Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 237143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
Ynt: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #680 : 16 Ekim 2024, 00:52:03 »
Çünkü "hafifletilmiş Gökbey" daha ortada yok.

Hafifleştirilmiş mi, yoksa ağırlaştırılmış mı? Ağırlık isterlerinin, bu projede son anda 500 kg artırıldığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum? Kafam karıştı şimdi.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : 16 Ekim 2024, 01:03:23 »
Bence bütçede para yok, bahane üretiyorlar. Ama bunu yaparken TAİyi sıkıntıya sokmasınlar, yeni ARGE vs giderlerle. Gecikmeli alırsın ilkleri mevcut halinden, sonraki blok 500 kg hafif olur. Eğer bu tip isterler TAİyi sıkıntıya sokacak ise olmaz. Aksi amacını bilmem ama, ülke, toplum olarak kendi ayağına sıkmak olur. Birilerinin de gelip o mermiyi niye sıktın diye ilgililerine sorması gerekir...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : 16 Ekim 2024, 03:04:10 »
Çünkü "hafifletilmiş Gökbey" daha ortada yok.

Hafifleştirilmiş mi, yoksa ağırlaştırılmış mı? Ağırlık isterlerinin, bu projede son anda 500 kg artırıldığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum? Kafam karıştı şimdi.

Üstat, gövde ağırlığı beklenenim üstünde olmuş. Buna rağmen jandarma helikopterleri kabul edecek. Jandarmaya teslim edilen ilk 3 helikopter ve Tusaş'a ait prototipler hep bu ağır versiyon. Zaten bunların adına da, T-625-EDH(erken duhul helikopteri) dendi. Şimdi yeni gövde ile 250 kg hafifletilmiş Gökbey gelecek. Jandarmanın kalan siparişleri ve diğer kurumların siparişleri bu yeni gövde ile yapılacak. Hatta motor yetişirse TS-1400 takacağız diyorlar. Bu da sonraki 17 adet Jandarma siparişinin biraz daha gecikeceğini düşündürüyor.

Tüm bunların içinde birde Malezya'ya üretim gibi bir şans yok gibi geliyor bana. Onlarda doğal olarak İtalya'nın hazır ve gayet yetenekli AW149'unu tercih etmiş olmaları sürpriz değil. AW149 bizim TUHP ihalesinde de yarışmıştı. Çok yetenekli bir helikopter ama S-70 karşısında bizim için kazanan ihale olmadan belliydi. ;D Fakat buna rağmen müthiş şartlar sunmuşlardı. Şahsi fikrim, bu rekabet sayesinde S-70'i bu kadar yerli üretebildik. Gerçi o işi de batırdık ama neyse.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #683 : 16 Ekim 2024, 09:51:42 »
Güzel temas,

S-70 yerine, AW 149 daha iyi olurmuydu,  merak ederim hep.

AW 149 un bize teklif ettikleri motoru neydi, hatırlayan varmı? S-70 projesi örtülü motor yaptırımı nedeniyle gecikti diye hatırlıyorum...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 16 Ekim 2024, 10:00:17 »
Hürkuş'da da aynı masallarla milleti uyuttular..

İlk Hürkuş'ları TSK istemedi hop birden " hafifletilmiş Hürkuş" masalı ortaya atıldı.

Aynı masal bu sefer de Gökbey'de millete yediriliyor.

Motor bahanesi kamuoyunun canını sıkmış olacak ki şimdi de bu " hafifletiyoruz" can simidine sarıldık...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #685 : 16 Ekim 2024, 10:23:51 »
Hürjet TSK'nın talep ettiği bir proje değildi, zannedersem Hürkuş da öyle. Ama T-625 öyle değil, elimizde değişikliği gereken ciddi sayıda UH-1 var. 500 kg hafif ağır, uçuş güvenliği sağlandıktan sonrası detay, envanterde ihtiyaç var. En son SSB sertifikasyon devam ediyor, tahminimizden de uzun sürüyor demişti. Dediğim gibi, bütçe imkanları varsa ilk üretimler farklı, sonrakiler iyileştirilmiş özellikte olabilir, bu doğal. AW-149un S-70 ile yarışabilecek versiyonu yaklaşık 2000 bgx2 motor taşıyor. Ayrıca %15 civarı daha büyük bir helikopter, biz Gokbeyi bir alt sınıftaki boşluk için planladık, üst sınıfta T-925 olacak.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #686 : 16 Ekim 2024, 10:24:19 »
bence de Gökbey  yerli motorla teslim edilmeli.
iki yıl gecikse de  olur.
yerli motor işine bu kadar  zaman ve kaynak ayırdıktan sonra  gidip  yabancı motorlarla  envanteri  doyurmak olmaz.
kalıcı  motor sanayisi istiyorsak ,  bu göl  maya tutmak zorunda.
Gökbey ve TS1400  ayrı ayrı  sertifikasyonu tamamlasa da,  platform  yabancı motorla  sertifiye  oldu.
yani  yerli motorun helikoptere takılması ve   helikopterin  motorla ilgili   test sürecinin  yerli motorla tekrarlanması gerekecek,  bu da  süreyi  biraz  uzatır;  ama doğrusu bu.
sanırım iki yıl  içinde de TS1400  TP   versiyonunu görme olasılığı yüksektir.
2028'de  epeyi  bir hal  yoluna koyulmuş olacak işler.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 16 Ekim 2024, 10:38:23 »
Gökbey'in gövdesini TUSAŞ taşerona yaptırmıştı. Merak ettim şincik, acep ondan mıdır, gövdenin kantarda 250 kg fazla çekmesi?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 16 Ekim 2024, 10:56:49 »
Sanki istesek bile yabancı motorla envanter dolduramayız gibi görünüyor. Üretim kısımları bizim ülkede hep sorun oldu. Seri üretime geçemeyen bir sürü projemiz olduğu gibi olanlarda da ölçeklenme çok yavaş oluyor.

Benim kanımca motor bir sorun olmuş olsa bile bir diğer sorun da üretim hattı olmuştur. İtalyanlar daha hızlı üreteceği ve teslim edeceği kesin.

Malezya stratejik müttefik sayılır ama yine de onlara bile satamamak çok üzücü.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #689 : 16 Ekim 2024, 12:01:31 »
Şunu anlamamız lazım. Biz ulusal kalkınma projesi olarak bir karar verdik ve her şeyi üretme mottosu ile projeler başlattık. Bunları kullanmak için elimizden geldiğince sebepler yaratıyoruz ama bu demek değil ki çok lazımda ondan üretiyoruz. Biz lazım diye üretmiyoruz üretmiş olmak için üretiyoruz. Jandarmaya Ormana Sağlığa helikopter bizim bahanemiz asıl gayemiz helikopter üretebilmek. Bu yüzden bazı şeyleri yaparız layığı ile kullanmayabiliriz buna öfkelenmeyelim. AKYA ürettik neden ithal ediyoruz diyorlar mesela. Onun için üretmedik ki şimdilik AKYA bizim hem B planımız hem de kabiliyet kazanma ukdemiz. Depoları AKYA dolduracağız yada Gökdoğan Bozdoğan dolduracak değiliz. Bazı projeler mesela ATMACA Harpoon un yerini alması çok mantıklı gelir Harpoon un almayız artık ama belki de lazım olursa alırız. Demek istediğim bir kere kabiliyet kazanma projelerini tamamen tedarik amaçlı görmemek gerek. İkincisi de bu projeler bir süre B planı olarak güvende bizi tutmak içindir hemen cephaneliği değiştirmeyeceğizdir. Daha önümüzde binlerce yılımız var aceleye gerek yok.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2024, 12:04:20 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.