Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 192530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 384
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #1180 : 07 Ekim 2024, 16:37:43 »
"Adam 5-6 sene içerisinde TEİ’nin motoruyla uçacağız diyor. "

Allah Allah!
alıntı yaptığınız yerden  yaptıysanız bu çıkarımı,  öyle bir şey demiyor adam.
alıntı yaptığınız cümlelerden anlaşılacak şey şu:
*Baykar'ın  kendi geliştireceği motor,  şu an KE'de olan motordan daha güçlü olacak.
*5 6 sene  içinde  kendi geliştirecekleri ve şu ankinden daha güçlü olacak motoru  yapmış olmayı hedefliyorlarmış.
*bir de TEİ'nin  motor  çalışması varmış,  bunu  "ebilmek"  şeklinde anlatıyor,  yani  olasılık  anlamının altını çiziyor.
ihtimal  yani.

nasıl bu kadar yanlış anlamlar çıkartıldığına hayret ediyorum.

Bu anlamı çıkarmak zorundayım. Çünkü Sn Selçuk Bayraktar’ın, “Baykar olarak, KIZILELMA’yı uçuracak ve de şu andakinden daha güçlü itki seviyesinde ve aynı zamanda “Stealth” özelliklere sahip olacak bir motoru yapacağız” lafını sarfedecek kadar bir yanılgı içerisinde olabileceğine inanmak istemiyorum.

Arkasına TEI’yi tüm bileşenleriyle %100 alır ve bu lafı söylerse belki tamam diyebilirim. Onda bile açık kapı bırakmakta fayda var. Sıfırdan, 5-6 yıl çok erken bir süreç.

Antr parantez, şunu da ekleyeyim. Eğer Ukrayna motorunun büyüğünü düşünüyorsa bu hepten olası dışı bir iş derim.
1. Ukrayna, 5-6000lbf kuru itkinin üstüne çıkmayan savaş jeti motorları yapabilir.
2. Ukrayna’nın Stealth motor yapabilme becerisi yoktur.
3. Ukrayna’nın motor fabrikasının çalışıp çalışmadığı bile şüphelidir.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1181 : 07 Ekim 2024, 17:14:00 »
Bayraktar tb2 için çok kısa zamanda motor yaptılar aynı şeymi değil ama adamlar yaptılar kızılelma için motor geliştriyoruz diyor tei ninde başka bir varyantı var diyor oda tf10000 adam konulara hakim birisi olmasa karıştırıyor diyeceğim ama zannetmiyorum ki yanlış söylesin birde kızıl elmayı çok kısa zamanda yaptılar motoruda yaparlar bu adamlar özel sektör devlet gibi değil parada var etrafta ukraynadan dolayı epey bir mühendiste var devlet gücü var belkide çolışmalarda baya yol aldıkları için bu tarihi rahatlıkla veriyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 290
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 07 Ekim 2024, 17:20:28 »
3. Ukrayna’nın motor fabrikasının çalışıp çalışmadığı bile şüphelidir.

Şüpheli değil, çalışmıyor. Havaya uçurulmuş bir fabrikanın nesi çalışacak?

5 Yılda (O bile nazarımda kuşkulu ya, neyse. Çok daha ufak olan KTJ motorları ancak 10 senede adam oldu.) yapabilecekleri motor, olsa olsa bir turbojet olur. Çok devrimsel bir gelişme olmadıkça da ondan turbofan performansı alınamaz.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2024, 18:26:01 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı MINUTEMAN

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 07 Ekim 2024, 18:30:26 »
Baykar Makina Motor sirketi degilki. Havacilik teknolojisi üzerine kurulmus bir IHA üreticisi. BAYKARin Turbofan Motor tasarlayacak ve üretecek bir alt yapisi yok. Bunu yapmalari icin devletten en az 10 Milyar dollar yatirima ve yeni tesislere ve elemanlara ihtiyaclari var!

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 384
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1184 : 07 Ekim 2024, 19:07:25 »
https://youtu.be/Ki1r3roeHRA
Yukarıdaki röportajda Selçuk Bayraktar, “kendi motorumuzun tasarımı üzerine çalışıyoruz, şu anki motordan daha güçlü olacak” diyor.

Jet motorunun çalışma prensibini bilen mühendislerin hiç birisi, Baykar gibi bir firmanın, kalkıp a’dan z’ye, bir türbofan motor imal edemeyeceğini bilir. Daha fabrika yatırımı yok. İnsan kaynağı yok. Oturmuş teknolojisi yok. Nasıl yapacak? Projeyi çizer 5-6 yıl içerisinde, TEİ’ye verir; yapın bana der.

Kızılelma, stealth yapıda bir uçak. RCS değeri düşük, görece olarak modern bir uçak. Ukrayna’nın Sovyet döneminden kalma teknolojisiyle üretilmiş motorlarla uçacak bir uçak değil. TEI’nin iki adet TF6000 motoru aynı gövdeyi yüksek supercruise seviyelerinde uçurur.

« Son Düzenleme: 07 Ekim 2024, 19:12:09 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1185 : 07 Ekim 2024, 19:36:01 »
Ateş olmayan yerden duman tütmez.
Selçuk Bayraktar boş atacak bir adam değildir.
Eğer böyle bir projeye baş koydularsa bunu yaparlar.
Normal şartlarda motoru Ukraynadan alacaklardı, ama malum durumdan ötürü artık oradan birşey bekleyemeyiz. Bu adamlar da kör değil olup bitenin farkında 2 senedir devam ediyor savaş ve biteceğe benzemiyor. Öte yanda teinin motoru yavaş yavaş geliyor.

Şimdiye kadar baykar 500 milyon dolardan fazla para ödedi ukraynaya motorlar için.  Ama Ukrayna savaşta olduğu için motor tedarikinde sıkıntı var.

Şu anda sesli düşünüyorum, belki de bunlar şimdiye kadar ödedikleri para karşılığı motorların blueprintlerini aldılar, bu motorlar da öyle uzay mars teknolojisi değil, 80lerin teknolojisi motorlar günün sonunda yani full blisk, tek kristal cart curt falan yok bunlarda. Eski sovyet ekolü talaşlı imalat üretimi kolay ama ömrü kısa motorlar. Yani elinde yeterli para, imkan, tesis varsa biraz da savaştan kaçan mühendis, teknisyeni toplayabilirsen bunları üretirsin diye düşünüyorum.

Çevrimdışı MINUTEMAN

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1186 : 07 Ekim 2024, 20:40:15 »
BAYKARi yan Sanayii üreticisi olarak görmeyin. Baskasinin yamali pohca gibi Sunulan „blueprint“lerinin kalite kontrolünü kim üstlenecek? Neye göre dayanacak bu prosedür?

Ben mühendis olsam bu sorumluluktan uzak durmayi tercih ederim. Cünkü Bu is yürümezse ilk beni istifaya zorlar siyaset ve bürokrasi.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 290
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1187 : 07 Ekim 2024, 20:57:02 »
Baykar jet motoru üretmek istiyorsa cidden, bence hiç uğraşmadan Kale Aero'yu parasını bastırıp satın almalıdır.

En ucuzu ve hızlısı onlar açısından bu olur. Kale Aero'da altyapı zaten kurulmuş ve insan kaynağı da çekirdek anlamında yetiştirilmiş durumda.

Diğer türlü, 5-6 yılda motor çıkmaz.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2024, 05:47:51 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 07 Ekim 2024, 21:14:07 »
Ben bu kadar güçlü mesajlardan zaten bir yerlerde bir satın alma gerçekleştiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1189 : 08 Ekim 2024, 03:38:36 »

Kemankeş İdealab motoru kullandığına göre belki de İdealab firması ile birlikte bir turbo fan motor geliştirme işine girmişlerdir.

Belki de Lagari girişimi altında roket motoru mühendisleri bir Turbofan motoru geliştirme projesi başlatmış olabilirler.

Ukrayna teknolojisini kullanmış olabilirler.

Özel şirket olmak ve bütçe avantajı sayesinde şimdi başlasalar 5 yılda kendi motorlarını yapabilirler diye düşünüyorum, mesela ufak 10 kn motor yapsalar iki tanesi Kızılelmayı uçurur.

Kale havacılık halihazırda iş jetleri için 3.2-4 kn Turbofan motor geliştiriyor.

Kısacası ülkemizde birkaç firma ufak Turbofan motor yapabilme kapasitesine sahip olabilir çünkü geniş çaplı büyük motor yapmaktan görece çok daha kolay bir iş.