Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 196784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #870 : 11 Temmuz 2024, 04:30:22 »
Barbaros sınıfı Deniz kuvvetlerimizde bir müddet hizmet verecek. Perry Ve yavuz sınıfları peder bey envanterden çıkacaklar. Yeni gemiler silah bakımından eskilerinden daha üstün.
+1
Yeni I sınıfı gemiler ateş gücü olarak çok daha ilerideler. Atmaca sayıları ikiye katlanmış durumda. VLS içindeki füzeler ile hava savunma ve kara hedeflerini vurabilecekler. GaN tabanlı radar sistemleri ile çok daha etkinler.
Barbaroslar daha yeni yarı ömür iyileştirmeden geçiyorlar. Neredeyse yarım milyar dolarlık bir proğram bu. Bu gemiler de I sınıfı kadar modern hale geliyorlar hemen hemen. Yavuz sınıfı, I sınıfı devreye girdikçe eğitim gemisi olarak emekli edilecek. Gabayların VLS’siz olanları da 9-12 nolu I sınıfı devreye girince emekli olacak gibi görünüyor. Gabayların modernizeli 4 adedi ise ya TF2000 ya da bir ara sınıf tarafından emekli edilecek.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #871 : 11 Temmuz 2024, 11:13:26 »
Fikir, emekli edilecek ve/veya eğitime ayrılacak gemilerle Somali ye başlangıç filosuda kurulabilir.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 11 Temmuz 2024, 12:40:07 »
Ana hatlarıyla katılıyorum. Yalnız şöyle bir düşüncem var. Malum, ilgi alanlarımızın artmasıyla platform ihtiyacımız da artıyor. Bir yandan da ekonomik zorluklar var. Donanmanın test ve eğitim için görece bazı yaşlı gemileri ayırması akla bu uygulamanın artarak devam ettirilebileceğini getiriyor. Yani, bu yapılanma bizim bu gemileri Somali vb. ortamlarda "eğitim" adı altında bir süre daha aktif olarak kullanmamızı, gerektiğinde filoyu destekleyebilmelerini sağlayabilir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #873 : 11 Temmuz 2024, 18:45:32 »
Çok "yakmayanlarin" yeni silah sistemleri ile donatıp kullanmaya devam etmekte fayda var diye düşünüyorum ama birden fazla etken var tabii.. yetişmiş personel, ekonomi vs...

Bana kalsa savunma bakanlığı dışındaki bütün bakanlıkların bütçelerini yüzde 20 kısar, 10 sene de arrtirmam, uzamasın başka önlemlerle birlikte bütçe bulur savunma harcamalarını GSMHnin yüzde 5i yaparım ama bekar olana karı boşamak kolay demişler :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 12 Temmuz 2024, 11:51:55 »
Barbaros sınıfı Deniz kuvvetlerimizde bir müddet hizmet verecek. Perry Ve yavuz sınıfları peder bey envanterden çıkacaklar. Yeni gemiler silah bakımından eskilerinden daha üstün.
+1
Yeni I sınıfı gemiler ateş gücü olarak çok daha ilerideler. Atmaca sayıları ikiye katlanmış durumda. VLS içindeki füzeler ile hava savunma ve kara hedeflerini vurabilecekler. GaN tabanlı radar sistemleri ile çok daha etkinler.
Barbaroslar daha yeni yarı ömür iyileştirmeden geçiyorlar. Neredeyse yarım milyar dolarlık bir proğram bu. Bu gemiler de I sınıfı kadar modern hale geliyorlar hemen hemen. Yavuz sınıfı, I sınıfı devreye girdikçe eğitim gemisi olarak emekli edilecek. Gabayların VLS’siz olanları da 9-12 nolu I sınıfı devreye girince emekli olacak gibi görünüyor. Gabayların modernizeli 4 adedi ise ya TF2000 ya da bir ara sınıf tarafından emekli edilecek.

SM-1 Hava Savunma Füzesi etkinliğinde bir füze envantere girene kadar Gabya'ları tutarlar

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
« Yanıtla #875 : 12 Temmuz 2024, 12:24:10 »
Ama SM-1  Hava savunma füzeleri çok eskiydi ve üstelik isabet oranları da tartışılır oldu. Bunu Libya’da da bir kaç kez yaşadık
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2024, 19:43:53 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #876 : 12 Temmuz 2024, 15:05:36 »
Mach2 hız 40 km menzil 20 km irtifa yarı aktif radarlı Sm1 füzeleri ile mach3,5 hız 35-40 km menzil 15-20 km irtifa aktif arayıcı başlıklı hisar RF + füzeleri kıyaslanamaz bence ...

Hisar füzesi her konuda açık ara daha iyi, ayrıca sm 1 mk29 dan atılırken tek tek iri cüssesiyle hisar RF+ füzesi ise ikili veya dörtlü olarak paketlenebilerek vls lançerinden çoklu olarak atılabilir.

Not:Mk13 lançeri olacaktı karıştırmışım
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2024, 10:41:19 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 476
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #877 : 12 Temmuz 2024, 15:33:21 »
Önce Hisar RF vs bir görelim ... Daha süre lazım Hisar ve Siper için

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 12 Temmuz 2024, 15:44:55 »
İ sınıfı fırkateyn'den midlas ilk denemesini bu hisar RF+ ile yapmış olması lazım diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #879 : 12 Temmuz 2024, 16:07:48 »
SM1 füzeleri 1960 lı yılların teknolojisi. Dual-Thrust (çift itkili) motor kullanıyorlar.
Hisar/Siper gurubu füzeleri Dual-Pulse motorlu çok daha üstün teknoloji ürünü füzeler. Hedef yakalama olasılıkları çok daha yüksek.
Mk13 füze rampaları artık üretilmiyor. Çok yavaşlar ve yüksek bakım masrafları var. VLS çok daha hızlı ve daha az bakım gerektiriyor.

Daha Gabya’ları emekli eden yok. 2027-28’den önce ilk 4 gemi emekli olmaz. Son modernizeli VLS ‘li dört gemi de ancak 2030’larda emekli olur.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2024, 19:26:25 Gönderen: Yasar »