Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 261095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
Selamlar,
Yakında menzili artırılmış Hisar-RF testi servis edilebilir. Menzilin 15km. ye, 50-60km. olması muhtemel.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Selamlar,
Yakında menzili artırılmış Hisar-RF testi servis edilebilir. Menzilin 15km. ye, 50-60km. olması muhtemel.
Sn Doğan Turan,
Güzel haber.
Zaten çift darbeli motor kullanan bu füzelerin çok uzun menzilli olmaları gerekir. Bizimkiler hem temkinli menzil veriyorlar; hem de teknik ekip, radar kilit menzilini uzattıkça, füze, olması gereken potansiyel menziline yaklaşıyor.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
bu füzelerde elektrik için akü benzeri pilmi kullanılıyor yoksa jeneratörmü var zira yakıt pompası yönlendirici sistemlerin kumandaları elektrikli bu enerji ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar.
Bu konuda benim aklımda geliştirmiş olduğum jeneratör sistemi var acaba olurmu diye düşünüyorum sağolsun sistemimin %100 çalıştığını Sayın Temel KOTİL beyle konuşmamızda istemeden çalıştığını söyledi....

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
bu füzelerde elektrik için akü benzeri pilmi kullanılıyor yoksa jeneratörmü var zira yakıt pompası yönlendirici sistemlerin kumandaları elektrikli bu enerji ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar.

Güzel soru. Isıl Pil deniyor bu enerji kaynaklarına. Yerlisini Tubitak Sage üretiyor. Çok önemli bir bileşendir, olmazsa olmazlardan.

https://www.sage.tubitak.gov.tr/tr/urunler/isil-pil

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
tam teknik özelliklerini göremedim kaç volt kaç A/S belirtilmemiş yüzeysel özellikler sunmuş fakat yakıt pompası ve diğer sistemleri göz önüne aldığımda ve füze tipi hss ler için tahminen 12-24v/250-300 amper saat tir herhalde tahminim bu yönde yanılabilirimde..

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
tam teknik özelliklerini göremedim kaç volt kaç A/S belirtilmemiş yüzeysel özellikler sunmuş fakat yakıt pompası ve diğer sistemleri göz önüne aldığımda ve füze tipi hss ler için tahminen 12-24v/250-300 amper saat tir herhalde tahminim bu yönde yanılabilirimde..

Ticari ve örnek bir termal bataryanın değerleri şöyle: 952,5 gr Ağırlığındaki termal batarya, 180 saniye boyunca, yaklaşık olarak 40 volt ve 2 amperlik güç veriyor. Bu fazlasıyla iyi bir kapasite.

https://www.eaglepicher.com/sites/default/files/EAP-12015B%201222.pdf

Bu arada, 300 amper çok fazla, ne ettiniz!

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com

Ticari ve örnek bir termal bataryanın değerleri şöyle: 952,5 gr Ağırlığındaki termal batarya, 180 saniye boyunca, yaklaşık olarak 40 volt ve 2 amperlik güç veriyor. Bu fazlasıyla iyi bir kapasite.

1 füzede kaç tane kullanılıyor tahminimce 20 ye yakındır herhalde...
Bu tahminleri elektronik sistem ve diğer destek sistemlerini ve de uçuş zamanını düşünerek tahminde bulunuyorum 40v/2amp ????

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com

1 füzede kaç tane kullanılıyor tahminimce 20 ye yakındır herhalde...
Bu tahminleri elektronik sistem ve diğer destek sistemlerini ve de uçuş zamanını düşünerek tahminde bulunuyorum 40v/2amp ????

Kaç adet kullanılıyor, onu bilmem. Olsa olsa 4 veya 6 adet olur, diye tahmin ediyorum. Bence, yaklaşık 200 kg'luk bir füzede, 20 kg ağırlığı sırf batarya için ayırmazlar.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
Selamlar,
Sn Doğan Turan,
Güzel haber.
Zaten çift darbeli motor kullanan bu füzelerin çok uzun menzilli olmaları gerekir. Bizimkiler hem temkinli menzil veriyorlar; hem de teknik ekip, radar kilit menzilini uzattıkça, füze, olması gereken potansiyel menziline yaklaşıyor.

Yaşar hocam, TCG İstanbul'un kilit menzili açısından Siper ürün 2 için bile uygun olduğu kanaatindeyim. Kilit-aydınlatmada asıl ilerlemenin Siper HSS paketinde olacağını düşünüyorum ki gelişmeler o yönde. Diğer açıdan da, bu sistemlerin geliştirilmesindeki süreçleri "daha radikal yönetilebilir mi" diye izlemekteyim zira bazı sistemlerin envantere gerekli oranlarda girmemesi, bizleri çok zor durumlarda da bırakabilir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
Arkadaşlar burda konuşmadığımız kalkan radarı veya kalkan iki radarı anladığım kadarı ile bunlarda da gelişme var yada broşür bilgisinin üzerinde tespit ve teşhis mesafesi var.

Normalde büyük radar kesitli savaş uçaklarını 30-40 km mesafeden tespit eden kalkan radarı burda düşük radar kesitli banshee drone'u 40-60 km uzaktan tespit ediyor gibi, söylenen 50-60 km vuruş mesafesine göre