Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 145049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #800 : 20 Ağustos 2024, 17:58:58 »
radar menzilli 800 km cikmis

Eralp sistemi Radar antenini sabitleyip bir yöne yoğunlaşarak 800 km menzile ulaşabilir. Tabi bu yüksek güç tüketimi ve ısınmaya sebep olur.

Sunucu Yüksek irtifa radarını da ima etmiş olabilir.

Sn. Başkan yüksek irtifa radarı daha tanıtılmadı.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #801 : 21 Ağustos 2024, 04:25:06 »
Selamlar,
Siper Ürün 2 etkin menzili ve irtifa; 130 km. menzilde, 25 km. irtifada denebilir.
Etkin menzil bu irtifa 130 km. öncelik olarak yeterli olduğunu düşünmekteyim. İrtifa düşer o zaman 140-150 de denebilir anlaşılırda ama HSS füzesini; Atım açısı, çıktığı irtifa, manevra, güdüm türü, son takatini vs. hesaba katmadan 45 derecede test atışını "Menzili 200km. oldu" gibi belirtmek, sorgulamayana bir şey ifade etmese de, ifade eden açısından çok şey sorgulatır...

Radar açısından bakıldığında da 800 km. olmasa da L'de 600 km hedeflendiği ve buna yakın olduğumuzu düşünmek mümkün. X = ?

Benim merakım ise, Bu sistemin artık bir paket olarak ne zaman kuvvete verileceği. Envantere girdi dediğimiz ürünlerin dahi seri üretim hacimleriyle, Kuvvetin ihtiyaçları arasındaki farkın nasıl kapatılacağı.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2024, 04:39:52 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #802 : 21 Ağustos 2024, 10:47:05 »
hocam,  hangi Patriot'un menzili 150km?
benim bildiğim Pac 2 uçaklar için 70 veya 80km,  Pac 3  dikey atılan füze 20 30km değil miydi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #803 : 21 Ağustos 2024, 11:07:29 »
Pac2'nin menzili 160-170 km füzesi 900 kg 5 mach hızında

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #804 : 21 Ağustos 2024, 11:17:37 »
Selamlar,
Siper Ürün 2 etkin menzili ve irtifa; 130 km. menzilde, 25 km. irtifada denebilir.
Etkin menzil bu irtifa 130 km. öncelik olarak yeterli olduğunu düşünmekteyim. İrtifa düşer o zaman 140-150 de denebilir anlaşılırda ama HSS füzesini; Atım açısı, çıktığı irtifa, manevra, güdüm türü, son takatini vs. hesaba katmadan 45 derecede test atışını "Menzili 200km. oldu" gibi belirtmek, sorgulamayana bir şey ifade etmese de, ifade eden açısından çok şey sorgulatır...

Radar açısından bakıldığında da 800 km. olmasa da L'de 600 km hedeflendiği ve buna yakın olduğumuzu düşünmek mümkün. X = ?

Benim merakım ise, Bu sistemin artık bir paket olarak ne zaman kuvvete verileceği. Envantere girdi dediğimiz ürünlerin dahi seri üretim hacimleriyle, Kuvvetin ihtiyaçları arasındaki farkın nasıl kapatılacağı.

Sn Doğan Turan benim biraz kafam karıştı

Eralp radarı S band değil mi ? Nasıl yani "L" bandında damı çalışıyor eğer böyle bir şey var ise süper bir şey bu bizim hayalet uçakları ki burdan kastım F35'in RC değeri olan 0.0015 i ,100 km ve üzeri menzillerde tespit etme imkanımızın olduğunu gösterir.

Çünkü Eralp için S band diye broşür bilgisi verilmişti işin ucunda L varsa süper olur

Umarım ağzınızdan kritik bilgi kaçırmamışsınızdır bunu yakaladım diye kızmayın bana

Bu kısmı isterseniz silerim şu an yazacağımı daha önce yazıp sildiğiniz bir iletinizde siper atış kontrol radarı olan x band için galiba 280+ menzil bilgisini vermiştiniz, sakıncalı ise bu son yazdığımı silerim

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #805 : 21 Ağustos 2024, 11:34:42 »
iki yil iceresinde  600 km menzile cikacakmis

http://www.youtube.com/watch?v=PdkSVX0h8oU

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #806 : 21 Ağustos 2024, 11:40:47 »
Selamlar,

Doğan Bey merhaba. Forumlardan birinde belki bu forumda da olabilir Siper Blok 2 nin 177 km gibi bir mesafeden hedef uçak vurduğu bilgisi dolandı bir ara. Bahsettiğiniz 130 km Non Escape Zone mesafesi mi?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 87
« Yanıtla #807 : 21 Ağustos 2024, 11:43:30 »

Umarım ağzınızdan kritik bilgi kaçırmamışsınızdır bunu yakaladım diye kızmayın bana

Denizci tebrikler. Putty den önce uyandın. Bende L BANDI nereden çıktı diye düşünüyordum.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #808 : 21 Ağustos 2024, 11:47:02 »
hocam,  hangi Patriot'un menzili 150km?
benim bildiğim Pac 2 uçaklar için 70 veya 80km,  Pac 3  dikey atılan füze 20 30km değil miydi?

Bu menzil mevzuları özellikle de hava hava ve karadan havaya füzelerde çok karışık. Bir sürü faktör olduğu için. bakın mesela burada geçenlerde Patriot (muhtemeen pac2) su 34 mücadelesi kayıtları verildi ruslar tarafından. Patriot 80 en fazla 90 km civarından atılıyor su 34e. 4 tane atılıyor ve 3 ü kayıttaki su 34 ü takip ediyor, diğeri muhtemelen koldaki diğer su 34ü takip ediyor. sonuçta su 34 manevra ve karşı tedbirlerle 3 patriotu atlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=sZhyeUa8pF4

SAM ile ya da AAM ile jet vurmak öyle sanıldığı kadar kolay iş değil hele Erken İhbar Uçağı varsa bu olayda olduğu gibi. Sosyal medyada millet meteorla 200 kmden patır patır uçak düşürüyor :))
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2024, 11:49:47 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #809 : 21 Ağustos 2024, 13:50:08 »
garip.
Pac 2 için 70km  menzil  için  yemin edebilirdim;  hatta boosterli Siper füzesi  şimdiden Patriotu menzil  olarak geçtiğine dair bir  röportaj hatırlar gibiyim;  ama şimdi kaynak bulamam.

neyse,  öğrenmiş oldum.
sanırım dandik dronları havada vurmak için yarı aktif radar güdümlü  basit ve ucuz bir füze çok gereksiz görülüyor.
mevcut hava savunma füzelerimiz  tıklım tıklım  elektronikle dolu.
sanırım  üretim hızının yavaşlığının  en büyük sebebi bu ve bu durum tabi füzelerin maliyetine de olumsuz katkı yapıyordur;  ama en önemlisi,  bir savaş anında ülkeden  mühendis göçü yaşanırsa,  bu  tıklım tıklım füzeleri  üretebilecek miyiz?

basit ve üretimi kolay olan,  büyük kısmı katmanlı imalatla eldeymeden üretilebilecek ve savaş anında teknisyenler tarafından da üretilebilecek  hava savunma füzesine ihtiyaç olabilir belki.

terör örgütleri Kuzey Irak'taki bazı üslere  dronlarla saldırıyor.
o  dağda  koca bir HSS  kurup çalıştırmak  kolay değil.
acaba  internetten sipariş edilebilecek bir jeneretör ve  taş çatlasın 20kg  basit bir radarla  dağdaki üste havayı tarayan bir radar  olsa,  bu da  hedeften geri yansıyan radar dalgalarına  giden basit  füzelerle desteklense.
yalnız  füzeler kesinlikle basit olmalı ve tüm sistemin ağırlığı 100kg  olmalı.
Gökbey ile  portakal kasası taşır gibi  her yere  götürüp  iki dakikada   çalıştırılmalı.
şaka geliyor ama,  bir gün herkes patır kütür kamikaze dron üretecek.
karşılığında patır kütür üretebileceğimiz bir  şey gerekiyor bence.