Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 226816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1810 : 07 Eylül 2024, 13:49:44 »
Kendinizi ABD , Almanya yerine koyun ;

F-404 , F-100, EJ-200 yapan ülke biziz ve ABD bizden uçak motoru istiyor...

Biz motorları veriyoruz ABD-Almanya bizden aldığı motorlarla uçak yapıp bizim de katıldığımız  ihalelere giriyor ve para kazanıyor...

Üstüne üstlük ABD-Avrupa siyasileri7/24 Türkiye'ye hakaret , suçlamalarda bulunuyor ...Biz  de olsak bunlara o kadar o istediği motorları vermezdik...

Olay tam olarak bu ...Kimse "ama biz haklıyız , ABD-Avrupa ; PYD,Gazze,Nato vs destekliyor demesin... Tabiki biz kendi bakış açımızdan haklıyız ama "parayı veren düdüğü çalar" yani "teknoloji-bilimde ileri olanın dediği olur"

Yapılacak neydi peki:

Sayfalardır ,senelerdir konuşuyoruz 100 senelik devletiz ve 1 turbofan motor 10 senede yapılıyor... Bir yerden başlanmalıydı çok şükür ki geç de olsa başladık...Yapana kadar da "Ayı'ya (ABD-Avrupa) dayı diyeceğiz çok kendimizi dövdürmeden" Ama mutlaka 3-5 darbe alırız...

Benim forumdaki arkadaşlardan farkım şu  bizim arkadaşlar acı çekmeden , sürekli siyasi-dinsel-ırksal nedenlerle sövdüğümüz , çıkarlarımızın çatıştığı adamlar bize naz yapmadan istediğimizi versin istiyor...

Teknolojin yoksa ve bu teknoloji de bu adamların elindeyse hiç değilse hakaret etmeden istediğini kendin üretene kadar bu adamlardan elde etmeye bak...

Sn. Serkan1976 biz haklıyız diyenlerdenim değilim,fakat yönetimimiz ey ABD ,ey İsrail,ey Avrupa diyen bir zihniyet.milletimizde bunlara müsade ediyor ve yanlarında aynı zamanda bilinçli veya bilinçsiz ABD,Avrupa ve İsrail karşıtı.

Bu durumda ister Rusya dan motor alsınlar ister çinden yeterki herhangi bir sebepten dolayı demoklesin kılıcı gibi bu eksikliklerimizi bize karşı kullanılmasından gına geldi.

Ver kardeşim rd33 ü hürjet için ver kardeşim al 41 Kaan için bizde tökezlemden,aksamadan üretime geçelim .

Artık ABD nın bizi süründürmesinden bıktım haklı bile olsalar

Ey abd... eyy israil demeseydi cb. O zaman f35,f16 ve tüm motorlar sorunsuz sikintisiz gelirmiydi Türkiye ye? Vay benim can kardeşim Türkiyem al istediğin kadar motor senin olsun mu derdi abd?

Bunun en güzel örneğini yine size silah sistemleri ile  vereyim sn. M.B.T

Bize ABD saldırı helikopteri vermiyordu ya Sevgili ABD li müttefiklerimiz halbu ki envanterde 30-40 adet cobra helikopteri var

Yine aynı şekil ABD li müttefiğimiz bizim saldırı helikopteri üretmemize karşı ya halbu ki atak helikopterinin "lthec"motoru Amerikan hani ABD karşı ya milli üretimimize ama ne hikmetse atak motoru Amerikan üstelik filipin'e ihracata izin verdi,basite indirmeyin helikopterin kalbinden bahsediyoruz

Hatta durun gökbey helikopter motoru bile "lthec"
Amerikan

Yani ey ABD demeden önce motor ve kritik teknoloji geliyormuş

Hatta gökbey de ey ABD dememize rağmen gereken motoru verdi

Aynı şekil ey ABD demeden önce dünyada sadece üç ülkenin kullandığı E7 T gibi sadece g.Kore, Avustralya ve Türkiye'nin kullandığı awacs'ı bize verdi düşünün ABD de bile yok o şanslı üç ülkeden biriyiz

Yani işin özeti sadece bu örnekler bile ey ABD ey İsrail demesek o motorlar gelirdi demek hiç yanlış olmaz
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 13:58:17 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1811 : 07 Eylül 2024, 14:13:27 »
Bu durumda ister Rusya dan motor alsınlar ister çinden yeterki herhangi bir sebepten dolayı demoklesin kılıcı gibi bu eksikliklerimizi bize karşı kullanılmasından gına geldi.

Ver kardeşim rd33 ü hürjet için ver kardeşim al 41 Kaan için bizde tökezlemden,aksamadan üretime geçelim .

+1000000

Sn.Denizci siz Bursalı olarak biliyorum ama yanılmıştım da olabilirim.
Eskiden ABD hayranı derdim ama yanılmışım. Bursalılar esnaf ve sanayileşmiş halktır, Uludağından tut, Osmanlının başlangıcı bile Bursadır.

Evet sn.Marmara Bursalıyım

ABD, İngiltere,Fransa,Almanya gibi ülkelere sempatım ve özlemim var bu size ABD veya batı hayranıymışım gibi gelebilir ,öyle bir izlenim verebilirim bunda sakınca yok

Ona bakarsanız O kadar darboğaz ve Ambargo olan Rusya'yada hayranlığım var çünkü halkına sağladığı refah bizden yüksek,düşünün bir Rus köylüsü gelip Marmaris'te, Antalya da tatil yapabiliyor halbu ki benim emeklim,işcim tatil nedir bilmiyor...

Yani hayranlık besleyebilirim ama bu benim Amerikancı,Rusçu,Almanyacı ,ocu,bucu olduğum anlamına gelmez

Mesele motor meselesi balkan,Kafkas,ortadoğu savaş coğrafyası; savaş uçaksız kalmak göze alınabilcek risk değil o yüzden rd33 ,Al41 hiç önemli değil yeter ki satsın

Daha önce Ruslar rd33 satabiliriz demişlerdi
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 16:39:47 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1812 : 07 Eylül 2024, 14:23:57 »
Alıntı

Sn Denizci16,
Bu sizin dediğiniz olabilecek en son nokta. Suya düşüp boğulacaksak yılana sarılmak bu.
Rus ya da Çin motoru almak demek bu vatana hainlik demek olur. Batı’dan kopmak olur.
Kaldı ki Ruslar AL41 serisi motorlarını kimseye satmıyorlar. Çinliler alabilmek için 24 tane SU35 satın aldılar. Bir sürüde kağıt imzaladılar ters mühendislikle aynısını üretmeyeceklerine dair.

Unutmayın Rus, hala bizim en büyük düşmanımızdır. Hatta İngiliz ve ABD’den de öte bir düşmandır. Şu andaki yakınlığı tamamen kendi çıkarları için. Yapılan işlerin arkasında da hep rant yatıyor. Putin hala neden oligarkları destekliyor?  200+milyar dolarlık serveti olan kaç tane devlet başkanı var?? Bunlarla aynı yatağa girilmez!

Sn.yaşar

O dediğiniz son noktaya düştük

Bizdeki ey ABD ey İsrail ey batı diyen bir lider ve yönetim anlayışı varken ne ABD'den nede İngiltere'den motor gelir..

Düşünün ab için kapıda beklerken gizliden brics'e başvuruyoruz bunuda bizden değil Rusya'dan öğreniyoruz

Yoksa iş bana kalsa yada benim mantığımla yönetilse bir savaş yada paylaşım Savaşı olsa benim aklım ABD Ve İngiltere'nin olduğu koalisyondan yana olmak olur, çünkü o zaman karlı çıkarız

ABD de sessiz kalması durumu daha işkillenmeme neden oluyor çünkü bu ABD nın motorlar için ne veririz nede vermeyiz dememesi tam bir oyalama demek.

Eğer bizim hükümetimiz ve liderimiz yüzünden o motorlar gelmiyecekse bilelim,açık sözlü olsunlar o zaman Türk halkı seçim zamanı gereken neyse onu yapar.Abd daha açık sözlü olmalı yoksa biz oyalandığımızın çoktan farkındayız

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 32
« Yanıtla #1813 : 07 Eylül 2024, 16:54:29 »
Kendinizi ABD , Almanya yerine koyun ;

F-404 , F-100, EJ-200 yapan ülke biziz ve ABD bizden uçak motoru istiyor...

Biz motorları veriyoruz ABD-Almanya bizden aldığı motorlarla uçak yapıp bizim de katıldığımız  ihalelere giriyor ve para kazanıyor...

Üstüne üstlük ABD-Avrupa siyasileri7/24 Türkiye'ye hakaret , suçlamalarda bulunuyor ...Biz  de olsak bunlara o kadar o istediği motorları vermezdik...

Olay tam olarak bu ...Kimse "ama biz haklıyız , ABD-Avrupa ; PYD,Gazze,Nato vs destekliyor demesin... Tabiki biz kendi bakış açımızdan haklıyız ama "parayı veren düdüğü çalar" yani "teknoloji-bilimde ileri olanın dediği olur"

Yapılacak neydi peki:

Sayfalardır ,senelerdir konuşuyoruz 100 senelik devletiz ve 1 turbofan motor 10 senede yapılıyor... Bir yerden başlanmalıydı çok şükür ki geç de olsa başladık...Yapana kadar da "Ayı'ya (ABD-Avrupa) dayı diyeceğiz çok kendimizi dövdürmeden" Ama mutlaka 3-5 darbe alırız...

Benim forumdaki arkadaşlardan farkım şu  bizim arkadaşlar acı çekmeden , sürekli siyasi-dinsel-ırksal nedenlerle sövdüğümüz , çıkarlarımızın çatıştığı adamlar bize naz yapmadan istediğimizi versin istiyor...

Teknolojin yoksa ve bu teknoloji de bu adamların elindeyse hiç değilse hakaret etmeden istediğini kendin üretene kadar bu adamlardan elde etmeye bak...

Sn. Serkan1976 biz haklıyız diyenlerdenim değilim,fakat yönetimimiz ey ABD ,ey İsrail,ey Avrupa diyen bir zihniyet.milletimizde bunlara müsade ediyor ve yanlarında aynı zamanda bilinçli veya bilinçsiz ABD,Avrupa ve İsrail karşıtı.

Ey abd... eyy israil demeseydi cb. O zaman f35,f16 ve tüm motorlar sorunsuz sikintisiz gelirmiydi Türkiye ye? Vay benim can kardeşim Türkiyem al istediğin kadar motor senin olsun mu derdi abd?

Bunun en güzel örneğini yine size silah sistemleri ile  vereyim sn. M.B.T

Bize ABD saldırı helikopteri vermiyordu ya Sevgili ABD li müttefiklerimiz halbu ki envanterde 30-40 adet cobra helikopteri var

Yine aynı şekil ABD li müttefiğimiz bizim saldırı helikopteri üretmemize karşı ya halbu ki atak helikopterinin "lthec"motoru Amerikan hani ABD karşı ya milli üretimimize ama ne hikmetse atak motoru Amerikan üstelik filipin'e ihracata izin verdi,basite indirmeyin helikopterin kalbinden bahsediyoruz

Hatta durun gökbey helikopter motoru bile "lthec"
Amerikan

Yani ey ABD demeden önce motor ve kritik teknoloji geliyormuş

Hatta gökbey de ey ABD dememize rağmen gereken motoru verdi

Aynı şekil ey ABD demeden önce dünyada sadece üç ülkenin kullandığı E7 T gibi sadece g.Kore, Avustralya ve Türkiye'nin kullandığı awacs'ı bize verdi düşünün ABD de bile yok o şanslı üç ülkeden biriyiz

Yani işin özeti sadece bu örnekler bile ey ABD ey İsrail demesek o motorlar gelirdi demek hiç yanlış olmaz
O dediğin zamanlar abd ne derse yapıyorduk.  Yinede yaranamıyorum. Kobra helikopter vermediler biz atak projesini başlattık. Iha vermediler  yahudinin heron ihalarina muhtaç ettiler. Başarısız bir iha alimi ile bizi perisan ettiler. Suriye ye girdik diye hava savunma sistemlerini tek tek geri götürdüler.

Biz ne zaman ki yerli ve milli projeler ile kendi başımızın çaresine bakmaya kalktık. Salak sacma bahanelerle bize ambargo uyguladılar. Rahmetli eceviy ey felan da demedi ama yine ne helikopter ne iha alamadı?? 

Abd nin çıkarlarına ter düşersek ey abd dememize gerek yok. Hemen karşı saldırıya geçiyorlar. Adamlarin planı ne öldürmek nede sağlıklı yaşatmak. Hep hasta olsun mantığı..  Akdenizde,Karadenizde  Suriye de, Irak'da karşılarına çıkarsan ey abd veya s400 alimi bahane...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1814 : 07 Eylül 2024, 17:24:15 »
İşte demek ki ya okumadınız yada sorgulamadınız

Saldırı helikopterini vermediler diye atak projesini başlattık diyorsunuz ya....

Burda cevabını verdim

Atak'ın kalbi yani motoru ne ? ABD malı lthec ct 800 yani amerikan

Burda bile size kim ne nasıl yalan söylediyse inanmışsınız

Bakın
Altay'ın
Hürjet'in
Kaan'ın

Durumu ortada sürümcemede çünkü motor yok

Ama Atak projesi şu an envanterde çünkü ABD motor verdi yani projeyi kalpsiz bırakmadı

Ve son noktada bugün atak için motor veren ABD hürjet ve Kaan için motor vermiyorsa bunun sebebi ey İsrail ey ABD diyen bizim yüzümüzden

Çünkü sen adamdan her istediğini al ona rağmen git ona kaykıl yok öyle bir dünya

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 17:25:50 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 467
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1815 : 07 Eylül 2024, 17:34:15 »
Parayı veren - gücü elinde tutan üstünlük sağlar , tahakküm kurar...Bugün ABD olur yarın Çin olacak geçmişte Roma veya Osmanlı idi...

Bugün ABD'ye boyun eğmek zorunda mıyız diye RD-33 isteyen yarın RD-33'ü veren Rusya'nın bizim çıkarımıza uymayan talebiyle karşı karşıya kalacaklardır hem de daha az kaliteli bir ürüne dünya'dan izole olmamıza yol açacak çok daha büyük bedel ödeyerek...

Kim ve ne olursa tahakküm kuran taraf olmak / yaşadığımız ambargo-baskılara uğramak istemiyorsak sürekli-sürdürülebilir şekilde  bilim ve teknolojiye akıllı yatırımlar yapmalıyız...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1816 : 07 Eylül 2024, 17:57:16 »
O dediğin zamanlar abd ne derse yapıyorduk.  Yinede yaranamıyorum. Kobra helikopter vermediler biz atak projesini başlattık. Iha vermediler  yahudinin heron ihalarina muhtaç ettiler. Başarısız bir iha alimi ile bizi perisan ettiler. Suriye ye girdik diye hava savunma sistemlerini tek tek geri götürdüler.

Biz ne zaman ki yerli ve milli projeler ile kendi başımızın çaresine bakmaya kalktık. Salak sacma bahanelerle bize ambargo uyguladılar. Rahmetli eceviy ey felan da demedi ama yine ne helikopter ne iha alamadı?? 

Abd nin çıkarlarına ter düşersek ey abd dememize gerek yok. Hemen karşı saldırıya geçiyorlar. Adamlarin planı ne öldürmek nede sağlıklı yaşatmak. Hep hasta olsun mantığı..  Akdenizde,Karadenizde  Suriye de, Irak'da karşılarına çıkarsan ey abd veya s400 alimi bahane...

Üzücü olan bu arkadaşın durumu değil. Üzücü olan, Türkiye'de karar alıcı noktalarda bulunan bazı insanlarda aynı bu şekilde, inanılmaz yanlış bilgilere sahip ve bu yüzden sürekli hatalı kararlar alıyorlar. Tabi bazıları bilgisi olsa bile tiyatro oynuyor onlar ayrı ama ülkenin geleceğine vurulan darbeler hepimizi etkiliyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1817 : 07 Eylül 2024, 18:11:39 »
Evet Rusya veyahut Çinden de alsakta bu ülkelerin şantajlarına maruz kalabiliriz doğrudur,bu ihtimal hep var fakat ABD kadar değil.

Teknoloji kısmına değinirsek sn.yaşarda aynısını veya benzerini söyledi fakat düşünmediği yada gözden atladığı birşey var....

Bizim motor 2032-2035 gibi hazır olacak anlasılan demeçlere göre...

Biz yeni dediğimiz motor yada batı teknolojisi ile üretilen motorda eski teknoloji neden diye soracak olursanız ge ve Rolls Royce gibi firmalar değişken by pass'lı motorlar üreticek bizde bu sefer bu teknolojiye yetişmeye çalışacağız yani 5-10 sene sonrada geri kalacağız

Hâlbuki rd33 veya Al41 in ne eksisi var bunu kullanan uçak +9 g mı yapamıyor yada 2 mach ın altında mı kalıyor yada 1100 km muharebe yarıçapının altında mı kalıyor ...su serisine bakınca hiçde öyle olmadığı ortada...

Varsın teknolojisi eski olsun amacını gerçekleştiriyor mu? cevap evet görevini yerine getiriyor
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2024, 18:20:57 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 32
« Yanıtla #1818 : 07 Eylül 2024, 18:54:04 »

Üzücü olan bu arkadaşın durumu değil. Üzücü olan, Türkiye'de karar alıcı noktalarda bulunan bazı insanlarda aynı bu şekilde, inanılmaz yanlış bilgilere sahip ve bu yüzden sürekli hatalı kararlar alıyorlar. Tabi bazıları bilgisi olsa bile tiyatro oynuyor onlar ayrı ama ülkenin geleceğine vurulan darbeler hepimizi etkiliyor.
Yanlis olan ne?

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1819 : 07 Eylül 2024, 21:43:28 »
İşte demek ki ya okumadınız yada sorgulamadınız

Saldırı helikopterini vermediler diye atak projesini başlattık diyorsunuz ya....

Burda cevabını verdim

Atak'ın kalbi yani motoru ne ? ABD malı lthec ct 800 yani amerikan

Burda bile size kim ne nasıl yalan söylediyse inanmışsınız

Bakın
Altay'ın
Hürjet'in
Kaan'ın

Durumu ortada sürümcemede çünkü motor yok

Ama Atak projesi şu an envanterde çünkü ABD motor verdi yani projeyi kalpsiz bırakmadı

Ve son noktada bugün atak için motor veren ABD hürjet ve Kaan için motor vermiyorsa bunun sebebi ey İsrail ey ABD diyen bizim yüzümüzden

Çünkü sen adamdan her istediğini al ona rağmen git ona kaykıl yok öyle bir dünya

Abd TÜRKİYEYE motor satmadı motoru biz italya üzerinden alıyoruz direk biz almaya kalksaydık satmazdı...