Gönderen Konu: Sohbet odası  (Okunma sayısı 57899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet odası
« Yanıtla #510 : 15 Temmuz 2024, 18:09:06 »
Insanlarin  gordugu fiyatlarin uzerinde asagidaki etkenlerinde hatiri satilir etkisi oldugunu dusunuyorum. Bunlar birleşerek serbest piyasanin verimli calismasini olumsuz etkiliyor bence;

1.Ürünlerin fabrika/tarla vs çıkışından tüketiciye gelene kadar çok sayıda aracıdan geçmesi. Bu aracilarinda diplomatik dil ile ifade edeyim kar payini yüksek tutmasi

2. Bazi sektörlerde oligopolilerin olmasi sebebiyle rekabetin sınırlı olmasi

3. Tüketicilerin davranışları...fiyatlar artacak ya da para biriktirsekte birşey alacak kadar biriktiremeyiz bakis açısıyla ihtiyaç fazlası tüketim (örneğin bozulmadiysa tv, telefon, araba, buzdolabı gerçek ihtiyaç değildir).
Bunun yerine herkes sadece ihtiyacı olani alsa bence masraflardan, kurdan vs şikayet eden üretici/saticilarin bir anda fiyatları nasıl indirdiğini görüruz...bazi sektorler %40,% 50 kar ile çalışmıyorsa bende birsey bilmiyorum...mutlaka kurunun yanında yaş da yanacaktir ama ekonomi iyi de olsa her firma başarılı olacak diye bir kanun yok

Külliyen de yaniliyor olabilirim, ekonomist değilim  :)
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2024, 18:17:40 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #511 : 15 Temmuz 2024, 18:30:01 »
ABD o bahsettiginiz tuketimi kisitlamak icin inanilmaz faizleri artirdi. Turkiye'de de faizler en sonunda yukseldi. Para dolasimi zaten sIKI. O zaman bu talep neden yavaslamadi? Bence bu denklemde gormedigimiz baska bir yer var. Arz-Talep dengesindeki talep halen baskilanamiyorsa, bilemedigimiz bir yerlerden ekonomiye para giriyor ve talebi korukluyor. Bir ornek veriyim. ABD'deki ev piyasasi 2010'li yillarda buyuk krize girmisti, ama cinden nakit para ile gelip nakit ev alan cinliler yuzunden en kotu zamanda bile ev fiyatlari o istenen mahalleler de dusmemisti. Buna benzer, arap ulkelerinden vatandaslik icin nakit para girisi bu denklemi bozuyor olabilir

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #512 : 15 Temmuz 2024, 18:37:53 »
Etkisi olabilir, ancak sanıldığı kadar değil zannındayım. Zira bu türden satışlar sayısal olarak belli ve bu da ekonominin genelinde çok büyük bir yüzde etmez. Şöyle bir şey de olabilir (Bu da tek başına açıklamaz.). Nasıl olsa fiyatlar artacak diye özellikle gıda ve temizlik ürünlerinde vatandaşlar yüklü miktarda alım (stok) yapıyorlar. Mesela, yağ, salça, bakliyat, deterjan gibi ürünler.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 313
« Yanıtla #513 : 15 Temmuz 2024, 18:46:37 »
Yani doların değeri olması gerekenden daha mı düşük şu anda.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #514 : 15 Temmuz 2024, 18:53:38 »
ABD'de enflasyon yuzde 5-6 civari, biz de ise yuzde >60. Ocak ayindan beri dolar sadece yuzde 10 artmis. Sorum sana. Dolar'in bu fiyatta olmasini nasil acikliyorsun bu iki rakami ele aldiginda?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 313
« Yanıtla #515 : 15 Temmuz 2024, 19:05:04 »
Döviz rezervleri artıyor o zaman her halde eskisi gibi dolar da satmıyorlardır nasıl dolar bu fiyatta tutulabiliyor. O kadar garip ki her şey yüzyılın Türkiye ekonomik krizi filan gelmez inşallah
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2024, 19:06:18 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 279
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #516 : 15 Temmuz 2024, 20:09:33 »
Yani doların değeri olması gerekenden daha mı düşük şu anda.

NŞA'da 44 TL civarında olması lazımdı anlık olarak. Yine NŞA'da döviz kurunun sentetik yollarla da olsa düşürülmesi, enflasyonu düşürmeliydi. Ama düşmüyor. Vatandaşın davranışı bozulduğu için, enflasyon düşmemekte inat ediyor.

Yani vatandaş, "Nasılsa enflasyon yüksek kalacak, o halde ben elime nakit para geçer geçmez, ne bulursam alayım. Çünkü yarın alamam bunları.", diyor. Bu nedenle, arz-talep dengesindeki talep, hükumet ne yaparsa yapsın, baskılanamıyor. Olay özetle budur.

Bu cehennem girdabından çıkmanın, bence iki ana olmazsa olmaz şartı var:

1- Bence ilk olarak enerji açığını yok etmek şart. Enerjiyi ithal etmek zorunda olmak, cari açığa neden olduğundan, tüm ekonomiyi öldürüyor.

2- İkincisi ise bence iktidar değişikliğidir. Vatandaşın ekonomide saçmalamayacağına güvendiği birileri iş başına gelmeli.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2024, 20:22:47 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #517 : 15 Temmuz 2024, 20:56:17 »
Enflasyon Kotu ekonomin  bir yansimasidir. Kotu ekonomi sorumlusu ise devleti yonetmekte olan iktidardir. Mevcut iktidarin  hele bizdeki gibi +20 yildir devleti yonetmekte ise hic kacari yok mevcut durumun yegane sorumlusudur.

Iktidar Ekonomik istikrar ve Enflosyonu kontrol altina almak istiyorsa . Oncelikle iyneyi kendisine batirsin sonra cuvaldizi halka. Mevcut Ekonomik istikrar programinin ana basarisizlik nedeni Iktidarin kendi planina inanmasi ve faturayi sadece halka yukleyerek gunu kurtarabilecegini sanmasidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 313
« Yanıtla #518 : 15 Temmuz 2024, 21:17:52 »
soruyu sorarken rica ettim ben anlayana kadar bari politize olmayın lütfen sonra yorumlar taşınıyor
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2024, 21:19:20 Gönderen: putty »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #519 : 15 Temmuz 2024, 21:38:29 »
soruyu sorarken rica ettim ben anlayana kadar bari politize olmayın lütfen sonra yorumlar taşınıyor
Sn Putty , Ben politize bir elestiri yaptigimi dusunmuyorum  oyle olsa  ilgili partilerin ve ekonomiden sorumlu olan kisilerin isimlerini verirdim.  Mevcut  ekonomik durumumuza dogru adreslemesini yani enflasyonun niye yuksek oldugunu, faizlerin niye yuksek oldugunu, doviz kurunun  gercek degerinin niye baskilandiginin ana nedeni yazdim.  (GUVEN EKSIKLIGI)  guven eksikliginin yurt icindeki nedeni de belli , yurt disindaki nedeni de. MB kasasinda gorunen artis ise Sicak para kaynakli ki bu da bugun burada olabilir yarin olmaya bilir. Uzun sureli yatirim ise GUVEN VE ISTIKRARA bakar ki onlarin ikisini de su anda veremiyoruz ne yazik.