Gönderen Konu: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)  (Okunma sayısı 32282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 306
Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
« Yanıtla #150 : 27 Temmuz 2024, 09:50:11 »
Tempest de bir numara yok 6. nesil filan değil 5. nesil bir uçak. Eurofighter da yapılırken böyle abartıldı ortaya F15 i bırak F18 ayarında bile olmayan bir uçak çıktı ilk blokları nasıl elden çıkaracaklarını şaşırdılar. Tabi ki bizim Kaan kadar önü bulanık değil adamların endüstrisi var motorun yol haritası daha net aviyoniklerin önü net uçağın takvimi güvenli ve net ama maksat beşinci nesil high uçak ihtiyacını Avrupa kaynaklarıyla karşılamak. Çok reklamı var bunu özellikle İngilizler hep yaparlar dünyanın en iyi denizaltısı helikopteri tankı arabası onlardadır abarttıkça abartırlar inanmayın. Tempest güzel bir 5. nesil uçak olacak ama devrinin bile en iyisi olmayacak Kaan bence daha iyi olacak. Bizim yol haritamız bulanık sadece o kadarda olsun.

Bu güne kadar yapacağız deyip altından kalkamadığımız bir iş olmadı çok şükür.  Debelenme dönemimiz devam ediyor debelene debelene komponent den mühimmattan gemiler uçaklar helikopterler ile platform aşamalarına geldik aştık şimdi motorlar ile son dilimi de aşarak bu debelenme dönemini bitireceğiz sonra olgunlaşma dilimi başlayacak sonrada ustalaşma dönemi gelecek. Çin neden motor yapamıyor aslında her şeyi yapıyor ama bu iş bu uzun dilimleri içeren doğal bir süreçtir o zamanları aşmak yaşamak gerekiyor bizde öyleyiz çok çalışmakla zamanı sıkıştırma şansı yok yaşanmak zorunda olanlar yaşanacak buda yapamıyor kanısı yaratıyor o esnada. Gümbür gümbür geliyoruz inşallah
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2024, 09:56:51 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #151 : 27 Temmuz 2024, 13:49:11 »
http://shiftdelete.net/rolls-royceun-gelistirdigi-gelismis-jet-motorunda-ikinci-asamaya-gecildi

Hangi 5. Nesil uçakta elektrik motoru var sn.putty?

Adamlar diyorum ki elektrik motoru kullancaklar sen hala 5. Nesil ve f22 ayarı diye ısrar ediyorsun bu sözlerini unutma prototip ortaya çıksın yetenekleri açıklansın o zaman bakarız 5 mı 6 mı diye.
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2024, 19:24:05 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 306
« Yanıtla #152 : 27 Temmuz 2024, 14:31:09 »
Elektrik motoru ne demek anlamadım
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #153 : 27 Temmuz 2024, 14:46:54 »
Elektrik motoru ne demek anlamadım

Sinan Şal hocanın ki kendisi TEİ'de güç sistemleri konusunda önemli görevde yer alan birisidir. 3 yıl önce kısaca bahsettiği bir videoyu alta bırakıyorum. Yabancı diliniz var ise zaten konu hakkında video, yazılı birçok kaynak var yazın çıkar ama Türkçe olanı alta bırakıyorum.

https://youtu.be/WgPO6xivifQ?si=lE7mfvEvMeYsPcGb
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2024, 11:59:14 Gönderen: SKYWOLF »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 82
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 27 Temmuz 2024, 14:47:40 »
İşte bunu merak ediyorum normalde elektrik motoru uydularda kendine yön versin diye var Hall itki motoru mu ne diyorlar,pif-paf misali İngilizler ise tempest de nasıl birşey yapmışlar merak ediyorum.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #155 : 27 Temmuz 2024, 16:45:58 »
Abd'de 6. nesil Ngad için 300 milyon dolar birim fiyattan söz ediliyor. Tabi uzman değilim ama Avrupa'da mühendislik, işçilik, hammadde ücretleri amerikadan daha az değildir diye tahmin ediyorum. Dünyada da bir uçağa 300 milyon verecek abd dışında ülke yoktur.
Zaten, Eurofighter'e de kimse para verip almadı ;D :P  Bu uçakta aynı akıbeti uğrar. Üretici ortaklar alır. Bu fiyata birde geri zekalı araplar alır. Tabii, boş paket olanı alabilirler, o da satarlarsa. Onlarda bu işlerin altından kalkacak askeri zeka, teknik personel yok ama para bol. Saççıyorlar dünyaya hesapsız kitapsız...
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2024, 16:57:52 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 467
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #156 : 27 Temmuz 2024, 16:54:18 »
TEMPEST motorları , uçağın ihtiyaç duyacağı elektrik enerjisini üretecek bir jenaratöre güç veriyor .herhalde onu kastediyor.. 6.nesil uçaklarda elektromanyetik top-lazer vb silahı bulunursa ihtiyacı olan elektrik tempest motorlarının vereceği güç ile gerekli enerjiyi kullanacak...

« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2024, 17:12:06 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 632
« Yanıtla #157 : 27 Temmuz 2024, 19:26:38 »
Tempest de bir numara yok bizim Kaan on basar tempest e. 18 metre boyunda uçak bizimki 21 metre.

Yılın üyesi arkadaşım, sen hiç duymadın galiba; "önemli olan boyu değil, işlevi" diye... ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 51
« Yanıtla #158 : 28 Temmuz 2024, 08:29:50 »
O zaman şu soruyu sorayım amerika satsaydı F-22 mi yoksa F-35 mi alırdın ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 632
« Yanıtla #159 : 28 Temmuz 2024, 11:58:07 »
http://shiftdelete.net/rolls-royceun-gelistirdigi-gelismis-jet-motorunda-ikinci-asamaya-gecildi

Hangi 5. Nesil uçakta elektrik motoru var sn.putty?

Adamlar diyorum ki elektrik motoru kullancaklar sen hala 5. Nesil ve f22 ayarı diye ısrar ediyorsun bu sözlerini unutma prototip ortaya çıksın yetenekleri açıklansın o zaman bakarız 5 mı 6 mı diye.

Esasen burada bahsedilen bir elektrik motoru değil! Elektrik üreten bir jet motoru. Gaz türbini motorunun çekirdeğine gömülü elektrikli marş jeneratörü içeren bir motor. "Yeni Rolls-Royce motorunda iki bobin üzerine yerleştirilmiş iki elektrik jeneratörü kullanılacak" diyor.

Elektrik motoruyla karıştırmayalım. Elektrik motoru elektrik üretmez, tüketir. Elektrik jeneratörü elektrik üretir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com