Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 148065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #1090 : 21 Ekim 2024, 12:21:21 »
Bir murat124 bir lambarjoni gallardo karşısında ne yapabilir.

Yada bir F16 bir f35 karşısında ne yapabilir hatta
Şöyle diyeyim

Bir f35 içinde pilot olarak ben olayım bir F16 içinde dûnyanın en iyi pilotu olsun.Ben F16 yı görüp füzeyi ateşlediğimde F16 nın içindeki dünyanın en iyi pilotu muhtemelen füzeyi son 30 km kala mwr'ler sayesinde öğrenicek o zaman tek yapması gereken füzeden kaçmak yada böyle bir durumda dünyanın en iyi pilotu ne yapsın...

O yüzden yanlış örnek sn.Aydın durmuş

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1091 : 21 Ekim 2024, 12:28:25 »
http://youtu.be/I6qw3zS8zUQ?si=kITVmW1q0XOB6qf1

Ef2000 ve F16 mukayesesi mesut hakkı çaşından

Sayesinde Ef2000 nın Falkland Savaşına katıldığını öğrendim.. dk 4.00 da diyor

Ne diyeyim artık yahu

He birde zatı muhterem daha önce ef2000 için işletme maliyetinde ötürü ef2000 yerine iki adet F16 blok70 alınır derken bugün ef2000 leri övmeye başladı.

Neyse kolay gelsin iyi seyirler.

Mesut hocamızın Falkland konusunda ağır bir yanılgısı var. Yaş itibari ile ciddi bir karışmışlığı olabilir.

Ama hocamızın geçmişte hava kuvvetlerinin oluşumunda büyük bir katkı var onun da altını çizmek istiyorum.
Sn Tigerfish,
Falkland gafını bir tarafa bırakın, adam daha iki uçağı, sizin benim kadar tanımıyor bile. Karşısındaki kaç defa sordu hangisi daha iyi diye; sonunda pilota bağlı gibi yuvarlak bir mesaj verdi.
Ben bizzat bizim en kıvrak uçağımız olan block 30 Solotürk’ü iki defa seyrettim. Typhoon jetini de showlarda en az 4 defa seyrettim. Manevra kabiliyeti, ani dönüş, ani hızlanma gibi konularda açık ara önde EF2000. Ayrıca, dikine yukarı çıkıp motoru kısıp, “sözde kontrolsüz” düşüş sırasında tekrar açmasıyla oldukça etkileyici iz bırakan bir manevra kabiliyeti var.
Aç bir incele en azından iki uçağın motor güç değerlerini, delta kanadın ve kanardların etkisini. Bunları yapmadan gelmişki , boş laf salatası anlattı adam. (Bir tek, delta kanadı söyledi. Onda da kıvraklığını belirtti. Delta kanadın kaldırma gücünden ve kanardların manevra etkisinden hiç bahsetmedi.)

F16; 17100lbf kuru, 29000lbf yaş itkiye sahip. 9000kg boş ağırlıkta.
Typhoon; toplam 27000lbf kuru, 40400lbf yaş itkiye sahip. 10000kg boş ağırlıkta.
F16C; RCS değeri 1.2m2
F16Block 50; RCS 4m2
Typhoon RCS değeri 0.5m2

Hele Tranche 4 typhoon’un ECRS-MK2 hibrit radarıyla F16’yı 300km’den tesbit edebileceğini; ancak F16v70’in Sabr radarının EF2000’i ancak 70km’den tesbit edebileceğini hiç söylemedi.

Bizim bir lafımız vardır:
Eşeğe altın semerde taksan, eşek gene eşektir.
F16V70 ve üzerindeki SABR radarı, bu eşeğe uyacak en iyi radar ve aviyonikler olarak tasarlanmış. Uçak yapısal olarak 4üncü nesil bir uçak. Üzerindeki aviyonikler ve radar ile 4üncü nesilin üstüne çıkmaya zorluyorsunuz uçağı. Öbürü zaten 4.5 nesil ve son haliyle neredeyse 5inci nesil olacak kadar iyi bir uçak. 1.5 Mach supercruise yapabilen bir uçak.

Sayın Yaşar ben EF'ye karşıyım ama teknik nedenlerle değil siyasi nedenlerle...
Almanya'yı ABD ile karıştırmayın adamların Turklere ayrı bir düşmanlığı var...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1092 : 21 Ekim 2024, 13:33:52 »
Aslında hiçbirimiz şu soruyu sormadık

Eyer Almanya bize ambargo ve kısıtlamayı kaldırdıysa ,bunun arkasında ABD vardır.

Sorulması gereken soru ABD bizi F16 ile oyalar iken nasıl olduda F16 dan daha gelişmiş bir uçak almamıza müsade etti.bunu irdelemek lazım

Sonuçta schollz ef2000 için bu İngiltere ile Türkiye arasında bizim karısmamız söz konusu değil...dediyse konu kapanmıştır adam daha nasıl olumlu konuşsun ki.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1093 : 21 Ekim 2024, 15:12:52 »
Alıntı
Sayın Yaşar ben EF'ye karşıyım ama teknik nedenlerle değil siyasi nedenlerle...
Almanya'yı ABD ile karıştırmayın adamların Turklere ayrı bir düşmanlığı var...
Sn Serkan1976,
EF2000 çok pahalı bir uçak. Bu kadar pahalı bir uçağı almanın ne kadar doğru olduğunu ben de önceki sayfalarda sorgulamıştım.
Ancak Ege’nin öbür tarafındaki şimarık çocuk Rafale alarak havada dengeyi bozdu. Mecburduk yanıt vermeye.
Siyasi açıdan, İngiltere ile eşeği kazığa doğru bağlarsak, Almanya ileriye dönük olarak, bize sorun çıkarmaz. Almanlar kontratlara ve ticari söze dikkat eden yapıdadırlar.
Almanlar’ın bize karşı düşmanlığı yok. Almanlar kendi içindeki çok partili sistemin kurbanı. Bunun dışında, adamların genetiğine işlenmiş ırkçılık henüz kazınmamışken, kültürlerine ve dinlerine zıt ve yaşam tarzlarına ters bir kitle olarak Türk işçilerle karşılaştılar 60’lı yıllarda. Bizim bir lafımız vardır: körle dolu odaya girerken bir gözünü kapat diye. Bırakın onu; biz adamların bam teline basarcasına, Anadolu köy hayatını Almanya’ya adapte etmeye çalıştık. Hatırlarım o seneler, metro treninde sarımsak kokuyor diye Türk işçisinin metrodan atıldığını yazmıştı gazeteler.

Devletler arasında düşmanlık kalıcı olmaz. Ortak çıkarlar herzaman kalıcı nesnedir. En büyük düşmanımız İngiltere, Victoria zamanında Osmanlı Şehzadesine torununu vermeye kalkmıştı. Evlenselerdi, 1inci dünya savaşında Almanya tarafında olmayabilirdik. Aynı düşman 1850’lerde Kırım’da bizimle omuz omuzda Ruslara karşı savaştı. 60 yıl sonra ilk dünya savaşında da karşımızdaydılar.

Kendi sistemlerimizin gelişmesi ve olgunlaşmasına kadar ayıya dayı demeyi öğrenmemiz lazım. Kendi çıkarlarımız için, düşman olarak gördüğümüz ülkelerle dahi, ortak paydalarda birlik sağlamak önemli.

İngiliz çok mu iyi? Kendi çıkarları için şu anda bizim destekçimiz. Ama daha birkaç yıl önce Brexit’te, Türkiye’yi politika malzemesi yapıp, “milyonlarca Türk işçisinin İngiltere’ye gelmesini istemiyorsanız AB’ye hayır deyin” diye sokağa çıkmıştı Boris Johnson. Sonra bakan ve başbakan iken Türkiye’yi desteklemişti.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 15:17:44 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1094 : 21 Ekim 2024, 15:52:45 »
Bir murat124 bir lambarjoni gallardo karşısında ne yapabilir.

Yada bir F16 bir f35 karşısında ne yapabilir hatta
Şöyle diyeyim

Bir f35 içinde pilot olarak ben olayım bir F16 içinde dûnyanın en iyi pilotu olsun.Ben F16 yı görüp füzeyi ateşlediğimde F16 nın içindeki dünyanın en iyi pilotu muhtemelen füzeyi son 30 km kala mwr'ler sayesinde öğrenicek o zaman tek yapması gereken füzeden kaçmak yada böyle bir durumda dünyanın en iyi pilotu ne yapsın...

O yüzden yanlış örnek sn.Aydın durmuş

sayın denizci bu yazımdan bunumu anladınız yani kusura bakmayın fakat çok sığ düşünüyorsunuz aynı marka ve model olarak düşüneceksiniz bunu...
Murat 124 ile mukayese etmmeniz çok büyük iyimserlik ALLAHTAN at arabası ile mukayese etmediniz...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1095 : 21 Ekim 2024, 16:00:34 »
Tam Aksine sn Aydın Durmuş

F35 lamborjini ise F16 baya baya murat 124 oluyor

Böyle durumda schmayer'i murat124(F16) nın içerisine otursak ne yapsın altındakinin kapasitesi belli kalibresi belli

Kusura bakmayın sizinki biraz ormanda çakı ile aslan avlayan ziya hikayesine benziyor

Forumdaki arkadaşlar okuyup mukayese edince ne dediğimi aynı şekil sizin teknolojik farkı araya katmayıp bir mükayeseye kalkışmanızı abesle karşılayacaklardır bence

Çünkü ef2000 bile F16 nın rakibi değildir aslında

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1096 : 21 Ekim 2024, 16:12:29 »
http://youtube.com/shorts/bJwMfb85R0Q?si=Uj6dkQsDgJAyqbuX

Neden Almanya vetoyu kaldırdı sorusuna cevaplar vermeye çalışmış

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1097 : 21 Ekim 2024, 16:15:19 »
Aslında hiçbirimiz şu soruyu sormadık

Eyer Almanya bize ambargo ve kısıtlamayı kaldırdıysa ,bunun arkasında ABD vardır.

Sorulması gereken soru ABD bizi F16 ile oyalar iken nasıl olduda F16 dan daha gelişmiş bir uçak almamıza müsade etti.bunu irdelemek lazım

Sonuçta schollz ef2000 için bu İngiltere ile Türkiye arasında bizim karısmamız söz konusu değil...dediyse konu kapanmıştır adam daha nasıl olumlu konuşsun ki.

Üstat, görüntü itibari ile bizim ABD seçimlerini beklediğimiz görülüyor. Bir türlü yaz boyunca siparişleri kesinleştiremedik. Şimdi de ABD seçim telaşına girdi. Yıl başından sonra artık yeni yönetime kalır gibi. Tabi bir sürpriz olmaz ise. Eğer bu iyimse hava devam ederse, yeni yılda F-35 siparişi bekliyorum. Hatta mantıklı ve makul davranabilirsek, F-35 üretim hatlarını yeniden açarız.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1098 : 21 Ekim 2024, 16:24:14 »
Tam Aksine sn Aydın Durmuş

F35 lamborjini ise F16 baya baya murat 124 oluyor

Böyle durumda schmayer'i murat124(F16) nın içerisine otursak ne yapsın altındakinin kapasitesi belli kalibresi belli

Kusura bakmayın sizinki biraz ormanda çakı ile aslan avlayan ziya hikayesine benziyor

Forumdaki arkadaşlar okuyup mukayese edince ne dediğimi aynı şekil sizin teknolojik farkı araya katmayıp bir mükayeseye kalkışmanızı abesle karşılayacaklardır bence

Çünkü ef2000 bile F16 nın rakibi değildir aslında

ben size rakibidir demiyorum 2 pilotta ef2000 kullansa biri bizim pilot olsa biri başkası aynı bombardumanı başkası yapabilirmiydi zahmet olmazssa birde böyle düşünün...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1099 : 21 Ekim 2024, 16:31:23 »
Almanlar’ın bize karşı düşmanlığı yok. Almanlar kendi içindeki çok partili sistemin kurbanı. Bunun dışında, adamların genetiğine işlenmiş ırkçılık henüz kazınmamışken, kültürlerine ve dinlerine zıt ve yaşam tarzlarına ters bir kitle olarak Türk işçilerle karşılaştılar 60’lı yıllarda.

Çok doğru, o sistemin kurbanı oldular.

AMA (büyük harfle yazdım, dikkat isterim buraya) o sistemi dayatan ve Bismarc'tan başlayan tarihi Almanya'yı, yumuşakça Alamanya'ya çeviren ABD idi. Nazizim yeniden hortlamasın diye böyle yaptılar. Karar almayı, liberal demokrasi kisvesi altında çok zorlaştırdılar. Böyle olunca da radikal sol/yeşilci partiler siyasi arenada istedikleri gibi at koşturdular.

Sadece Türkiye'ye dönük dış politikada değil, Alamanya için en yaşamsal konu olan enerji politikasında da ağır saçmaladı, bu radikal sol siyaset ekolü. Yerine neyin konulacağını planlamadan paldır küldür nükleer santralleri kapattılar mesela.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Türk göçmenler konusuna gelirsek, o konuda her iki taraf ta şanssız idi. 60'Larda göçen ilk kitle, son derece eğitimsiz ve langır lungur bir kitle idi. Verdikleri intibaa çok olumsuz oldu. Şimdilerde, iki üç ecnebi dili konuşabilen ve oturup kalkmasını bilen Türkleri görünce, özellikle yaşlı Almanlar şaşkınlıkla soruyorlarmış: "Siz Türk iseniz 60'larda gelenler kimdi; yok onlar Türk ise siz kimsiniz?" diye!!  :D
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 16:44:50 Gönderen: Merzifonlu »