Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 226117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1630 : 29 Temmuz 2024, 17:24:04 »
Çift motorlu TF-10000 ile de gittiği günleri görmek umuduyla...

Öyle bir şey yok, yeniden uçak yapmak gerekir onun için, bi ton şey değişecek, tek motor iyidir.

Motor nerede? Amerikalılar izin verdi mi?
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2024, 17:24:48 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1631 : 29 Temmuz 2024, 17:47:14 »
Geçen ben paylaşmıştım küçük link hali ile gerek Kaan gerek hürjet motorları kongrede onaylanmayı bekliyor diye.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2024, 17:52:29 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1632 : 29 Temmuz 2024, 18:07:46 »
Çift motorlu TF-10000 ile de gittiği günleri görmek umuduyla...

Öyle bir şey yok, yeniden uçak yapmak gerekir onun için, bi ton şey değişecek, tek motor iyidir.

Motor nerede? Amerikalılar izin verdi mi?
En acısı ne olur ya!
İspanyollar sipariş verir. ABD onlara motor iznini verir. Bize vermez. İspanyollara yaparız. Biz de seyrederiz.
TB2’nin Polonya’ya Kanada’lı MX15 FLİR ile teslim edilip bizim seyrettiğimiz gibi.

Sn Akşit bir röportajında TF10000’i tanıtırken, “bunun 2 adedi Hürjet’i uçurur” demişti.
Bu boşuna söylenen bir laf değil. Hürjet’in çift motorlu versiyonu bilgisayar ortamında tüm tasarımıyla mevcut olabilir. Zaten çizimleri de vardı. Ama daha pahalı olacağı için eğitime uygun olarak tek motorlu versiyonu seçilmişti.

B planı olarak ileride bu versiyona dönülebilir.

Tek motorlu hürjeti uçurduktan sonra çift motorlusunu yapmak çok zaman almaz. Ama gene de belli test süreçlerinden geçmek gerekecektir.
https://quwa.org/wp-content/uploads/2017/09/Hurjet-TAI-01.jpg

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 467
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1633 : 29 Temmuz 2024, 19:14:20 »
Hürjet  motor seçimi bizim en büyük hatamız oldu. Tüm yumurtaları aynı sepete(ABD) koymanın cezasını yıllarca çektik...
Hürjet motoru kesinlikle ABD motoru olmamalıydı...
Ne olmalıydı?
KE nasıl ki prototiplerde Ukrayna motoru kullanıp TF-6000'e geçiş yapılacaksa , Hürjet'de de aynı yöntemle  TF-10000'e  geçiş yapılırdı...

Motor işinde ABD'ye güvenilmez...
Reis'in "İsrail'e gireriz" sözü ile Hürjet'in F-404/ KAAN'ın Block 10 üretimi için gerekli F-110 Motor rüyası tamamen bitmiştir...
F-16 modernizasyonu işi de bitti...
Ruhuna el fatiha
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2024, 19:15:26 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1634 : 29 Temmuz 2024, 20:06:10 »
Hürjet  motor seçimi bizim en büyük hatamız oldu. Tüm yumurtaları aynı sepete(ABD) koymanın cezasını yıllarca çektik...
Ne olmalıydı?
KE nasıl ki prototiplerde Ukrayna motoru kullanıp TF-6000'e geçiş yapılacaksa , Hürjet'de de aynı yöntemle  TF-10000'e  geçiş yapılırdı...

Reis'in "İsrail'e gireriz" sözü ile Hürjet'in F-404/ KAAN'ın Block 10 üretimi için gerekli F-110 Motor rüyası tamamen bitmiştir...
Ruhuna el fatiha
Sn Serkan,
RTE’nin söylediği:
“nasıl Libya’ya, Karabağ’a girdiysek benzerini orada da yaparız”
Yani İsrail’e gireriz diye bir lafını göremedim ben.
Ucu açık konuşmuş.
Yarın ben İsrail’e gireriz demedim diyebilmek için böyle konuşmuş olabilir. Zaten girmekten kastettiği de Lübnan. İsrail değil. Gazeteler adamın sözünü çarptırıyorlar.
Ama Lübnan’da olsa bu kadar düşünceden kıt bir açıklama yapması çok yanlış zaten. Bize ne Lübnan’dan, ve Gazze’den. Bize hiç bir faydası yok. Kendi ırkdaşları bile sırt çevirmişler tüm Arap Dünyası olarak. Bize mi kaldı bunları savunmak. Yapılanları kınarsın geçer. Her fırsatta İsrail düşmanlığı yapmanın ne gereği var?

Bu kadar alenen İsrail aleyhtarlığı yapması bizim bu hassas savunma işlerimizi çok zorda bırakıyor.
Yani ABD’deki derin devletin Türkiye’de bir ajanı olsa, Türkiye zararına konuşsun dese bu kadar zarar veremez.

Çevrimdışı Tamburalı Hasan

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1635 : 29 Temmuz 2024, 20:19:41 »
Ne olmalıydı?

Ruhuna el fatiha
Çok kafaya takmayın üstad dönme dolap gibidir bunların siyaseti sisiye darbeci esada katil deyipde arayı düzeltince dareci siti  katıl esad deyip geçiştiriyorlardı amaç içerideki belli kesimin gazını almak

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1636 : 29 Temmuz 2024, 20:48:55 »
Ne olmalıydı?

Ruhuna el fatiha

Hayır birde böyle olduğu taktirde Anka3 , Anka4 , Hürjet, Kızılelma tek motor Kızılelma çift motor hepsi aynı motoru kullanacaktı. Deniz kuvvetleri içinde hava kuvvetleri içinde müthiş bir mali avantaj ve lojistik avantaj sağlayacaktı. Amerika'dan motoru üretim için alsak bile bitmeyecek bu dert. Bakımı yedek parçası olacak hep.

Ki eminim TEİ, TF6000'de değerleri biraz korkarak ve temkinli verdi o motor üretildikten sonra 6700 hatta 7000 değerleri bile çıkabilir, ben böyle umuyorum. TF10000'de 11500 değerlerini görebilir.

Şu durumda Anadolu'da kullanacağımız ya da muharip Hürjet'i belki de Hürkuş'da olduğu gibi farklı bir tasarım deneyip kendimize JF17 Gripen arası uçağı değerlendirmeye alabilirdik. Fazla yaksaydı, maliyeti artsaydı ama bizim olacağına emin olsaydık. Kaan konusunda mecbursun ama bu konuda mecbur kalmayabilirdik. Ki motoru alırız dediğimiz adamlar da Amerika. Başka biride değil. Kıbrıs'ta, Muavenet'te , Çekiçgüç'te, çuval olayında her dönemeçte bunların yaptıklarını bilmiyor muyuz. Atak 2 helikopterinde Ukrayna motoru vs debeleniyoruz keza Kızılelma'da da öyle. Hürjet'te neden bu yola girdik. Olmaz ise ne olacak bu iş. Onca zaman kaybedip birde paramızdan olmayacak mıyız? İspanya-Hürjet-Motor konusu Türkiye ve Amerika ilişkisinin savunma sanayi geleceğini olumlu ya da olumsuz yanda etkileyecek olan dönemeç olacak ve bu ilişki tarihi bir kırılma noktası olacak, eğer İspanya bu uçaklara evet der ise . Ki bunu zaten isterim, bu politik durumda Amerika'nın tavrı için ayrıca istiyorum.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2024, 20:53:08 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1637 : 29 Temmuz 2024, 21:30:40 »
cift motorlu Hürjet

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1638 : 29 Temmuz 2024, 21:32:49 »
Bence motoru özgür, Hürjet yapılmalı, hatta yapılmışken RCS nıda düşük planlanmalı  8)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1639 : 29 Temmuz 2024, 21:41:29 »
Bence motoru özgür, Hürjet yapılmalı, hatta yapılmışken RCS nıda düşük planlanmalı  8)
+1