Gönderen Konu: T-155 FIRTINA KMO PROJESI  (Okunma sayısı 44785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-155 FIRTINA KMO PROJESI
« Yanıtla #80 : 21 Ekim 2024, 20:54:37 »
Birşey sorucam bilen arkadaşlar için broşür bilgisinde cep için 6-7 metre verilmiş durum böyle olursa hareketli hedefleri vurmak imkansız yoksa broşür bilgilerini dikkate almamalımıyım 1m cep ile hareketli hedefler vurabilir miyiz?

Krasnapol nasıl bu açıdan sn marmara

Broşürde yazılanlara inanmayın, lazer güdümlüyse CEP değeri 0.7-0.8m dir, keza Kransonopol de öyle.
Hareketli hedefleri vurabilmesine gelince, hızlı giden hedef ise vuramaz çünkü top mermisi çok hızlı ve peşinden giderek vuramaz. Ancak tank gibi cephede kötü arazide giden kaplumbağa hızında olan hedefleri vurabilir, savaşta tüm alan dümdüz ve asfalt ile döşenmediği için tanklar çok yavaş hedeftir.

Modeline göre uzunluğu 0.9-1.3m arasında olur, klasik top mermisinden uzundur ve havada uçarken dengesini sağlaması için bu uzunlukta olması şart. Harp başlığı 11kg ve Excalibur'a kıyasla 2 kat fazladır.
Krasnopol 3 ana parçadan oluşmakta ve resimden de Roketsan'ın LG-155 bunu görüyorum.
- Ucundaki güdüm ve stabilizatör(havadayken denge sağlayıcı)
- Harp başlığı
- Arkasındaki motor ve  stabilizatör. Motoru katı yakıtlıdır ve bu yönteme gaz jeneratör de denir topçu roketlerinde kullanılan tipten, ucuz ve etkili yöntem.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 20:56:38 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 21 Ekim 2024, 21:49:54 »
Ağırlığı 50 kg harp başlığı 22 kg Azami menzil 25 km asgari menzil 7 km cep için 5 metre denmiş

http://x.com/Defence_Turk/status/1848387725684077001?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 21:50:58 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 21 Ekim 2024, 22:15:28 »
Ne diyecekti ki, dost düşmana tüm teknik verilerini açık açık yayınlayacak hali yok ki.
Yerli Kransopolu yapmışlar ve bizim ürünümüzün özellikleri sır olarak kalsın demiş, tabi yersen.
CEP Krasnopol'un tıpa tıp aynısıdır 0.7-0.8m, harp başlığı da öyledir. 2022 sonbaharında Ukrayna cephesinde Rus ordusu geri çekilirken yüklü müktarda cephanelik bırakmıştı ve arasında Krasnopol da vardı, sonra batıdaki ağabeylerine sağa dola dağıttılar incelemek için ve kendileri de kullanmışlardı. İnternetten Ukrayna ordusunun Krasnopol ile atış yaptıklarını bile görmek mümkün.

Geri çekilirken bıraktığı bir kaç adet Krasnopol de Roketsan'ın eline geçmiştir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 21 Ekim 2024, 22:21:42 »
Aynı şeyi ben diyecektim; Rusların Ukrayna'da bıraktığı krasnapol mühimmatı Ukrayna'da bize gönderilip incelenip  bu mühimmatın geliştirilmesinde etkili olmuştur diye...tabi bu benim tahminim ,böyle bir bilgiye sahip değilim. Ama Ukrayna bu mühimmatı ele geçirip Ruslara karşı kullandığını biliyorum.

Ayrıca krasnapol için 36 km ye kadar hareket eden araçları vurabildiği belirtilmiş.

120 yada 122 mm olanı krisnal'mı
« Son Düzenleme: Bugün, 01:19:43 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 21 Ekim 2024, 22:36:44 »
120 yada 122 mm olanı krisnal'mı

Sanırım 125mm Rus tanklarında kullanılan Krasopol'un modeli var mı demek istediniz.
Var ama ismi farklıdır, en son modeli Refleks-M, kısacası Kornet'in lazer güdümlü tank namlusundan atılan modelidir. 2 çeşit olanı var delici, yani sabot mermisinin görevini alan ve HEAT mermisi. 5km mesafeden her türlü modern tankı ezilmiş konserve kutusuna çevirir. Onun için Ukrayna cephesinde Rus tanklarınin batı muadillleri karşısında bir nevi ateş üstünlüğü vardır.

Ruslar'ın bıraktığı bu mermilerden Ukrayna'nın elinde de var.
Roketsan yakın zamanda 120mm yerli Refleks-M ortaya çıkarmazsa ben de Yahudi yavrusuyum.
Sonra Altay tankının yeni güdümlü top mermisi deyip tanıtımını yaparlar.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2024, 22:42:39 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 21 Ekim 2024, 22:45:24 »
Pardon 122 mm kitolov demek istemiştim birde 120 mm gran varmış.

Bizim lazer güdümlü tank mühimmatımız 'tanok" vardı.Mock-up olarak gösteriliyordu belki refleks m değilde lahat'a benziyebilir
« Son Düzenleme: Bugün, 01:20:45 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : Bugün, 01:14:42 »
Savaşı incelediler, Excalibur jammer ve elektronik harptan dolayı etkisi sınırlı, lazer ve GLONASS güdümlü Krasnopolu seçmişler.

Seçmekten ziyade, elinde cepheden gelmiş ve etkinliği de gözlenmiş kusursuz bir örnek varsa, en kolayı onu kopyalamak olur. Devlet bu işi ufak firmalara yaptıracaktı hesapta, ama o küçük firmalar bir şey yapamadılar. İşi zaten başından aşkın olan Roketsan'ın arge birimi de kopyalayıp geçmiş. Belki 1-2 noktada iyileştirme yapmışlardır.

GPS karıştırma olayına gelirsek, orada ilginç bir gelişme var. ABD kuantum dolanıklık özelliğini kullanan ve karıştırılamaz olduğu iddia edilen yeni nesil GPS'ye geçecekmiş.
« Son Düzenleme: Bugün, 01:18:30 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : Bugün, 01:57:03 »
Bu kuantum GPS dedikleri Ukrayna'da kullanılıyor ama GPS ile alakası yok, en başta son 5-6 ay içerisinde teslim edilen GBU serisi bombalarında güncelleme yapılarak hibe ettiler. İNS güdüm sistmeinin son modeli diyebiliriz, akıllı pusula gibi. Ancak klasik GPS'in yerini alamaz, başlangıç konumunu belirlemesi için GPS ihtiyacı var, A noktasından B noktasına giderken hesaplama yapıyor.

Lazer güdümlü olmasının en büyük artısı hareketli hedefleri vurabilmesi, en azından 50km hızla giden hedefi vurur ve CEP değerinin çok hassas olması. Modern optikle donatılmış İHA, dron gece gündüz kötü hava şartlarında bile hedefi görebilir, işaretler top atışı yapılır. Roketsan daha ucuz Krasnopol-D gibi sadece GPS/GLONASS güdümlü veya daha pahalı olan çift GPS/lazer güdümlü Krasnopol-DM modelini de yapar.

Çevrimdışı Mehmet75

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : Bugün, 10:45:48 »
Ben paramı Libyada ele geçirilmiş olabilecek GP serisi 155 mm lazer güdümlü topçu mühimmatına koyardım.