Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 145052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #810 : 21 Ağustos 2024, 15:24:39 »
Selamlar,
Siper Ürün 2 etkin menzili ve irtifa; 130 km. menzilde, 25 km. irtifada denebilir.
Etkin menzil bu irtifa 130 km. öncelik olarak yeterli olduğunu düşünmekteyim. İrtifa düşer o zaman 140-150 de denebilir anlaşılırda ama HSS füzesini; Atım açısı, çıktığı irtifa, manevra, güdüm türü, son takatini vs. hesaba katmadan 45 derecede test atışını "Menzili 200km. oldu" gibi belirtmek, sorgulamayana bir şey ifade etmese de, ifade eden açısından çok şey sorgulatır...

Radar açısından bakıldığında da 800 km. olmasa da L'de 600 km hedeflendiği ve buna yakın olduğumuzu düşünmek mümkün. X = ?

Benim merakım ise, Bu sistemin artık bir paket olarak ne zaman kuvvete verileceği. Envantere girdi dediğimiz ürünlerin dahi seri üretim hacimleriyle, Kuvvetin ihtiyaçları arasındaki farkın nasıl kapatılacağı.

Sn Doğan Turan benim biraz kafam karıştı

Eralp radarı S band değil mi ? Nasıl yani "L" bandında damı çalışıyor eğer böyle bir şey var ise süper bir şey bu bizim hayalet uçakları ki burdan kastım F35'in RC değeri olan 0.0015 i ,100 km ve üzeri menzillerde tespit etme imkanımızın olduğunu gösterir.

Çünkü Eralp için S band diye broşür bilgisi verilmişti işin ucunda L varsa süper olur

Umarım ağzınızdan kritik bilgi kaçırmamışsınızdır bunu yakaladım diye kızmayın bana

Bu kısmı isterseniz silerim şu an yazacağımı daha önce yazıp sildiğiniz bir iletinizde siper atış kontrol radarı olan x band için galiba 280+ menzil bilgisini vermiştiniz, sakıncalı ise bu son yazdığımı silerim

Selamlar @Denizci16
İnfografik ve Aselsan verilerini esas almakta fayda var. Silecek bir durum yok, L band'da 500 km. çok iyi olurdu temennisi diyelim...

@ BATTLESTAR Hocam belki teknik mümkünlüğüne değinir.

Selamlar,
Siper Ürün 2 etkin menzili ve irtifa; 130 km. menzilde, 25 km. irtifada denebilir.
Etkin menzil bu irtifa 130 km. öncelik olarak yeterli olduğunu düşünmekteyim. İrtifa düşer o zaman 140-150 de denebilir anlaşılırda ama HSS füzesini; Atım açısı, çıktığı irtifa, manevra, güdüm türü, son takatini vs. hesaba katmadan 45 derecede test atışını "Menzili 200km. oldu" gibi belirtmek, sorgulamayana bir şey ifade etmese de, ifade eden açısından çok şey sorgulatır...

Radar açısından bakıldığında da 800 km. olmasa da L'de 600 km hedeflendiği ve buna yakın olduğumuzu düşünmek mümkün. X = ?

Benim merakım ise, Bu sistemin artık bir paket olarak ne zaman kuvvete verileceği. Envantere girdi dediğimiz ürünlerin dahi seri üretim hacimleriyle, Kuvvetin ihtiyaçları arasındaki farkın nasıl kapatılacağı.

Doğan Bey merhaba. Forumlardan birinde belki bu forumda da olabilir Siper Blok 2 nin 177 km gibi bir mesafeden hedef uçak vurduğu bilgisi dolandı bir ara. Bahsettiğiniz 130 km Non Escape Zone mesafesi mi?

Selamlar @ocelot
177 km. kuru atış testi, 45 derece ile yapılmış bir test ve irtifa bilgisine ulaşamadım. Sabit seyirde füzenin menzil yeteği test edilmiş diyebiliriz. Operasyonel şartlarda dikey fırlatım, irtifa, hedef manevra gerçekliğini hesaba katar isek, aşağı yukarı Non Escape Zone mesafesi 125-130 km. olacaktır. Tam paket kuru atım testlerinde dahi irtifa bilgisine ulaşamaz isek ve 200km. menzil verilirse onunda Non Escape Zone 150km civarı düşünmek gerektği ve bu safhada gayet de yeterli olacağı kanaatindeyim.

« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2024, 15:34:18 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #811 : 23 Ağustos 2024, 11:44:01 »
Karabağ'da Azerilerin  nasıl balistik füze vurduğunu sormuştum.
vcevabını buldum.

https://www.youtube.com/watch?v=3Ier-WCIyWw

28.35'ten itibaren:
Azerilerin hem Rus,  hem  başka ülke radarlarına sahip olduğu,  bu farklı ekollerden gelen radarların Hakim adlı sistemde birleştirildiği  ve bu sayede S300'ün  bir  türeviyle  balistik füze vurulduğu  söylenmiş.

peki  orada  S300'ün  bir modelini ağa eklemeyi  başarmak mümkünse  biz burada kendi S400'ümüzü   de  ağa  bağlayamaz mıyız?

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #812 : 23 Ağustos 2024, 12:34:14 »
Her ne kadar reklamını yapsalar da doğru dürüst balistik füzelerini vurabilen, başarı oranı yüksek, kendini kanıtlamış HHS yok şu anda dünyada, hatta buna SM-3, THAAD gibileri dahil. Hepsi boş, reklam broşüründen ibaret. Orta ve uzun menzilli, deli gibi hız ile uçanları bir kenarda dursun, taktik balistik füzeleri bile vurmak çok zor, imkansıza yakın, 50 önleme füzesi atarak şans eseri 1 adetini ancak vurabiliyor.

Kiev'i koruyan Patriot PAC-2/3 var, SAMP-T var, S-300 var, var oğlu var ama İskanderi vuramadılar bir türlü. S-300/400 de vuramıyor HIMARS'ı. Hatta bunlar kendisini bile koruyamıyor, çevresindekileri nasıl koruyacak.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #813 : 23 Ağustos 2024, 13:35:07 »
marmara hocam,
balistik önleme konusunda  hem batı  hem doğu sistemlerinin   beklenilen  başarıdan   uzakta  oldukları  birçok noktada zaten görüldü.
sanırım  bunun tek istisnası İsrail  oldu;  ama orada da   istisnalar kaideyi bozar mı?  ondan çok emin değilim;  çünkü  bizim Konya'dan küçük bir ülke  korunuyor ve  hasımları  kendilerinden teknolojik olarak çok gerilerde.

antibalistik  konusunda sanırım hala en başarılı tedbir pasif savunma,  önemli üsleri yerin 30 metre altına  taşımak  ABD   Kuzey Irak'taki  askerlerini İran  balistik füzelerinden  kurtardı  mesela.

fakat şu var,  bu S400  sistemlerinin yapısı ve teknolojisi gereği ağ merkezli harp konseptine  uygun  olmadığına dönük savlar, en azından benim için  an itibariyle pek de geçerli değil;  çünkü  orada S300   ile bir şekilde  ağ kurulabildiyse  S400  ile de benzer işlem  teknik olarak imkansız olmayabilir.

bir  olasılık,  tüm  ağa değil de,  örneğin sadece  Akdeniz  çizgisinde   kurulacak   Hakim  sistemine entegre  S400  ve  şu an  yanlış bilmiyorsam Adana  civarlarında olan EİRS  radarı   bölgesel bir ağ kurup  orada savunma  hattı oluşturabilir.

zaman içinde Siper sistemi  sayısı  arttıkça  S400  çıkartılıp  yerine Siper eklenir ve bu  bölgesel  ağ ,  ana ağa  bağlanır.

belki Akdeniz değil de Ege ordusu da  bunu yapabilir;  çünkü  Ege ordusu  NATO'ya  bağlı değil.
sanırım Rafal ve  Blok 70'lere  karşı  en kısa vadeli çözüm bu olabilir.
bunun dışında  çeşitli markalarda iki filo kadar insansız jet  envantere girme  olasılığı var;  ama  gerisi  şimdilik  pek  bilinmiyor.
sanırım  S400  ister tek başına takılsın,  ister ağa  bağlansın  ömrünün  büyük kısmını  balistik füzelere karşı değil de  hava soluyan hedeflere karşı  geçirecek,  bu sistemlerden beklentiyi bu şekilde kurgulamak gerekir.

bir de S400'lerin  bizim için 2 veya 3 yıl daha  sandığımızdan daha fazla  önemi vardır muhtemelen.
ister uçak olsun,  ister  hava savunma sistemi olsun,  bu gün sözleşme imzalasan  ilk teslim  şanslıysak 3 veya 4 yıl;  bu arada etrafımızda  yeni nesil uçakların sayıları da iyice artacak.
elimizde şimdilik  kağıt üzerinde bile olsa 380km de  hasımları tedirgin edebilecek başka bir alternatif yok  açıkçası.
tespit radarları 500km  üzerinde menzile sahip ki,  ne yalan söyleyeyim,  ben sırf bu radar  için bile  S400  en az 3  yıl daha ülkede kalmalı ve bakımı onarımı  tastamam yapılmalı derim.
bu menziller Girit'i  bile  izlememizi sağlayacak menziller.
varsın füzeleri   tartışılsın; ; ;  ama o radarlar  önemli bence.

https://www.defenceturk.net/ilk-erken-ihbar-radar-sistemi-eirs-adanaya-konuslandirildi

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #814 : 23 Ağustos 2024, 14:05:56 »

SİPER Ürün-2'nin menzili booster ile artırılacak. TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, SİPER Ürün-2 füzesinin menzilinin booster ile 1.5-2 kat artacağını belirtti.

https://www.defenceturk.net/siper-urun-2-fuzesinin-menzili-1-5-2-kat-artacak#:~:text=S%C4%B0PER%20%C3%9Cr%C3%BCn%2D2'nin%20menzili,1.5%2D2%20kat%20artaca%C4%9F%C4%B1n%C4%B1%20belirtti.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #815 : 23 Ağustos 2024, 15:10:32 »
bir de S400'lerin  bizim için 2 veya 3 yıl daha  sandığımızdan daha fazla  önemi vardır muhtemelen.
ister uçak olsun,  ister  hava savunma sistemi olsun,  bu gün sözleşme imzalasan  ilk teslim  şanslıysak 3 veya 4 yıl;  bu arada etrafımızda  yeni nesil uçakların sayıları da iyice artacak.
elimizde şimdilik  kağıt üzerinde bile olsa 380km de  hasımları tedirgin edebilecek başka bir alternatif yok  açıkçası.
tespit radarları 500km  üzerinde menzile sahip ki,  ne yalan söyleyeyim,  ben sırf bu radar  için bile  S400  en az 3  yıl daha ülkede kalmalı ve bakımı onarımı  tastamam yapılmalı derim.

https://www.defenceturk.net/ilk-erken-ihbar-radar-sistemi-eirs-adanaya-konuslandirildi

Radar mezili coğrafi koşullara göre değişiyor, ayrıca ülkenin radar sistemine entegre çalıştıramamız bir sorun, 380kmden de düşman uçağı vuramazsın, anca kargo uçağı veya tanker vurabilirsin o menzilde, normal savaş uçakları için en az 200km yakınlık gerekir. Aktif olmamaları ve IFF sorunları ayrı dert, patriot pac-3 alabilecekken bunu almamız büyük zarar oldu bize

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 321
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #816 : 23 Ağustos 2024, 15:32:15 »

Radar mezili coğrafi koşullara göre değişiyor, ayrıca ülkenin radar sistemine entegre çalıştıramamız bir sorun, 380kmden de düşman uçağı vuramazsın, anca kargo uçağı veya tanker vurabilirsin o menzilde, normal savaş uçakları için en az 200km yakınlık gerekir. Aktif olmamaları ve IFF sorunları ayrı dert, patriot pac-3 alabilecekken bunu almamız büyük zarar oldu bize

Ege ve Akdenizde deniz seviyesine konuşlandırılacaklar yer şekilleri fazla sorun yaratmaz. Diğer yandan 380 km'ye gerek yok. Harm menziline girmeden vursun oda yeter. Ayrıca her hava savunma füzesi veya bvr aa füze düşmanı vurmak için değil aynı zamanda püskürtmek ve dost hava kuvvetlerine kalkış ve alarm için süre kazandırmak amaçlı da kullanılır. Hülasa Pac-3 CRI&MSE karması benimde isteğim ama elde bu var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #817 : 23 Ağustos 2024, 19:30:29 »
Siper S 400 S 500 sonra en  iyi

hava savunma sistemidir

akp sonra

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 21:24:43 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #819 : 15 Eylül 2024, 21:58:00 »
Sn.Doğan Turan'ın söylediği eğik atış bu olsa gerek ayrıca verdiğiniz görüntüde hedefe ait menzil ve irtifa bilgileri buzlanarak karartılmış.