Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (44.7%)
FNSS
26 (18.4%)
BMC
23 (16.3%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.2%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.4%)

Toplam Oy Verenler: 141

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 1041075 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4380 : 22 Ağustos 2024, 20:39:35 »
Son model korneti tanka dayayıp liveleak e video atmak kolay ancak o tankın ne kadar düşman püskürttüğü makineli tüfek atışıyla kaç militan biçtiğini rop atılıyla kaç mevzi korugan indirip moloz altında kaç düşman leşi bıraktığını kimse söylemiyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4381 : 22 Ağustos 2024, 21:14:08 »
Sn battlestar'ın dediğine ek olarak şunu ifade etmek isterim özellikle Ukrayna ve Yemen üzerinde olaya yaklaşırsak

-Ne füzeler ki kastım, balistik ve seyir olanları
-Ne roketler ki kastım, güdümlü olanlar
-Ne drone'lar
-Ne Uçaklar ki kastım ,yemen

Savaşın kaderini ve sonucu belirlemiyor burdan kastım "yeneni ve yenileni" veya birini pes ettirmiyor,karşı taraf hala sana füze ,drone,roket vesaire gönderebiliyor ve savaşa devam edebiliyor.

Bu yüzden bu ülkeyi ve şehirlerini işgal etmeden savaş bitmiyor

Bunun için en önemli araç tank,zma zpt,ttza vesaire araçlar,bir ülkenin şehirleri ve başkantinde ,topraklarında sokaklarında dolaşıyor, bunun aksine o ülkenin şehrinde,başkentinde ve sokaklarında füze ve roket sistemleri,uçaklar dolaştırmıyorsunuz...

O yüzden Tank gereksizmiş yada önemini yitiriyor demeniz bana savaşları iyi analiz edemiyormuşsunuz hissiyatı yaratıyor.

Bir ülkenin savaşmasını durdurmak istiyorsanız işgal edeceksiniz yani alan hakimiyeti bunun içinde piyade tank,zma,zpt,ttza,mrap vesaire unsurlara ihtiyacınız var bununda başunsuru tanklardır.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2024, 22:38:45 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4382 : 23 Ağustos 2024, 15:20:06 »
Sn battlestar'ın dediğine ek olarak şunu ifade etmek isterim özellikle Ukrayna ve Yemen üzerinde olaya yaklaşırsak

-Ne drone'lar

Savaşın kaderini ve sonucu belirlemiyor burdan kastım "yeneni ve yenileni" veya birini pes ettirmiyor,karşı taraf hala sana füze ,drone,roket vesaire gönderebiliyor ve savaşa devam edebiliyor.

Bunun için en önemli araç tank,zma zpt,ttza vesaire araçlar,bir ülkenin şehirleri ve başkantinde ,topraklarında sokaklarında dolaşıyor, bunun aksine o ülkenin şehrinde,başkentinde ve sokaklarında füze ve roket sistemleri,uçaklar dolaştırmıyorsunuz...

O yüzden Tank gereksizmiş yada önemini yitiriyor demeniz bana savaşları iyi analiz edemiyormuşsunuz hissiyatı yaratıyor.

Bir ülkenin savaşmasını durdurmak istiyorsanız işgal edeceksiniz yani alan hakimiyeti bunun içinde piyade tank,zma,zpt,ttza,mrap vesaire unsurlara ihtiyacınız var bununda başunsuru tanklardır.

Benim düşünceme göre savaştaki kuvvet öncelik sıralaması şöyle:
1-Hava Kuvvetleri - Uçaklarla ve hava savunma sistemleriyle hava üstünlüğünü ele geçirmek.
2-Kara Kuvvetleri - Hava üstünlüğünü ele geçirdikten sonra tank,zma zpt,ttza gibi araçları kullanarak rahat bir kara işgali.

eğer tamamen hava kuvvetleri üstünlüğün varsa, abd-ırak savaşı gibi karşı tarafta ne kadar tank mank bişey varsa patates edersin.
eğer hava üstünlüğü düşmanın elindeyse senin araçların patates olur gayrinizami harbe dönmek zorunda kalırsın.
eğer hava üstünlüğü dengedeyse, kara kuvvetlerinin gücü savaş sonucunu belirler

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4383 : 26 Ağustos 2024, 20:19:53 »

-Ne drone'lar

1-Hava Kuvvetleri - Uçaklarla ve hava savunma sistemleriyle hava üstünlüğünü ele geçirmek.
2-Kara Kuvvetleri - Hava üstünlüğünü ele geçirdikten sonra tank,zma zpt,ttza gibi araçları kullanarak rahat bir kara işgali.

eğer tamamen hava kuvvetleri üstünlüğün varsa, abd-ırak savaşı gibi karşı tarafta ne kadar tank mank bişey varsa patates edersin.
eğer hava üstünlüğü düşmanın elindeyse senin araçların patates olur gayrinizami harbe dönmek zorunda kalırsın.
Hava üstünlüğü oldukça önemli bunda herkes hem fikir, asıl sıkıntı kara muharebelerinin küçümsemesi.
Koalisyon güçleri Irakta hava üstünlüğü akabinde Apache ve A10 desteğiyle tank tanka muharabeye girdiler. Irak tankları oldukca eski olduğu için Afpdslerle içinden geçtiler.
Afganistan'da Nato kuvvetleri Yakin hava destegine rağmen gene tanklari kullandı. Kanada tank kiralamak zorunda kaldi harekat için.
Şehit Piyade Yarbay İlker Çelikcan. Saygı ve Rahmetle.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4384 : 26 Ağustos 2024, 23:42:58 »

-Ne drone'lar

Hava üstünlüğü oldukça önemli bunda herkes hem fikir, asıl sıkıntı kara muharebelerinin küçümsemesi.
Koalisyon güçleri Irakta hava üstünlüğü akabinde Apache ve A10 desteğiyle tank tanka muharabeye girdiler. Irak tankları oldukca eski olduğu için Afpdslerle içinden geçtiler.
Afganistan'da Nato kuvvetleri Yakin hava destegine rağmen gene tanklari kullandı. Kanada tank kiralamak zorunda kaldi harekat için.

Irak kara unsurlarının %85i havadan yok edildi, demek istediğim hava üstünlüğünü kaybedersen elinde ne tankın olduğunun bi önemi yok, ama dengedeyse o zaman kara kuvvetleri savaşı belirliyor, tabikide kara çok önemli

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4385 : 27 Ağustos 2024, 01:08:46 »
Ben tespitlere şunu da eklemek istiyorum, herkes ABD değil, ülkelerde bu kadar bol mühimmat ve para yok. Artık orduların hiç biri büyük çapta bir savaş için bomba depolamıyor. İsrail'de bile bomba stoku hemen tükendi ki, güdümlü anti-tank sistemleri bunlardan daha az miktarda bulunuyor. Bir diğer örnek de, Ukrayna - Rusya savaşı neredeyse 2 yıldır devam ediyor ve ciddi mühimmat kullanımına rağmen tanklar hala saha en etkili araçlar. Evet her silah sisteminde olduğu gibi tanklara karşı tehditler mevcut ama bu o sistemin kullanılamayacağı anlamına gelmiyor.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4386 : 27 Ağustos 2024, 17:25:19 »
+1

Mühimmat konusunda dünyada açık ara öndeki ABD bile bazı mühimmatları UKraynaya yetiştirme konusunda zorlandı. ELinde 12 000 civarı Stinger vardı ve Stinger yetiştiremediğinden seri üretimi 1 yıl içinde tekrar başlatabilmek için emekli mühendisleri çağırmak zorunda kaldı firma. Yine Javelinede sorunlar yaşandı yaşanıyor. 155 mm de ciddi sorunlar var tüm Batı bir araya geldi hala UKrayna savaşına istendiği kadar 155 mm lik top mermisi yetiştirilemiyor Türkiyeden yardım istediler Texasa üretim hattı kurulması için biliyorsunuz. burunlarından kıl aldırmayan Amerika bu duruma düştü. Rusya Kuzey Koreden İrandan mühimmat alacak duruma düştü. Gerisini siz düşünün. İnsanlar mühimmat üretimi kolay sanıyor.

ABD Rusya ve biraz Çin dışında ukrayna savaşı büyüklüğünde ve uzunluğunda savaşı kaldıracak ülke yok. Buna en yakın ülkelerden biri Türkiyedir.

Ha şunu da kimse unutmasın Batı bir savaş ekonomisine çok zor geçer ama geçerse de ağızlar açık kalır. Batı tüm kaynaklarını seferber ederse, ki şu şartlarda edemez ama iş çok büyürse eder, Rusya 20 ye katlanır abartmadan söylüyorum. Şu an Batı elinin kenarıyla Ukrayna savaşına dahil. Bu müdahale aşırı abartılıyor özellikle Rusyanın 2.5 yıldır hedeflerine ulaşamadığı gerçeğini örtmek için sanki Batının tüm imkanlarıyla savaşa dahil olduğu izlenimi yaratılıyor. Bunun öyle olmadığını en iyi Rus karar alıcılar bilir. Ama halka gaz vermek lazım. Doğru olanı yapıyorlar ama biz gaza gelmeyelim. Batı barış şartlarını sürdürerek savaşa dahil olmak istiyor. Barışın devam ettiği üretim şartlarıyla Ukrayna destekleniyor. Ki onlar açısından da doğrusu bu.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2024, 17:31:54 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı Boykaz

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4387 : 27 Ağustos 2024, 17:37:35 »
+1
 Avrupadan Ukraynaya verilen silahlarla ordu kurulur binlerce zirhli aractan fuzelere  yüzlerce topcu sisteminden tanklara avrupa elinin ucuyla vermiyor suan kendi envanterlerini bile erittiller nerden elinim ucu olsun daha dün Trump dedi askeri envanterimiz tehlike canlari caliyor ukraynaya cok fazla silah verdik vs dedi savasa girmiolar ama ellerindeki sistemleride bol bol veriyorlar

Mühimmat konusunda dünyada açık ara öndeki ABD bile bazı mühimmatları UKraynaya yetiştirme konusunda zorlandı. ELinde 12 000 civarı Stinger vardı ve Stinger yetiştiremediğinden seri üretimi 1 yıl içinde tekrar başlatabilmek için emekli mühendisleri çağırmak zorunda kaldı firma. Yine Javelinede sorunlar yaşandı yaşanıyor. 155 mm de ciddi sorunlar var tüm Batı bir araya geldi hala UKrayna savaşına istendiği kadar 155 mm lik top mermisi yetiştirilemiyor Türkiyeden yardım istediler Texasa üretim hattı kurulması için biliyorsunuz. burunlarından kıl aldırmayan Amerika bu duruma düştü. Rusya Kuzey Koreden İrandan mühimmat alacak duruma düştü. Gerisini siz düşünün. İnsanlar mühimmat üretimi kolay sanıyor.

ABD Rusya ve biraz Çin dışında ukrayna savaşı büyüklüğünde ve uzunluğunda savaşı kaldıracak ülke yok. Buna en yakın ülkelerden biri Türkiyedir.

Ha şunu da kimse unutmasın Batı bir savaş ekonomisine çok zor geçer ama geçerse de ağızlar açık kalır. Batı tüm kaynaklarını seferber ederse, ki şu şartlarda edemez ama iş çok büyürse eder, Rusya 20 ye katlanır abartmadan söylüyorum. Şu an Batı elinin kenarıyla Ukrayna savaşına dahil. Bu müdahale aşırı abartılıyor özellikle Rusyanın 2.5 yıldır hedeflerine ulaşamadığı gerçeğini örtmek için sanki Batının tüm imkanlarıyla savaşa dahil olduğu izlenimi yaratılıyor. Bunun öyle olmadığını en iyi Rus karar alıcılar bilir. Ama halka gaz vermek lazım. Doğru olanı yapıyorlar ama biz gaza gelmeyelim. Batı barış şartlarını sürdürerek savaşa dahil olmak istiyor. Barışın devam ettiği üretim şartlarıyla Ukrayna destekleniyor. Ki onlar açısından da doğrusu bu.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4388 : 27 Ağustos 2024, 19:20:40 »
Buna en yakın ülkelerden biri Türkiyedir.

Ben olsam o kadar iddialı konuşmazdım. Suriye'de yaptığımız operasyonlar sırasında, mühimmat yetersizliğinden dolay G. Kore'nin kapısını çalmak zorunda kaldık. Kurumlarımız her ne kadar övülse de, bunlar hala devlete göbeğinden bağlı kurumlar. Bu yüzden hantal ve vizyonsuzlar. Özel sektörün sadece ABD'de numunelik işler alması değil, Türkiye içinde konuşlanıp tüm dünyaya mühimmat satabilmesini sağlamamız lazım. Fakat kurumlarımız böyle işlere taş koymayı, özel sektörle yarışmak yerine, özel sektörü yok etmeyi daha çok sever. Bu eleştiriler kurum bazındadır, kurumlarda çalışan emektarlara saygım sonsuz, onların emeklerini ayrı tutuyorum.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4389 : 27 Ağustos 2024, 20:28:53 »
Selamlar,
Ukrayna savaşında sadece Güney cephesinin kaç km. alanda olduğuna baktığımızda, cephe savaşının vaz geçilmezi olan 155 Top mermisinin envanterden öte üretiminin esas olduğunu görebiliriz.
Aylarca hazırlanılan Zeytin dalı harekatında, Obüs top mermisi darboğazının harekatı riske atacak boyutlara gelmesiyle G.Kore'den "Acil" koduyla 15 bin adet sipariş edildiğini hatırladığımızda ve Afrin'in, Ukrayna cephesiyle çapını kıyasladığınızda, Rusya'nın dahi top mermisi yetiştirmekte zorlandığı vede 1,5 milyon adet tedarik ettiğini (K.Kore-İran) görüyoruz.

Diğer bir değişle, Tüm Doğu ve Güney sınırınız boyunca cephede olduğumuzu düşünmek daha isabetli olacaktır.

Peki Türkiye böyle geniş bir cephe savaşına, nicel ve nitel Askeri yapılanması, Teçhizat, silah, mühimmat, Top mermisi vede destek unsurları bakımından hem havada gerekse denizden destek konusunda ne kadar hazırdır?
Hazırlıkları, hangi senaryolar ve hangi ikmal seçeneklerinden oluşmakta vede bu ikmal seçeneklerinin yerli karşılanması ne kadarlık bir oranı kapsıyor?

Silahlı Kuvvet'lerin harbe hazırlık sürelerinin, sahada stratejik sonuçları olduğunu düşünür isek,
Mesela Tanklar, nicelik-nitelik olarak ve Mermisinin üretim hatları açısından yeterli midir?
Top mermisi, tüfek mermisi, el bombası vs. üretim hatlarının kapasitesi, bu hazırlık senaryolarını ne oranda karşılamaktadır?
Kara-Kara, Kara-Sath-kara, Hava-Kara veya Hava-Hava Füzelerimizin ne kadarı harbe hazır durumdadır ve üretim gerekliliğini ne oranda karşılayacaktır?

Bizim açımızdan asıl soruların bunlar olduğu kanaatindeyim...

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2024, 20:41:03 Gönderen: DoganTuran »