Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 148088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #1080 : 20 Ekim 2024, 01:34:53 »
Avrupa artık eski Avrupa değil ve hiç bir zamanda olamayacak. Avrupasız yaşanamaz günleri artık geride kaldı. Yeni bir dünya kuruluyor taşlar yeniden diziliyor. Küsüp küsüpte sırnaşıp mecburen barışılan günler geride kaldı Almanya nın kalbini geri kazanmak zorunda değiliz. Avrupa can derdine düştü onlar bizim peşimizde koşmalı artık. Bu dünya paylaşımında taraflar ne kadar ülkeyi kendi tarafında tutar ise o kadar rahat edecek. Avrupa'nın kendi içine dönük küstah özgüvenli kibirli durumu artık sürdürülebilir değil. Hamasi konuşmuyorum artık yeni bir dünya kuruluyor ve Avrupa asla o eski cazibesinde olmayacak
Ekonomik veriler de putty'nin dediğini doğruluyor. Avrupa'nın dünya ekonomisinden aldığı pay 1900'lerin başındaki %40 zirve seviyesinden 2010'da %15'e düşmüş. İstisnalar dışında, siyasi güç ekonomik güç ile orantılıdır. Biz de diğer türk ülkelerle beraber en azından %5'lik bir pay alabilsek, dünya siyasetinde önemli bir aktör haline gelebiliriz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1081 : 20 Ekim 2024, 01:50:50 »
http://youtu.be/I6qw3zS8zUQ?si=kITVmW1q0XOB6qf1

Ef2000 ve F16 mukayesesi mesut hakkı çaşından

Sayesinde Ef2000 nın Falkland Savaşına katıldığını öğrendim.. dk 4.00 da diyor

Ne diyeyim artık yahu

He birde zatı muhterem daha önce ef2000 için işletme maliyetinde ötürü ef2000 yerine iki adet F16 blok70 alınır derken bugün ef2000 leri övmeye başladı.

Neyse kolay gelsin iyi seyirler.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
« Yanıtla #1082 : 20 Ekim 2024, 14:15:49 »

Ne diyeyim artık yahu

He birde zatı muhterem daha önce ef2000 için işletme maliyetinde ötürü ef2000 yerine iki adet F16 blok70 alınır derken bugün ef2000 leri övmeye başladı.

Mesut hocamızın Falkland konusunda ağır bir yanılgısı var. Yaş itibari ile ciddi bir karışmışlığı olabilir.

Ama hocamızın geçmişte hava kuvvetlerinin oluşumunda büyük bir katkı var onun da altını çizmek istiyorum.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 56
« Yanıtla #1083 : 20 Ekim 2024, 22:28:47 »
Almanya Başbakanı Scholz:

“Savunma sanayii ürünleriyle ilgili olarak İngiliz hükümetinin Türkiye ile sürdürdüğü müzakereler var. Bu konuda tabii gelişmeler olacak.

Savunma sanayii ürünlerinin ihracatı politikasına ilişkin Almanya olarak bir NATO üyesi olan Türkiye’ye ilişkin somut konularda kararlarımız var. Birçok ikili yapı, dış politika ile ilgili veya savunma sanayisindeki işbirliğiyle ilgili formatlar yeniden canlandırıldı.

Almanya, AB nezdinde de AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi için çaba harcıyor ve Türkiye de bizim bu konuda çalışmalarımız olduğunu biliyor."

Haber(!) kanalları sabahtan beri "EF uçakları %99 geliyor" diye haber geçiyor...
Ama ben bu Scholz'un açıklamalarında sadece "Laf kalabalığı ,Laga luga " görüyorum...Bu açıklamaların neresinden Almanya ambargoyu kaldırdı manası çıkardı bunlar hayret yani...

Tank motoru vermeyen ülke savaş uçağı verir mi?

Scholz hikaye anlatıyor her zaman ki gibi, ama o hikayesi çok bayatladı kimse yemiyor artık, kendisi de farkında bunları artık kimsenin yemediğini. Ama bir ümit kafasındaki bizi layık gördüğü bahçe kapısındaki pavyon fedailiğimizi devam ettirmemiz için rüşvet dağıtmaya çalışıyor. Farkında olmadığı dünyanın değiştiği ve bizim ülkede de artık canınatak edenlerin çoğunluk olmaya başladığı bu nedenle de Vfd benzeri partilerin yükselişte olduğu ve akp sultasının bittiği gün başına ne geleceği.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1084 : 20 Ekim 2024, 22:47:54 »
http://youtu.be/pPoIrmWSczs?si=HTIpwKnJCTMKmfuv

Ef2000 alırsak bizde böyle dikine tırmanma yapabilcez ,pisten teker keser kesmez...bu muazzam bir duygu

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1085 : 21 Ekim 2024, 00:15:41 »
Valla ben bu tip kalkış/tırmanma yapan F-4ler bile gördüm, ama yedek yakıt tankı yoktu üzerlerinde.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1086 : 21 Ekim 2024, 00:31:50 »
http://theaviationist.com/2024/09/29/leonardos-ecrs-mk-2-radar-first-flight/

Bakalım bu ecrs mk2 radarı elimize geçince ne gibi faydalar elde edeceğiz.

2024 de bir İngiliz kraliyet typhoon uçağında uçmaya başladı.

Bu bize rafale'lerin önüne geçme imkanı sağlar ayrıca elektronik harp konusunda bu radarın çok iddaalı olduğuna vurgu yapmışlar.

Ayrıca galiba döner hareket yapabilen ilk uçak aesa radarı ...bu özelliği sayesinde geniş bir alanı tarayabiliyor
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 00:36:40 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1087 : 21 Ekim 2024, 03:38:48 »

Ne diyeyim artık yahu

Mesut hocamızın Falkland konusunda ağır bir yanılgısı var. Yaş itibari ile ciddi bir karışmışlığı olabilir.

Ama hocamızın geçmişte hava kuvvetlerinin oluşumunda büyük bir katkı var onun da altını çizmek istiyorum.
Sn Tigerfish,
Falkland gafını bir tarafa bırakın, adam daha iki uçağı, sizin benim kadar tanımıyor bile. Karşısındaki kaç defa sordu hangisi daha iyi diye; sonunda pilota bağlı gibi yuvarlak bir mesaj verdi.
Ben bizzat bizim en kıvrak uçağımız olan block 30 Solotürk’ü iki defa seyrettim. Typhoon jetini de showlarda en az 4 defa seyrettim. Manevra kabiliyeti, ani dönüş, ani hızlanma gibi konularda açık ara önde EF2000. Ayrıca, dikine yukarı çıkıp motoru kısıp, “sözde kontrolsüz” düşüş sırasında tekrar açmasıyla oldukça etkileyici iz bırakan bir manevra kabiliyeti var.
Aç bir incele en azından iki uçağın motor güç değerlerini, delta kanadın ve kanardların etkisini. Bunları yapmadan gelmişki , boş laf salatası anlattı adam. (Bir tek, delta kanadı söyledi. Onda da kıvraklığını belirtti. Delta kanadın kaldırma gücünden ve kanardların manevra etkisinden hiç bahsetmedi.)

F16; 17100lbf kuru, 29000lbf yaş itkiye sahip. 9000kg boş ağırlıkta.
Typhoon; toplam 27000lbf kuru, 40400lbf yaş itkiye sahip. 10000kg boş ağırlıkta.
F16C; RCS değeri 1.2m2
F16Block 50; RCS 4m2
Typhoon RCS değeri 0.5m2

Hele Tranche 4 typhoon’un ECRS-MK2 hibrit radarıyla F16’yı 300km’den tesbit edebileceğini; ancak F16v70’in Sabr radarının EF2000’i ancak 70km’den tesbit edebileceğini hiç söylemedi.

Bizim bir lafımız vardır:
Eşeğe altın semerde taksan, eşek gene eşektir.
F16V70 ve üzerindeki SABR radarı, bu eşeğe uyacak en iyi radar ve aviyonikler olarak tasarlanmış. Uçak yapısal olarak 4üncü nesil bir uçak. Üzerindeki aviyonikler ve radar ile 4üncü nesilin üstüne çıkmaya zorluyorsunuz uçağı. Öbürü zaten 4.5 nesil ve son haliyle neredeyse 5inci nesil olacak kadar iyi bir uçak. 1.5 Mach supercruise yapabilen bir uçak.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 03:55:21 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1088 : 21 Ekim 2024, 07:16:18 »
+1. Noktalama işaretleri kullandığınız için ve +1, paragraftaki görüşe katılıyorum. Avrupa için kültür yaratma tekeli kırıldı.

Sorun şu ki, ne kadar süreceğini bilemeyeceğimiz küresel kültürsüzlük dönemine girdik. Bu türden geçiş dönemleri, yaşamak için iyi dönemler değildirler. Eski Çinlilerin bedduasındaki "enteresan zamanlar"dır.

Küresel kültürsüzlük kelimesini gerçekten çok beğendim. Türkiye'nin de bu konuda maalesef ki çok iddialı olduğunu da haliyle belirtmek lazım. Bu durum bir noktadan sonra dünya siyasetini ve Türkiye siyasetine etkileri neler olacak şu an neler oluyor aslında birer birer şahit oluyoruz.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1089 : 21 Ekim 2024, 12:13:47 »
arkadaşın bir lafı vardır araban kaç beygir olursa olsun önemli olan direksiyondaki beygirdir diye uçağınız ne kadar mükellef olursa pilotun cesareti azmi ve tecrübesi olmadıktan sonra o uçak ancak gezinti uçağı olur.
Bakınız türk pilotunun suriyede (ırakta olabilir) cephanelik bombalaması olayı....