Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 261132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
Ynt: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri
« Yanıtla #660 : 15 Ağustos 2024, 17:37:36 »
Hisar A ve O nun 15 ve 25 km menzilleri ihtiyatlı rakamlar mı yoksa bilerek mi yanlış veriliyor, İsrail'in tamir füzesi hisardan daha küçük olmasına rağmen daha uzun menzilli (70 km)

Dünyanın en büyük ve tecrübeli savunma sanayi şirketlerinin ortaklaşa yaptığı füze, bu işe ilk defa girişmiş, tecrübesiz bir şirketten nasıl daha iyi oldu diye mi soruyorsunuz gerçekten?

+1. Ben rakamların da ihtiyatlı olduğunu düşünüyorum. Bizdeki esas sıkıntı bence menzil değil. Asıl dert füzelerin battal boy olması.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #661 : 15 Ağustos 2024, 17:43:56 »
http://youtu.be/GBDmnKd8mBI?si=0CzaT8bS7Zcdl8rj

Bizim sistemin füzesinin kopyası olan sistem İRİS T SLM menzili 40 km irtifası 20 km Bizim hisar-O nunda menzilinin aşağılarda olması beklenemezdi...

Burda aslında ilk sormamız gereken şey menzili saklanıyor muydu? Yoksa yapılan geliştirmelerle mı 40+ km'yi buldu

Ben şahsen 25+ km'nin vuruş olasılığının %100 olduğu mesafe olarak düşünüyordum çünkü I-hawk sistemi de 40 km menzilli fakat 23 km herşeyi vurabildiği, enerjisini koruduğu mesafe,hisarda da muhtemelen durum budur

Bu arada hisar-O 40 + km den hedefi hit to kill ile vurmuş

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 15 Ağustos 2024, 18:11:21 »
Hisar A ve O nun 15 ve 25 km menzilleri ihtiyatlı rakamlar mı yoksa bilerek mi yanlış veriliyor, İsrail'in tamir füzesi hisardan daha küçük olmasına rağmen daha uzun menzilli (70 km)
Bu işin başında olan yöneticinin, bir yerde devlet sırrı olan bu değerleri, ulu orta açıklamasını beklemek biraz saflık olur.
İhraç versiyonu olur; bir derecede açıklanan rakamlar gerçeğe yakın olabilir. Onda bile, satacağınız sistemi alacak olan devlet, kesin rakamların açıklanmasını istemeyecektir.

Tamir füzesinin verilen etkinlik mesafe değerleri 4-70km arası. Bu füze hedef yakınında patlayarak hedefi imha ediyor. Tamir füzesi, demir-kubbe sisteminin bir parçası. Demir kubbe ise maximum 15km menzilde, 150km2 lik bir alanı korumak için üretilmiş bir savunma silahı. Acaba bu 4-70km değeri, hedef belirleme menzili olmasın? Yani 4-70km arası hedefi bulup belirliyor, 15inci km’de de imha ediyor. 90kg ağırlıkta ve 100-150bin dolar değerinde, 2.2 Mach max hızda füzeler bunlar.

Hisar-O füzesi, kanister ile birlikte ~650kg; ~ 4.2-4.3m boyunda. Çift darbeli bu füze 4+ Mach hızında ve milyon dolara yakın değerde. Bu füzenin menzilinin çok daha yüksek olması daha mantıklı. Hisar-O hedef belirleme menzili 120+km, hedef imha yarı çapı en az ~40-60km arası. (Ukrayna’nın 8 adet hisar-O atıcısı ve 720 adet füze alımı istediği haberlerinde, toplam sistem maliyetinin 1 milyar doların üzerinde olduğu tartışılmıştı)

https://armyrecognition.com/military-products/army/air-defense-systems/air-defense-vehicles/iron-dome#:~:text=Tamir%20missile%20is%203%20m,centers%2C%20or%20key%20military%20targets.

https://www.rtx.com/raytheon/what-we-do/integrated-air-and-missile-defense/irondome#:~:text=Iron%20Dome's%20Tamir%20missile%20knocks,chain%20in%20the%20United%20States.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2024, 20:12:35 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 37
« Yanıtla #663 : 15 Ağustos 2024, 21:51:22 »

Dünyanın en büyük ve tecrübeli savunma sanayi şirketlerinin ortaklaşa yaptığı füze, bu işe ilk defa girişmiş, tecrübesiz bir şirketten nasıl daha iyi oldu diye mi soruyorsunuz gerçekten?

Burası Türkiye Cumhuriyet'i, lütfen amerikan ağızı ile (really) alaycı yazılar yazmayın. Ayrıca siz benim ne yazdığımı anlayamadınız mı ?
Roketsanı nasıl tercübesiz firma dersiniz ?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #664 : 15 Ağustos 2024, 22:19:16 »
Geçmişte Stinger yakıtı bilinen en etkili katı roket yakıtı idi ve bu teknoloji bizde vardı. Son 15-20 yılda bunun üzerine dünyada ne kondu, biz ne koyduk bilmiyorum, ama Tübitak SAGE açıklamalarında katı roket yakıtı teknolojisinde en iyi noktalarda olduğumuzu belirtiyordu. Bütçe varsa araştırma varsa neden olmasın, yeterince uzun süredir sektörde olan şirketlerimiz var. Herhalde toptan ileri geri zekalı değilizdir.

Çevrimdışı Tamburalı Hasan

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 242
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #666 : 15 Ağustos 2024, 22:26:59 »

Burası Türkiye Cumhuriyet'i, lütfen amerikan ağızı ile (really) alaycı yazılar yazmayın. Ayrıca siz benim ne yazdığımı anlayamadınız mı ?

Sayın mavi1991 siz arkadaşı yanlış anladınız arkadaşın anlatmak istediği yıllardır bu işi yapan Amerikan ve İsrail'li savunma sanayi şirketlerinin ürünleriyle bizim daha yeni yeni ortaya çıkardığımız bir ürünü karşılaştırmak ne kadar doğru demiş haklıda. Biz sürekli geliştireceğiz bu füzeleri elbet daha küçüğünü ve daha uzun menzillisini de yaparız ileride. Gizli / açık ambargolar altındayken bu ürünleri bile ortaya çıkartmamız bir başarıdır bence.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #667 : 15 Ağustos 2024, 22:28:20 »

Ben bilmiyorum, Roketsan'ın özgün olarak bu menzilde daha önce ürettiği hava savunma amaçlı füzelerini yazarsanız bizde aydınlanalım.

Firmalar pek çok röportajlarda da açık açık söylediler. Eldeki imkan ne ise, dışarıdan yardım alamadan(Hisar'ın ilk dönemini ayrı tutuyorum) geliştirmeye çalıştılar. Biz her ne kadar merdivenleri 5'er 5'er çıkmak zorunda kalsak da bazı şeyler zamanla oluyor. Aselsan CATS en iyi örnek. Şimdi Aselflir 500 nasıl bomba gibi sektörün ortasına oturdu ise, Hisar'da o yoldan geçiyor ve 20km ile başlayan menzil kabiliyetlerin artması ile 40km oldu. Siper'de doğaçlama blok 0 ile 100km'ye geldik, blok 1 ile 120 yapıyoruz. Hisar-D hücrede tek füze ile başladı, 4'lüsü gelecek falan filan.

Kimse bir günde zirveye çıkmıyor. 20km menzilli yapanında eline sağlık, 40km'ye çıkaranında. Bu işler zaman alıyor en kötüsü bizim zamanımız yok.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 37
« Yanıtla #668 : 15 Ağustos 2024, 22:35:26 »
Ben mühendis olarak konuşuyorum, daha önce benzer sistemler geliştirmiş bir firma ya da kurum yeni bir sistemi geliştirmeye başladığı zaman sıfırdan tercübesiz bir firma olmuyor. Çünkü daha önceki projelerinden bilgi birikimleri ve know - how'lara sahiptirler.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #669 : 15 Ağustos 2024, 22:40:23 »
Yıllardır bu işlerle uğraşanların avantajları mutlaka var ama bu 40 yıl önce başladılar diye aradaki fark 40 yıl anlamına gelmiyor onu da göz ardı etmeyelim. Yapılan projedeki başarılabilirlik faktörlerinden bir tanesi bu günkü dünyanın ulaştığı küresel teknolojik seviyedir bu faktör işte sonradan işe başlayanların önceden işe başlayanlar ile aradaki farkı çok ciddi oranda kapatmalarına sebep olabiliyor. 40 yıl önce başlayan firma 10 yıl önde olur mesela yeni başlayandan beş yıl sonrada eşitlenebilirler. Birde kritik fayda eşiği var 40 yıllık firmaya yetişmek de şart değil hedef en iyiye yetişmek değil fayda eşiğini aşmaktır. En iyi tüfeği geçmek şart değil hedef bir tüfeğin savaş silahı olarak işini yapması için gereken asgari fayda eşiğini aşabilmektir o eşik aşılınca askerin eline verdiğinde dünyanın en iyi tüfeği ile savaşır sorun çıkmaz. Füzelerde böyle
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.