Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 171578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1170 : 26 Ekim 2024, 23:32:43 »
Uzman çavuşum, jandarmayım diyor, Leo2A4 sürdüm diyor, ne alaka? Bir tank için eğitim alıyorsun sonra tayinin çıkınca başka tanka eğitim almadan geçiyorsun, son zamanda vermeye başladılar diyor, külliyen yalan. Eskiler Leo2A4 çok elektronik, motoru çok arıza yaptığı için sevmez diyor, belki tankları karıştırıyor diyeceğim ama neyse. Düşman tankların zayıf yerini göstermiyorlar diyor, yine yalan. Benim tahminim, bu adam Uzman Jandarma, karakoldaki sabit M48 için eğitim almış, kalan kısmını da kulaktan dolma bilgilerle sallıyor. Çünkü Jandarma'da karakol sabit tanklarını kullanacaklara fazla tankçılık eğitim verilmiyor. Toplam 1 ay gibi bir eğitim alıp çıkıyorlar diye aklımda kaldı. Onlarda zaten çok az kişi eğitiliyor, fazla tank olmadığı için. Gerisini de izlemedim.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1171 : 26 Ekim 2024, 23:33:27 »
Öncelikle ifşa edilecek stratejik biligiler değil ki hapis cezası verilsin.

Konuşmasından belli tankçı olduğu, M48 ve M60A3'lerin namlu stabilizasyonu çalışmadığı veya devamlı sorun çıkardığı zaten belliydi. 50-60 senelik tanktan çalışmasını beklemek veya bunları yalanlayanlar yalancıdır aslında. Bunca senede kalın zırhı olmasa zaten çoktan dökülmüştu arabalar gibi.

Bu eski hurdaları hala faal tutmanın tek amacı varsa obüs gibi top atışı yapması içindir, doğuda dağlı arazide teröre karşı kullanılabilir. Ancak stabilizasyon sorunu ve 60 yıldır kullanılan namlunun içi eşinmeden dolayı genişler, çizgiler oluşur isabet oranı çok düşüktür.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dronların etkisini küçümseyen "becerikli" şahısların konuya hakim olmayıp sallaması çok garip. O askerlere düşman tespiti için dron ve vurması için de ayrı kamikaze dron verilse bu tanklardan çok daha yaralı olur dağlı bölgede. Bakımı, yakıtı, top mermisi derken eski hurdalardan mucize bekleyemezsin, isabeti de çok düşüktür.

Tankçılar için önceden genel eğitim verilir, sonra tayini çıkar. Bu kural NATO ve doğu Sovyet standartı, İsrail tankçıları için de geçerli. Bana şu tank için eğitim verilsin, bana şu bölgedeki şu model tankın tayini çıksın diyemez. Tankçılar uçak pilotu değil, ne tank verildiyse tamam deyip görevini yapmak zorunda. Tank nişangah optik, stabilizasyon paralel gezegende de benzerdir. Videodaki tank komutanının konuşmasından belli, eline Rus T-90 ver 3-5 dakika neyin ne olduğunu anlar ve komutanlık yapar, sürücü ol dersen onu da yapar.

« Son Düzenleme: 26 Ekim 2024, 23:45:09 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1172 : Bugün, 00:09:01 »
Sayın Denizci,

bu adamın ortaokul mezunu ve kadir mısırlıoğlu hayranı bir troll olduğunu utanmadan kendine tank mühendisi dediğini söylememe rağmen hala videolarını buraya koyuyorsunuz. Adam altay tankı standında bekleyen insanlarla ağız dalaşı yapmaya çalışıp tankı yapan mühendislerden daha bilgili olduğunu iddia eden bir ruh hastası. Bir ara silah eğitimi falan da veriyordu. Silmiş o videoları. Ekşide asker kaçağı olduğu da söylenmiş. Hiçbir videosunda yüzünü gösterme cesareti de yok. Maskeyle çıktığı videolar var nedense

Bu adamı tank mühendisi olarak görüp takip etmeye devam edebilirsiniz ama burada paylaşmayın lütfen

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1173 : Bugün, 00:46:47 »
Verilen bilgilere bakın hala olayı ülkenin durumunu değerlendiremiyorsunuz

Bu adam tankçılara kritik yerlerin hedef alınması noktasında eğitim verilmiyor diyor

Aynı adam atış eğitiminden daha çok spor yaptırıyorlar diyor

Bugün sn. Kabardey fuar ile ilgili bir bilgi geçti okudunuz mu ? Mugem için nükleer reaktör ve katapult için yer bıraktık demiş bunun üstüne sn.kabardey fuarı terk etmiş. Düşünün bu bilgiyi veren teğmendir

Yine bir başka olay tusaş patlamasında güvenlik korkup kaçabiliyor biz bunlara eğitim vermiyor muyuz? Aynı şekil eğitimli dediğimiz polis özel harekat 7 tane gazi/yaralı verebiliyor..

Ülkede eğitim ve liyakat ve yozlaşmanın farkında mıyız?

Özellikle yozlaşmanın had safhada olduğu gözler önüne sermek için attım

Aynı şekil hepimiz G.Koreden 155 mm top mermisi aldığımızı biliyoruz peki hangi askeri sitede G.Koreden 120 mm top mermisi aldığını biliyoruz yada bu mühimmatın alman mühimmatından zayıf olduğunu neye göre biliyoruz.ama burda buna deyinen biri oldu mu?

Aynı şekil mke'nin 120 mm mühimmatı için övgü dolu sözler söylüyor ama halbuki mke'nin sabot deliş değeri düşük neye göre iyi dedi mesela

Aynı şekil teröristlere heat attığımızdan bahsetmiş bu bizde he mühimmatı olmadığı gösterir

Kusura bakmayın cahil demek bilgisiz demek değildir cahil demek gözardı,umursamayan demek.Toplum üst tabanı bazı şeyleri bilmez veya gizler herşeyi kusursuz gösterir. hatta toplumun üst tabanı poposu açık maymun gibidir onun poposunun açıklığını(zaafları) onu alt taraftan seyreden alt maymunlardan öğrenirsin.

Yine aynı şekil antitanklara karşı en iyi ve etkili tankımızın siera plakaları sayesinde m60T olduğundan bahsetmiş ve yine en iyi atış kontrol sistemine sahip tankımızın m60 t olduğu bahsedilmiş

Mesela orda bir soru var hangi tankı kullanmak istersin hep kurmaylara kızarlar ya Alman leo2 türevi tanklara aşıktır diye bakın burda tabanda hangi tankı kullanmak istersiniz sorusuna ,Alman leo2 A6 ,a7 die cevap veriyor demekki tankçılarımızın kıblesi Almanya ve leo2 türevi tanklar

Yani görmek ve analiz etmek için güzel bilgiler var

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1174 : Bugün, 01:43:52 »
hangi tankı kullanmak istersiniz sorusuna ,Alman leo2 A6 ,a7 die cevap veriyor demekki tankçılarımızın kıblesi Almanya ve leo2 türevi tanklar

Doğru olanı söylemiş, mesela 2 arabamız olsunaraba 200 ile 300 beygirlik motorun farkını anında hissedersin. Ayrıca
ikisinin de makimum hızı deyip 250km olarak verilir ama güç farkından dolayı bu hıza 300 beygirle ulaşmak daha kolaydır.

Leo 2A4 1500 beygirlik motoru var, M60T'nin ise 1000 beygir ama 3-5 ton daha ağır, Gana'lı tankçı olsa bile Leo 2 der. 60 tonluk tank için 1000 beygir az.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1175 : Bugün, 05:33:53 »
hangi tankı kullanmak istersiniz sorusuna ,Alman leo2 A6 ,a7 die cevap veriyor demekki tankçılarımızın kıblesi Almanya ve leo2 türevi tanklar

Doğru olanı söylemiş, mesela 2 arabamız olsunaraba 200 ile 300 beygirlik motorun farkını anında hissedersin. Ayrıca
ikisinin de makimum hızı deyip 250km olarak verilir ama güç farkından dolayı bu hıza 300 beygirle ulaşmak daha kolaydır.

Leo 2A4 1500 beygirlik motoru var, M60T'nin ise 1000 beygir ama 3-5 ton daha ağır, Gana'lı tankçı olsa bile Leo 2 der. 60 tonluk tank için 1000 beygir az.

Sn Marmara biz genelde üst düzey karacıları yada tankçıları eleştirdik;Kıblesi Almanya diye ama burdan şimdi gördük ki alt düzey personelin de farkı yok...

Neden leo2a6 yada leo2a7 diyor halbuki M1 sepv3 var,lecrec var yada merkaca mark ,4 var veyahut T90 M var ama direk Alman tankı diyor neye istinaden ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1176 : Bugün, 08:12:26 »

Sn Marmara biz genelde üst düzey karacıları yada tankçıları eleştirdik;Kıblesi Almanya diye ama burdan şimdi gördük ki alt düzey personelin de farkı yok...

Neden leo2a6 yada leo2a7 diyor halbuki M1 sepv3 var,lecrec var yada merkaca mark ,4 var veyahut T90 M var ama direk Alman tankı diyor neye istinaden ?

Çünkü genel olarak sadece o tankı duymuş ve biliyor.

Değerli arkadaşlar biz bir konuda yanlışa düşüyoruz. Askeri personeli, askeri personel diye bizim gibi her konuda bilgili sanıyoruz.

Ama değil, bir kısmı evet bizim gibi yaptığı işi merak ederek yaşadığı tecrübelerle birlikte bir bilgi birikimine sahip. Bu uluslararası ortamlarda fazla bulunduklarından dolayı hava ve denizcilerde daha yaygın görülüyor.

Ama bir kısmı da sadece kendi görev yaptığı ve eğitim aldığı sorumlu olduğu askeri silah sistemleri ile ilgili bilgi birikimine sahip. Bu sadece bizim orduda değil çoğu ordularda böyledir.

Adam asker oluyor, ailesi var, hastası var, ev alması gerekiyor, arabalarla ilgili, sporla ilgili bizim gibi kafayı silahlarla bozup sabahtan akşama kafa patlatmaya zamanı yok.

O yüzden bizim zihni sinir sorularımıza verecekleri cevaplar bazen sizi tatmin etmeyebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;