şekilde tartışıp çok daha az yanlış bilgileri paylaşıyoruz. Adam kar maskesiyle yayın yapıyor. Evde oturup internette silah nasıl kullanılır meskun mahalde nasıl savaşılır falan atıp tutuyor...da burada tutmasın attıkları...Gözünüzü seveyim...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1065 : 09 Eylül 2024, 16:08:50 »
Sn. Metin62

Tankların taretleri ve topları iki şekilde hareket eder .

1-hidrolik (bu eski teknoloji)
2-elektromekanik(Bu yeni teknoloji)

Altay bu iki teknikten hangisini kullanıyor bilmiyorum

Ama yerli olsa idi vurgulanırdı

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1066 : 09 Eylül 2024, 16:13:47 »
Arkadaşlar tanklarımızı eksiklerini performanslarını tartışırız da Allah aşkına Kadir Baba denen şahıs Fesli Kadiri seven bir adam. Ortaokul mezunu olup kendisini tank mühendisi ilan edecek durumda bir şahıs. 10 söylediğinden 4 ü belki doğru belki değil. Bu platformda kendisine kimse ben şuyum buyum demeden birbirimizle gayet seviyeli şekilde tartışıp çok daha az yanlış bilgileri paylaşıyoruz. Adam kar maskesiyle yayın yapıyor. Evde oturup internette silah nasıl kullanılır meskun mahalde nasıl savaşılır falan atıp tutuyor...da burada tutmasın attıkları...Gözünüzü seveyim...

Fesli'yi sevmesi benim gözümde negatif bir puan

Ama bu stabilizasyon konusu daha önce bu eleman bir tankçının yüzünü buzlayarak ve sesini değiştirerek bu stabilizasyon meselesini sordu

Adamda Astsubay veya Subaydı ve dediki Stab falan çalışmıyor bulsam o video'yu atıcam buraya yani bu stabilizasyon iddası yeni değil

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1067 : 09 Eylül 2024, 16:32:38 »
Bazi arkadaslarimizin bahsetmis oldugu M48,M60 serisi tanklarin uretim hatlarinin yillar once kapanmis oldugu cok dogru.

Ancak M48, M60  tanklardan binlercesi yillar icerisinde uretildigi gibi bir cok Nato ulkesi ulkelerinde Tanklar envanterlerinde olmasa da depolarinda halen yedek parca kitleri mevcut olabilecegini dusunuyorum.

M48, M60 Tanklarin Stabilazasyon sistemlerinin gunumuz tanklarinin stabilizasyon sitemlerinden daha degisik teknoloji icermesi yaninda cok daha basit mekank sostemler olabileceklerini dusunuyorum. Ulkemizde ters muhendislikle M serisi tanklarimiz icin en az orijinali hatta cok daha iyisinin uretilebilecegini dusunuyorum. ( tabii gercekten boyle bir sorunumuz var ise)

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1068 : 09 Eylül 2024, 16:39:34 »
BM48, M60 Tanklarin Stabilazasyon sistemlerinin gunumuz tanklarinin stabilizasyon sitemlerinden daha degisik teknoloji icermesi yaninda cok daha basit mekank sostemler olabileceklerini dusunuyorum. Ulkemizde ters muhendislikle M serisi tanklarimiz icin en az orijinali hatta cok daha iyisinin uretilebilecegini dusunuyorum. ( tabii gercekten boyle bir sorunumuz var ise)

Üretiyoruz zaten. ;D

Sn. Metin62

Tankların taretleri ve topları iki şekilde hareket eder .

1-hidrolik (bu eski teknoloji)
2-elektromekanik(Bu yeni teknoloji)

Altay bu iki teknikten hangisini kullanıyor bilmiyorum

Ama yerli olsa idi vurgulanırdı

Çok basit bir arama ile ulaşabilirsiniz. Elektrikli.

https://www.bmc.com.tr/savunma-sanayi/altay/teknik-ozellikler

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1069 : 09 Eylül 2024, 17:07:33 »
Alın size bilgi M48 tanklarının krank milini motus firması üretiyor ve ithal ediyor. Şimdi M48 tankınin krank milini üreten insanlar mı mühendis yoksa haberi veren ben mi?
Pek tabi bizim tanklarımız eskidi. Bütçemiz yeterli olmadığı için tanklarımızı modernize ederek kullanıyoruz. Motor ve sanziman ambargosu malum.
Bunu bilen mi? Motoru sanzimani geliştirenler mi mühendis?

Yukarida bahsedilen bilgiler de oyle spesifik bilgiler değil kademe teknikeri size 5 dakika da cok daha fazla ayrintili derin bilgiler verebilir?

Son olarak sahsim adina konuşmak gerekirse derin teknjk bilgim yok çevremdeki mühendis ve askerler vasıtasıyla pek çok bilgiye ulasabiliyorum ama bunu da savunma sanayi uzmani olarak yazmıyorum. Bazılarını da özellikle yazmaya gerek duymuyorum zaten çoğu bilinen bilinmese bile bilgi değeri yuksek şeyler değil.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2024, 17:28:55 Gönderen: Bogü Alp »
Şehit Piyade Yarbay İlker Çelikcan. Saygı ve Rahmetle.