Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
81 (41.5%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.7%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.5%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.8%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.7%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 195

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1069882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6560 : 25 Temmuz 2024, 15:30:46 »

Üstadım benim anladığım bu olayın epeyce önce gerçekleştiği. 1 seneden fazla oldu bence bu heyet işinde. Sonrasında parça kesmeye başladılar.

Bu arada bu söyledikleri geçen bir iki hafta önce İTÜ'deki konuşmasındaydı. Biraz uzun bir konuşma ama 1-2 saat konuşmadan böyle ufak tefek bilgiler alabiliyorsunuz işte. TF6000 için bir şey demedi mesela. Öyle hatırlıyorum en azından. Valla azıcık bilgi alacağız diye aynı videolardan hatta aynı slaytlardan sıtkım sıyrıldı.

Bu videoda bir de çalışanı kovdularını anlattı. Yıllar önce yapılan bir kontrolü baştan savma yaptığı için kovmuşlar. Anlatırken adama başka yerden teklif geldiğinde bile halen negatif referans verdiklerini söyledi. Gitsin çaycılık yapsın diyince o Şirin Dede gibi görüntüsünün altında çok sert birisi olduğunu anladım. Bu arada hata birisinin ölümüne sebep verebilecek sebebiyette bir hata.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6561 : 25 Temmuz 2024, 17:16:19 »
Sn.merzifonlu'nun bazı parçalarda sıkıntılar yaşıyoruz bu yüzden p1 prototipi gecikecek demesi üzerine paylaştım titanyum haberini kendisini teyitlemek için.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 276
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6562 : 25 Temmuz 2024, 18:20:04 »

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6563 : 25 Temmuz 2024, 21:25:40 »
Burada birileri dogru soylemiyor, yada lafi bukuyor tam cozemedim. Temel Kotil, titanyumu bolca alip depoladik MMU icin dedi. Yerine gelen Halefi titanyum konusunda lojistik sorunu var diyor, prototipler 2024 sonu yerine 2025 e sarkti diyor. Iki celiskili ifade.

https://twitter.com/i/status/1816532875111727509

EK:
Bu gecenlerde ABD'de patlayan sansasyonel sahte 'titanyum' olayi ile ilgili olabilir. Yani ABD'nin Tusas'dan aldigi titanyum'un sahte cikmasi olayi. Yani Kotil'in depoladik dedikleri sahte titanyum oldugu aciga cikmissa, iki kere kaziklandik demektir. Hem projeyi yavaslatmis hem de sahte titanyum parasi odemis olabilir. Parcalari birlestirince boyle bir sey cikti benim kafamda

« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2024, 21:30:22 Gönderen: MeACuLpA »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 306
« Yanıtla #6564 : 25 Temmuz 2024, 22:00:06 »
Bence sorun titanyum bulamamak değil de motoru taşıyan titanyum dövme  parçaların endüstriden temini işi bence sıkıntıya girdi.

Şu parçalar yani daha önce forumda konuşmuştu birileri.

« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2024, 22:01:59 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6565 : 25 Temmuz 2024, 22:34:52 »
İyide bunlar bulkhead hani Tai de 3d yazıcı ile üretiliyordu?

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6566 : 26 Temmuz 2024, 00:44:08 »
diger bir soru da, alinan Titanyumlar bu is icin kullanilamaycaksa, baska nerede kullanilacakti ki?

EK:
Sahte titanyum olayi ve TAI bu new york times makalesinde islenmis. Ingilizce bilenler, okuyabilirler
https://archive.ph/9PHXb

« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2024, 01:00:43 Gönderen: MeACuLpA »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 306
« Yanıtla #6567 : 26 Temmuz 2024, 07:43:18 »
Bilemem tabiki ama 3D ile olmamış demek ki. O zaman nasıl uçuyor uçak denebilir en düşük performansta uçuyordur. Konuya hakim olan arkadaşlar vardı bu motoru taşıyan titanyum dövme parçalar dünyada çok uzmanlık gerektiren bir kaç firmada yapılabiliyormuş. Bizim bu kabiliyeti kazanmamız lazım her halde başarılamayacak iş değildir. Böyle 3D filan bana ilginç geliyor. Yarım metre kare kadar büyük titanyum parça işlenirken ben gördüm çın çın garip bir metal elleyince bile onun bütün kesicileri kıracağını düşünüyor insan onun dövülmüşü nasıl oluyordur kim bilir.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6568 : 26 Temmuz 2024, 11:01:27 »
Şimdi anlaşıldı olay. Bizi kazıklamışlar. Depoladık denilen titanyum, kabartma tozu çıkmış :) Dün ben de yazmıştım. Temel Kotil bunları depoladık demişti. Şimdi videosuna da sevindim.

Bu iş bile sadece Temel Kotil'i yerinden etmiş olabilir. Adamın haberi bile yoktu görevden alındığında. Bu projede en ufak hata birilerini yerinden edecek tabi. Ülkenin en büyük teknoloji projesinde, ham madde ile kazıklanmak nedir? Senin sonsuz bütçen var ülkenin diğer kurumlarına göre. Bir zahmet de aldığın malın kalitesini test et.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6569 : 26 Temmuz 2024, 11:17:22 »
https://haber.sol.org.tr/haber/ucaklarda-sahte-titanyum-sorusturmasi-tusasa-uzandi-supheli-ham-maddenin-izi-nereye-cikiyor

Şöyle bir haber paylaşılmış. Türkiye'de başka bir haber kanalında da görmedim. Yalnız bu skandal sadece TUSAŞ'ı değil Boeing gibi devleri de etkilemiş. Zaten her yıl ayrı bir skandal ile sallanıyor Boeing bu sefer bizim de dahil olduğumuz skandal ie gündeme geldi. Çok bilinen köklü Titanyum ürünleri üreten bu şirketinde bu ürünler üzerine test ve kontrol etmemesi ayrı ilginç. Ama sonuç olarak bu durumdan dolayı yönetim değişikliğine gidildi herhalde Çünkü hala TUSAŞ'ın helikopter kısmında bir atama yapılmadı. Normalde böyle atamalar planlı olur ve atama yapılacak kişi belli olur. Hızlı atama yapılmışa benziyor. Durumdan ders alınmışsa olabilecek bir hadise Sıkışık ve yoğun bir takvimde bazı güvenlik ve denetim mekanizmalarını atlamış olabiliriz.
Yalnız bu olay gösterdi ki Çinliler ile yapılan her ticareti didik didik incelemeliyiz. Irkçılık gibi olacak ama bu Çinlilerin ne otomobiline ne telefonlarını asla tercih etmiyorum zorunlu kalırsam alıyorum. Asla güvenmiyorum bu heriflere. Bir Alman bir Fransız üretiminin vereceği güvenin yanına yaklaşamayacaklar nazarımda.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2024, 11:38:57 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.