Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 227772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #460 : 10 Eylül 2024, 21:08:10 »
Daha dik açıyla atıp da test edilebiliyor diye biliyorum, yani uzağa gideceğine yükseğe gidiyor, alınan veriden ne kadar uzağa gidebileceği hesap edilebiliyor olmasi lazim...

Bu işi test etmek için Somali de ayrı tesise gerek olmasa gerek...

Bilenler düzeltsin yanlışım varsa..
İki ana nedeni var:
1. İklimin daha sıcak olduğu ve senenin çoğu günü atış yapılabilecek konum olması.
2. Çok daha önemli nedeni: Ana Karanın doğusunun deniz olması büyük avantaj sağlıyor.
a) bir arıza durumunda roket denize düşer.
b) Dünya saatın ters yönüne doğru saatte 1600 km hızla döner. Bu hızı arkasına alarak füzeyi ateşlemek bir avantajdır. Daha az yakıtla dünyanın çekim gücünden roketin kaçmasını sağlar.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 21:11:54 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #461 : 10 Eylül 2024, 21:48:39 »
Fransizlar Fransız Guyanasindan atıyorlar bizde Somaliden atacağız diyorsunuz yani...

Bence daha istikrarlı bir yer seçmek ekvator yakın olmaktan daha önemli, Somalinin toprak bütünlüğü de istikrarı da tartışmalı on yillardir...

Orta Asyada falan birlikte calisabilecegimiz daha istikrarlı bir yer bulunabilirdi gibi..düşerse boş steplere düşerdi..Kazakistan, Moğolistan vs...iklimi zor kışın ama Sovyetler/Rusya atabiliyorsa bizde atardık
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 21:51:40 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #462 : 10 Eylül 2024, 21:57:48 »
Fransizlar Fransız Guyanasindan atıyorlar bizde Somaliden atacağız diyorsunuz yani...

Bence daha istikrarlı bir yer seçmek ekvator yakın olmaktan daha önemli, Somalinin toprak bütünlüğü de istikrarı da tartışmalı on yillardir...

Orta Asyada falan birlikte calisabilecegimiz daha istikrarlı bir yer bulunabilirdi gibi..düşerse boş steplere düşerdi..Kazakistan, Moğolistan vs...iklimi zor kışın ama Sovyetler/Rusya atabiliyorsa bizde atardık

Uzay çalışması ise kazakistan baykonur olabilir ,Rusya bazı uzaya araçları burdan gönderiyordu

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #463 : 11 Eylül 2024, 00:52:24 »
Rusya kötü seçeneğin en iyisi olarak Kazakistan dan atıyordu. En ideal olan ekvatora en yakın yerden doğuya doğru okyanusa doğru atmaktır. Somali bu şartlar açısından nerdeyse mükemmel durumda.

Ama daha iyisi de var. Biraz komik biraz ütopik birazda kafa karıştıran önerimi geçen sene yapmıştım onu alıntılıyorum inşallah.

Benim bir projem var arkadaşlar ama elimizi çabuk tutmamız lazım. Bütün okyanusları vatanseverlikle taradım bir yer buldum burası en yakın karaya 400 deniz mili uzakta hiç bir ülkenin münhasır ekonomik bölgesi içinde olmayan okyanusta bir sığ bölge. Buraya gemiler ile dolgu yığıp kendimize bir ada üreteceğiz. 3 km çapında bir alanın sığlığı 20 -60 metre kadar. BM lerde sorun çıkarsa çamura yatıcaz bu bizim yaşamsal mecburiyetimiz diyeceğiz Çin yaptı aynısını. Uydularımızı fırlatmak için ekvatora yakın bir fırlatma alanına ihtiyacımız var diyeceğiz yaşamsal sebepte bu. Bir özel maksat gemi gurubu yakın cevreden kayaları dolgu malzemeyi denizden alıp buraya yığabilir 500 m2 ada ortaya çıktıktan soran ilk üstlenmeyi yaparız gerisini de önümüzdeki yüzlerce yılda büyütürüz lazım oldukça. Altı üstü apartmanınız boyunda kaya taşınacak su üstüne ulaşmak için

Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #464 : 11 Eylül 2024, 02:03:08 »
Daha önce Antalya veya Kıbrıs ın bu iş için ideal olabileceği söylenmişti. Ama bizimkiler "Out of the box" düşünüp akla gelmeyecek bir çözüm üretmişler.  Somalide Türkiyenin yatırımları var, askerlerini zaten biz eğitiyoruz. Yani ekonomik ve askeri açıdan bize bağlı denebilecek yamuk yapmayacak bir ülke. Üstelik ortalama olarak Afrika ülkeleri ile karşılaştırıldığında istikrarlı sayılır. Şimdi o tesis için milyonlarca dolar yatırım yapılacak, adamların mühendisi, işçisi ekmek yiyecek ,bu işe evet derler gibime geliyor. Tabi uzun vadede orda arapların ve diğer Afrikalı ülkelerin uydularını da yapıp fırlatırsın, balistik füze testi için zaten ideal bir yer .Son zamanlarda Bulgaristan Romanya falan biz sürekli notam yayınlayıp füze denemesi yaptığımız için çatlak sesler çıkarmaya başlamışlardı.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #465 : 11 Eylül 2024, 03:55:56 »
Türkiye de maalesef uzaya uydu yollamak için ideal bir yer yok. İsrail batıya doğru uydu atıyor ama o bile çok zorlama bir tercih. Bizde batıya doğru atarız ama birinci kademe motoru Maltaya düşer Sicilya'ya düşer arızalı roket Monako ya düşerse ne olacak. Karadeniz'den atsak Gürcistan a düşecek bir şeyler. Türkiye den uzaya gitmek çok sıkıntılı iş. Bakın koskoca Avrupa da daha anakaradan hiç uzaya uydu atıldı mı ben duymadım. Somali'de bugün var yarın CHP gelince olmayacak yada orada bir darbe olacak Türkiye ile aradaki iklim alt üst olacak.
Biz en iyisi yüzen platformdan uydu atmanın yollarını düşünelim.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #466 : 11 Eylül 2024, 09:52:34 »
Belki konusu burası değildir lakin yazmakta bir sorun görmüyorum eğer burası değilse yöneticilerimiz uygun yere koyarlarsa sorun olmaz.
Şahsen uzay çalışmalarına bize dost ve müttefikimiz olan müslüman ve türk dünyasından ve hinterlandından olan tüm ülkeleri uzay ve havacılık alanında ortak etmeliyiz böylelikle hem kendi aralarında sorunlar olmaz olsada savaşa varmadan çözülür hemde birbirimize olan aidietimiz artacağı gibi bu alanda ülkelerin kıt olan kaynakları heba olmadan az bir sermaye ile çok büyük işleri başarma ve gelişmemeizi sağlayabilir.Ayrıca üye olan ülkelerin ekonomisine direk ve dolaylı etkis ise çok büyük olacaktır.(Bu konu çok uzun)
Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir...

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #467 : 11 Eylül 2024, 09:57:05 »
Rusya kötü seçeneğin en iyisi olarak Kazakistan dan atıyordu. En ideal olan ekvatora en yakın yerden doğuya doğru okyanusa doğru atmaktır. Somali bu şartlar açısından nerdeyse mükemmel durumda.

Ama daha iyisi de var. Biraz komik biraz ütopik birazda kafa karıştıran önerimi geçen sene yapmıştım onu alıntılıyorum inşallah.

Benim bir projem var arkadaşlar ama elimizi çabuk tutmamız lazım. Bütün okyanusları vatanseverlikle taradım bir yer buldum burası en yakın karaya 400 deniz mili uzakta hiç bir ülkenin münhasır ekonomik bölgesi içinde olmayan okyanusta bir sığ bölge. Buraya gemiler ile dolgu yığıp kendimize bir ada üreteceğiz. 3 km çapında bir alanın sığlığı 20 -60 metre kadar. BM lerde sorun çıkarsa çamura yatıcaz bu bizim yaşamsal mecburiyetimiz diyeceğiz Çin yaptı aynısını. Uydularımızı fırlatmak için ekvatora yakın bir fırlatma alanına ihtiyacımız var diyeceğiz yaşamsal sebepte bu. Bir özel maksat gemi gurubu yakın cevreden kayaları dolgu malzemeyi denizden alıp buraya yığabilir 500 m2 ada ortaya çıktıktan soran ilk üstlenmeyi yaparız gerisini de önümüzdeki yüzlerce yılda büyütürüz lazım oldukça. Altı üstü apartmanınız boyunda kaya taşınacak su üstüne ulaşmak için

Dolgu yerine çelik konstrüksiyonlu ve beton takviyeli yapıp içinede askeri üs koyarsak daha iyi olmazmı maliyette bayağı düşer.
Düşünün bi altta denizaltı üssü ve tersanesi üstte askeri liman ve tersanesi ,hava alanı ve fırlatma üssü nasıl olur 1 taşla 6 kuş...

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #468 : 11 Eylül 2024, 10:25:11 »
Somali'nin EEZ alanina girmiyor mu o su alti adaciklari? Eger giriyorsa zaten Somali'den izin alinmali. Eger Somali'den izin alinacaksa o masrafa ne gerek var. Libya ile Turkiye arasindaki EEZ alanina bakin Akdenizin yarisi ikiye bolunmus durumda. Oyle kafana gore okyanusun ortasinda ada kuramiyorsun diye biliyorum Akdenizde olamadigi gibi

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #469 : 11 Eylül 2024, 12:12:35 »
En yakın kara seyşel adaları oda 500 deniz mili. münhasır ekonomik alan 200 deniz milidir. Tabiki ben biraz komiklik olsun diye önerdim bunu ama delinin biri çıkıp yapsa bir hafta sonunda bile bir kaç yüz m2 adamız olurdu okyanusun ortasında o kadar mümkün. Sonuçta kaya dolgu atatürk barajı bu dediğimin bir milyon katı kaya dolgudur heralde. Tabiki ticaret yolları üzerine kafana göre ada yapmayı engelleyen kuralalr vardır ama Çin yaptı yani okyanusa adalar fazla bir şey olmadı
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2024, 12:14:18 Gönderen: putty »