Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1150 : 13 Eylül 2024, 12:28:38 »
Peki sn Merzifonlu hocam bu bizim baldırı çıplak askerler aynı şekil şarapnel etkili taktik balistik füze,topçu roketi,kargo tipi obüs mermisi ve düşman fpv drone'larına yem olmuyacak mı?

Aynı şekilde sizin gözetleme ve koruma için bir arada tuttuğunuz drone'lar düşman spaag ve manpads ve lazerli hava savunma sistemi ,paranalabilir mühimmatlara yem olmuyacak mı?

"Yani size fpv drone, balistik füze,seyir füzesi, güdümlü roket, topçu roketi vesaire kullanamayacak

Elindeki cephanelik tükenene kadar ancak piyade tüfeği makinalı tüfek ve antitank kullanabilecek..
"

Önceden ilan ettiğiniz şartlarla şu anda çelişiyorsunuz. Sadece tüfek ve ATGM kullanabilirler, unutmayın bunu!!

Ha, dediğiniz dronlara vs vs sahipseler, bende ister tank olsun isterse olmasın, o ülkeyi işgal edemem. Modern savaşta tanklar neredeyse etkisiz elemandır, yani çöptür. ZPT öyle değil ama, o hala gerekli.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2024, 12:31:27 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1151 : 13 Eylül 2024, 12:44:02 »
Denizci iflah olmaz muhaliftir onu konuşarak ikna edemezsiniz sizinle hiç yorulmadan bin yıl tartışabilir ya dediklerini kabul edin yada sessiz kalın asla ikna edemezsiniz o her şeyi bilir her şeyi görür onun altın gibi bir kalbi vardır.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 635
« Yanıtla #1152 : 13 Eylül 2024, 13:12:26 »
Sene olmuş 2024 ve DefenceTurk.com'da tanka karşı tank kullanılması gerekeceğini düşünenler var. Bakıyorum bu kadar gürültüyü kimler yapıyor diye. Aaaa yine bizim Denizci'ymiş, açıklama yapmaya bile gerek yok diyor ve konuyu kapatıyorum.  ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2024, 13:16:41 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1153 : 13 Eylül 2024, 16:03:11 »
Peki sn Merzifonlu hocam bu bizim baldırı çıplak askerler aynı şekil şarapnel etkili taktik balistik füze,topçu roketi,kargo tipi obüs mermisi ve düşman fpv drone'larına yem olmuyacak mı?

Aynı şekilde sizin gözetleme ve koruma için bir arada tuttuğunuz drone'lar düşman spaag ve manpads ve lazerli hava savunma sistemi ,paranalabilir mühimmatlara yem olmuyacak mı?

"Yani size fpv drone, balistik füze,seyir füzesi, güdümlü roket, topçu roketi vesaire kullanamayacak

Elindeki cephanelik tükenene kadar ancak piyade tüfeği makinalı tüfek ve antitank kullanabilecek..
"

Önceden ilan ettiğiniz şartlarla şu anda çelişiyorsunuz. Sadece tüfek ve ATGM kullanabilirler, unutmayın bunu!!

Ha, dediğiniz dronlara vs vs sahipseler, bende ister tank olsun isterse olmasın, o ülkeyi işgal edemem. Modern savaşta tanklar neredeyse etkisiz elemandır, yani çöptür. ZPT öyle değil ama, o hala gerekli.

Sn Merzifonlu hocam obüs de kullanır , balistik füzede kullanır, topçu roketi de kullanır

Fakat

Benim dediğim birlikte Tank,zma,zpt,mrap gibi süratli araçlar var iken sizin atacağınız balistik füze, topçu roketi ve havan topundan çıkan kargo tipi mühimmatlar bir işe yaramıyacak çünkü bu araçlara sahip birlikler sadece sürati ile bile bu dediğim vuruş vasıtalarından kaçabilirler

Peki sizin baldırı çıplak piyadeniz bu balistik füze, topçu roketi ve havan topu mermisinden nasıl kaçacak 4-6 km intikal hızı ile

Kendi düşen ağlamaz sn Merzifonlu hocam kara unsur araçları için ve karada hareket eden çok kolay hedef iddasında bulunan sizsiniz

Aynı şekil kara araçları için maliyet etkin olmadığını fiyat fayda eşiğini aştığını da söyleyen sizdiniz şimdi bu senaryoyu verince mi zpt,zma,Tank ,mrap benzeri araçların kıymeti anlaşıldı.

Demek ki işin içinden çıkamadığınıza göre her kara aracı gerekli imiş

Kolay gelsin Merzifonlu hocam bidaki sefere hızlı intikal için Toyota Hilux yada Mercedes Unimoc istemeyi deneyebilirsiniz,bu sayede topçu ve topçu roketi ve havan radarlarından gelen bilgilere göre birliklerinizi kaçırma şansınız olur

Fpv drone'ların hakkından gelebilecek paralanabilir mühimmat ve lazer silahları var spaag'lar var manpadsler var fpv drone ne yapsın bunlar karşısında
😛

Demek ki bidaki sefere düz piyade ile biryeri işgal etmeye kalkışmazsınız😉

Ayrıca benim birliklerde fpv drone yok sizin piyade birliklerinde onu kollayan ve eşlik eden drone'lar olduğunu söylemediniz mi?  Moğollar gibi içinden geçerim dediniz yazdığınızı unutuyorsunuz

Ben de diyorum ki sizin söylediğiniz tüm drone'ların panzehiri var, her türlü önlemi çıktı,tanıtılıyor,gösteriliyor,envanterlere girmeye başladı.

İhtar antidrone sistemi ,şahin antidrone sistemi ,alka drone sistemi,korkut,gürz ailesi bizim çözümümüz benzer çözümler başka ülkelerce geliştiriliyor ,envantere giriyor

Sahi bizim tarih yazan bayraktar tb2 dronelarımız neden ortalıkta gözükmüyor hiçbir fikriniz var mı?

Ben burda sadece biraz yorum almaya geliyorum zihni sinir şeklinde tartışalım beyin fırtınası ortaya çıksın diye uğraşıyorum neredeyse trollükle suçlanıyorum halbuki böyle suçlama yerine yine argümanlarınızı sunabilirsiniz biz burda birbirimizin sırtını mindere getirme yarışması oynamıyoruz ki bizede altın madalya takacak halleri yok...

Ama ben israil-filistin,lübnan mücadelesi yada Ukrayna ve Rusya mücadelesine bakınca aynı şekil husiler ile Amerikanın başını çektiği koalisyon ile savaşına bakınca farklı şeyler görüyorum farklı çıkarımlarda farklı stratejik gereklilikler görüyorum

Siz Mühendissiniz ben ise eski asker bana verilip size verilmeyen eğitimler var ,benim bildiğim mukayeseli kuvvetler formülüzasyonu var iken size bu formülüsazyonun uygulanmasından bile muhafsınız Ve bu şekilde mukayese etmiyorsunuz.

Ve şunu düşündünüz mü? Forumda hiç kimse düz piyade ile ister antitank ister piyade tüfeği ister makinalı tüfek ile donatılsın....Neden bir ülkeyi bunlarla sizin gibi işgal edebilceğini düşünmediler yada kalkışmadılar yada bu forumdaki diğer üyeler buna kalkışmazken siz sadece piyade ile bir ülkeyi işgale nasıl kalkışabildiniz gerçekten sorulması gereken soru

Neyse tankın çöp olduğunu iddaa ettiniz yerde tank aktif koruma sistemleri gelişiyor yine tanka ait çeşitli namlu geliştirmeleri var 130-140 mm vb aynı şekil tanklara dolanan mühimmat ve antitank sistemleri entegre ediliyor,insansız kuleler geliştiriliyor,sabotlar geliştiriliyor ,siparişleri veriliyor, daha yeni İtalya Almanya dan tank alıyor bu İtalyan askeri makamları geri zekalı mı ellerinde centruo2 gibi ateş destek aracı var iken daha pahalı ve sizin deyiminiz ile çöp olan tank siparişi veriyor,üstelik faturası kabarık rakamlara

Velhasıl herkez herkez gibi düşünmek zorunda değil herkez herkezi iknada etmek zorunda değil ama kimse kimseyi kendisi gibi düşünmediği için yaftalamasına gerek yok
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2024, 18:43:41 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1154 : 13 Eylül 2024, 17:19:16 »
Sayın Denizci16

Bundan sonra, size karşı ben de @putty ve @kabardey gibi davranacağım. Argümanlarınız çürütüldüğü durumda dahi geri çekilmiyorsunuz.

Böyle davranmakta ısrar etmeyin, aksi takdirde troll muamelesi göreceksiniz.

Mantıklı sorularınıza bile konuyu bilenlerden cevap alamayacaksınız. Çünkü ikna edilemeyen birisi ile tartışmaya girmekten çekinecekler. Sizi görmezden gelecekler.

Benden uyarması...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1155 : 13 Eylül 2024, 18:47:14 »
http://youtu.be/t0AhzYgGUX8?si=-2FFMMh5Evp11Nys

Bu Ukrayna Rusya savaşından

http://youtu.be/nOJIShFh_cw?si=o49nmrGZGn2cma11

Buda ordan

http://youtu.be/HGZfD1csuVA?si=2_kiytDdnFEYVbbA

Aynı yerden devam

http://youtu.be/yrrso5JDR5I?si=UU3_4Y9n8N1iv_Mx

Bu vb. Çok var internet ortamında

Neyse sözün özü tankın savaşta yeri olmadığını düşünenler aynı şekil tankın tankla yada zma ile muharebesinin yerinin olmadığı düşünenler için;

Ukraynalı ve Rusyalı tank ve zma mürettabatını alın burda çeşitli eğitimler ve mülakatlar düzenleyin sizin görüşlerinezi kabul edenleri sahaya tekrar sürülmesine izin verirsiniz ama tankı tanka yada zma yı tanka karsı kulanacakları sahadan uzak tutarsınız,göreve iade etmezsiniz.

Aynı şeyi bunları bu mürettabattan isteyen kurmay zekaya da uygulamanız lazım ,gerçekten işiniz zor
Hepsini ikna etmeniz ayrı bir dert

Zaten bu videolardaki görüntüleri gerçekleştiren mürettabatın hatası buraya uğramaması yoksa hayatta böyle terbiyesizlikler yapmazlar.sorun bu foruma uğramamaları

Ne diyeyim izahı olmayan şeyin mizahı olur 😁
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2024, 01:06:12 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1156 : 13 Eylül 2024, 19:33:57 »
Sayın Denizci16

Bundan sonra, size karşı ben de @putty ve @kabardey gibi davranacağım. Argümanlarınız çürütüldüğü durumda dahi geri çekilmiyorsunuz.

Böyle davranmakta ısrar etmeyin, aksi takdirde troll muamelesi göreceksiniz.

Mantıklı sorularınıza bile konuyu bilenlerden cevap alamayacaksınız. Çünkü ikna edilemeyen birisi ile tartışmaya girmekten çekinecekler. Sizi görmezden gelecekler.

Benden uyarması...

Askerya ondan oluyo. İster binbaşı olsun ister uzman çavuş ister assubay bu askerler emir almadıkça geri vitesleri olmayacak şekilde eğitiliyorlar ondan mesleki deformasyon oluyor sivildede böyle devam ediyorlar bence ondan oluyo aslında altın gibi kalbi var belli oluyo. Onun bilinci ikna edilirse tepeyi düşmana kaybedecek gibi eğitilmiş
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2024, 19:35:33 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1157 : 13 Eylül 2024, 21:02:54 »
Savaş bu; insan, ekipman kaybı mutlaka olacak.

İkinci Dünya Savaşının tank kayıplarına kabaca bir bakarsak :

Britanya: ~ 9000 adet
ABD :  ~ 11000 adet
Sovyetler : ~ 83500 adet
Almanya : ~ 25000 adet

Bunlara kundağı motorlu obüsler ve ZMA lar dahil değil.

2nci dünya harbinde her tankta 5 mürettebat varmış. Hatta bazı Rus tanklarında bu 10 adede kadar çıkıyormuş.
125000 kadar tankın içinde yaklaşık 650bin mürettabat yok olmuş.
(Benim kayın peder anlatırdı; ikinci dünya harbinde İngiliz anti tankçısıymış. Attıkları mermi tankı delip tank içinde dönermiş. Tankın içi kıyma makinesine dönermiş. Her iki tarafta da özel kaynakçı ekipleri, moral bozulmasın diye, anında tankın girişini kaynakla kapatırlarmış) 

Ogün için insanların birbirilerini öldürme şekli ile bugün için öldürme şekli farklı olabilir. Ama sonunda kayıplar kaçınılmaz.

Günümüzde insan hayatına verilen değer, göreceli olarak çok daha fazla.

Komutanlar, askeri, bile bile ölümüne o günde gönderiyormuş; bu günde gönderecekler. Ama önemli olan insan ve ekipman kayıplarını minimum seviyeye indirebilmek. Bunun için Akkor, Pulat, Era, Zırh, Antidrone sistemleri geliştiriliyor.

Gerçek şu ki; ogün 33bin dolar olan bir Sherman tankı ki, bugünkü parayla 350bin dolar;  kaybı ekonomik olarak yıkıcı değerde olmayan bir ekipman. 15-20 milyon dolarlık tankın kaybı çok ağır gelir. Hele binlerle kaybetmeye başlanırsa. ( Bu arada, Rusların T34 tankı da 24500 dolarmış ki bu günkü parayla 256bin dolar ediyor.)

Tankların devri bitmez. Kullanım şekli değişir.
Hiç bir ordu, göz göre göre 15-20milyonluk ekipmanını binlerle adette kaybetmeyi göze alamaz.
Modern tankları kullanan ekip, özel eğitimli ve kıymetli ekip artık. 2nci Dünya Harbinde, Sherman tank mürettebatı 15 günlük eğitimle cepheye gidiyordu. Bugün Challenger için mürettebatının standart ön eğitimi 20 hafta. Bu askerler kıymetli artık. Kayıpları, kolay hazmedilemeyecek değerdeler.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1158 : 13 Eylül 2024, 23:42:14 »
http://www.dailysabah.com/business/defense/italy-plans-mega-215b-tank-order-from-rheinmetall-report

Buyrun Almanya'nın 350 lynx 200 panther tankı için İtalya'ya biçtiği rakam 20 veya 21.5 milyar dolar
Veyahut 200 panther 350 lynx için İtalya'nın göze aldığı rakam bu...

Devamını getirecem

http://youtu.be/b9wRvUQz-Oo?si=lOpNsyOp81FOday1

İtalyan dardo zma

http://youtu.be/imTQyFMNhI0?si=jQafAB2Pl9sOwBBO

Ariete

http://youtu.be/6TRKvUsqx9U?si=dwYfsBoilDvVXf4P

Buda meşhur tank destroyer yada ateş destek aracı centauro 2

1-Şimdi İtalyanlar motorundan namlusuna kadar ürettiği tank,zma ve ateş destek aracı var iken neden gidip Almanya'dan 21.5 milyar euroya 200 tank 350 zma alır.

2-Bu bizim italyanlar %60 üretim payı ile neden birim maliyeti 30-40 milyon Euro'ya mal olacak 200 tank 350 zma anlaşmasına girişirler.

3-Bu italyanlar gerizekalı mı Tankların devrinin kapandığı yerde birim maliyeti 30-40 milyon Euro'ya denk gelicek 200 tank 350 zma anlaşmasını düşünüyor

4-İtalyan kurmay aklını neden davet etmediniz yada g.kurmayını belki sizinle görüştükten sonra tank ve zma alımından vazgeçerlerdi.Sizin görmeyip bu İtalyan G.kurmayı ne görüyorda bu tank ve zma için 21.5 milyar Euro harcatmayı düşünüyor

5- İtalya'nın 21.5 milyar Euro Luk 200 tank 350 zma'sının birim maliyeti 30-40 milyon Euro olduğu yerde Bizim Altay 15-20 milyon Euro Luk maliyeti ile neye göre pahalı

6-Hadi biz Türkler gururlu,saf,temiz ve bu işi prestij meselesi yaptık ve Altayı üreticez; peki italyanlar akıllı,cin gibi zeki maliyet etkinlik hesabı yapan Avrupai ,eğitimli insanlar onlar nasıl bir tanka 30-40 milyon verebiliyor?

Öyle tankın devri bitti deyipte bir kenara çekilmek olmaz sorularımın cevaplarını bekliyorum forum ahalisi
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2024, 00:53:57 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1159 : 14 Eylül 2024, 00:14:53 »
Of of of of yaklaşık 40 milyon dolara tanesi, Italyanlar bizimle hareket etse çok daha karlı çıkabilirdi. Aktif koruma sistemi hazır bir tank, yanında Tulpar veya FNSS Kaplan ZMA verebilirdik ama İtalyanların Ariette fiyaskosu sonrası Altay macerası zor olabilir. Diğer taraftan, Almanlar da Lynx'deki titreşim ve gürültü problemlerinden baya şikayetçilerdi.