Gönderen Konu: Yerli Hava-Hava Füze Projesi  (Okunma sayısı 122353 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Hava-Hava Füze Projesi
« Yanıtla #330 : 09 Ekim 2024, 23:43:05 »
Gökhan için Kozan Bey bugün şunu söyledi. AESA radarlar henüz daha kullanıma girmedi. Hatta fazlasını ima etti. O yüzden de Gökhan Füzesi için test atışı yok. Şu anda mevcut radarlarımızın limitleri dışında olduğu için test edemiyoruz dedi. Çok mantıklı geldi bana. Murad Radarı gerçekten işlevsel hale gelirse yakında test atışını görebiliriz.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #331 : 10 Ekim 2024, 00:16:13 »
Gökhan için Kozan Bey bugün şunu söyledi. AESA radarlar henüz daha kullanıma girmedi. Hatta fazlasını ima etti. O yüzden de Gökhan Füzesi için test atışı yok. Şu anda mevcut radarlarımızın limitleri dışında olduğu için test edemiyoruz dedi. Çok mantıklı geldi bana. Murad Radarı gerçekten işlevsel hale gelirse yakında test atışını görebiliriz.

İyi de bu füzeyi önce karadan atmak lazım değil mi? Daha önce bozdoğan ve gökdoğanı f16 kanadına benzer yerden attılar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #332 : 10 Ekim 2024, 17:23:44 »
Benim anlamadığım Kozan bey aesa radarlar yetişmedi diye gökhan füzesi denenemedi diyor ama
E7 ve F16, link 16 sayesinde iletişim kurabiliyor .hatta E7T uçağı F16 üzerindeki hava-hava füzelerini güdümleyebiliyor...hatta Suriye'de bir uçağı böyle vurduk

Yani uzun lafın kısası gökhan'ı güdümlemek için aesa radar ihtiyacımızın olmaması lazım gereken testler için.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2024, 18:35:06 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #333 : 10 Ekim 2024, 17:27:43 »
Kozan beyin denizcilik konusundaki yorumlarını çok beğeniyorum sadece o yüzden videolarını izliyorum denizcilik yoksa atlaya atlaya izliyorum videoları.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 10 Ekim 2024, 17:47:13 »
Benim anlamadığım Kozan bey aesa radarlar yetişmedi diye gökhan füzesi denenemedi diyor ama
E7 ve F16, link 16 sayesinde iletişim kuabiliyor .hatta E7T uçağı F16 üzerindeki hava-hava füzelerini güdümleyebiliyor...hatta Suriye'de bir uçağı böyle vurduk

Yani uzun lafın kısası gökhan'ı güdümlemek için aesa radar ihtiyacımızın olmaması lazım gereken testler için.

Hem katılıyorum ve hem de katılmıyorum size. O nasıl oluyor derseniz, şöyle oluyor:

-Size katılmıyorum, çünkü burada ölçülecek olan sadece füzenin performansı değil. Radar&füze ikilisinin performansı ölçülecek. Onun için de burun radarının hazır olması lazım.

-Öte yandan size katılıyorum, çünkü füzenin kendisini yine de test edebiliriz. Hisar-O radarları galiba gereken menzile sahip. Yerden ateşlersek booster ile füzeyi test etmiş oluruz. Belki bu şekilde test edildi, kimbilir...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 10 Ekim 2024, 18:16:07 »
Ürününüzü kullanabilecek bir platform versiyonu elinizde yoksa, bu ürünü o platform için nasıl test edeceksiniz? Bilgisayar başında yapmak yada başka bir platform ile simülasyon yapmak yetmiyor. F-16 block 30'lara önce AESA radar takılması lazım. Tabi birde Block 30'lara takılan AESA radarını menzili ne olacak, uçaktaki elektrik ne kadar bir performansa izin verecek. Bunlar daha belli değil. Gökhan füzesini geçtin, Gökdoğan ve Bozdoğan daha doğru düzgün piyasaya çıkmadı. Önce elimizdekileri bir üretime alalım.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #336 : 10 Ekim 2024, 20:54:09 »
Radarı madarı her şeyi geçin. Önce şu ramjet motor çalışıyor mu atınca uçuyor mu bunun test edilmesi gerekmez mi ?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #337 : 11 Ekim 2024, 03:57:37 »
Bizim mevcut F16 radarları 300 km den hava hedefini zaten görüyorlar. Ama sertifiye edilmiş AMRAAM füzesi bu menzillerde olmadığı için belki denenecek Gökhan füzesi AMRAAM a benzetilerek kullanılamıyor olabilir görev bilgisayarı bu desteği bu menzilde kandırılarak da olsa veremiyor daha doğrusu vermiyor olabilir. 300 km deki hedefi uçak görür ama ona AMRAAM atmaz buda Gökhanı mevcut uçaklarda anlamlı menzillerde deneyememe sebebi olabilir. ama AMRAAM menzili içinde denenir başka bir sürü şeyi de denenir ama 150 km de uçak füzeye hedef bilgisi iletmeyebilir kendi kurgusu daha düşük menzilli AMRAAM a göre ayarlı olduğu için. Belki yani benim ilmim yetmez bunlara ama biz kendi mühimmatlarımızı F16 da sertifiye edilmiş silahlara benzetip yapıyoruz büyük ihtimal ile. Tek çare Hürjet in bir an önce hazır olması yada Akıncı gibi bir platforma AESA Murat radarı takıp test uçağı olarak kullanmak belki de. Ben doğrusu tabloya bakınca bin türlü çare bulunur diyorum Gökhan yeter ki atışa hazır hale gelsin.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #338 : 11 Ekim 2024, 09:03:04 »
aslında AESA  radarın hazır olmadığı  biraz tartışmalı bir konu.
hem Barış Kartalı  ile güdüm yapılabilir;  hem de Adana'da  1  yıldır çalışan bir EİRS  var.
füze bir vinç  ile  veya  yüksek bir  kule  gibi bir şeyin  üzerinden ateşlenip  yerdeki EİRS  ile veya  Barış Kartalı  ile güdülebilir.
daha da Cenk  ve Çafrad gibi radarlar da var  yani.
esasen zaten  modern hava savunma mimarisinde ,  atılan füzenin atıcı tarafından  kumanda edilmesi de şart değil;  hatta tersine  nereden atılırsa atılsın,  bir füzeyi  denizdeki  geminin de,  yerdeki radarın da  güdebilmesi  gerekiyor.
bu füzeler sadece  atıcı uçak tarafından mı kumanda edilecek sanki?

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #339 : 11 Ekim 2024, 12:41:36 »
Sadece tespit menzili önemli değil radarın. Radarların bir de kilit menzili var. o tespit menzilinden daha düşük oluyor. Maks tespit menzili 300 km dendiyse o boeing 737 büyüklüğündeki bir uçak için belki. uçak küçüldükçe ve rcs değeri azaldıkça bu menzil de düşüyor hem tespit menzili hem kilit atma menzili.

Mesala elimizdeki ccipp modernizasyonlu F 16 ların üzerindeki  an-apg 68 V 9 un menzili puttynin dediği gibi 300 km. Ama bu başka bir f 16 yı tespit menzili değil. O menzil belki 150 km. Açık kaynakta 5 m2 rcs si olan bir hava hedefi için (üzerinde ram boya olmayan eski block f 16 nın rcs değeri bu) menzili 105 km denmiş. bazı kaynaklar 85 km diyor. Bunlar muhtemelen kilit atma menzili.

Aesa radarla tespit menzili gibi kilitleme menzili de artacak. Ne olur belki 120 olur 140 olur bilemem. Ama o mesafelerden bir savaş jeti düşürmek ne kadar zor 80 kmden 4  adet patriot pac3 atılan su 34 ün kaçınma manevraları ve karşı tedbir kullanarak hepsinden kurtuluşuna dair ses kaydından da gördük. Millet sosyal medyada meteorla gökhanla 100 150 km den uçak düşürüyor hayal dünyasında ama gerçekler bambaşka.

Bu rakamlar açık kaynaklarda da çok farklı oluyor ve bu bilgilere çok kolay ulaşılacağını da düşünmüyorum. Sadece mantık anlaşılsın diye örnek verdim.