Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1070 : 09 Eylül 2024, 17:30:46 »
Arkadaşlar sosyal medyada şebeklik peşinde koşmak isteyen koşsun onların bileceği iş, fakat fuar alanında ya hevesli bir çalışan yada 3-5 şey ezberletilip oraya koyulan adamı sıkıştırarak ego tatmin eden insandan fazla bir şey beklememek gerek.

Ben pek çok fuara katıldım. Pek çok firmanın alandaki personeli ile sohbet etme, soru sorma imkanına eriştim. Orada özellikle büyük firmalarda yetkili insanları bulmak çok zor. Onları bulsanız bile zamanları yok, 3-5 kelime konuşuyorsunuz. Tabi ben sektör dışı bir insan olduğum için bana ayrın süre fazla bile o insanlar için. Pek çok seyide konuşmazlar, konuşamazlar.

Stabilizasyon çalışmıyor
Stabilizasyon motorları dışardan temin edilemiyor
Stabilizasyon motorları yerli olarak yenilemiyor

M60 için üreticisi kim ki bize parça satmıyor mesela? Adam o üretim hatlarını 30 yıl önce kapatmış olmasın? Belki de ondan satan yoktur. ;D M serisi tanlar için pek çok yedek parçayı zaten biz kendimiz üretiyoruz, mecburuz çünkü başka satıcı yok. Bu tankların hepsi 70-80'lerin tankları. Üzerlerindeki sistemlerde öyle. Doğası itibari ile araçların modern muharebe sahalarındaki karşılaştıkları tehditlere cevap vermeleri mümkün değil. Bu yüzden herkes bas bas modernizasyon için bağırıyor. Elimizdeki en yeni olan M60T'ler için bile atış kontrol sistemlerini yenilemek zorunda kaldık. Birbirinden bağımsız sistemlerin yarattığı sıkıntıyı çözmek için, oturup baştan atış kontrol sistemi yenilendi.

+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1071 : 09 Eylül 2024, 18:33:57 »
Arkadaşlar sosyal medyada şebeklik peşinde koşmak isteyen koşsun onların bileceği iş, fakat fuar alanında ya hevesli bir çalışan yada 3-5 şey ezberletilip oraya koyulan adamı sıkıştırarak ego tatmin eden insandan fazla bir şey beklememek gerek.

Ben pek çok fuara katıldım. Pek çok firmanın alandaki personeli ile sohbet etme, soru sorma imkanına eriştim. Orada özellikle büyük firmalarda yetkili insanları bulmak çok zor. Onları bulsanız bile zamanları yok, 3-5 kelime konuşuyorsunuz. Tabi ben sektör dışı bir insan olduğum için bana ayrın süre fazla bile o insanlar için. Pek çok seyide konuşmazlar, konuşamazlar.

Stabilizasyon çalışmıyor
Stabilizasyon motorları dışardan temin edilemiyor
Stabilizasyon motorları yerli olarak yenilemiyor

M60 için üreticisi kim ki bize parça satmıyor mesela? Adam o üretim hatlarını 30 yıl önce kapatmış olmasın? Belki de ondan satan yoktur. ;D M serisi tanlar için pek çok yedek parçayı zaten biz kendimiz üretiyoruz, mecburuz çünkü başka satıcı yok. Bu tankların hepsi 70-80'lerin tankları. Üzerlerindeki sistemlerde öyle. Doğası itibari ile araçların modern muharebe sahalarındaki karşılaştıkları tehditlere cevap vermeleri mümkün değil. Bu yüzden herkes bas bas modernizasyon için bağırıyor. Elimizdeki en yeni olan M60T'ler için bile atış kontrol sistemlerini yenilemek zorunda kaldık. Birbirinden bağımsız sistemlerin yarattığı sıkıntıyı çözmek için, oturup baştan atış kontrol sistemi yenilendi.

Sn.Kabardey bana resmen orta açtınız yada al şunu gol At dediniz.

Peki bu tankları veren o parça hatlarını kapattıysa ki iddanız bu ...

Bu sefer başka sorular ortaya çıkar

-Bizimkiler M60 ve M48 Stab sisteminden depolamaları gerekmiyor muydu?

Aynı şekil bizimkilerin m48 ve m60 Lara ait Stab sistemini Türkiyede üretilmesi,bakımı gibi anlaşma ve altyapı yatırımı yapması gerekmez mi?Madem veren ülke hattı kapattı senin bunu bilip bunları hayata geçirmen gerekmiyor muydu? Burda ihmalkarlık yok mu?

Yada son seçenek madem bu tankları eskidi ne modernize edebiliyorsun nede sahada verimli kullanabiliyorsun  o zaman çoktan yenileri ile değiştirilmeleri gerekmez miydi?

Gibi vb soruların cevaplarını sizden ve arkadaşlardan bekliyorum sn. Kabardey

Stabilize çalışmayan kolla idare edilen tankların ikinci dünya savaşı tanklardan bir farkı yoktur,dikkatinizi çekeyim
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2024, 18:35:11 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1072 : 09 Eylül 2024, 19:00:19 »

Aynı şekil bizimkilerin m48 ve m60 Lara ait Stab sistemini Türkiyede üretilmesi,bakımı gibi anlaşma ve altyapı yatırımı yapması gerekmez mi?Madem veren ülke hattı kapattı senin bunu bilip bunları hayata geçirmen gerekmiyor muydu? Burda ihmalkarlık yok mu?

Yada son seçenek madem bu tankları eskidi ne modernize edebiliyorsun nede sahada verimli kullanabiliyorsun  o zaman çoktan yenileri ile değiştirilmeleri gerekmez miydi?

Stabilize çalışmayan kolla idare edilen tankların ikinci dünya savaşı tanklardan bir farkı yoktur,dikkatinizi çekeyim

Üstat tekrar ediyorum, bunlar 70-80'li yıllarda yapılmış tanklar. Bu tanklarda bilgisayar oyunlarındaki gibi bir teknoloji bekleyen varsa hayal kırıklığına uğrar. Bu sistemler artık çalıştığı kadar çalışıyor, çalışmayan tamir edilebiliyorsa ediliyor, gerekiyorsa parça üretiliyor, tamir edilemez hale gelende depo halinden ki tanktan sökülüp takılıyor. Olay bu kadar. Tekrar tekrar yazayım, benim her yerde bas bas tank modernizasyonu ve Altay isteğim bu sebeplerden. Bu tanklar artık çoktan ömürlerini tamamlamış aletler. Kuvvet'e serzenişimiz de bu yüzden, bunların sahada olmaması lazım, en azından kendine, modern, diyen bir orduda olmaması lazım.

Hatırlatayım ilk Fırtınalar bile artık teknolojik olarak geri kaldı. M60 neylesin.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1073 : 09 Eylül 2024, 20:09:32 »

https://www.youtube.com/watch?v=TAJ-JlgN83k

stabilizasyon için öncelikle tankın dengesini control sistemine bilgi veren sensör olan yanılmıyorsam jiroskop benzeri sensör gerekiyor insanlarda kulak arkasında bulunan organı temsil eden fakat daha hassas olan bir sensör gerekmekte ayrıca namlunun sensörün vermiş olduğu bilgi ile eşleşmesini sağlayan ve SENKRON MOTOR'un arkasında bulunan sinyal jeneratörü (adı aklıma gelmedi kusura bakmayın) cihaz gerekmekte bu cihazdan alınan bilgi ile sensördeki bilgi birleştirilir yazılımla koordine edilerek sistem stabilizesi sağlanır.
Geçen youtubta AYRANLI namlu stabilizasyonunu gösteren bir video yayınlanmıştı TEBER 35 FNSS bu videoya istinaden stabilizasyon işi çözülmüştür bence...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1074 : 09 Eylül 2024, 21:26:36 »

Üstat tekrar ediyorum, bunlar 70-80'li yıllarda yapılmış tanklar. Bu tanklarda bilgisayar oyunlarındaki gibi bir teknoloji bekleyen varsa hayal kırıklığına uğrar. Bu sistemler artık çalıştığı kadar çalışıyor, çalışmayan tamir edilebiliyorsa ediliyor, gerekiyorsa parça üretiliyor, tamir edilemez hale gelende depo halinden ki tanktan sökülüp takılıyor. Olay bu kadar. Tekrar tekrar yazayım, benim her yerde bas bas tank modernizasyonu ve Altay isteğim bu sebeplerden. Bu tanklar artık çoktan ömürlerini tamamlamış aletler. Kuvvet'e serzenişimiz de bu yüzden, bunların sahada olmaması lazım, en azından kendine, modern, diyen bir orduda olmaması lazım.

Hatırlatayım ilk Fırtınalar bile artık teknolojik olarak geri kaldı. M60 neylesin.
+1

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1075 : 09 Eylül 2024, 21:27:40 »
Şu an kaç eminim ki 40 Leopard 2a4t1 roketsan modernizeli olarak babaeski'de yunanları bekliyordur. Ama tabi ki de yeterli değil. Gerçi şöyle bir bakıldığında Batı bloğundaki 3. nesil tankları kullanan ülkeler arasında Abd, İsrail, G.Kore ve Mısır dışında öyle 1000'er top tier tanka sahip ülke yok.

Ama tabi ki Türkiye gibi bir ülkenin (Bölgesel güç + küresel hedefler + Nato'nun 2 numarası olma hedefi) düşünüldüğünde en az İsrail veya G.Kore kadar 120mm l-55 eşdeğeri taşıyan tanka ihtiyacı var.

Ben olayı maddi görmeyen taraftanım. Altay 20 milyona bile gelse 750 Altay + 10 milyondan 1000 ifv 35 milyar dolar ediyor. Ki bu paranın yarısından fazlası vergi vs. yollarla ülkeden kalıyor ve devlete dönüyor. 250 Leopard2T ile birlikte Türkiye'nin tank ihtiyacını tarihe gömebiliriz.

Ama burada biraz mesele güç grubu ve tank sınıfının hatta zma'ların geleceğinin soru işaretleriyle dolu olması?

Yarı İnsanlı Tanklar mı olacak?
Tam İnsansız mı olacak?
Tank formu değişip mecha birşeye mi dönecek?
Zma'lar eş eksenli atgm yerine kamikaze drone mu taşayacak?
İdeal makineli top milimetresi ne olacak.
vs. vs.

Türkiye tam kurşununu 750-1000 altay yapmaya harcarsa yeni nesil armata'lar, ascalonlar, abrams-x ler çıkınca zaafiyet yaşayabiliriz.

Şu an yapılabilecek en mantıklı hareket 250 Leopard 2a4'ü modernize edip hızlıca 250 altay üretmek ve gözlemlemek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1076 : 09 Eylül 2024, 21:28:06 »

https://www.youtube.com/watch?v=TAJ-JlgN83k

stabilizasyon için öncelikle tankın dengesini control sistemine bilgi veren sensör olan yanılmıyorsam jiroskop benzeri sensör gerekiyor insanlarda kulak arkasında bulunan organı temsil eden fakat daha hassas olan bir sensör gerekmekte ayrıca namlunun sensörün vermiş olduğu bilgi ile eşleşmesini sağlayan ve SENKRON MOTOR'un arkasında bulunan sinyal jeneratörü (adı aklıma gelmedi kusura bakmayın) cihaz gerekmekte bu cihazdan alınan bilgi ile sensördeki bilgi birleştirilir yazılımla koordine edilerek sistem stabilizesi sağlanır.
Geçen youtubta AYRANLI namlu stabilizasyonunu gösteren bir video yayınlanmıştı TEBER 35 FNSS bu videoya istinaden stabilizasyon işi çözülmüştür bence...
+1

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1077 : 09 Eylül 2024, 21:30:41 »
Altay tankının kulesi ve stabilizasyonu elektromekanik sistemiyle çalışır.
Ana motor ve tankı elektrikle temin etmesi için yedek güç motoru vardır, bunlar çalıştığında kule elektrikle çalışır.
Ancak olası durumlarda motor hasar aldı, yedek güç motoru da çalışmadığı zaman mekanik olarak da kuleyi ve namluyu çalıştırmak mümkün, ondan dolayı elektromekanik sistem denir. Modern tanklarda bu yöntem kullanılır.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1078 : 09 Eylül 2024, 21:48:43 »
Ben modernize edilen tankların işe yaradığına inanıyorum. İdareten de değil bayağı bayağı işlerini yapıyorlar. Namlu kalibresinin bile çok önemli olduğuna inanmıyorum ama mümkünse 105 değil 120 olması önemlidir ama L44 müş L55 miş o kadar önemli değil hatta hissiyatımca 105 bile iyidir illa değiştirmek şart değildir. Tank gücü modernize edilen eskiler + yeni tanklardan oluşan gücün toplam halidir her tank yeni olacak diye bir kural yok illa da yeni olacak dedim mi İngiltere, Almanya, Fransa gibi 300 tankla ortada zır zıbıdık kalınır. Türkiye'nin Leo2 ve M60 modernizasyon projelerini on numara başarılı buluyorum ben.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2024, 21:50:27 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1079 : 09 Eylül 2024, 21:50:06 »
Leopard-1, M-48, M-60 gibi hatta Leopard-2 A-4ler klasik dönen jiroskop klavuzluğunda stablizasyon sağlarlar. Bu tankların takat istemi hidrolik takviyelidir.

Modern tanklarda ise lazer ring jiroskoplar bulunur. Bu nesil taklarda ise yangını önlemek amacıyla hidrolik değil, elektrikli kule takat istemi kullanılır.

Ayrıca yedek olarak tanklarda el çarkları mevcuttur. Leopard 1 hariç diğer tanklarda motor çalışmadan elektrik sağlaması için ayrıca iki zamanlı benzinli motorlar vardı.

Askerliğim sırasında bizim bölükte stablizasyonu çalışmayan Leopard 1 yoktu. diğer birliklerde kazaya sebebiyet verir diye stablizasyon sistemleri kullanılmaz iken, tugay komutanının tanklardaki sistemlerin eksiksiz kullanılmasını istiyorum talimatı dolayısıyla bizim birlik biraz farklı idi.

Şimdi M-48, M-60larda stablizasyon bozuk olduğu için mi kullanılmıyor, yoksa alışkanlıktan mı bilemedim. Ama ben tatbikatlarda stablizasyonu açık M-48/60 da pek görmedim.

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2024, 21:52:36 Gönderen: mehmet05 »