Gönderen Konu: Milli AESA uçak üstü radar projesi  (Okunma sayısı 59134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli AESA uçak üstü radar projesi
« Yanıtla #310 : 17 Ekim 2024, 23:33:54 »
Yine her şey çorba olmaya başladı, karışmadan toparlayalım.

Özgür modernizasyonu konusu,

- Öncelikle Özgür 2 aşamalı bir modernizasyon programı,
- Özgür-I, şuan gövde yenilemesinden geçmiş F-16 Block 30 uçaklarına uygulanıyor ve takvime göre teslimleri yapılıyor,
- Özgür-I kapsamında yerli görev bilgisayarı ve diğer bağlı sistemler değiştiriliyor,
- Daha sonraki aşamada Block 40 ve block 50'lerin Özgür modernizasyonuna girip girmeyeceği belli değil,
- 2. aşama olan Özgür-II ise henüz kesin değil ve teklif aşamasında,
- Özgür-II'nin kapsamı, Özgür-I modernizasyonundan geçen block 30 uçaklarına, 2025-26 bandından başlayarak, Murad AESA radarı takılması ve tekrar ediyorum bu modernizasyon için kesin karar alınmadı.

Murad radar konusu,

- Murad radarının geliştirme çalışmaları devam ediyor,
- Henüz bir seri üretim yok,
- İHA ve F-16 olmak üzere 2 farklı versiyonu var. İHA ve büyük ihtimal ile F-16 için olan versiyonu Murad-100A, Kaan için olan versiyonu Murad-600A
- 2024 tarihli röportajında Ahmet bey, 2026 tarihini veriyor seri üretim için, https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/aselsan-genel-muduru-ahmet-akyol-murad-aesa-burun-radari-nin-savas-ucaklarinda-2-yil-sonra-operasyonel-olabilecegini-dusunuyoruz-6046
- Üretime geçildi denilen konu büyük ihtimal ile test için yapılan üretimler.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #311 : 18 Ekim 2024, 10:01:34 »
10 Kasım 2022 Murad'ın tanıtımı yapıldı...

2024 dediler sonra 2025 şimdi de 2026.

Şunlara 1 milyon kere söyledik tarih ver-me-yin...

SSB'lığı Aselsan'a sözleşme için tarih şartı koysun , o tarihi geçirirse ceza versin o zaman...Böyle bir ceza uygulaması olmadığı için bol keseden tarih verip milletin ayarlarıyla oynuyorlar... Altay ihalesi vs... liste uzar gider.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #313 : 18 Ekim 2024, 11:47:43 »
Şöyle tahmin edebiliriz zannedersem, Murad -100 için donanım olarak seri üretim engeli yok. Ancak Seri üretim olsa bile radarlar yazılım yüklendikten sonra hazır faal olabilecek, yazılım ise en erken 1 senede hazır olabilir. Bu arada yazılım kısıtlı modla erken gelip, güncellemelerle modlar da eklenebilir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #314 : 18 Ekim 2024, 12:03:56 »
Şöyle tahmin edebiliriz zannedersem, Murad -100 için donanım olarak seri üretim engeli yok. Ancak Seri üretim olsa bile radarlar yazılım yüklendikten sonra hazır faal olabilecek, yazılım ise en erken 1 senede hazır olabilir. Bu arada yazılım kısıtlı modla erken gelip, güncellemelerle modlar da eklenebilir.

+1. Anlaşılan radarın donanımı olgunluğa kavuşmuş ve radarın seri imalatına başlanmış. Yazılımına gelince, onun ince ayarları sürüyor. Bir iki yıl daha sürecek.

Akıncı olmasaydı bu testler çok daha uzun sürerdi, size söyleyim. Havada çok uzun süre kalan ve seyir hızı da görece fazla olan bu SİHA, tam vaktinde imdadımıza yetişti. Radarın donanımını geliştirirken ambargolar yüzünden kaybettiğimiz zamanı, Akıncı sayesinde yazılım ayağında bir nebze olsun geri kazandığımızı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2024, 12:10:19 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #315 : 18 Ekim 2024, 16:03:35 »
Seri üretim için 2026 yılının işaret edilmesine sinirlenen arkadaşlar An/Apg ve Captor-e radarlarının tanıtım ve seri üretim tarihlerine bir baksınlar lütfen. Ben biraz baktım, eğer 2026 yılında bu radarı seri üretime alamazsak bu sürpriz olmaz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #316 : 18 Ekim 2024, 16:51:42 »
Seri üretim için 2026 yılının işaret edilmesine sinirlenen arkadaşlar An/Apg ve Captor-e radarlarının tanıtım ve seri üretim tarihlerine bir baksınlar lütfen. Ben biraz baktım, eğer 2026 yılında bu radarı seri üretime alamazsak bu sürpriz olmaz.

Haklısınız...2026 da zor... AESA'lı uçak ihtiyacı için F-16V işine yüklenelim...
EF işinin  sadece bir hayal olmasını umuyorum , EF harika bir uçak ama Almanlara güvenilmez sakın bulaşmayalım...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 37
« Yanıtla #317 : 18 Ekim 2024, 16:54:24 »
Mülteci kartı elimizde sanki dur tahmin edeyim sanırsam 10 milyon mülteci Türkiye den Almanya ya gidmek istiyordu

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #318 : 18 Ekim 2024, 18:15:51 »
SSB'lığı Aselsan'a sözleşme için tarih şartı koysun , o tarihi geçirirse ceza versin o zaman.

Ar-ge sonrası seri üretim söz konusu burada. Sadece seri imalat olsaydı süre sınırı koymak mantıklı olabilirdi. Ama ar-ge işin içindeyse, süre sınırı koymak olmaz. Ar-ge içeren projelerde bu tip açıklamaları ciddiye almamak en iyisi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #319 : 18 Ekim 2024, 18:36:24 »
SSB'lığı Aselsan'a sözleşme için tarih şartı koysun , o tarihi geçirirse ceza versin o zaman.

Ar-ge sonrası seri üretim söz konusu burada. Sadece seri imalat olsaydı süre sınırı koymak mantıklı olabilirdi. Ama ar-ge işin içindeyse, süre sınırı koymak olmaz. Ar-ge içeren projelerde bu tip açıklamaları ciddiye almamak en iyisi.

Onu  demiyorum Merzifonlu hocam ; süre şartı olmadığını tabiki biliyorum da mademki süre şartı yok niye sürekli tarih uydurup duruyor bu kurumların başındakiler yani en çok ciddiye alınması beklenen kişiler ona kızıyorum...
Tarih veren sosyal medyacılar-oklavalı paşalar-yandaş gazeteciler olsa tamam ama koskoca TUSAŞ,Aselsan,SSB veriyor bu tarihleri ...
Gereksiz yere mühendisler üstünde baskı yaratıyorlar...
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2024, 18:37:33 Gönderen: serkan1976 »