Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 234327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #1530 : 19 Ekim 2024, 23:02:46 »
Netanyahunun ikametgahına saldırı düzenlenmiş.
3 adet kamikaze dronla saldırı düzenlenmiş ve 1 adeti sınırdan 70km içeri girmiş hedefini vurmuş. Hedefi vuran dronmu veya havada imha edilenimi henüz bilinmiyor ama havadayken AH-64 Apache'nin yanından uçarak geçmiş. Pilot farketmedi veya anlamadı neyin ne olduğunu, kimin olduğunu.

İkametgahında kimsenin olmadığı, tabi Netanyahu savaşın başından itibaren ailesiyle özel bodrumda yaşıyor. Dron hedefini vurmuş ama zırhlı cama isabet etmiş.
https://x.com/Q0MT6pFmbVqynsM/status/1847551755405377640

İsrail cephedeki askeri hedefleri değil Beyrutu havadan bombalamaya devam ediyor, Hizbullah da İsrail yerleşim yerlerini füzelerle bombalıyor, her 2 taraftan da sivil kayıpları var.
Savaş böyle devam ederse kazanan olmaz, olan sivil kayıpların artmasına neden olur.
Karadan İsrail ordusu çok yavaş ilerliyor, artık buna ilerleme denir veya tıkandı mı denir vakit gösterecek. Haritaya bakınca bazı noktalarda 2-3km içeri girmiş, tüm sınır hattını yarma gibi operasyon söz konusu değil. Henüz Hizbullahın ana 1.savunma hattına ulaşmadılar. Fazla kayıp vermemek için çok ama çok yavaş ilerlemeye çalışıyor, 2006 hüsranından sonra bunu yapmaya mecbur.

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2024, 23:15:32 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1531 : 19 Ekim 2024, 23:38:33 »
Marmara yine başladın Andersenden masallara. Ukrayna savaşında tuttuğun taraf ezici üstünlükteki Rusya olduğu için söylediklerin gerçeğe çok yakın oluyor ama İsrail savaşında hiç bir dediğinin aslı astarı yok.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1532 : 19 Ekim 2024, 23:52:25 »
@putty

Tamam İsrail'e saldırı düzenlendiğinde Yahudileri her zaman savunduğunu biliyoruz, hatta bir kaç defa İsrail nükleer silahla cevap verir gibi ütopik hayallere bile kapılmıştın.

Neresi hoşuna gitmedi, aksini iddia ediyorsan gel buyur izah et, İsrail şu andaki savaşta nerede büyük başarılara imza atmış, hangi cephede ilerlemiş.

Belki canını acıtmış olan İsrail kayıpları olabilir, başarıları olabilir. Kuru lafla kahvehane muhabbetine dönmesin.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1533 : 20 Ekim 2024, 00:43:01 »
İsrail İran'ın altın tepside İsrail'e sunduğu jesti ile Gazze'den kurtuldu Lübnan da Litani nehrinin güneyini işgale başlamış bir iki ayda onu da başaracak yeni bir su kaynağına kavuşacak ve sonra bu benim hayati ihtiyacım deyip 30 yıl sonra ilhak edecek. Sende bize mahcup olacağına andersenden masallar anlatıyorsun. İsrail de günde zaten en az 200 kişi eceli ile ölüyor devletleri vatandaşlarının ölümü ile terbiye edemezsin. İsrail i bende sevmiyorum ama direnmek yenilmenin bir şeklidir ağır bedeli olan direnme başarı değildir kazanacaksan savaş edeceksin. İran taraftarı olarak mahcup olacağına bize andersenden masallar anlatıyon sürekli.

İsrail bir iki ay içinde bu nehre sahip olacak İran sayesinde. Ve diyorsunuz ki İsrail kahroldu zarar gördü dersini aldı öylemi. İsrail bu nehir için ülkenin yarısını feda eder.

« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 01:01:51 Gönderen: putty »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1534 : 20 Ekim 2024, 01:07:13 »
@putty

Ben sana dedim yazdıklarımdan yola çıkarak aksini iddia ediyorsan izah et dedim ama sen hayal ettiğin gelecek zamandan bahsediyorsun, buna sabahtan akşama kadar kahvehanede oturan emekli amcaların yaptığı laf salatalığına denir.

İsrail'in başarıları varsa, haritada gösterilen bölgelerden başka yerleşim yerlerinde ilerlemesi varsa izah et dedim, aksini iddia etmek budur, hayalindeki laf salatası değil. Elinde başka harita varsa göster, İsrail son 20 günde ne yapmış.
Kısacası konumuz bu...

Güney Lübnan dağlı kayalıklardan oluşan bölge, ağır zırhlı araç ve tanklarla elini kolunu sallayarak ilerleyecek bölge değil. Haritada gösterilen sarı bölge İsrail'in planladığı Hizbullahı Litani nehrinin kuzeyine atmaktır. Mayınlı, tunellerin kazıldığından dolayı ani saldırılar, devamlı tankasavar ve keskin nişancı saldırsından dolayı çok zorlanıyor. Bu gidişle aya yürüyerek gitmekle aynıdır.

Haritayı isteyenler incelesin, Türkiye'nin doğusu gibi dağlı bölge. Herhangi terminatör ordusu bile saldırı yaparsa patates olur bu bölgede.

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=es&mid=1SrPdIEnbc9pLZIL_nD02rfOGiUuAboc&ll=33.04046474322986%2C35.6800515948835&z=9
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 01:13:55 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1535 : 20 Ekim 2024, 01:32:39 »
İsrail bir iki ay içinde bu nehre sahip olacak İran sayesinde. Ve diyorsunuz ki İsrail kahroldu zarar gördü dersini aldı öylemi. İsrail bu nehir için ülkenin yarısını feda eder.

Son 20 günde avuç kadar toprağı almış ve 1-2 ay içerisinde Litani nehrine ulaşacak diyorsun. Yani İsrail ordusu yeni yılda o nehrin kenarında olacak. Benim şimdiki zamandan bahsettiğim masal, senin gelecek zamandan hayal ettiğin gerçek öylemi.

Haritaya bak, zoomla ve incele, İsrail ordusunun ilerlemesi hakkında aksini iddia eden haritan varsa linkini ver.
Konumuz İsrail'in Litani nehrine ulaşması, başarısı veya başarısızlığı!
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 01:33:40 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1536 : 20 Ekim 2024, 01:58:05 »
Pardon 100 bin Hizbullah militanın arasından İsrail nereye ulaşıyor yada ulaşıcak anlamadım?
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 02:18:13 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1537 : 20 Ekim 2024, 12:28:14 »
İsrail, 60 yıldır Litani Nehri'nin hayaliyle yanıp tutuşuyor.

Gizli bir endişeleri de Türklerin olayların peşi sıra Kıbrıs'a birlik intikal ettirmelerinden, üst seviyeden sert mesajlarından, Lübnan'a askeri gemi ve uçak ile yardım ve tahliye yapmalarından dolayı tedirgin oldular. Müdahale edip etmeyeceklerinden emin olamadılar, onu yoklayacaklar. Benim önerim, TSK'nın Lübnan'da Litani Nehri'nin güneyine asker yollayıp tertiplenmesi gerekir. Elimizi çabuk tutarsak İsrail ile savaşmadan onları durdururuz.

Türkiye'yi ABD Kongresi'nde Yahudi lobisinin parmağında oynatamayacağını, en küçük İsrail menfaatine bile dokunulamayacağını zannetmemeleri gerektiğini Siyonist dünya öğrenmiş olur. Her şey ABD Kongresi'nde bitmiyor. Türk'ün düşmanlığının o kadar ucuz olmadığını Siyonistlere kanıtlamak gerek.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 12:30:26 Gönderen: putty »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1538 : 20 Ekim 2024, 12:34:33 »
1 tane askerimizin şehit olmasını bu satılmış medyanın nasıl anlatacağını unutmayın. Askerimiz savaşmayı unutmadı ama halkımız menfaatleri için savaşmayı unuttu. Bu hissi uzun zamandır savaş görmediğimiz için unuttuk.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #1539 : 20 Ekim 2024, 12:46:08 »
İsrail artık bir karış bile büyümeye kalkarsa karşısında bizi bulmalı. Lübnan a gidelim en önde ben gönüllü olurum evelallah. Hemen Lübnan a asker yollayıp Litani nehrinin güneyine yerleşmeliyiz.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2024, 12:47:20 Gönderen: putty »