Gönderen Konu: TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ  (Okunma sayısı 54022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ
« Yanıtla #130 : 18 Mart 2024, 14:53:58 »
Temel Bey sıcak bir anlatım tarzını benimseyen bir dil ike konuşuyor. Millete söz verdik,  yanarız anlamında diyor bence.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 18 Mart 2024, 15:15:03 »
"2028'de Türk motoru KAAN'da olacak , olmazsa bizim başımız belaya girecek"

En can alıcı kısım bu....

Eh, forum ahalisi olarak yıllardır burada dediğimizi demiş. Vaziyetin gayet farkında olmaları çok güzel. Allah kolaylık versin onlara, ne diyelim.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 190
  • DefenceTurk.com
[TAI] TUSAŞ.
« Yanıtla #132 : 14 Ekim 2024, 22:28:18 »
Alıntı
Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri komutanı ve heyeti TUSAŞ'ı ziyaret etti. Heyet KAAN hakkında bilgi aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ise o anlara ilişkin sosyal medya hesabından kareler paylaşarak şu açıklamayı yaptı:

"Savunma sanayiimizle ilgili temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Komutanı Sayın Turki bin Bandar Al Saud ve beraberindeki heyet, Roketsan ve Tusaş Tesislerimizi ziyaret etti; Roketsan, Tusaş ve Aselsan yönetimimizle bir araya gelerek, savunma sanayii projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Sayın Komutan’a ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor; ülkelerimiz arasında savunma sanayii alanında iş birliklerini değerlendirdiğimiz bu ziyaretin, her iki ülke için de hayırlara ve hayırlı iş birlikteliklerine vesile olmasını temenni ediyorum."

@turkishaerospace.
https://www.instagram.com/p/DBG-dBYo28E/?igsh=MWg4aTR6bWJwN3RlOQ==
]

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 14 Ekim 2024, 22:58:18 »
Bir dönem Suudiler ile ne projeler vardı, yazık oldu iki taraf içinde. Artık o derece bir yakınlığı kurmak zor olacak.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 15 Ekim 2024, 11:05:40 »
iki  husus dikkatimi çekti.

*fırlatma koltuğu da yerlileşecekmiş
*bilgisayarlar  internete  kapalıymış

fırlatma koltuğu  için,  ben  bunu  çok defa yazmıştım zaten.
ille bir seri üretim projesi şart değil;  ama  teknoloji kazanım projesi mahiyetinde   bir  proje  yararlı olur.

bilgisayarların internete  bağlı olmaması da  gayet yerinde bir uygulama.
ne  yaparsan yap,  internete bağlı olan bilgisayarlar bir şekilde hacklenebiliyor,  bu gün  hem internete bağlı olup hem  hacklenemez  bir sistem  hiç inandırıcı değil.
orada  yapılabilecek en ciddi  koruma,  bilgisayarları ağa kapatmaktır,  saldırıların  büyük kısmından direk kurtulursun.
ben olsam, bilgisayarların flash bellek  girişlerini de tamamen sökerdim.
uzaktan çalışma için şöyle bir model de olabilir:
her saat başı  otomotik kapanan şifreli bir bilgisayar  yapılır  ve bunun içine de  her türlü  koruma yazılımı yüklenir.
uzaktan çalışacak  uzmanla  açık bir sözleşme imzalanır ve  uzmana  ufak bir istihbarata karşı koyma dersi verilir.
örneğin 12 aylık bir çalışma  dönemi  sözleşmesi için  önceden devlet tarafından hazırlanmış ve  üst düzey güvenlikli  bir ev  uzmana  tahsis edilir.
her saat başı  bilgisayar  kendisi kapanır ve  tekrar açılmak için  önce telefona bir şifre gelir,  sonra parmak izi veya göz taraması  gibi  bir kilit açma  uygulanır,  en sonunda da  projeden sorumlu   koruma personeli  evdeki kameralardan  bu evde bir sorun  olup  olmadığını  gözden geçirip  bilgisayarın açılmasına  onay verir.
koruma sorumlusu  her pazartesi  gelip  bilgisayarın içinde kaydedilmiş verileri  kriptolanmış bir flash belleğe  kopyalayıp  bilgisayardaki  tüm veriyi elden merkeze teslim eder  ve o  haftanın tüm  çalışması bilgisayardan kalıcı bir şekilde silinir.
uzman  istese bile   eski çalışmaya ulaşamayacağından  bir devşirme durumunda bile  proje  tamamen sızdırılamaz.
tabi  kritik projelerdeki kilit uzmanlar için,  sahte kimlik ve  hatta ücreti fiziki altın ile ödeme  gibi  uygulamalarla,  banka  üzerinden iz sürmenin de  önüne geçilebilir.
---
bunları yazarken aklıma geldi;  aslında biz kendimizi  açık eden bir kitleyiz.
Allah korusun,  bir işgal anında  milliyetçiliği  ve  bilgisi  olan  kişiler  olarak  kendi kendimizi  belli ediyoruz.
1. Dünya savaşında  yaşamış  olsaydık,  itilaf devletleri  bu foruma  bakıp  ilk bizleri tutuklardı muhtemelen.
hem  milliyiz;  hem de az çok bilgili.