Gönderen Konu: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ  (Okunma sayısı 148375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #370 : 26 Ağustos 2024, 11:45:49 »
Geçen gün gösterilen Sub-Atmaca kapsülü belirli bir mesaj vermek için mi gösterildi yoksa farklı bir amacı olmadan mı gösterildi bilmiyorum ancak gören gözler için Türkiye'nin nuclear second strike kabiliyetim olabilir mi sorularını sordurabilecek bir hamleydi.

Sonuç olarak yanlış hatırlamıyorsam Type-214'ler totalde 16 torpido/füze, Type-209'lar da 14 torpido/füze taşıyabiliyor. Türk donanması'nın Type-209'ları da genel olarak müren modernizesinden geçirilmekte olduğundan sub-atmaca kabiliyeti kazanacakları beklenebilir.

Tabi burada önemli olan sub-atmaca değil sub-kara atmaca. Sub-atmaca atabildiklerinde doğal olarak sub-kara atmaca'da atabilecekler. Aşağı yukarı 280-300 km olan bu füze de istenildiği takdirde taktik nükleer başlık taşıyabilmesi olağan görülecektir.

Türkiye bunu resmen deklare etmese bile şu an un var, şeker var helva yapsana kıvamına gelmektedir. Herhangi bir tatbikatta sub- kara atmaca atılırsa bu kuşkular uluslararası basında ve istihbarat kuruluşlarıyla think tanklerde daha da artar. Buda ülkemize negatif olarakta dönebilir. Ulusal Bağımsızlığın kilit taşlarından birini gediğine oturttuğumuz için pozitif de dönebilir.

Herhalde aklının ucu senin İsrail’in sahip olduğu Dolphin sınıfı 214 modifikasyonuyla 212. Torpido kovanların dördün genişliği bunlarda 650 mm. Konvansiyonel torpidoları için bizim gibiler bizdeki olan ölçü 533 mm. Ama bizim kovanlarda ona göre değişik bir tasarıma uğradı mı orası benim için muamma. Öyle bir şey olsa kesinlikle gizli tutarlar.

Almanlar İsrail deniz kuvvetleri denizaltıları inşaa ederken aptal numarası çekip onların kovanları 650  mm ama niçin böyle istediler bilmiyoruz. B.k bilmiyorlardı

O İsrail'in popeye turbo füzesi ile ilgili bir durum. Adamlar slbm atmadan benzer menziller istediklerinden seyir füzelerini 1500 km menzilli yaptılar haliyle büyük füze büyük çap buda denizaltıyı güncellemelerini gerektirdi. Diğer yandan Tomahawk'ınkinden daha büyük bir nükleer başlık istemişlerde olabilir. O yüzdende çap genişlemiş olabilir. Biz şu an kara atmaca atabildiğimizi farzetsek onun çapına b-61'lerin başlık kısmı sığar. B-61'ler 340 kiloton, Nagazakiye atılan bomba 25 kilotondu.

Milden bakalım kaç torpido taşıyacak. Dikey lançer olmasa bile üzülmemek lazım o tonaj ve boylardaki denizaltılar en az 20+ torpido/füze taşıyabiliyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #371 : 26 Ağustos 2024, 14:08:50 »
Nükleeri geciyorum simdilikte denizaltilardan şöyle kallavi menzili ve faydalı yükü olan bolca füze atabilecek kaabiliyete gelebilirsek çok kiymetli bir güç carpani olabilecegini düşünüyorum...

Atıyorum denizaltimiz Akdenizin bir ucundan Hazar ya da Hint Okyanusunu vurabilecek füze tasiyabilir haline geldiği zaman ayri bir lige cikmiz oluruz...
What is steel compared to the hand that wields it?