Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 226115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1820 : 07 Eylül 2024, 22:25:52 »
Abd TÜRKİYEYE motor satmadı motoru biz italya üzerinden alıyoruz direk biz almaya kalksaydık satmazdı...

Bunu ancak ABD yasalarını hiç bilmeyen biri yazabilir. Bu bahsi geçen motor konusu da dahil, 3. ülkeye satış da olsa, ABD izin vermeden vida bile satamazsın.

Yanlis olan ne?

Mesela, Kobra (asıl kodu:AH-1Z King Cobra) helikopterini vermediler diyorsunuz.

İlk 2000 yılındaki İhalenin kazananı olarak Bell'i açıkladıktan sonra, aviyonikleri başka bir ABD'li firmaya daha ucuza yaptırmaya kalktık. Bu ABD'li firma aviyonik işini kıvıramayınca (hatta firma battı diye hatırlıyorum?) tekrar Bell'in kapası çalındı. Tabi Bell'de doğal olarak güzel, bol keseden bir fiyat çekti. Üretimi ABD'de yaptırmaya çalıştı ve ihale çıkmaza girerek, iptal oldu.

2. AH-1W konusu da, ABD'de AH-1Z modernizasyonunda ve üretiminde çıkan sıkıntılar nedeni ile ABD yeterli sayıda helikopter üretemedi. Ayrıca Afganistan ve Irak gibi bölgelerdeki yoğun kullanım nedeni ile elinde bakım bekleyen helikopterler peş peşe gelince yığılma oldu. Türkiye'de tam bu tarihlerde helikopter talebinde bulundu. ABD elinde verecek helikopter olmadığını teklif yapmayacağını duyurdu. Buna rağmen Türkiye ihtiyacın çok acil olduğu gerekçesiyle teklif istedi. ABD'de kabul edilmesin diye, 2. el helikopterler için yüksek rakamdan teklif yaptı. Türkiye teklifi kabul etti. ABD ciddi manada teklifin kabul edilmesine şok geçirdi. Afganistan'da kullanmakta olduğu 3 helikopteri görevden çekerek Türkiye'ye teslim etti.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1821 : 07 Eylül 2024, 23:30:08 »
İşte demek ki ya okumadınız yada sorgulamadınız

Saldırı helikopterini vermediler diye atak projesini başlattık diyorsunuz ya....

Burda cevabını verdim

Atak'ın kalbi yani motoru ne ? ABD malı lthec ct 800 yani amerikan

Burda bile size kim ne nasıl yalan söylediyse inanmışsınız

Bakın
Altay'ın
Hürjet'in
Kaan'ın

Durumu ortada sürümcemede çünkü motor yok

Ama Atak projesi şu an envanterde çünkü ABD motor verdi yani projeyi kalpsiz bırakmadı

Ve son noktada bugün atak için motor veren ABD hürjet ve Kaan için motor vermiyorsa bunun sebebi ey İsrail ey ABD diyen bizim yüzümüzden

Çünkü sen adamdan her istediğini al ona rağmen git ona kaykıl yok öyle bir dünya

Abd TÜRKİYEYE motor satmadı motoru biz italya üzerinden alıyoruz direk biz almaya kalksaydık satmazdı...

Gökbeyde'demi İtalya üzerinden aldık...

Yapmayın gözünüzü seveyim ABD'nin takip sistemi yok mu? ABD bilmiyor mu verdiği lthec motorlarının Türk Atak helikopterleri için kullanılcağını,istese engel olamaz yani sebep ne? İtalya'nın gönlünün kırılmaması ....

Süper bakış açısı bravo👏
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 23:34:21 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1822 : 07 Eylül 2024, 23:37:22 »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1823 : 07 Eylül 2024, 23:54:33 »
İşte demek ki ya okumadınız yada sorgulamadınız

Saldırı helikopterini vermediler diye atak projesini başlattık diyorsunuz ya....

Burda cevabını verdim

Atak'ın kalbi yani motoru ne ? ABD malı lthec ct 800 yani amerikan

Burda bile size kim ne nasıl yalan söylediyse inanmışsınız

Bakın
Altay'ın
Hürjet'in
Kaan'ın

Durumu ortada sürümcemede çünkü motor yok

Ama Atak projesi şu an envanterde çünkü ABD motor verdi yani projeyi kalpsiz bırakmadı

Ve son noktada bugün atak için motor veren ABD hürjet ve Kaan için motor vermiyorsa bunun sebebi ey İsrail ey ABD diyen bizim yüzümüzden

Çünkü sen adamdan her istediğini al ona rağmen git ona kaykıl yok öyle bir dünya

Gökbeyde'demi İtalya üzerinden aldık...

Yapmayın gözünüzü seveyim ABD'nin takip sistemi yok mu? ABD bilmiyor mu verdiği lthec motorlarının Türk Atak helikopterleri için kullanılcağını,istese engel olamaz yani sebep ne? İtalya'nın gönlünün kırılmaması ....

Süper bakış açısı bravo👏

hocam yanlış hatırlıyorda olabilirim türkiye için üretilen helilerin motorlarının temini ihale kapsamında olup italyanların sorumluluğundaydı galiba. 

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1824 : 08 Eylül 2024, 15:19:44 »
ateş olmayan yerden duman çıkartılıyor valla billa.
Rus motoru alıp ABD  ile aranın daha da bozulması Hürjet için göze alınmaz,  MMU  için göze alınır ve alınmalı.

Hürjet için  en olası senaryolar bence şunlar:

*ABD,  motoru   silahlı  modeli  yalnız kendi onaylayacağı   ülkelere satışı   koşuluyla satar.
*ABD  motoru yalnız Türkiye'nin  kendi  kullanacağı silahlı   model için satar.
**ABD sadece  eğitim için motor satar ve Silahlı modelden vaz geçilir
*ABD  hiçbir modele motor satmaz.

ilk üç olasılıktan birisinin olacağını düşünüyorum.

---
silahlı model için beklentiler aşırı şişti.
öyle ki  bence
 "yahu  bu  uçağa  silah ve radar takınca  F16'ların  yerini  filan almayacak zaten,  silah  takmasak da  olur,  zaten  silahlı insansız jetler var"
denilemiyor. .
Hürkuş c  için de beklentiler böyle şişmişti  hatırlarsanız.
Brezilya  ile rekabet edecekti,  terörü bitirecekti...
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2024, 15:22:15 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 467
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1825 : 08 Eylül 2024, 16:33:43 »
Bu iş ALTAY motor işine döner... Yani Almanya MTU motor isteğimizi reddetmeyip kabul de etmediği gibi yıllarca beklettiği gibi aynı şeyi ABD de yapar... "Heyetler arası görüşmeler sürüyor" lafından güzel bir laf yoktur dış siyasette...

Godot'u beklerken... Bekleyin durun motorları... Hürjet hadi neyse de KAAN için hayatta motor vermez ABD...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1826 : 08 Eylül 2024, 16:40:35 »
Hürjet motorunun arkasında yatan, cingözlük!!

GE, bu motorları tanesi 7.2 milyon dolardan satıyordu 2021’de Hindistan’a

https://www.aero-mag.com/ge-aviation-f404-engine-18972921

Bu motorları TEİ’de çok daha düşük bir fiyata ürettirmeye çalışıyorlar. Ortada 200+ motor var söz konusu olan. GE bu işten aslan payını almadan bize motor satmaz.
Bu kadar büyük askeri jet motoru alımı için US kongresinin onayı gerekiyor. Bunu da ancak GE yardımıyla alırız.

Aynı konu en az 2-3 filo seri üretim KAAN ve 10-11 kadar prototip için de geçerli. Bu da 110 ile 150 adet arasında f110-129E motoru demektir.
Tabii, bir de 40 adet F16V70 için gerekli 48 adet F110 motoru var. (Bunların kongre onayı alınmış vaziyette)

Yani bir 200 adet motor daha üretme derdindeyiz.

Ya kendi motorunu yapacaksın, ya da boynunu büküp GE’ye eyvallah diyeceksin.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 467
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1827 : 08 Eylül 2024, 16:44:48 »
Hürjet motorunun arkasında yatan, cingözlük!!

GE, bu motorları tanesi 7.2 milyon dolardan satıyordu 2021’de Hindistan’a

https://www.aero-mag.com/ge-aviation-f404-engine-18972921

Bu motorları TEİ’de çok daha düşük bir fiyata ürettirmeye çalışıyorlar. Ortada 200+ motor var söz konusu olan. GE bu işten aslan payını almadan bize motor satmaz.
Bu kadar büyük askeri jet motoru alımı için US kongresinin onayı gerekiyor. Bunu da ancak GE yardımıyla alırız.

Aynı konu en az 2-3 filo seri üretim KAAN ve 10-11 kadar prototip için de geçerli. Bu da 110 ile 150 adet arasında f110-129E motoru demektir.
Tabii, bir de 40 adet F16V70 için gerekli 48 adet F110 motoru var. (Bunların kongre onayı alınmış vaziyette)

Yani bir 200 adet motor daha üretme derdindeyiz.

Ya kendi motorunu yapacaksın, ya da boynunu büküp GE’ye eyvallah diyeceksin.

Sayın Yaşar bu iş GE'nin boyunu aşar...

Ya rüşvet vereceksin ki "bize ambargo koyduran" siyasi irade bizden daha çok rüşvet verecek güçte  ya da çok büyük siyasi politik bir karar kırılması yaşanmalı...Olası bir savaş gibi...

Ben bu motor işinden çok umutsuzum...Tüm güç ve bütçemizi TEİ'ye desteğe ayırmalıyız...

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1828 : 08 Eylül 2024, 17:17:22 »
Sayin Yasar,
Cingozlugu anlamadim mesajinizdan. Cingozluk bizim icin mi gecerli GE icin mi? Yani biz mi pazarlikla 7.2 milyon dolarlik motoru TEI de ucuza uretmeye calisiyoruz. Eger oyleyse GE buna neden eyvallah desinki ?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 374
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1829 : 08 Eylül 2024, 17:23:46 »
Sn Serkan1976,
GE’nin cirosu 40 milyar dolar civarında.
Konuşulan motor işi : ~3 milyar dolarlık bir sipariş.
Bunun her iki motor için ihracat kanadı da var. Potansiyel olarak 6 milyar dolarlık bir iş.
GE için hatırı sayılır bir rakam bu.
Gereksiz politik oyunlarla işi bozmazsak GE motorlarını alırız.

Ama gerekli bütçe ve insan kaynağını doğru kanalize ederek, önce savaş uçakları için, tf6/10K, TF14/22K ve Tf24/35K motorlarını; daha sonra, helikopterler içinde TS1400 ve TS3000 motorlarını bir an önce seri üretim safhasına getirmemiz gerekiyor.
Bunu gerçekleştiremediğimiz sürece başkalarının elinde oyuncağız demektir. Savunma sanayimizin ipleride onların elinde demektir.