Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 261126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri
« Yanıtla #700 : 23 Ağustos 2024, 15:12:41 »
Biz 2. el patriot istemedik. Plan abd den 4 batarya patriot hazır alim, 4 bataryanın da Türkiye de max yerli katkı ile üretimiyle 8 batarya patriot sahibi olmaktı. Ama tabi abd ortak üretime yanaşmadı.  Bugünlere geldik.

S400de de teknoloji transferi olmadı, pac-3 kaybı büyük facia oldu üstüne bi de f35 kaybı

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 23 Ağustos 2024, 17:26:40 »
Tarihleri hatırlamam mümkün değil ama şöyle bir gözden geçirdim. 2007 yılında ilk ihalede Türkiye 4 sistem için başladı, sonra 2009'da 12 sisteme güncelledi. Yapılan görüşmelerde Türkiye'nin elindeki bütçesi ile resmiyette 4, fakat içindeki birleşenlere bakarsanız 6 adet PAC-2/GEM+ için ABD anlaşıldı. ABD'de bu arada Almanya'nın elindeki 6 sistem ve Hollanda'nın elinde 2 sistem PAC-2 için cüzi bir miktara PAC-3 seviyesine modernize edip satma yada hiç modernize etmeden hibe verme teklifinde bulundu. Bildiğiniz gibi biz bu ihaleyi Çinli HQ-9 (FD-2000)'e verdik ve sonra da iptal ettik.

2. İhalede ABD bu sefer 4 sistem PAC-2/GEM+ ve PAC-3 MSE füzeleri içeren karma bir sistem teklif etti. Bu sefer de ihale S-400 ile Ruslara kaldı.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #702 : 23 Ağustos 2024, 17:49:21 »

ABD Almanya ve Hollanda'nın elindeki Patriotları hibe edecekti ama Türkiye bundan vazgeçti öylemi, yazınızdan öyle anlaşılıyor. Siz paralel gezegendemi yaşıyorsunuz yoksa ABD'nin avukatlığınımı yapıyorsunuz. Almanya ve Hollanda da Türkiye'ye altın tepside hibe etmesine razı olacaktı ve verecekti.

Siz yalandan ABD'nin patriotu(vatanseveri) olmuşsunuz... ;D

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 23 Ağustos 2024, 18:08:10 »
Almanya konusunda pac2 Ler için bize cüzi bir miktar karşılığında satma teklifinde bulunduğunu biliyorum biz istemeyince g.Koreliler aldı ..

Forumlarda bu şekilde anlatılıyordu yada aktarılıyordu..

Benim hafızamda bu şekilde kalmış gerçi bu dediğim bir iki sayfa önce ifade edildi,söyleyen arkadaşı teyit için belirttim

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #704 : 23 Ağustos 2024, 18:10:02 »
Tarihleri hatırlamam mümkün değil ama şöyle bir gözden geçirdim. 2007 yılında ilk ihalede Türkiye 4 sistem için başladı, sonra 2009'da 12 sisteme güncelledi. Yapılan görüşmelerde Türkiye'nin elindeki bütçesi ile resmiyette 4, fakat içindeki birleşenlere bakarsanız 6 adet PAC-2/GEM+ için ABD anlaşıldı. ABD'de bu arada Almanya'nın elindeki 6 sistem ve Hollanda'nın elinde 2 sistem PAC-2 için cüzi bir miktara PAC-3 seviyesine modernize edip satma yada hiç modernize etmeden hibe verme teklifinde bulundu. Bildiğiniz gibi biz bu ihaleyi Çinli HQ-9 (FD-2000)'e verdik ve sonra da iptal ettik.

2. İhalede ABD bu sefer 4 sistem PAC-2/GEM+ ve PAC-3 MSE füzeleri içeren karma bir sistem teklif etti. Bu sefer de ihale S-400 ile Ruslara kaldı.

ABD ile anlaşıldı ama ihale Çin'e verildi.
2. Kez ABD, x,y,Z teklif etti ama ilahe S-400 ile Ruslara kaldı.

Kafanız, bilgileriniz karışık galiba, biraz çorba ve mevzuat dışı olmuş gibi...

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 23 Ağustos 2024, 18:26:25 »

Doğru söylüyorsunuz, süreçleri bilmeyenler için biraz karışık oldu. ABD, FMS ile satış yapacağı için, önce alım yapacak ülke gerekli formları doldurup ABD'ye iletir. ABD bu formalar üstünde çalışmalar yaparak alıcı ülke ile de bir yandan görüşüp, gerekli sistemlerin listelemesi ve bütçe çalışmasını yapar. Buna göre ABD ve alıcı ülke son listede anlaşınca, ABD buna göre kongre onayları vs gibi diğer işlemleri başlatır. Bu yüzden bu şekilde yazdım. Aralarıda böyle doldurmuş olayım.

2. ihale, gerçek bir ihale süreci olmadığı için pek bir önemi yok zaten. Sonuç güzel bir kazık.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #706 : 23 Ağustos 2024, 18:31:14 »
Çok ta hayırlı olmuş sonunda; bir de S400’ler alınmasaydı daha da iyi olurdu.

Wikipedia’ya göre; Hisar A ve O sistemlerinin toplam geliştirme masrafları bize, 315 milyon ve 241 milyon avro olarak toplam 556 milyon avroya (~610 milyon dolar) çıktı. Oysa DefenceTurkey magazinindeki makaleye göre Hisar A için 193 milyon avro ve Hisar O için de 132 milyon avroluk iki geliştirme anlaşması yapılmış Aselsan ve SSB arasında 2011 yılında. Siper sisteminin de bunlardan daha aşağıda olması gerekir mantıken.
Bu kadar parayı harcayıp elde ettiğimiz bu kabiliyetle kendi sistemimizi çok ucuza imal etmekte olduğumuza inanıyorum.
Bizim füzelerin maliyeti büyük ihtimalle 1 milyon dolar civarındadır.
Geçen sene ilk parti hisar ve siper sistemleri seri üretimi için 18.5 milyar tl tutarında (~580 milyon avro) bir kontrat imzalandı.

Bilgi için:

Pac2-GEM-T füzesinin tanesi 4 milyon dolar.
Pac3-MSE füzesinin tanesi 7 milyon dolar.
28 adet Pac3-MSE + 8 adet GEM-T füzeli 4 atıcılı bir batarya maliyeti 560 milyon dolar.

Dışarıya milyarlarca dolar döviz ödeyeceğimize ve herkesin performansını bildiği bir hss alacağımıza, kapalı kutu ve kendi üretimimiz olanbir sisteme çok daha az ödeyerek sahip oluyoruz.

https://www.defenceturkey.com/en/content/hisar-a-and-hisar-o-air-defence-missile-systems-and-test-activities-3735#:~:text=The%2520%E2%82%AC193%2520Million%2520%252B%2520%E2%82%BA,Aselsan%2520on%252020%2520June%25202011

https://norskluftvern.com/2024/04/06/what-does-the-patriot-missile-system-cost/#:~:text=The%2520standard%2520PAC%252D2%2520GEM,variants%2520for%2520the%2520Patriot%E2%84%A2.

https://www.defenceturk.net/siper-ve-hisar-hava-savunma-sistemlerinde-seri-uretim-donemi
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2024, 18:34:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #707 : 23 Ağustos 2024, 18:47:58 »
Çok ta hayırlı olmuş sonunda; bir de S400’ler alınmasaydı daha da iyi olurdu.

4 sistem karma PAC-2/3 fena olmazdı, ele muhtaç olmazdık en azından.

Fakat bu yokluk bizi kırbaçlayan durumu yarattı. Aynı konu Kaan'da da mevcut. Belki bu sistemler alınsa idi, bu geliştirme projeleri bu kadar hızlı ilerlemeyecekti.

Neyse de, ileride S-400'den kurtulup, Çelik kubbe altında, Hisar ve Siper sistemlerini göreceğimiz günler gelecek.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #708 : 23 Ağustos 2024, 19:12:44 »

Doğru söylüyorsunuz, süreçleri bilmeyenler için biraz karışık oldu. ABD, FMS ile satış yapacağı için, önce alım yapacak ülke gerekli formları doldurup ABD'ye iletir. ABD bu formalar üstünde çalışmalar yaparak alıcı ülke ile de bir yandan görüşüp, gerekli sistemlerin listelemesi ve bütçe çalışmasını yapar. Buna göre ABD ve alıcı ülke son listede anlaşınca, ABD buna göre kongre onayları vs gibi diğer işlemleri başlatır. Bu yüzden bu şekilde yazdım. Aralarıda böyle doldurmuş olayım.

2. ihale, gerçek bir ihale süreci olmadığı için pek bir önemi yok zaten. Sonuç güzel bir kazık.

Daha çok doğru olması için Türkiye'nin ihale çağrısına diğer ülke firmaları yanısıra ABD Rayhteon un da teklif verdiğini, niyet mektupları ile FMS satışı yoluyla ihale teklifinin olgunlaştırıldığını ama ABD ile anlaşma yapılmadığını zira ihalenin o dönemde Çin üzerinde bırakıldığını, zira basına yansıdığı kadarıyla Çin'in belli oranda know how transferini kabul ettiği,

Ardından ihalenin iptali ile bu kez Nato ülkelerinden teklif alındığını, yine know how transferi kabul edilmez iken 15 temmuz sonrası ihalenin iptal edilerek S-400 ün doğudan acil alım yolu ile tedarikine karar verildiğini yazarsak iyi olacaktır.

Bu arada Patriot  G. Kore demişken bu ülke en doğrusunu yaparak anlaşıp Kore'de ürettiği Rus füzelerini kendi radar ve atış kontrol sistemlerine entegre eden bir çözüm buldu. Şimdi daha gelişmişlerini de üreterek ihraç ediyor.

S-400 de en büyük problem füzelerinin genelde yarı aktif güdümlü olması. S-400 bizim sistemlere de uzak olduğu için ağ bağlantısı yapamadığımız gibi, aktif güdümlü füzelerde aktif güdüm devreye girene kadar başka kaynaktan yarı yol güdümü veya atış sonrası kilitlenme gibi gerekli çözümlerden de uzak halde.

Yerli çözümlere gelince ben bizim mühendislerin alçak gönüllü davrandıklarını düşünüyorum. Adamlar 20-40-60 sene önce balistik füze onleyebildiler ise biz de bugünün kinematik değerli füzeleri, asea radarları, işlemcileri ve gerekirse aesa aktif güdüm başlıkları ile hayli hayli yaparız.

Bu arada İran İsrail olayı sanki atmosfer dışı önlemenin atmosfer içi önlemeden daha etkili olduğunu ortaya koydu gibime geliyor.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 23 Ağustos 2024, 19:27:48 »
S400 almis olduk  S400 ayarinda

2026 600 km menzilli siperimiz ürün 4 cikacak

bunu eray pasa söyledi

Siper 1 ürün 120 km