Gönderen Konu: JF-17  (Okunma sayısı 114705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: JF-17
« Yanıtla #310 : 03 Eylül 2024, 14:38:15 »
ABD, kapitalist sistemin en üst noktasını uygulayan bir yapıdadır.

Hükümetin aldığı tüm kararların arkasında ilk sırada büyük kapital sahiplerinin sözü dinlenir.
Tröstlerin dediği olur. (Bu tröstlerin kimin elinde olduğuda aşikardır)

Sonra siyasilerin, ve onların arkasındaki destekçi kapitalistlerin, bir sonraki seçimi kazandıracak politikaları belirler tüm karar mercilerini.

ABD’nin dostu olmadığı gibi kendisine dost gördüğü hiç bir ülke yoktur. Hepsi çıkar dostluğu çerçevesinde yürüyen ilişkiye dayanır.

Bu bağlamda çıkarlarımızı eniyi yürütebildiğimiz ve en ileri teknolojiyi alabileceğimiz ülkeler bizim geçici dostumuzdur.

Ancak bir Azerbaycan ve bir Pakistan gibi ülkeler, bizim, karşılık gözetmeksizin dostumuz olan ülkelerdir. 

Uluslararası ilişkilerde genel bir kural; düşmanımın düşmanı benim de dostum olabilir diye varsayılabilir.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2024, 14:39:49 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #311 : 03 Eylül 2024, 14:57:59 »
Azerilerin yeni alacağı, Pakistan,ın modernize edeceği jf17 lerde aselpod,gökdogan, bozdoğan ,som kullanılacak.  Zaten 3 ülke arasinda stratejik işbirliği anlaşması var.

Böylece üç ülkenin ortak kullanacağı envanter sayesinde senin veya başka birinin başı derde girdiğinde 4 tane nakliye uçağı ile mühimmatını istediğin yere götürebilirsin.

Şimdi 3 ülkede toplamda 1000 adet som, 1000 adet gökdoğan, 1000 adet bozdoğan olursa inanılmaz bir caydırıcılık kazandırır.
Jf17 lerde aselpod, gökdoğan, bozdoğan kullanılacak
Kaynak nedir?
Ortak envanter oluşturulacak?
Kaynak nedir?

https://armyrecognition.com/news/aerospace-news/2024/azerbaijan-invests-in-turkish-missiles-for-its-squadron-of-jf-17-fighters
https://bulgarianmilitary.com/2024/08/31/azerbaijani-jf-17s-get-turkish-merlin-ir-and-peregrine-bvraam/#google_vignette
https://defencesecurityasia.com/en/azerbaijans-jf-17-thunder-block-3-fighter-jets-equipped-with-turkish-air-to-air-missiles/

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #312 : 03 Eylül 2024, 17:16:51 »
Azerilerin yeni alacağı, Pakistan,ın modernize edeceği jf17 lerde aselpod,gökdogan, bozdoğan ,som kullanılacak.  Zaten 3 ülke arasinda stratejik işbirliği anlaşması var.

Böylece üç ülkenin ortak kullanacağı envanter sayesinde senin veya başka birinin başı derde girdiğinde 4 tane nakliye uçağı ile mühimmatını istediğin yere götürebilirsin.

Şimdi 3 ülkede toplamda 1000 adet som, 1000 adet gökdoğan, 1000 adet bozdoğan olursa inanılmaz bir caydırıcılık kazandırır.
Jf17 lerde aselpod, gökdoğan, bozdoğan kullanılacak
Kaynak nedir?
Ortak envanter oluşturulacak?
Kaynak nedir?

https://armyrecognition.com/news/aerospace-news/2024/azerbaijan-invests-in-turkish-missiles-for-its-squadron-of-jf-17-fighters
https://bulgarianmilitary.com/2024/08/31/azerbaijani-jf-17s-get-turkish-merlin-ir-and-peregrine-bvraam/#google_vignette
https://defencesecurityasia.com/en/azerbaijans-jf-17-thunder-block-3-fighter-jets-equipped-with-turkish-air-to-air-missiles/
Sayın hky attığınız üç linkide üşenmeden okudum fakat herhangi bir yetkilinin açıklaması yok bunlarda. Herhangi bir kurumun ilanı duyurusuda yok. Sadece yabancı askeri dergide haber olmuş onlarda kaynak göstermemiş zaten

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #313 : 03 Eylül 2024, 18:01:08 »
@HKY'nin bahsettiği proje, hangisi olduğunu hatırlamıyorum, İDEF 2005 ve 2009 olabilir, ilk defa gayri remi olarak Türkiye-Pakistan ortak pilot eğitim altyapısı olarak dillendirilmişti. Sonraki tarihlerde pilot eğitimini standart hale getirip, Hürkuş'un ortak kullanılması şeklinde devam etti. Bu tarihlerde Hürjet henüz bir proje idi, yerli mühimmatların çoğu geliştirme aşamasında idi. Sonraki dönemlerde bu ikiliye Azerbaycan küçük ortak olarak katıldı. İlerleyen süreçte Pakistan'a Milgem satışında, Pakistan'ın yeterli krediyi bulamaması sebebi ile mecburi olarak Super Mushshak aldık. Hürjet, Hürkuş ve Super Mushshak tabanlı bir ortak pilot eğitim altyapısı planlanıyordu. Fakat ABD-Pakistan ilişkileri tamamen kopunca, bu proje artık mümkün değil. Şuan için olabildiğince yerli ürün ve mühimmatların satışı düşünülüyor.  Türkiye-Pakistan hala ortak pilot eğitimine devam ediyor ama ortak pilot eğitim konusu en azından şuan için rafa kalktı.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #314 : 04 Eylül 2024, 00:50:49 »
Zaten Türk Devletleri Teşkilatı'nın biz hariç tüm bireyleri Çin tarafından ablukaya alındı. Hatta Rusya tehditine karşı bile kalkan görevi görüyor. Pakistan da keza öyle. Bizim Batı Bloğu içinde olmamızın tek sebebi coğrafi konum olarak görünüyor. :) Zaten tam da almıyorlar içeri  :)

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #315 : 23 Eylül 2024, 03:44:51 »
Aslinda J-10C basligi bulamadigim icin burada paylasiyim istedim. Misir, F16 Viper yerine Cin J-10C almayi dusunuyormus. Bizim gibi F16 kullanici olan Misir'a bunu iten gercek sebebi gercekten bilmek isterim.

https://nationalinterest.org/blog/buzz/mighty-f-16-fighter-just-lost-chinas-j-10-not-battle-212643

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #316 : 23 Eylül 2024, 03:59:38 »
Aslinda J-10C basligi bulamadigim icin burada paylasiyim istedim. Misir, F16 Viper yerine Cin J-10C almayi dusunuyormus. Bizim gibi F16 kullanici olan Misir'a bunu iten gercek sebebi gercekten bilmek isterim.

https://nationalinterest.org/blog/buzz/mighty-f-16-fighter-just-lost-chinas-j-10-not-battle-212643
Ben size birkaç neden sunabilirim:
1. Adamlara BVR kabiliyetli amraam füze vermediler.
2. F16’ya ABD onaylamadıkça başka mühimmat entegre edemiyorlar.
3. F15 satmıyorlar.
4. Mısır’ın hava kuvvetlerinin İsrail’in gerisinde olması gerekiyor.
5. Rafale’leri Fransa’dan meteor’suz geliyor.
6. Uzun menzilli BVR kabiliyetli Aesa radarlı uçak istiyor adamlar.
7. Yanılmıyorsam, F16V70’de satmıyorlar diye hatırlıyorum.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2024, 04:01:54 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #317 : 23 Eylül 2024, 04:46:41 »
Havacılık projelerimiz biraz daha ilerlemiş olsaydı bu gibi sıkıntılarda çok güzel alternatif sunabilirdik bölge ülkelerine. KAAN mesela bir kaç evre daha ileri olsaydı yavaş yavaş AESA radarlı denemeler filan başladığı aşamada olsaydı, hava hava füzelerimiz olgunlaşmış ramjet füze denemeleri başlamış olsaydı filan. Şu anda da teklif edebiliriz ve heyecan da yaratır ama takvimler bir kaç yıl içinde uçak ihtiyacını karşılaması gereken ülkeler için çok uzak tarihli. Uçağımız hazır olsa Mısır bizden her türlü durumda uçak alır bizim onlarla didişmemiz Libya ya bakmayın yine de askeri bir didişmeden çok tatlı bir sidik yarışı aslında. Yine de bizim KAAN ın ortak üretimi konusunda bir çaba içine girmemiz gerekiyor. Motoru verirler vermezler kaygısı buna engel olmamalı. Türkiye savunma sanayi gerçekten bu coğrafyanın makus kaderini kırabilir özgürlük anlamında. Bu coğrafya bu şansı kullanmazsa geri zekalıdır af edersiniz.

Çin ve Rusya içinde şuna dikkat çekmek istiyorum. Bu ülkelerde silah ihracında ABD gibi kısıtlayıcı ülkeler. Özellikle Çin de şu sıralar dünya dengelerini alaşağı etmekten yana değil. Bir tık aşağı bir tık yukarı olabilir ama özellikle Müslüman coğrafya söz konusu olunca hiç bir ülke istediğini al demiyor. Azerbaycan mesela Çin den uçak alamıyor görüyorsunuz. Amarika dan alamayan Çin den alır sanmasın kimse. İslam coğrafyasının şu anda ve hatta uzak geleceğe kadar tek umut ışığı Türk savunma sanayidir.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2024, 04:57:33 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #318 : 23 Eylül 2024, 11:01:13 »
"İslam coğrafyasının şu anda ve hatta uzak geleceğe kadar tek umut ışığı Türk savunma sanayidir."

kesinlikle.
dindaş ülkelere  baktığın zaman  1. dünya savaşı sonrasında   her şeyleri değişmiş;  ancak  antiosmanlı  siyaseti "anti Türk"   değişememiş.
bazen   içten  beddua,  bazen dışarıdan  beddua.
Hafter  bile  bombalamadı Vattiye  üssünü  yahu!
her yüzyılda  iki üç kez savaştığımız Rusya  ile bile  anlaşabiliyoruz;  ama dindaş  ülkeler  bizimle  en sıkışık vaziyetlerinde bile  uzlaşmaktan  kaçınıyor.
bakın Mısır'a,  biz o tahıl koridorunu  açmasaydık  Mısır  belki de açlıkla  yüzleşecekti.
İsrail'i  bir yandan,  Etiyopya'sı  bir yandan,  ekonomik kriz bir yandan.
bu  kadar sıkışık  olamaz bir ülke;  ama yine de  gelip bizimle  deniz anlaşması yapmıyor.
bize karşı  hepsi  asil,  hepsi  şanlı,  hepsi tok  esnaf.

fakat  benim gözümde de zaten iki  islam coğrafyası var.
bunlar eski İslam coğrafyası  ve  bize  karşı her zaman asil ve şanlı  olacaklar,  mesafeyi  korumak gerek.

ikinci İslam coğrafyası  ise  aslında yeni İslam coğrafyası  ki,  Endonezya,  Pakistan,  Malezya,  Azerbaycan,  Nijerya ve Cezayir...
bu  ülkeler  yeni  yeni  dünya  siyasi sahnesinde adından söz ettirmeye başlıyorlar ve  bize  karşı  bir asalet ve  şan  üstünlüğü  peşinde değiller.
buralarla  cidden  dostani  ilişkiler kuruluyor ve  biz daha şimdiden  yeni İslam coğrafyasın'ın  teknolojik destekçisiyiz zaten.
gün gelecek Türkiye'de  yetiştirilmiş  subaylar  kendi ülkelerinde general olacak,  bu  insanlarla Türkçe konuşacak  bizim generaller.
bizim  bağlarımızı güçlendirmemiz gereken asıl dindaş coğrafya da  bu  yeni İslam coğrafyasıdır  bence.

eski  İslam coğrafyası konusunda,  monşerler  ne  yapmışsa  onu  yapmak gerek.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #319 : 23 Eylül 2024, 11:33:59 »
"İslam coğrafyasının şu anda ve hatta uzak geleceğe kadar tek umut ışığı Türk savunma sanayidir."

kesinlikle.
dindaş ülkelere  baktığın zaman  1. dünya savaşı sonrasında   her şeyleri değişmiş;  ancak  antiosmanlı  siyaseti "anti Türk"   değişememiş.
bazen   içten  beddua,  bazen dışarıdan  beddua.
Hafter  bile  bombalamadı Vattiye  üssünü  yahu!
her yüzyılda  iki üç kez savaştığımız Rusya  ile bile  anlaşabiliyoruz;  ama dindaş  ülkeler  bizimle  en sıkışık vaziyetlerinde bile  uzlaşmaktan  kaçınıyor.
bakın Mısır'a,  biz o tahıl koridorunu  açmasaydık  Mısır  belki de açlıkla  yüzleşecekti.
İsrail'i  bir yandan,  Etiyopya'sı  bir yandan,  ekonomik kriz bir yandan.
bu  kadar sıkışık  olamaz bir ülke;  ama yine de  gelip bizimle  deniz anlaşması yapmıyor.
bize karşı  hepsi  asil,  hepsi  şanlı,  hepsi tok  esnaf.

fakat  benim gözümde de zaten iki  islam coğrafyası var.
bunlar eski İslam coğrafyası  ve  bize  karşı her zaman asil ve şanlı  olacaklar,  mesafeyi  korumak gerek.

ikinci İslam coğrafyası  ise  aslında yeni İslam coğrafyası  ki,  Endonezya,  Pakistan,  Malezya,  Azerbaycan,  Nijerya ve Cezayir...
bu  ülkeler  yeni  yeni  dünya  siyasi sahnesinde adından söz ettirmeye başlıyorlar ve  bize  karşı  bir asalet ve  şan  üstünlüğü  peşinde değiller.
buralarla  cidden  dostani  ilişkiler kuruluyor ve  biz daha şimdiden  yeni İslam coğrafyasın'ın  teknolojik destekçisiyiz zaten.
gün gelecek Türkiye'de  yetiştirilmiş  subaylar  kendi ülkelerinde general olacak,  bu  insanlarla Türkçe konuşacak  bizim generaller.
bizim  bağlarımızı güçlendirmemiz gereken asıl dindaş coğrafya da  bu  yeni İslam coğrafyasıdır  bence.

eski  İslam coğrafyası konusunda,  monşerler  ne  yapmışsa  onu  yapmak gerek.

Bir beğeni ateşledim.