Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1100 : 10 Eylül 2024, 11:29:49 »
http://youtu.be/tjR7NRmaxUM?si=1ZOcwv0pa2ZkF0yW

Tanklarımız eyer burdaki 88 flak gibi elle kontrol ediliyorsa vay halimize ki tanklarımız eski olduğu için m60 ve M48 lerde ikinci bir motor yok yani tank çalışmadığı zaman bozuk olan stabilizasyon bile çalışmıyor yani mecburen flak 88 gibi elle kontrol ediliyor

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1101 : 10 Eylül 2024, 11:38:49 »
Tanklar hakkında soru sorucam bilgisi olanlar yazarsa sevinirim

Soru 1- M48A1T1-T2 tanklarındaki 105 mm namlu ile M60 lardaki 105 mm namlu aynı kalibremi
Soru 2- M60 105 mm namlusu yivli setli namlu 120 mm namlular hepsi yivsiz setsiz namlular mı

Gelen itibarı ile tankları 105 mm den 120 mm ye çıkartmanın gereği önemli derecede varmıdır.

105 mm de sabot ile 530 mm en fazla delersin o yüzden heat mühimmatı şart ,yivli olduğundan isabet oranı yüksek,namlu çıkış hızı düşük

120 mm l55 kaibrede 1000-1100 mm delebilirsin sabotun kalitesine göre ,namlu hızı yüksek,isabet oranı düşüyor densede şunu unutmamak gerekli mühimmatlarda bulunan Fin stabilizasyonu sayesinde artık namlularda yiv-set olmasa da olur yani mühimmatlarda Fin stabilize denilen mühimmatı döndürmeye yarayan kanatçıklar var bu sayede yiv ve setli mühimmatlar gibi isabetli atışlar yapılabilir

105 mm daha az geri tepme demek yani daha hafif tanklar yapabilirsiniz

120 mm de namlu basıncı daha arttığı için daha ağır taret ve tank gerekli demek

105 mm mühimmat daha çok depolanabilir

120 mm mühimmat daha az sayıda depolanabilir

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1102 : 10 Eylül 2024, 11:42:37 »
Kafan çok karışmış Denizci. Takat sisteminin doğrudan stablizasyonla ilişkisi yoktur. Aküler dolu oldukça takat sistemi çalışır. M-48 ve M-60larda elektrik sistemi için yardımcı motor da vardır. Leopard-1lerde yardımcı motor yoktur.

Tankçıların eser atışlarında görev içeriklerinin bir kısmı da el çarkı ile nişan alıp ateş etmektir. Elektrikli güç alan takat sistemi ile görev başarı oranı %90 varsayarsak, el çarkı ile %70'dir. 

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1103 : 10 Eylül 2024, 11:51:19 »
Kafan çok karışmış Denizci. Takat sisteminin doğrudan stablizasyonla ilişkisi yoktur. Aküler dolu oldukça takat sistemi çalışır. M-48 ve M-60larda elektrik sistemi için yardımcı motor da vardır. Leopard-1lerde yardımcı motor yoktur.

Tankçıların eser atışlarında görev içeriklerinin bir kısmı da el çarkı ile nişan alıp ateş etmektir. Elektrikli güç alan takat sistemi ile görev başarı oranı %90 varsayarsak, el çarkı ile %70'dir.

İşte aynı şeyden bahsediyoruz elle çark çevirerek düşmanı vurmaya çalışacaksak vay halimize....

Benim bildiğim m48 ve m60 larda da yedek motor yok elektrikli sistemleri ve termali çalıştıran,belkide yanlış hatırlıyorum,elektrik olmayınca o hidrolik motorlar nasıl çalışıp kuleyi döndürecek?

Bu arada tankı mevzide hayal edin

Stabilizasyon hedef üzerinde namluyu sabit tutmaya yarayan sistem yani engebeli arazide hareket ederken bile namluyu hedef üzerinde tutan sistem

Gerek takat sistemi gerek Stab sistemi enerjiye ihtiyaç duymuyor mu?

Şunu anlatmaya çalıştım tank çalışmadığı zaman m88 flack'dan hiçbir farkı yok

Yada en doğru şekilde anlatmaya çalışırsam elektrik sistem olmadan  hem taret takatı hem stabilze çalışmıyor demek istedim
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 12:07:19 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1104 : 10 Eylül 2024, 12:07:28 »
Aynı şeyi söylemediğimiz yeterince açık değil mi,
1- M-48 ve 60larda ikinci motor var, yedek motor da değil o. İki zamanlı gürültülü bir benzinli elektrik istemlerine güç kaynağı olarak kullanılan basit bir motor. 
2- Takat sistemi motor kapalı olduğunda akülerden güç alır. Bu bakımdan motor çalışmadan sessiz olarak  bir süre pusu da atabilirsin.
3-  %70 isabet oranı da çok kötü değildir. El çarkı senaryosu tankın vurulması, sistemlerinin ciddi bir şekilde devre dışı kalması senaryosu dahilinde verilen bir eğitimdir. Savaş zamanı sıkça görülebilecek bir durumdur. Hidrolik sistemlerde hidrolik kaybı, elektrikli sistemlerde kısa devre gibi sebeplerle ciddi oranda başa gelebilecek bir durumdur.   

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1105 : 10 Eylül 2024, 12:17:10 »
O zaman şöyle söyleyeyim saddam'ın T72 leri ile Amerika'nın M1 leri easting muharebesinde karşı karşıya geldiklerinde;

Ezici bir abrahms üstünlüğü vardı bunun en büyük sebebi M1 lerde termal t72 lerde gece görüşü olduğu söylenir.

Ama asıl sebeb saddamın T72 leri Rus T72 lerinden farklı olarak elle takata sahib olduğu için bir tane bile M1 e isabetli atışı olmamıştır,bunun birinci sebebi saddamın T72 lerinin elle çark çevirerek nişan almaya çalışmasıdır

Kısaca Yunan leo2a6 ve hibe edilen tankları karşısında m48 ve m60 ları gönderip çarkla nişan almaya kalkarsak bizimde başımıza gelecek olan şey saddamın T72 lerinin başına gelen easting muharebesinin aynısıdır...

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 12:18:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1106 : 10 Eylül 2024, 12:20:35 »
http://www.youtube.com/watch?v=bCHKA48SZik

Şu haber videosuna göre Roketsan Modernizeli Leopard 2a4T1'lerin 1. Ordu bölgesindeki 5. Kolordudaki 1. Zırhlı Tugaya verildiği görülüyor. Hem Woodland hemde çöl kamuflajlı mevcut gibi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1107 : 10 Eylül 2024, 12:34:06 »
Benim bildigim:

1. Leopar 2 lerin 40 tanesine ek zırh takıldı

2. Leopar 2 lerin 84 tanesine "Zirh+" diyelim bir modernizasyon sözleşmesi yapıldı. 250 tanesi de sözleşmede opsiyon

3. Sabralar çeşitli şekilde elden geçiriliyor, yanılmıyorsam 150-170 arası. O kadar çok sefer elden geçiriliyor ki kaç tanesine ne yapılıyor unuttum.

4. M60A3 ler için de bir proje var ama bunda bir ara konuşulan yeni kule dahil mi değil mi (kule prototipten öteye geçti mi belli değil) bilmiyorum. Bir ara İngiltere'den motor alıp motorlarida değişecek gibi haberler de çıkmıştı..

Uzun lafin kisasi hangi tanka ne standartta modernizasyon yapılıyor anlamak zor. Adet olarak da az sayıda yapılıyor gibi..

Bize 100 kusur modernize Sabra yeter, Altayi bekleriz birşey olmaz gibi bir düşünce var izlenimi veriyor...

Tankların peynir ekmek gibi gittiği bir ortamda bence yanlış yaklaşım ama sonuçta asker değilim bir bildikleri vardır diye ümit ediyorum..

Bana kalsa ben piyasadan ikinci el m60 toplar modernize ederim, hücumbota bile atmaca takarım o ayri
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 12:42:21 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1108 : 10 Eylül 2024, 14:36:30 »
Yazdığım gibi bizim el çarkına muhtaç tankimiz yok. Ama Leopard-2lerin karşısına M-48, M-60 ile çıkmak el çarkı olsun olmasın sıkıntıdır. Açık atış menzil şartlarında sadece tanka karşı tankta M-48, M-60 maksimum vuruş mesafesinde bile L-55 için imha edilebilir hedeftir. Buna karşın bilinen zırh değerlerine göre cepheden 105liğin Leopar-2 A6/7yi delme imkanı yoktur. M-48, 60larla ancak Sherman tanklarının Tigera uyguladığı uygun arazide sayı çokluğu ile gerektiğinde kurbanlar vererek avlama, yanına, arkasına geçme taktiğini uygulayabilirsin. O yüzden bu tanklar tanka karşı tank muharebesinde artık yeni nesil tanklara karşı kullanılabilir değildir. Ancak özellikle Ukrayna sonrası tanka karşı tank devrimin kapandığını iddia eden sayısı da son derece fazla.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1109 : 10 Eylül 2024, 15:54:47 »
Yazdığım gibi bizim el çarkına muhtaç tankimiz yok. Ama Leopard-2lerin karşısına M-48, M-60 ile çıkmak el çarkı olsun olmasın sıkıntıdır. Açık atış menzil şartlarında sadece tanka karşı tankta M-48, M-60 maksimum vuruş mesafesinde bile L-55 için imha edilebilir hedeftir. Buna karşın bilinen zırh değerlerine göre cepheden 105liğin Leopar-2 A6/7yi delme imkanı yoktur. M-48, 60larla ancak Sherman tanklarının Tigera uyguladığı uygun arazide sayı çokluğu ile gerektiğinde kurbanlar vererek avlama, yanına, arkasına geçme taktiğini uygulayabilirsin. O yüzden bu tanklar tanka karşı tank muharebesinde artık yeni nesil tanklara karşı kullanılabilir değildir. Ancak özellikle Ukrayna sonrası tanka karşı tank devrimin kapandığını iddia eden sayısı da son derece fazla.

Malesef ben hiç emin olamıyorum,stabilizasyon çalışmadığı için;hareket halinde ateş ederken tarete nişan alınmasına rağmen taretin üstünde giden mermiler yada gövdeye nişan alınınca yere isabet eden mermiler aklıma geldikçe ,suratım düşüyor
Bizi 50-60 model Tankların eline muhtaç edenlere saygılarımı sunuyorum

Kısaca bizim tanklar kastım m48 ve m60lar stabilzasyon çalışmadığı için hareket halinde isabetli ateş edemez

Yoksa illa sabot atmamıza gerek yok düşman palet ve tank optiklerini isabetli vursak o bile fayda eder
Yani he mühimmatı bile iş yapar yerine göre