Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 234535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #1360 : 05 Ağustos 2024, 00:12:45 »
Uluslararası ilişkilerde ya hep ya hiç yoktur. Kaçmayın, tekrar soruyorum; Mavi Vatan?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1361 : 05 Ağustos 2024, 00:19:37 »
Cevabı çok basit mavi vatan diye ortaya proksiyon yada güç projeksiyonu atıp milleti inandıranlar

Ab veya Almanya'dan baskı geldiğinde sondaj çalışmalarını neden durdurmuş gemileri bakım ayağına neden geri...

Bu sorunun cevabını verdiğiniz zaman cevabı bulursunuz

Bulmanız gereken cevap mavi vatan diye ortaya kavram atanların hiç samimi olmadıkları
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2024, 00:20:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1362 : 05 Ağustos 2024, 00:22:16 »
Ve konumuz İsrail Filistin meselesi ayrıca selefi ve vahabi örgüt devletlerle işimiz oluyormuş bkz suudlar deyince hemen sıyrılmayın bir önceki iddanızda öyle birşey yok demiştiniz

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1363 : 05 Ağustos 2024, 00:25:55 »
Hâlâ Mavi Vatana tarafım diyemiyorsunuz. Önce görüşünüzü belirtip ardından ne diyecekseniz diyebilirsiniz, ama yok. Bu görüşü üstelik önce komutanlar ortaya attı. Siyasiler de sahiplendi. Siz bu hal ve hareketlerinizle renginizi yeterince belli ediyorsunuz. Sayın emekli Büyükelçi ile aynı saflardasınız. Benim rengim belli, Türküm, müslümanım, devletimin ve milletimin menfaatine olan her şeyi destekliyorum. Dünya görüşlerime aykırı bile olsa.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1364 : 05 Ağustos 2024, 00:32:03 »
Kendi kafanızdan yazıp biçip karşınızdaki kişiyi bir kalıba sokuyorsunuz tanımazsınız,etmezsiniz geçmişte neler yaptığından bir habersiniz ama bir ithamda bulunmada oldukça mahirsiniz

Oh ne ala memleket....

O gemilerin sondajını neden durduğumuza dahi cevap veremiyorsunuz?

Çünkü cevap verdiğiniz zaman o mavi vatan kavramını ortaya atanların samimi olmadığını anlayacaksınız

Ayrıca ben size Türkmüsünüz müslümanmısınız diye soru sormadım niye belirtme gereği duydunuz anlamış değilim

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1365 : 05 Ağustos 2024, 00:34:47 »
Sn. Denizci,  yeni Suudi yönetimini hiç takip ettin mi, hatta Atatürk'e onlar sahip çıkıyor diye sosyal medya haberlerini görmüşsündür belki. Suud'da benim bildiğim kadarıyla, İran gibi ikili yönetim var, dini ve siyasi lider. Yeni kral, bildiğim kadarıyla dini hanedanlığı yıktı Suudi Arabistan'da . Hızla reformlar oluyor. Vahabi veya Selefi politika takip ettiklerini pek zannetmiyorum.

Diğer taraftan Ege'de asıl problem Lozan'dan değil, UŞİ ve sonrasında 2. Dünya savaşı sonrası paylaşımdan kaynaklanıyor. Bu ise başlı başına Mavi Vatan'a engel değil, zira Meis'in kıta sahanlığına sahip olması hukuken mümkün değil. İngiliz/Fransız MEB anlaşmasının Uluslarası Adalet Divanında  çözümü, Baltık Ülkelerinin MEB anlaşmasının adalet divanında çözümü gibi örnekler açık. Uluslararası adalet divanı kararlarında; anakaraların , teferruat adalar yüzünden ulaşımının, ekonomik faaliyetlerinin engellenmesine izin vermiyor.   

Gerisi; güç, denge, konjunktür.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1366 : 05 Ağustos 2024, 00:44:29 »
Gecenin bu vaktinde son yazım. Çok basit bir soru sordum. Yan yollara sapıyorsunuz. Farklı görüşlerde olabiliriz. Bu sebeple kendi görüşlerimi paylaştım. İstediğiniz kadar eleştiri hakkınız var. Mavi Vatan konusunda söylemleriniz de farklı olabilir. Ama niye "tarafım" ya da "değilim" demiyorsunuz? Bu kadar soruya rağmen direkt cevap vermeyişiniz aslında cevabınızı veriyor. Sükut ikrardır. Emekli Sayın Büyükelçi gibi düşünüyorsunuz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1367 : 05 Ağustos 2024, 00:48:23 »
http://youtu.be/FKudgpXzeSY?si=kHsiFw9S-gXl325d

Buyrun bak burda Turhan Çömez ne demiş
İktidar ve Cumhurbaskanına yada o kesimle iş tutmuş eski biri ne diyor?

Açıklamaları güzel dinleyin bizburda İsrail Filistin diye birbirmizi yiyiyoruz  ya konuyu iç politika malzemesi yapanlar ne yapıyormuş?

Neyse konu İsrail Filistin bu konuyu kaçırmayın derim İsrail'le alakalı

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 135
« Yanıtla #1368 : 05 Ağustos 2024, 00:58:45 »
Uluslararası ilişkiler karşılıklı çıkara dayalı bir şekilde yürür fakat birileri sürekli kendi çıkarını düşünüyor ve senin çıkarlarını görmezden gelip ona karşı hareket ediyorsa buna karşı önlem alman gerekir aksi halde geleceğin yoktur. Batı da bize karşı sürekli bir şeyler öne sürüp konu Türkiye'nin çıkarlarına gelince 3 maymunu oynuyor.

Ayrıca daha önce de yazdığım gibi yüzde 95'inin dini Müslüman olan bir ülkede İsrail'in Filistin'e karşı yaptıklarına  herkesin sessiz kalmasını bekleyemezsiniz.

Şu sayfadaki anket sonuclarina bakarsanız gidişatı ve yakin gelecekteki dindarlığı tahmin edebilirsiniz. %95 eskidendi.

Ozellikle yeni nesil asiri baskinin tepkisini veriyor.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_dinsizlik#:~:text=KONDA'n%C4%B1n%202022'de%20yay%C4%B1mlanm%C4%B1%C5%9F,b%C3%BCy%C3%BCk%20bir%20art%C4%B1%C5%9F%20olarak%20nitelendirilmektedir.

Kendini inancli görüp mevcut dini uygulamalara ve siyasete tepki verenleri de katarsaniz durum hic de düşündüğünuz gibi degil. Bizzat ben zamaninda Akp belediye meclis üyesi olup dinden uzaklaştığını soyleyen tanidiklara sahibim.

İnsanimiz İsrailin yaptığı seyi tasvip etmiyor ama bunun için de bu kadar ön planda olmayı istemiyor. Mantıksız geliyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1369 : 05 Ağustos 2024, 01:24:18 »
Biraz Körfezde doğalgaz, petrol boru hatları anlaşmalarına, projelerine bakılması nacizane faydalı olacaktır. Suriye Katar'dan gelen doğalgaz hattı projesini kabul etse idi, bu, şimdi yaşanan birçok gelişmeyi engelliyebilirdi belki. Ama belki adamlar oyunun altyapısını öyle hazırlamışlardır ki, sonrası karışıklıklar gibi İran baskısı ile,  hattı Suriye'ye reddettirmek de belki oyunun bir parçası idi

Azerbaycan , İsrail yazılıyor forumda, bir de İsrail'in Azerbaycan'ı nihayetinde Fars Türk savaşı için kullanmaya çalıştığını düşünebilir miyiz ? İran kaç kez ateşe körükle gitti, Türkiye söndürdü zaten...İran kendi içinde karışık, Fetö benzeri birçok yapıyı barındırabilecek bir ülke, dikkatli olmak lazım...

Yine bu konjonktürde Türkiye'nin radikalleşip, siyasi marjinal bir güç yerine konulması da bizim için çok tehlikeli olur.Bu da çok önemli...
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2024, 01:38:57 Gönderen: mehmet05 »