Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 226815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1800 : 06 Eylül 2024, 19:41:02 »
Kendinizi ABD , Almanya yerine koyun ;

F-404 , F-100, EJ-200 yapan ülke biziz ve ABD bizden uçak motoru istiyor...

Biz motorları veriyoruz ABD-Almanya bizden aldığı motorlarla uçak yapıp bizim de katıldığımız  ihalelere giriyor ve para kazanıyor...

Üstüne üstlük ABD-Avrupa siyasileri7/24 Türkiye'ye hakaret , suçlamalarda bulunuyor ...Biz  de olsak bunlara o kadar o istediği motorları vermezdik...

Olay tam olarak bu ...Kimse "ama biz haklıyız , ABD-Avrupa ; PYD,Gazze,Nato vs destekliyor demesin... Tabiki biz kendi bakış açımızdan haklıyız ama "parayı veren düdüğü çalar" yani "teknoloji-bilimde ileri olanın dediği olur"

Yapılacak neydi peki:

Sayfalardır ,senelerdir konuşuyoruz 100 senelik devletiz ve 1 turbofan motor 10 senede yapılıyor... Bir yerden başlanmalıydı çok şükür ki geç de olsa başladık...Yapana kadar da "Ayı'ya (ABD-Avrupa) dayı diyeceğiz çok kendimizi dövdürmeden" Ama mutlaka 3-5 darbe alırız...

Benim forumdaki arkadaşlardan farkım şu  bizim arkadaşlar acı çekmeden , sürekli siyasi-dinsel-ırksal nedenlerle sövdüğümüz , çıkarlarımızın çatıştığı adamlar bize naz yapmadan istediğimizi versin istiyor...

Teknolojin yoksa ve bu teknoloji de bu adamların elindeyse hiç değilse hakaret etmeden istediğini kendin üretene kadar bu adamlardan elde etmeye bak...

Sn. Serkan1976 biz haklıyız diyenlerden değilim,fakat yönetimimiz ey ABD ,ey İsrail,ey Avrupa diyen bir zihniyet.milletimizde bunlara müsade ediyor ve yanlarında aynı zamanda bilinçli veya bilinçsiz ABD,Avrupa ve İsrail karşıtı.

Bu durumda ister Rusya dan motor alsınlar ister çinden yeterki herhangi bir sebepten dolayı demoklesin kılıcı gibi bu eksikliklerimizi bize karşı kullanılmasından gına geldi.

Ver kardeşim rd33 ü hürjet için ver kardeşim al 41 Kaan için bizde tökezlemden,aksamadan üretime geçelim .

Artık ABD nın bizi süründürmesinden bıktım haklı bile olsalar
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 13:56:47 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1801 : 06 Eylül 2024, 19:58:12 »

Biz motorları veriyoruz ABD-Almanya bizden aldığı motorlarla uçak yapıp bizim de katıldığımız  ihalelere giriyor ve para kazanıyor...

Üstüne üstlük ABD-Avrupa siyasileri7/24 Türkiye'ye hakaret , suçlamalarda bulunuyor ...Biz  de olsak bunlara o kadar o istediği motorları vermezdik...

Olay tam olarak bu ...Kimse "ama biz haklıyız , ABD-Avrupa ; PYD,Gazze,Nato vs destekliyor demesin... Tabiki biz kendi bakış açımızdan haklıyız ama "parayı veren düdüğü çalar" yani "teknoloji-bilimde ileri olanın dediği olur"

Yapılacak neydi peki:

Sayfalardır ,senelerdir konuşuyoruz 100 senelik devletiz ve 1 turbofan motor 10 senede yapılıyor... Bir yerden başlanmalıydı çok şükür ki geç de olsa başladık...Yapana kadar da "Ayı'ya (ABD-Avrupa) dayı diyeceğiz çok kendimizi dövdürmeden" Ama mutlaka 3-5 darbe alırız...

Benim forumdaki arkadaşlardan farkım şu  bizim arkadaşlar acı çekmeden , sürekli siyasi-dinsel-ırksal nedenlerle sövdüğümüz , çıkarlarımızın çatıştığı adamlar bize naz yapmadan istediğimizi versin istiyor...

Teknolojin yoksa ve bu teknoloji de bu adamların elindeyse hiç değilse hakaret etmeden istediğini kendin üretene kadar bu adamlardan elde etmeye bak...
+1
Doğru söze diyecek yok.
Ancak, ek olarak şu da varki, ayıya dayı derken kalkıp Rus’tan ya da işi onlardan öğrenen Çin’den motor alınmaz. Bunlar bize motoru satabilirler. Çünkü arkasında yatan iş, onların da çok istediği, bizim Batı’dan kopmamızdır.

Motor yapmaya soyunmuşuz zaten. Ama bu motor tamamen Batı ekolü motor. Kalkıp Rus/Çin motoruyla hazır işi bozmanın bir alemi yok.

Biz asıl hatayı RR ile anlaşmamakla yaptık. Hala da geç değil. Bugün RR ile anlaşalım; 3-4 sene sonra Hürjet, RR-XG40 motorundan türetme 20000lbf bir motorla uçar. MMU’da 24000lbf kuru 34000lbf yaş itkili bir motorla 5 sene sonra uçar. Buna ayıracak parayı da isterse bu devlet bulur.

Türbin motor yapımında en zoru, yolcu uçağı motoru yapabilmektir. Bugün gönül rahatlığıyla ve emniyetli olarak binilecek uçakların motorları 3 şirket tarafından yapılmaktadır. GE, P&W ve RR. (Safran, bu işi ancak GE ile ortak CFM adı altında becerebilmiştir) . British Airways’in kullandığı, hemen hemen tüm ABD malı uçaklarla, A380 ve A350 gibi büyük platformların hepsinde RR motoru vardır. RR, bu uçaklara uygun motoru üretip, British Airways uçaklarına uyarlamıştır. Böyle esnek motor üretebilme teknolojisine sahip bir üreticiyi öteledik biz. Faydalanıp, 15 senede ulaşamayacağımız noktaya 5 senede geleceğimiz yerde; biz hala debeleniyoruz savaş uçağı motoru için.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 56
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1802 : 06 Eylül 2024, 20:44:39 »
Bu durumda ister Rusya dan motor alsınlar ister çinden yeterki herhangi bir sebepten dolayı demoklesin kılıcı gibi bu eksikliklerimizi bize karşı kullanılmasından gına geldi.

Ver kardeşim rd33 ü hürjet için ver kardeşim al 41 Kaan için bizde tökezlemden,aksamadan üretime geçelim .

+1000000

Sn.Denizci siz Bursalı olarak biliyorum ama yanılmıştım da olabilirim.
Eskiden ABD hayranı derdim ama yanılmışım. Bursalılar esnaf ve sanayileşmiş halktır, Uludağından tut, Osmanlının başlangıcı bile Bursadır.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1803 : 06 Eylül 2024, 20:59:42 »
Alıntı

Sn Denizci16,
Bu sizin dediğiniz olabilecek en son nokta. Suya düşüp boğulacaksak yılana sarılmak bu.
Rus ya da Çin motoru almak demek bu vatana hainlik demek olur. Batı’dan kopmak olur.
Kaldı ki Ruslar AL41 serisi motorlarını kimseye satmıyorlar. Çinliler alabilmek için 24 tane SU35 satın aldılar. Bir sürüde kağıt imzaladılar ters mühendislikle aynısını üretmeyeceklerine dair.

Unutmayın Rus, hala bizim en büyük düşmanımızdır. Hatta İngiliz ve ABD’den de öte bir düşmandır. Şu andaki yakınlığı tamamen kendi çıkarları için. Yapılan işlerin arkasında da hep rant yatıyor. Putin hala neden oligarkları destekliyor?  200+milyar dolarlık serveti olan kaç tane devlet başkanı var?? Bunlarla aynı yatağa girilmez!
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2024, 21:14:34 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 56
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1804 : 06 Eylül 2024, 21:24:49 »
Konuyu başka açıdan bakmak lazım, ülke çıkarları önemli.
ABD yarın KAAN için GE F110 motorunu vermeyeceğiz dedi F-35 gibi, böyle olasılık varmı var, S-400 yüzünden F-35 vermedi denmesi BAHANE!
Bu alemdeki ABD motorlarından sonra en iyi jet motoru hangisi, tabi ki AL-41 ve AL-51.
Lakin, bu motora elini uzattığın anda yeni F-16 alımı ve modernizasyonu sekteye uğrayacağı kesin, bu motorsuz bile yeni F-16 alımı muamma!

Gerçekçi olalım, duygusal davranmaya gerek yok, onlar dostumuz ve bunlar düşman demenin manası yok.
ABD motor vermedi, yeni F-16 alımı sekteye uğradı, ağlayacak halimiz yok, alternatiflere bakılır. Hidndistan gibi Ruslardan S-400 de alırsın, motor da alırsın, başkasını da alırsın, sonuçta Ruslar babasının hayrına vermeyecek, paraya satacak.

AL-41'in Çin mevzusu ise, Çinliler bu motoru yüzde 1 milyon kopyalayacağı kesin, Ruslar bunu bilerek üzerine Su-35 ekleyerek sattı ve para kazandı. Ne kadar kopyalayacaklar, ömrü ne kadar olacak orası ayrı mesele ama henüz Çin'in bu seviyedeki motoru yok.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 32
« Yanıtla #1805 : 06 Eylül 2024, 22:21:40 »

Yapılacak neydi peki:

Sn. Serkan1976 biz haklıyız diyenlerdenim değilim,fakat yönetimimiz ey ABD ,ey İsrail,ey Avrupa diyen bir zihniyet.milletimizde bunlara müsade ediyor ve yanlarında aynı zamanda bilinçli veya bilinçsiz ABD,Avrupa ve İsrail karşıtı.

Ey abd... eyy israil demeseydi cb. O zaman f35,f16 ve tüm motorlar sorunsuz sikintisiz gelirmiydi Türkiye ye? Vay benim can kardeşim Türkiyem al istediğin kadar motor senin olsun mu derdi abd?

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 32
« Yanıtla #1806 : 06 Eylül 2024, 22:23:51 »
Alıntı

Sn Denizci16,
Bu sizin dediğiniz olabilecek en son nokta. Suya düşüp boğulacaksak yılana sarılmak bu.
Rus ya da Çin motoru almak demek bu vatana hainlik demek olur. Batı’dan kopmak olur.
Kaldı ki Ruslar AL41 serisi motorlarını kimseye satmıyorlar. Çinliler alabilmek için 24 tane SU35 satın aldılar. Bir sürüde kağıt imzaladılar ters mühendislikle aynısını üretmeyeceklerine dair.

Unutmayın Rus, hala bizim en büyük düşmanımızdır. Hatta İngiliz ve ABD’den de öte bir düşmandır. Şu andaki yakınlığı tamamen kendi çıkarları için. Yapılan işlerin arkasında da hep rant yatıyor. Putin hala neden oligarkları destekliyor?  200+milyar dolarlık serveti olan kaç tane devlet başkanı var?? Bunlarla aynı yatağa girilmez!
Aynen sayın Yaşar. Ruslara hiç güvenmemek lazım. Abd den aşağı kalır yanları yok.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1807 : 07 Eylül 2024, 09:11:00 »
Rusya'dan motor almak, Rusya ile ortak uçak geliştirmek yada geliştirilen gelişmiş sistemleri Rusya'ya satmak demek, batı ile olan ilişkileri kopartmak, şuana kadar kurulan savunma sanayini çöpe atmak, elimizdeki insan gücünün kalitesini ciddi seviyede düşürmekten başka hiçbir işe yaramayacak, zihni sinir bir fikir.

İçinde bulunduğumuz durumu hala algılayamadığımız ortada. Biz batı ile uyumlu yaşayan, ekonomik, sosyal ve eğitim olarak batı ile bütünleşmiş bir ülkeyiz. Batıdan kopmamız demek, toplumu baştan kurmak demek ve bugün için bunu yapmak mümkün değil. Böyle bir durumda sonumuz, Bangladeş-Pakistan gibi olur. Günü birlik politikaların sonucunda, ucube kararlar alarak hiçbir yere varılmıyor. Hem batını hem de Türkiye'nin artık bu şekilde davranmaya devam etmesi mümkün değil. Yeni bir denge kurulacak.

Doğu ile ilişkilerimizi olabildiğince geliştirmek gerekliliğini hiçbir zaman unutmadan, nerede olduğumuzu da iyi bilmeliyiz.

Hürjet gibi bir projede yerli motor yerine F404 gibi dünyada kendini kanıtlamış bir motor ile yola çıktık, kabul edilebilir bir risk. Fakat her zamanki gibi 1 adım atacağımıza, 5 adımlık zıplama yapmaya çalışıp, yok yakın hava desteği yapacağız, filan diye sağda solda bom boş konuşursan, ABD'de kendi çıkarlarına ters düşün yılanın başını erken ezer.

Artık savunma sanayi alanında az siyaset, çok ürün çıkarmalıyız. SSB görevini doğru yapmalı.

Bende sizin gibi 3 aşağı 5 yukarı düşünürdüm fakat bize herşeyi veren batılı müttefiklerimiz artık çesmenin suyunu kesti.

Artık F16 bile alamaz hale geldik verirselerde tuzlu rakamlara bu işi yapıyorlar.

Artık bizi beklemeleri ve süründürmelerinden sonra ister Rus motoru olsun ister Çin motoru frketmez biz artık ambargosuz ve aksamalar olmadan ürünlerimizi envantere katalım yeter.

Bir başka gerçek batı iyi ilişkiler için yönetimimizin değişmesi gerek bu seçmenle de bu iş olmuyacağına göre ister Rus malı ister çin malı hiç farketmez....

İnceldiği yerden kopsun

ABD li müttefiklerimizde bidaha iş yapmak isterlerse bekletip süründürmemeyi öğrenirler

eeee bilinçli seçmen gerçekleri görüyor bilinçsiz seçmen hala cebine bakıyor haa bu hükümetten bende sıkıntı çekiyorum fakat söz konusu vatan ise bu sıkıntıyı her daim çekmeye razıyım.
Ayrıca şu anda bu hükümetin alternatifi şu an varmı seçmen alternatifi olmadığından mecburen veriyor ha şunuda belirteyim şu anki muhalefette bulunan partiler çöpümü dahi emanet etmem.
Bu hükümet gitsin bu platformda ancak yabancıların ürünlerinin yorumlarını yaparız ancak...

Çok namlulu roket atar sisteminin ilk çalışmalarını o dönemin GENELKURMAY BAŞKANI SAYIN İSMAİL HAKKI KARADAYI komutanımız hükümetten gizli olarak yaptırmıştır artık o günkü hükümetlerin ne kadar vatan sever oldukları hakkındaki yorumları sizlere bırakıyorum....

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1808 : 07 Eylül 2024, 09:16:42 »
...
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 09:46:43 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1809 : 07 Eylül 2024, 09:36:04 »
Haklı ya da haksız, ona buna sövmeye,  laf yetistirmeye harcanan zaman ve emeğin onda birini planlı programlı şekilde işi bilen insanlar ile motor işine harcasaydik daha hızlı yol almış olurduk diye düşünüyorum...

Eğri oturup doğru konuşalım çoğu projeye baslanirken "yarın öbür gün bize şu parçayı, şu teknolojiyi vermezlerse ne yapacağız " diye düşünen kimse olmamış,  ya da olduysa da kimse onları ciddiye almamış gibi duruyor..
What is steel compared to the hand that wields it?