Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 234891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 286
  • DefenceTurk.com
Ynt: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #680 : Bugün, 00:52:03 »
Çünkü "hafifletilmiş Gökbey" daha ortada yok.

Hafifleştirilmiş mi, yoksa ağırlaştırılmış mı? Ağırlık isterlerinin, bu projede son anda 500 kg artırıldığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum? Kafam karıştı şimdi.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 141
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : Bugün, 01:03:23 »
Bence bütçede para yok, bahane üretiyorlar. Ama bunu yaparken TAİyi sıkıntıya sokmasınlar, yeni ARGE vs giderlerle. Gecikmeli alırsın ilkleri mevcut halinden, sonraki blok 500 kg hafif olur. Eğer bu tip isterler TAİyi sıkıntıya sokacak ise olmaz. Aksi amacını bilmem ama, ülke, toplum olarak kendi ayağına sıkmak olur. Birilerinin de gelip o mermiyi niye sıktın diye ilgililerine sorması gerekir...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : Bugün, 03:04:10 »
Çünkü "hafifletilmiş Gökbey" daha ortada yok.

Hafifleştirilmiş mi, yoksa ağırlaştırılmış mı? Ağırlık isterlerinin, bu projede son anda 500 kg artırıldığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum? Kafam karıştı şimdi.

Üstat, gövde ağırlığı beklenenim üstünde olmuş. Buna rağmen jandarma helikopterleri kabul edecek. Jandarmaya teslim edilen ilk 3 helikopter ve Tusaş'a ait prototipler hep bu ağır versiyon. Zaten bunların adına da, T-625-EDH(erken duhul helikopteri) dendi. Şimdi yeni gövde ile 250 kg hafifletilmiş Gökbey gelecek. Jandarmanın kalan siparişleri ve diğer kurumların siparişleri bu yeni gövde ile yapılacak. Hatta motor yetişirse TS-1400 takacağız diyorlar. Bu da sonraki 17 adet Jandarma siparişinin biraz daha gecikeceğini düşündürüyor.

Tüm bunların içinde birde Malezya'ya üretim gibi bir şans yok gibi geliyor bana. Onlarda doğal olarak İtalya'nın hazır ve gayet yetenekli AW149'unu tercih etmiş olmaları sürpriz değil. AW149 bizim TUHP ihalesinde de yarışmıştı. Çok yetenekli bir helikopter ama S-70 karşısında bizim için kazanan ihale olmadan belliydi. ;D Fakat buna rağmen müthiş şartlar sunmuşlardı. Şahsi fikrim, bu rekabet sayesinde S-70'i bu kadar yerli üretebildik. Gerçi o işi de batırdık ama neyse.