Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 234627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
Sn. Kabarbey Obama nın böyle bir planı olduğunu söylüyorsunuz ama ABD nin PYD/PKK yı desteklediği bir durumda bizim bu denkleme dahil olacağımızı nasıl düşündüler. ya da başka pazarlıklar mı oldu???

Bunu daha öncede yazdım diye hatırlıyorum ama nereye yazdığımı hatırlayamadım. Kısacası, Obama seçildiğinde en büyük vaatlerinden biri, askerileri evlerine getireceğim, diyerek, Irak ve Afganistan'dan çekilme vaadinde bulundu. Bu konuda da samimi olduğu belliydi. ABD çekilince doğal olarak bu boşluğu doldurmak isteyenler olacaktı. İşte Ortadoğu bloğu için Obama Türkiye'ye çok güveniyordu ve Türkiye'ye bu konuda tam destek olma sözü verdi. Tek şartı Türkiye-İsrail ortaklığı olarak bu boşluk doldurulacaktı. Bu sadece askeri değil, Karadeniz'den, Hint okyanusuna kadar açılan alanda İran gücünü kırıp, doğuya uzanan ticaret yollarının korunması da vardı. O dönemi hatırlayanlar bilecektir, Türkiye'nin Ortadoğu'ya ciddi bir ticaret atağı da olmuştu. Sonuç olarak mavi marmara yaşandı. Türkiye-İsrail ilişkileri koptu. Obama araya girerek İsrail'in tazminat ve özür karşılığında Türkiye ile barışmasını teklif etti. CB, bu teklifi kabul etti. Netanyahu ise CB'nin başka şeyler isteyeceğini, sözünden döneceğini iddia ederek Obama'yı sıkıştırdı. Obama'da garanti vererek buluşmayı gerçekleştirdi. İsrail özür diledi ve tazminat ödemeyi kabul etti. Fakat CB, anlaşmada olmamasına rağmen Gazze'deki ablukanın kaldırılmasını ve devletin tanınması gibi başka şeyler isteyerek, Obama'yı rezil etti. O günden sonra Obama, 180 derece dönerek Türkiye düşmanı oldu. Netanyahu gibi birine rezil olmak insanı düşman yapmaya yeter, hak veriyorum. Sonrası zaten malum. ABD, btö'nün hamisi oldu. Şimdi bu olay içinde başkaları suçlanıyor. Ah bu dış güçler...