Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 234413 defa)

MeACuLpA ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #1480 : 02 Ekim 2024, 18:09:50 »
Bende birşey eklemek isterim balistik füzelere değinmişken;

İran balistik füzelerin bazılarında TVC sistemi var yani nozzelle'ların olduğu bölümün önüne tıpkı Bozdoğan ve hisar füzelerindeki gibi yönlendirme vanaları var.
http://www.gzt.com/mecra/iranin-fuzeleri-3603173

Bkz.siccil füzesinde bu gözüküyor.

Bu füzenin hava savunma füzelerinden kaçmaya yada sıyrılmaya çalıştığını söylemek yanlış olmasa gerek.

Peki bizim balistik füzelerde niye yok yada biz düşünmüyoruz.
TVC = Thrust Vector Control = itki vektör kontrolü
Yani itki yönünü kontrol ederek yönlendirme.
Sizin sözünü ettiğiniz “vana” yı göremiyorum ben.
Vane = kanat
Ama TVC kanatları var; hem göktuğ serisinde, hemde bizim balistik füzelerde.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1481 : 02 Ekim 2024, 19:10:20 »
http://www.borsametre.com.tr/gokdogan-ve-bozdogan-fuzelerinin-ilk-teslimati-yapilacak

Evet Burda'da gözüküyor vane'ler ....kastım bunun gibi kanatçıklar bana diye yanlış yazmışım daha doğrusu telefonunun vane yi vana ya çevirmesine kurban gitmişim😁

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1482 : 02 Ekim 2024, 20:00:45 »
Sosyal Medyada dikkatinizi çekti mi, Natenyahu İran'da rejim değişecek, özgürlük gelecek demesiyle birlikte, Kürtçü faşist tayfa Bağımsız Büyük Kürdistan propagandasında tavan yaptı.   

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1483 : 02 Ekim 2024, 20:31:19 »
Benim bu olaylar ile ilgili tek öngörüm ; biz böyle mahallenin delisi gibi sürekli kendimizi ortaya atıyoruz ya bize ne F-16 ne modernizasyon kitleri ne de Hürjet-KAAN için motor gelme ihtimali tamamen kayboldu...

Dikkat edin Haziran'da başlayan F-16 görüşmeleri de tamamen tıkandı bizimkiler sürekli "heyetler arası görüşmeler devam ediyor" muhabbetiyle kamuoyunun gazını alıyor...

Yahu madem böyle ABD-İsrail'e çemkirecektiniz neden ABD ayağına gidip "bize uçak ver  , bize motor ver" diye saçmalıklara girdiniz...?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1484 : 02 Ekim 2024, 20:43:32 »
Benim bu olaylar ile ilgili tek öngörüm ; biz böyle mahallenin delisi gibi sürekli kendimizi ortaya atıyoruz ya bize ne F-16 ne modernizasyon kitleri ne de Hürjet-KAAN için motor gelme ihtimali tamamen kayboldu...

Dikkat edin Haziran'da başlayan F-16 görüşmeleri de tamamen tıkandı bizimkiler sürekli "heyetler arası görüşmeler devam ediyor" muhabbetiyle kamuoyunun gazını alıyor...

Yahu madem böyle ABD-İsrail'e çemkirecektiniz neden ABD ayağına gidip "bize uçak ver  , bize motor ver" diye saçmalıklara girdiniz...?

+1

Birde bu forumda ben şunu anlamıyorum yüzsüz gibi Amerikanın kapısına uçak ver, motor ver diye yatan ve yalvaran bizken;Burda Cumhurbaşkanı ve hükümete giydirmesi gereken var iken gidip Amerika'ya giydirmeye çalışanları kesinlikle anlamıyorum ve anlamayacağımda..

Git ABD yi beğenmiyorsan Rusya'dan yada Çinden al yok buna maçan yemiyorsa O zaman Amerikanın sana uyguladığı tarife,kurallara ve şartlara laf etme ,hem kel hem fodulluğun gereği yok.

Hem Amerika'ya giydirip,şeytanlaştırıp hem Amerikanın ve ürünlerinin peşinden koşan ikiyüzlülüğü sindiremiyorum
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2024, 21:22:06 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1485 : 02 Ekim 2024, 20:58:49 »
Aslında Yahudi lobisine hayati tehdit yaratmak onların keyfiyatını zorlaştırır daha üst sınırlara çekmeye yarar. Bir insan için ölüm tehdidi sunarsan beni öldürme istersen arabamı al der ama hiç sorun yaratmazsan çimenlere basma lan der basarsan da elinden gelen pisliği yapar. Yahudi devleti kendisine ölüm tehdidi yaratan Türkiye'yi far keder ve bu tehdidi kullanmaktan vaz geçirilebildiğini görürse elindeki kartlarla bunu engeller F35 i yada uçak motoru ile seni küstürmeyi göze almaz. Lübnan a bugün çıkalım bir ay sonra geri dönelim Yahudi lobizi bir daha bize uçak vermemek için el kaldırmaz aman der nemelazım. Eskiden Lüksemburg İsviçre filan bize oto boka çemkirirdi ama şimdi aman diyorlar nemelazım kızdırmaya gelmez sadece çok çok büyük sorun olursa bir şey denecekse deriz

Bu yüzden Yahudi lobisi hatta Amarika bize onu bunu vermez sonra demek yerine "sen bana kongrede üç beş taneniz bir araya gelip sıkıntı yarattın bende sana mahallende sorun çıkartırım işte böyle" diye olayı okumak gerek. Yoksa Amarika daki Yahudi Rum Ermeni dayanışmasından nefes alamayız bin yıl.

« Son Düzenleme: 02 Ekim 2024, 21:00:31 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1486 : 02 Ekim 2024, 21:17:40 »
Aslında Yahudi lobisine hayati tehdit yaratmak onların keyfiyatını zorlaştırır daha üst sınırlara çekmeye yarar. Bir insan için ölüm tehdidi sunarsan beni öldürme istersen arabamı al der ama hiç sorun yaratmazsan çimenlere basma lan der basarsan da elinden gelen pisliği yapar. Yahudi devleti kendisine ölüm tehdidi yaratan Türkiye'yi far keder ve bu tehdidi kullanmaktan vaz geçirilebildiğini görürse elindeki kartlarla bunu engeller F35 i yada uçak motoru ile seni küstürmeyi göze almaz. Lübnan a bugün çıkalım bir ay sonra geri dönelim Yahudi lobizi bir daha bize uçak vermemek için el kaldırmaz aman der nemelazım. Eskiden Lüksemburg İsviçre filan bize oto boka çemkirirdi ama şimdi aman diyorlar nemelazım kızdırmaya gelmez sadece çok çok büyük sorun olursa bir şey denecekse deriz

Bu yüzden Yahudi lobisi hatta Amarika bize onu bunu vermez sonra demek yerine "sen bana kongrede üç beş taneniz bir araya gelip sıkıntı yarattın bende sana mahallende sorun çıkartırım işte böyle" diye olayı okumak gerek. Yoksa Amarika daki Yahudi Rum Ermeni dayanışmasından nefes alamayız bin yıl.

Yani İsviçre , Lüksemburg'un üstüne dik dik gittik adamlar bizden çekinip "Neme lazım bu Türklere bulaşmayayım" diye bize çemkirmekten vazgeçtiler...

Aynı şeyi ABD-İsrail'e de yaparsak bunlar da  tıpkı İsviçre , Lüksemburg'un yaptığı gibi bizden tırsar , karşı çıkmaz uçak-gemi ne istersek verir mi demek istediniz? Dişimizi gösterelim ödülümüzü alırız politikası ha...

Gece gece hiç güleceğim yoktu , size bol şans  :D :D :D

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1487 : 02 Ekim 2024, 21:18:24 »

S.putty bu nasıl bir zihniyet,o zaman İranı elinde avucunda tutamamaları lazım ne derlerse yapıyor olmaları lazım, halbuki İran Ambargolar ile boğuşuyor.

Aynı şekilde İsrail ile zamanında savaşan Mısır Savaş uçaklarına bvr füze bile alamıyor...

Senin dediğin gibi İsrail'e ABD ye laf eden kulhanbeylilik yapan ihya olsaydı bugün İran ve mısır ihya olurdu...

Bence çarpık bir örnek verdiniz. Bizim bile son 7-8 yıldır batı, ABD ve İsrail ile zıtlaşmamız doların patlaması ile geri döndü bu yüzden yoksulluk çekiyoruz.

İktidar ve Cumhurbaşkanı da sizin gibi düşünüp davrandığından burnumuz pislikten çıkmıyor.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 135
« Yanıtla #1488 : 02 Ekim 2024, 22:07:29 »
İsraili tehdit olarak görüyorduk madem neden Suriyeyi yerle bir ettik. Araplar neden İsraile kayıtsız. Ben artik çoğu şeye mantıklı cevap bulamiyorum. (Bizim açımızdan)

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1489 : 02 Ekim 2024, 22:12:15 »

Ortadoğu'da İsrail'in çekindiği iki Arap devleti vardı. İkisi de yıkıldı, harap oldu, mahvoldu. Irak ve Suriye'den bahsediyorum. İsrail, Suriye'nin kara gücünden çekinirdi ama bu iki ülkenin asıl etkisi, Arap kamuoyunun reflekslerini belirlemek oluyordu. Örnek olarak söylemek gerekirse, bu iki rejim hayatta olsaydı, Araplar ile İsrail arasında imzalanan İbrahim Anlaşmaları imzalanamazdı.

Irak Baas rejiminin yıkılmasında Amerika'dan sonra en fazla etkisi olan ülkelerden biri Türkiye'dir. Belki de ABD'den sonra ikinci güçtür. İsteyen Özal dönemini araştırıp öğrenebilir. Suriye'de devletin çökmesine de en az ABD kadar katkımız oldu. Ez cümle, İsrail devleti tarihinin en rahat ve en güvenli dönemini yaşıyor. Önce ABD, sonra bizim sayemizde. Şimdi siz diyorsunuz ki Ortadoğu'da İsrail'i zor duruma sokacak pozisyonda konuşlanalım. Ben de diyorum ki, çok kolay gelsin şimdiden.