Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 307177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #3220 : 16 Ekim 2024, 18:44:36 »
Avustralya'nın tankları M1A1(AIM) versiyonu. Normal M1A1'lere göre gelişmiş termal ve durumsal farkındalık ekipmanlarına sahipler. Bu yönleri ile ABD'deki muadillerinden teknolojik olarak 1 nesil öndeler(ABD galiba M1A2-Sep2 ile bu yeteneklere yeni kavuştu). Tek farkları seyreltilmiş uranyum zırh yok. Bu tanklar şuan modern savaş sahasındaki en gelişmiş tanklardan.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 54
« Yanıtla #3221 : 16 Ekim 2024, 18:49:08 »

Eskileri değil çöplerini demek daha doğru,
bu arada Marcus Porcius Cato nakaratı gibi bazılarının düşüncesinin aksine bu tarz tankların savaş tarihindeki devirleri bitti en geç 1-2 ay sonra bunlar da imha, zorlamanın alemi yok

M1A1 Abrams çöpmü?

Millet hala Leo 1A3, M48 Patton tanklarını envanterinde tutuyor, Abramsı çöp diyor. Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş...

bu arada Marcus Porcius Cato nakaratı gibi bazılarının düşüncesinin aksine bu tarz tankların savaş tarihindeki devirleri bitti en geç 1-2 ay sonra bunlar da imha, zorlamanın alemi yok

M1A1 Abrams çöpmü?

Millet hala Leo 1A3, M48 Patton tanklarını envanterinde tutuyor, Abramsı çöp diyor. Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş...

Bir başka amerikan hayranı daha mı doğuyor ??

Bizim hurdalarımızın olması demode M1A1 i matah bir tank yapmaz,
 adamlara beraberinde seyreltilmiş uranyum mermi verecek mi amerikalılar ? Vermeyecek tabii ki, o cayır cayır benzin yakan turbin motorlu tank eskileriyle ukraynalılar ne yapacak , tüm lojistikleri neredeyse tükenmişken.
Çetele tutalım eğer zelenski bunları da sarayının altında saklamayacaksa ben bir ay diyorum

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3222 : 16 Ekim 2024, 18:58:13 »
Sn putty nın canavarları seri üretim adetleri ile tehlike oluşturur fakat genelde zırhsız olduğu için hemen elimine edilir galiba sn.putty çok yecüc mecüc hikayesi okumuş... terminatörler dese daha iyi anlarım ama şunu anlayın tankın zırhının dayanmadığı yerde terminatörün zırhı bile dayanmaz

Japonlarda ikinci dünya savaşında V2 gibi kamikazelere inanıp savaşı kazanabilceğini düşündü ama savaşı devasa uçak gemisine sahip ve zırhı zayıf bile olsa devasa ve mega üretim kapasitesine sahip ABD kazandı...

Mesela Fvp drone şimdilik size gelen saldırıyı püskürtüyor ama toprak işgal etmenizi sağlamıyor mesela burda çok sayıda üretilen ve sürü zekasına sahip olabilecek bir sistemden bahsediyoruz.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3223 : 16 Ekim 2024, 19:06:50 »

adamlara beraberinde seyreltilmiş uranyum mermi verecek mi amerikalılar ? Vermeyecek tabii ki, o cayır cayır benzin yakan turbin motorlu tank eskileriyle ukraynalılar ne yapacak , tüm lojistikleri neredeyse tükenmişken.
Çetele tutalım eğer zelenski bunları da sarayının altında saklamayacaksa ben bir ay diyorum

Beni ABD hayranı demek..., forumda birisi bunu doğrulayabilirmi benim Amerikan hayranı olduğumu :)

Doğruları söyleyince ABD hayranı oluverdik.
@kabardey yukarıda net ve doğru bilgileri yazdı Avustralya'nın M1A1 tankları hakkında.

Uranyum ön zırhı oldu veya olmadı farketmez şu anda, dronlar batı tanklarının yumuşak karnı olan kulenin arkasından vuruyor. Mayında uranyum zırhı kurtarmaz, ayrıca sadece ön tarafını korur.Avustralya'nın M1A1 Abrams hiç de çöp falan değil, bu serideki tankın en gelişmiş modelidir.

Büyük Ukrayna cephesinde öyle fantastik yarma harekatı yaparak savaşın gidişatını değiştiremez ama az da olsa destek sağlar. Leo 2A6 ile birlikte Ukrayna'nın en modern tankı olacaktır ve herhangi ülke için de modern tanktır.

Öyle çöp demekle çöp olunmaz, nacizane tafsiyem siz sadece forumu takip edin...

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3224 : 16 Ekim 2024, 22:05:46 »
Leopard 2A6 Neredeyse 1 sene ortalıkta yoktu, son defa geçen sene güney cephesine Kırımı geri almak için büyük saldırıda vardı.

Bu sefer 2.Dünya Savaşındaki Kursk tank muhaberesinden tam 81 sene sonra Alman tankları yine Kursk bölgesine saldırıda vardı. Leopard 2A6 kulesinin arka tarafında mühimmat deposuna dron tarafından vurulunca cayır cayır yanmış, tüm mürettebatı içinde yanmış. Batı tanklarının yumuşak karnı zırhın en zayıf olduğu ama mühimmatının saklanığı kule arkasıdır, o bölgeden vurulunca yüzde 1 milyon mürettebatıyla birlikte adeta kavruluyor ve fazla zırh delici silaha bile gerek yok, Abramsın da yumuşak karnı burasıdır. Leopard 2A8 ve Abrams M1A2 SEP3 de aynı sorun var.

Eskiden Rus tankları vurulunca mühimattı patlıyor deniliyordu, batı tanklarının da hiç farkı yok ve farkı 4 mürettebatı olduğu için 1 kişinin fazla ölümüne sebep olmasıdır. Aynı bölgede Challaneger 2 de vurulmuştu ve mühimmatı patlayarak kulesi 50metreye kadar uçmuştu, videosunu paylaşırım.

https://x.com/chilim67/status/1837150499063181634

https://x.com/YepAdam_/status/1836861061397688642

20 Eylül tarihinde paylaşmıştım Challanger 2 tankı vurulunca mühimmatı patlayarak kulesi 50metre uçmuştu.
Resimleri paylaşıldı, dron saldırısından dolayı cephaneliği patlamış. Challanger 2 tankından İngilizler özel zırh kullandığı iddia ediyordu, deme ki zırhı buymuş...

Bu savaştan sonra tankların hali ne olacak merak konusu, batı-doğu tanklarının akibeti ortada.

Altına RPG-7 harp başlığı bağlayıp dron saldırısından Challanger 2 kulesi cephanesi patlayarak ortasından bölünerek 50m uçmuş. Kulenin yan zırh kalınlığını da görmek mümkün. Bu vurulan 3 Challanger 2  ve ikisinin kulesi uçmuştu. Çok nadir cephede savaşıyor, yedek parça olmadığından 4 adeti hizmet dışı kalmış kalanları da bakımı zor olduğundan az savaşmak zorunda kalıyormuş.

Bu da videosu
https://x.com/Volke__/status/1846615568025276472

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3225 : 16 Ekim 2024, 22:45:18 »
İlginç kule yan zırhı neredeyse leopard-1 , yanındaki 20-25 cm civarı eklendi acaba NERA tabaka mı, içi boş mu ? .

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3226 : 16 Ekim 2024, 23:14:43 »
İlginç kule yan zırhı neredeyse leopard-1 , yanındaki 20-25 cm civarı eklendi acaba NERA tabaka mı, içi boş mu ? .

NERA tabakası kule ve gövdenin ön tarafında olur.

Kulenin sağ tarafındaki eklenti cephanelik kutusu, içi boş. Challanger 2 gövde içinde ve kulenın sağ, sol, arakasında taşıyor. İstediğin açıdan vurabilirsin ve patlar. Alttaki resimde nişancının sol tarafında L27 sabot mermisini görmek mümkün.

İngiliz tankını ancak düşmanına hediye edebilirsin.

Eklenti Chieftain tankında da vardı, ordan Challanger 2 geçti. Paslanmış kutu cephanelik.

« Son Düzenleme: 16 Ekim 2024, 23:17:02 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 54
« Yanıtla #3227 : 17 Ekim 2024, 07:02:33 »

Beni ABD hayranı demek..., forumda birisi bunu doğrulayabilirmi benim Amerikan hayranı olduğumu :)

Doğruları söyleyince ABD hayranı oluverdik.
@kabardey yukarıda net ve doğru bilgileri yazdı Avustralya'nın M1A1 tankları hakkında.

Uranyum ön zırhı oldu veya olmadı farketmez şu anda, dronlar batı tanklarının yumuşak karnı olan kulenin arkasından vuruyor. Mayında uranyum zırhı kurtarmaz, ayrıca sadece ön tarafını korur.Avustralya'nın M1A1 Abrams hiç de çöp falan değil, bu serideki tankın en gelişmiş modelidir.

Büyük Ukrayna cephesinde öyle fantastik yarma harekatı yaparak savaşın gidişatını değiştiremez ama az da olsa destek sağlar. Leo 2A6 ile birlikte Ukrayna'nın en modern tankı olacaktır ve herhangi ülke için de modern tanktır.

Öyle çöp demekle çöp olunmaz, nacizane tafsiyem siz sadece forumu takip edin...

Tamam sadece burayı ve sizin değerli fikirlerinizi takip ederim bundan sonra .

Benim de size tavsiyem tek askeriye görmüş kişi sizmişsiniz gibi davranmamaya çalışın.

Diğer bir forumda da bu tip generallerimiz vardı, herkesi susturmaya çalışıp 3 ay sonra ukrayna birliklerinin moskova önlerinde olacağını iddia eden, hala bekliyoruz…

Bir de zamanındaki Türk Tank ihalesinde onca amerikan hayranlığına rağmen neden M1A1 in ihaleyi almadığının , Mısırın tank raporlarını filan da  okuyun, çünkü aynı tank partisinden Mısır da 800e yakın aldı.
Ayrıca tekrar yazayım avusturyalıların abramslarına çöp dememiştim, diğer ülkelerden gelecek
başlarından atmak için modernize edilmemiş 1970-80lerin teknolojik birikimiyle yapılmış eski tanklarını yollamaya aday ülkelerden bahsetmiştim.
Biz de pattonları yollayalım mı ?!iyi kötü bizde birkaç yenileştirmeler yaptık bunlara?

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 54
« Yanıtla #3228 : 17 Ekim 2024, 07:05:54 »
Bu forumun servis sağlayıcısı bıktırdı.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2024, 07:10:39 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3229 : 17 Ekim 2024, 09:14:33 »
Diğer bir forumda da bu tip generallerimiz vardı, herkesi susturmaya çalışıp 3 ay sonra ukrayna birliklerinin moskova önlerinde olacağını iddia eden, hala bekliyoruz…

Diğer forumlarda neler olup bittiğinden haberim yok, yabancı forumları derseniz onları takip ederim İngilizce, Rusça, Ukrayna vs.

Savaşın başlangıcı hataydı, Ukrayna'ya savaş açmanın Putin ve Rusya için bedeli ağır olacağı belliydi ama askeri çevresi Ukrayna'nın hızlıca düşeceğini düşündüler, ona göre karar verdiler.

Mısır tarlasına arabayla hızlıca girersen kaybolursun,ayı 2 sene önce tarlaya arabayla girmişti ve çok zorlanmıştı sırtlanların saldırısından. Şu anda tarlanın bir köşesinden dover biçerle mısır tarlasını biçerek emin adımlarla ilerliyor, arkaya baktığında dümdüz alan var. Tarlada mısırın arasına saklanan tilki, domuz, aslan, sırtlan, yılan, böcek gibi her türlü batıdan gelmiş hayvanlar var, şoför ayı  zorlansa da 100 hektarlık alanın 27 hektaırını biçti. Son aylarda biçerin motorunu yenilemiş, tekerini değiştirmiş ve daha hızlı biçmeye başladı. 

Ayının yakın zamanda kendine gelemeyeceğini iddia edenler vardı, tam tersine ordusunu modernize ederek daha agresifleşti, 25 yıllık uykudan uyanmış.

Avustralya hizmet dışına çıkardığı 49 adet M1A1 Abrams tanklarını Ukrayna'ya hibe edecekmiş ve ABD'den izin çıkmış bu tankları 3.ülkeye vermek için.
 Her ülke 200-300 adet arası Leo 1A5, M48/60 gibi eskilerini gönderir.

Ayrıca tekrar yazayım avusturyalıların abramslarına çöp dememiştim,

Öylemi...