Gönderen Konu: JF-17  (Okunma sayısı 114708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
Ynt: JF-17
« Yanıtla #300 : 03 Eylül 2024, 11:33:56 »
ABD de diyor ki, ben YPG/PKK ile işbirliği yapmakta, hatta senin çıkarlarından üstün tutmakta serbestim, yersen...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #301 : 03 Eylül 2024, 11:46:38 »
ABD de diyor ki, ben YPG/PKK ile işbirliği yapmakta, hatta senin çıkarlarından üstün tutmakta serbestim, yersen...

O zaman ABD'nin ayağına gitmeyeceksin....

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #302 : 03 Eylül 2024, 12:00:15 »
Bence de, ama ABD de gelmemeli,
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2024, 12:04:24 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Mehmet75

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #303 : 03 Eylül 2024, 12:19:25 »
Aslında şu sorunun cevabını çok merak ediyorum;

Biz rusya ve çinle  stratejik seviyede askeri ve diplomatik alış-veriş yapmasak ; devlet organları ile açıktan hamasla kanka olmasak ;

ABD ypg ile oynaşır mı veya AB-D ambargoları halâ devam eder mi?

Başka bir merak ettiğim husus da; siyasal islamcılar Türkiyede iktidardan düşünce acaba AB ve ABD halâ bizi ötelemeye devam edecekler mi?

Bu soruları tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan geyiği yapmak için sormuyorum. Her seçimin bir bedeli veya ödülü vardır. Ancak demokrasi(seçim) yoluyla mutlakiyet rejimi kurmak en başta bizim için pek de  iyi sonuç vermiyor belli ki. Bunlar hep 20.yüzyılda denenen ve çöken rejimler. Biraz geriden gidiyoruz sanki.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #304 : 03 Eylül 2024, 12:28:41 »
Azerilerin yeni alacağı, Pakistan,ın modernize edeceği jf17 lerde aselpod,gökdogan, bozdoğan ,som kullanılacak.  Zaten 3 ülke arasinda stratejik işbirliği anlaşması var.

Böylece üç ülkenin ortak kullanacağı envanter sayesinde senin veya başka birinin başı derde girdiğinde 4 tane nakliye uçağı ile mühimmatını istediğin yere götürebilirsin.

Şimdi 3 ülkede toplamda 1000 adet som, 1000 adet gökdoğan, 1000 adet bozdoğan olursa inanılmaz bir caydırıcılık kazandırır.
Jf17 lerde aselpod, gökdoğan, bozdoğan kullanılacak
Kaynak nedir?
Ortak envanter oluşturulacak?
Kaynak nedir?
+1
Doğru! Bu haberlerin kaynağı önemli.
Azerbaycan uçakları ne zaman alacak?
Azerbaycan’ın elindeki uçaklara Türkiye’nin silah ve hedefleme sistemleri adaptasyonu olabilir. Aynı şekilde Pakistan’ın elindeki uçaklara da bu adaptasyon uygulanabilir. Ancak burada, Pakistan’dan Çin’e know-how akışını durduracak bir sistem ile bu iş yapılmalı derim. Yoksa ABD ile iyice aramız açılır.
KAAN’a Azerbaycan ortak olmuş!
Bu nasıl bir ortaklıktır?
F110 motorlarıyla bu uçakları Azerbaycan’a nasıl satacağız? Daha özgün motorun ateşlemesi bile yapılmamış durumda. Prototipinin imalatına başlanıldığı bile kesin değil. Sn Akşit’in lafıyla yürüyeceksek; 2032’den önce özgün motoru görmemiz mümkün değil. Kendi hava kuvvetlerimizin ihtiyacı dururken, Azerbaycan’a KAAN satacağımızı düşünmek, biraz yanlış olur derim. Adamlar, 2035’den sonra teslim alacakları uçaklaramı ortak oldular?
Biz daha F110’ların teminini bile garanti altına alabilmiş değiliz.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2024, 12:31:48 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 03 Eylül 2024, 12:49:04 »
Yerli Motor olmaksızın Azerbaycan ve Pakistan'a Kaan teslimatı olamayacağı açık. Belki AL-41 alternatifi olabilir ileride. Pakistan kanalı ile Çin'in bazı teknolojilere ulaşması kaygısı gerçekçi bir kaygı. Keza Malezya ve Endonezya'da da hayli zengin ve üst tabaka Çin asıllı nüfus tabakası var. Buralarda belli aşama üstü kritik teknoloji paylaşımı yapılmamalı bence.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 03 Eylül 2024, 12:56:58 »
Yerli Motor olmaksızın Azerbaycan ve Pakistan'a Kaan teslimatı olamayacağı açık. Belki AL-41 alternatifi olabilir ileride. Pakistan kanalı ile Çin'in bazı teknolojilere ulaşması kaygısı gerçekçi bir kaygı. Keza Malezya ve Endonezya'da da hayli zengin ve üst tabaka Çin asıllı nüfus tabakası var. Buralarda belli aşama üstü kritik teknoloji paylaşımı yapılmamalı bence.

Evvela teknolojide Çin'e yetişebilmek ve ortak teknoloji geliştirebilmek için kaygılanalım, bence. Özellikle çip teknolojisi konusunda. ABD deli gibi zorluyor, Çin'i çip işinden izole etmek için. Başarırsa, tek kurbanı Çin olmaz, emin olun bundan.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #307 : 03 Eylül 2024, 13:12:31 »
Dünya yeniden iki kutuplu bir hale doğru gidiyor gibi duruyor...

Böyle giderse iki kutuptan birini secmeye zorlarlar bizi...Türkiye atıyorum Tanzanya değil öyle bedelsiz tarafsiz kalma sansi olmayabilir

3 seçenek var gibi:

1. Taraflardan birini seçeceksin ama koparabildigin kadar imtiyaz koparacaksin...atiyorum batiyi seciyorsak öyle ambargolar kalksin, AB üyelik görüşmeleri baslasin gibi ufurukten şeyler de değil...stratejik sonuçlar doguracak
imtiyazlar..

2.  Kendi kutubunu olusturmaya calisacaksin...potansiyel olarak Türkiye bunu yapabilir belki ama hangi potansiyeli tam anlamıyla kullanabildik orası ayrı tartışma. Yapması en zor olani bu seçenek

3. Işime o an kimle is tutmak gelirse onla iş tutarim tarafsiz kalirim tarzinda takilmak. O zaman iki kutupta ona göre Organize olur, manevra alanimiz daralabilir, masalardan izole olabiliriz.  Hele hele iki kutup bizi ilgilendiren konularda anlasirsa bize sormadan işimiz zor..

Biri ya da digeri iyidir kötüdür demiyorum akil yürütüyorum sadece...
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2024, 13:13:27 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #308 : 03 Eylül 2024, 13:28:47 »
Dünya yeniden iki kutuplu bir hale doğru gidiyor gibi duruyor...

Böyle giderse iki kutuptan birini secmeye zorlarlar bizi...Türkiye atıyorum Tanzanya değil öyle bedelsiz tarafsiz kalma sansi olmayabilir

3 seçenek var gibi:

1. Taraflardan birini seçeceksin ama koparabildigin kadar imtiyaz koparacaksin...atiyorum batiyi seciyorsak öyle ambargolar kalksin, AB üyelik görüşmeleri baslasin gibi ufurukten şeyler de değil...stratejik sonuçlar doguracak
imtiyazlar..

2.  Kendi kutubunu olusturmaya calisacaksin...potansiyel olarak Türkiye bunu yapabilir belki ama hangi potansiyeli tam anlamıyla kullanabildik orası ayrı tartışma. Yapması en zor olani bu seçenek

3. Işime o an kimle is tutmak gelirse onla iş tutarim tarafsiz kalirim tarzinda takilmak. O zaman iki kutupta ona göre Organize olur, manevra alanimiz daralabilir, masalardan izole olabiliriz.  Hele hele iki kutup bizi ilgilendiren konularda anlasirsa bize sormadan işimiz zor..

Biri ya da digeri iyidir kötüdür demiyorum akil yürütüyorum sadece...

İşte bu noktada Türkiye gibi kilit bir noktada isen, mevcut ortağın, "PKK/YPG'yi sana tercih ederim" havasında ise bu işte bir gariplik olmasa olmaz zaten.  "Yersen" havası da, psikolojik baskı ile "ya yerse" denemesinden, "safiyane yersen veya ardniyetli yersen" havasına variasyonlar olmaktan öteye gidemez.

Öte taraftan JF-17'nin mevcut Çin AESA radarı pek iyi noktada değil. Çin kompozit ve alaşım teknolojisi halen kaygı verici. Tek hücre kristale milyar dolarlar döküyorlar ama, performans motorları halen 1000 saati geçebilmiş değil. 

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #309 : 03 Eylül 2024, 13:39:25 »
Mehmet 75 kardeş. ABD tarafını seçmek bir tarafa tam anlamıyla güdümünde bile olsan ABD kendi menfaatine bakar. Bakınız Johnson mektubu. Bunlarda menfaat ortaklığı, birlikte hareket etme vb. duyguları hiç yoktur.