Gönderen Konu: Minyatür Bomba (SDB) Projesi  (Okunma sayısı 27757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
Ynt: Minyatür Bomba (SDB) Projesi
« Yanıtla #80 : 18 Eylül 2024, 20:02:23 »
Ben bir şey merak ediyorum: Bu güdüm biraz otomatik mi yoksa bildiğin HOBOS gibi TV güdüm mü acaba? TV güdümde operatör, kendi ekranında mühimmatın ucundaki kameranın görüntüsünü görerek füzeye yön verir. Bu, Vietnam Savaşı'nda bile kullanılan bir yoldur. "Man in the loop"ta da aynısı olabilir ama burada bir otomatik hedefe gitme durumu vardır; ona kullanıcının müdahalesi olur. İnsan makine işbirliği olur yani.  Bu SDB’lerde TV güdüm medeni bir güdüm şekli değildir; silahın hedefini bilip ona yönelmesi ve mümkünse vurması gerekir ama insan müdahalesi bir destek olarak olabilir. Acaba bu silah başından sonuna kadar TV güdüm mü yoksa biraz aklı var, hedefe gitmeye çalışıyor mu? Onu merak ediyorum.

Benim hissiyatıma göre akıllı otonom IIR güdüm, zamanı gelince öne geçmesi gereken bir güdüm şekli. Gün gelecek, Tesla arabalarının lidar yerine kamerayı tercih etmesi gibi görüntü işlemeyi yaparak kendisine verilen hedef bilgisine göre hedefini bulacak, hareketli hedef bile olsa yorumlayacak ve vuracak. IIR'ın tamamen pasif, kapalı sistem olması burada silahı mükemmel güvenli kılıyor. Ama şu an için bana MMW güdümlü, yani aktif milimetrik radar güdümlü Brimstone gibi füzeler daha mantıklı geliyor. Platformun SAR radarı veya önceden yerde belirlenmiş SAR hedef bilgisine füzenin kendi milimetrik radar verisini örtüştürüp hedef bulmak, günümüz teknolojik seviyesine çok daha uygun. Kolay değil bu da tabii ki; hatta en üst teknoloji gibi ama makineyi yapınca çalışması daha olası. IIR füzeler yapmak kolay ama sonrasında çalıştırması zor teknolojiler. Bu yüzden de el mahkûm TV güdüme dönüyor iş, ister istemez. OMTAS gibi, aynı.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.