Gönderen Konu: TOW  (Okunma sayısı 9119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
Ynt: TOW
« Yanıtla #20 : 30 Ağustos 2024, 19:15:58 »
Tel güdümlü sistemler ikinci baharını yaşıyor Ukrayna-Rus savaşında.
Her 2 taraf da elektronik harp uygulamasını çok yoğun kullandığı için dron uçurmakta zorlanıyorlar, çamurlu görüntüler, bağlantı kesilmesi gibi sorunlar hat safhada, ne dronu güdümlü top atışı yapmak bile bazen zorlaşıyor.

Tel güdümlü dronlarda bunun gibi sıkıntıları yok,  ayrıca tel güdümlü ATGM'lerin hepsi TOW gibi değil ki. Spike, Almas gibileri daha uzun menzilli ve yüksekliğe çıkarak hedef araması yaparak arasından seçer ve vurur.

Çin'den 5-8-10km fiber optik sipariş verirsin, drona takarsın alemin en etkili EH sisiteminden bile etkilenmez.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 30 Ağustos 2024, 19:18:47 »
Bu yazacağından o kadar emindim ki. ;D Dünya bir yana tel güdümlü füzeler bir yana.

Ruslar tel güdümlü kamikaze dron kullanıyor, ona ne diyeceğiz? @putty'nin "OMTAS çöp" savını abartılı bulsam da tel güdümlü ve bu nedenle EH dirençli + ucuz füzelere/dronlara biz de ihtiyaç duyabiliriz.

Nişan zorluğunun çaresi var, tek dert buysa. Yapay zeka yardımıyla füze nişanlanır ise, insani yeteneğe gerek kalmaz. Sadece atıcı normalden bir tık pahalıya çıkar. Çünkü yapay zekalı nişan/hedef takip sistemi onun içinde bulunacak.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2024, 19:20:13 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 30 Ağustos 2024, 19:27:07 »
@putty ve @marmara bu konuda son derece haklı. Ben kesinlikle tel güdümlü sistemlere karşı değilim. Aksine batının bu konuda çok yanıldığını düşünüyorum. Evet IR ve IIR sistemlerin yeri ayrı fakat, tel güdümlü, 2 askerin rahatça kullanabileceği, hafif ve basit bir anti-tank sistemi olsa idi, hem Suriye'de hem Ukrayna'da inanılmaz başarılı olurdu. TOW modası çoktan geçmiş hantal bir sistem. ABD ona buna kakalasa da artık ömrü bittiğini onlarda biliyor. Belki araç üstünden ve sabit noktalardan atılır diyeceğim ama o bile 3. sınıf ülkelerin peşinden gideceği bir konu oldu. Tel güdümlü hafif bir OMTAS gerçekten şahane olur.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #23 : 30 Ağustos 2024, 19:51:04 »
SACLOS güdüm diye bir güdüm şekli var hedefle füzeyi bir birine yaklaştırma üzerine bir güdüm şekli. Burda tel güdüm sadece bir seçenektir başka yollarıda var. Aynı şekilde IIR füzelerde yani kameralı füzelerde TV güdüm gibi güdümlenebiliyor bundada veri iletmek için fiber de kullanılır kablosuz bağlantıda yapılır. Demek istediğim tel bağlantısı güdüm tipini belirleyen bir şey değil sadece tercih bu. Ben illa TOW gibi saclos güdüm olsun demiyorum fiberoptik TV güdümlü IIR füze kastediyorum. İsrail in Spike füzesi gibi yani. Hiç eskimez yüz yıl sonra bile al savaşa git işini mükemmel yapar. Çanakkale savaşındaki tüfekle bu gün bile savaşılır bu füzede öyle bir teknoloji asla demode olamaz.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 30 Ağustos 2024, 19:56:20 »
TOW'un en büyük eksiği büyük ve yüksek ayaklarının olması. Saklanarak, üzerini kamufle ederek hedefi vurmak zor, insan boyu kadar ayakları var neredeyse. Süriye'de bolca kullanıldı ama dron tehditi yoktu, keskin nişancılar da az,  karşı taraf da zayıf idi.

Ukrayna'da hatırlamıyorum TOW kullanıldımı, belki kullanılmıştır ama tercih edilmiyor, Javelin varken ona gerek yok.
Rus Kornet, Metis, Fagot gibi ATGM'lerin ayakları kısadır, yatarak ateş edersin. Dronların menzili uzun, mayınlar var, top atışı var, topçu roketler var, havadan saldırı var, kısacası var oğlu var ve ondan dolayı bu savaş dronların savaşıdır aslında, Süriyede tanksavarların savaşıydı.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 30 Ağustos 2024, 23:51:15 »
tel güdümlü füzelerde o telden görüntü mü aktarılıyor?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #26 : 31 Ağustos 2024, 00:04:35 »
görüntü aktarılmıyor ne yöne gideceği aktarılıyor

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 31 Ağustos 2024, 07:08:30 »
görüntü aktarılmıyor ne yöne gideceği aktarılıyor

Görüntü de aktarılıyor, tüm bağlantı tel üzerinden yapılıyor. Bu konuda tecrübemiz bile var.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #28 : 31 Ağustos 2024, 10:10:17 »
TOW un çok çeşidi var ben duymadım internete hızlıca baktım göremedim de ama IIR modeli de varsa aktarıyor olabilir. Ben TOW deyince akla gelen klasik modeli dedim
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2024, 10:13:41 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 31 Ağustos 2024, 12:29:55 »
TOW = Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided

Tüpten atılan, Optik takipli, Tel Güdümlü.