Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 145048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #840 : 17 Eylül 2024, 20:40:38 »
Ukrayna muharebesi hepimize gösterdiki hassas vuruş kabiliyetine sahip taktik balistik füze ailesi envanterine sahip olmak büyük avantaj sağlıyor. Herşeyi ertelesek buna fon mutlaka ayrılmalı

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #841 : 17 Eylül 2024, 20:48:42 »
Rusya ve Ukrayna savaşının bana gösterdiği şey zavallı mekanize,zırhlı birliğin varsa o ülkeyi işgal edemiyorsan,yada işgal etmek istediğin ülkeye karşı kullanabilceğin üsler kuramıyorsan o ülkeyi komşulardan ve denizlerden abluka altına alıp ,yardım gelmesini engelleyemiyorsan en fazla pirus zaferi alırsın.

Pirus zaferi demek sonuçları senin için yıkıcı olan zafer demek bu kimsenin işine gelmez.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2024, 20:49:45 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #842 : 18 Eylül 2024, 18:26:41 »
Bu atış testlerinde ABD gibi yüksek hızda gerçek uçak vuruş testleri olmayacak mı?
Ne Hisar ne Siper-1'de bunu göremedik.
Hedef uçak vuruşu yeterli mi?

Paran varsa yaparsın, paran yoksa bizim gibi dron vurursun. Tabi bizim vurduğumuz hedef dron da gayet yeterli, ayrı konu. Asıl mesele, anti balistik konusunda olacak. Onu taklit edecek bir füze elimizde yok.

Ben ABD'nin sadece bol bol parası olduğu için gerçek uçak vuruş testleri yaptığını zannetmiyorum...Hedefe tesiri açısından da olaya bakmak gerekmez mi?

Çevrimdışı kabardey

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #843 : 18 Eylül 2024, 21:00:47 »

Ben ABD'nin sadece bol bol parası olduğu için gerçek uçak vuruş testleri yaptığını zannetmiyorum...Hedefe tesiri açısından da olaya bakmak gerekmez mi?

Bende onu söylüyorum aslında. Bizim bu çalışma için bir uçak parçalayacak paramız olmadığı için, dron parçalayarak onu simüle etmeye çalışıyoruz. Yoksa tabi ki paraya kıyıp bir uçak parçalarsan daha kıymetli testler yaparsın.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #844 : 18 Eylül 2024, 21:16:58 »

Bende onu söylüyorum aslında. Bizim bu çalışma için bir uçak parçalayacak paramız olmadığı için, dron parçalayarak onu simüle etmeye çalışıyoruz. Yoksa tabi ki paraya kıyıp bir uçak parçalarsan daha kıymetli testler yaparsın.

Minnak minnak dronları, "hit-to-kill" tarzında vuruyorsan her defasında, uçak parçalamaya pek de gerek yoktur. Ha vuramıyorsan, o zaman Ameriganların yaptığı gibi uçak parçalaman gerekebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #845 : 10 Ekim 2024, 21:07:33 »
Turan Oğuz:

2028'de hazır olması beklenen SİPER B3 füzesinin SRBM engellemesi bekleniyor. Yani 2026'da hazır olacak olan Aster 30 B1 NT füzesi gibi değil de şu anda kullanılan Aster 30 B1 füzesi gibi.

Aster 30 B1 NT füzesinde olduğu gibi MRBM ve hipersonik füze engelleme kabiliyetine sahip SİPER B4 füzesinin ise 2030 gibi hazır olması bekleniyor.

Diğer yandan, SİPER B4 füzesinin, Aster 30 B1 NT füzesinden farklı olarak azami 1.500km değil azami 3.000km'ye kadar menzilli MRBM'leri engelleyebilmesi bekleniyor.

*********************************************************************************************

Fransa, hava savunma sistemlerinde önemli bir aşamayı daha geride bıraktı.

Dün gerçekleştirilen ASTER 30 B1 NT hava savunma füzesinin ilk testi başarıyla tamamlandı.

Aster 30 B1 NT, 2026 yılına kadar hizmete girmesi planlanan SAMP/T NG hava savunma sisteminde de (HSS) kullanılacak.

Fransa Savunma Bakanı sistemin hipersonik füzeleri de durdurabileceğini açıkladı.

SAMP/T NG HSS özellikleri:
*Menzil:
Tespit: 350+ km (Radar)
Angajman: 150+ km (Füze)
*İrtifa: 25km (Azami)
*Füze hızı: 4,5 Mach (Azami)
*Güdüm: INS + veri bağı
*Arayıcı başlık: Aktif RF (Ka Bant)
*Füze ağırlığı: 450kg
*Harp başlığı: 15kg
*Hava soluyan (uçak, helikopter, İHA, seyir füzesi, hipersonik füze, hava-yer mühimmatı, vb.) hedefleri engelleme kabiliyeti
*TBM, SRBM ve MRBM (Azami 1.500km menzilli) engelleme kabiliyeti

Tübitak SAGE'nin PİF PAF çalışmaları meyvesini verecektir umarım...
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2024, 21:11:15 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #846 : 10 Ekim 2024, 21:46:38 »

Fransa, hava savunma sistemlerinde önemli bir aşamayı daha geride bıraktı.

Dün gerçekleştirilen ASTER 30 B1 NT hava savunma füzesinin ilk testi başarıyla tamamlandı.

*TBM, SRBM ve MRBM (Azami 1.500km menzilli) engelleme kabiliyeti

Kusura bakmayın ama bir atasüzüyle başlamak isterim, fazla övülen kız düğününde osururmuş.

Şu ana kadar fazla övülen Patriot Ukrayna'da kocaman bir sıfır çekti balistik füzelerine karşı, bu S-300/400 için de geçerli.

Genelde balistik füzeleri menziliyle sınıflandırılır ama uçuş rotası, aerobalistik(yarı balistik) olması, gövdesinden yüksek ısı saçan yalan hedef fırlatır ve bunun gibi aldatma manevraları var. En büyük özelliği de çok hızlı olmasıdır.

Aster'in yeni modeli 1500km uçan balistik füzelerini vurabilir demesi doğru olabilir Fransızların iddiası. Gerçek savaş durumunda veya yoğun balistik füzesi saldırısında 10% gibi başarı sağlarsa Fransızlar sevinçten tepesine koyup göbek atsınlar.

Vurulursa tüm aleme madara olmaya razıyım, savaşta vurulmayan silah sistemi yoktur derse, Ukrayna'ya getirsinler. Cephe hattı her gün balistik füzeleriyle vuruluyor, onları vurmak için cepheye yaklaşması lazım en azından 150-200km gibi eğer bu dedikleri dığruysa, yalansa Patriot gibi dibine gelmesi gerekiyor.

Yahudi Arrowları bile İran balistik füzelerini izlemekle yitinirken Fransız Asterleri umarım yerin altına saklanacak delik aramaz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #847 : 10 Ekim 2024, 22:06:27 »
Siper blok3 için siper blok2 ye booster eklenip menzili uzaltılmışı deniyordu yani siper blok3 ün srbm engelleme kapasitesi var ise siper blok 2 ninde srbm önleme kapasitesine sahip olması lazım.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2024, 22:26:25 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimiçi HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #848 : 10 Ekim 2024, 22:21:22 »
Siper füzeleri ile ilgili roketsanın verdiği infografikte ilginç bir bilgi vardı. O da bu füzelerin üzerinde GPS sistemi olduğu idi. Normalde bu hava savunma füzelerinin üzerinde yön bulmak için sadece kendi ins sistemleri olur, datalinkten verilen koordinata gider arayıcı başlığı açar, hedefi vurmaya çalışır. Eğer gps varsa teorik olarak siper füzeleri kara hedeflerine karşı da kullanılabilir. Mesela abd yapımı hava savunma sm6 füzesi hem kara saldırı hem anti-gemi füzesi olarak kullanılıyor.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #849 : 11 Ekim 2024, 09:24:57 »
garip,  hava savunma işini sadece radar ve füzelerden  ibaret görüyor gibiyiz forumda.
ama  mesela,  şehirlerde  sivil insanları da  uyaracak bir alarm  siren  sistemi filan var mı?
İsrail  videolarında   tüm şehir de sirenler çalıyor.
bizde tüm şehirlerde  bir erken  ihbar sireni filan var mı?
aslında sirenin  yanında,  bu sirenin  niye öttüğünü de bildiren bir konuşan uyarı sistemi olmalı.
yani  uçak mı saldırıyor?  füze mi geliyor?  yoksa nükleer mi patladı?
millet ona göre tedbir almalı.
---
uzun süredir düşünüyorum.
şöyle bir senaryo  kuruyorum.
düşman  saldırısını tespit eden ilk radarın başındaki operatör tam o an  kalp krizi geçirip  ölse ve  durumu  diğer merkezlere  bildiremezse  ne olacak?
sadece bu da değil,  casusluk   ve sabotaj gibi  bir çok senaryo oluşuyor savaşlarda.
 Ukrayna savaşında ve  İran'da  ne sabotajlar düzenlendi,   radarlara  mı  sabotaj yapılamayacak?
bu  sistemleri  şöyle  kurmalı:

en  kötü  olasılık gerçekleşti ve içeriye sızan casuslar üsteki herkesi  etkisiz hale getirdi.
radarlar  yine de işini yapmalı,  durumu diğer üslerle paylaşmalı.
konsolun başında oturan bir personelin  bir düğmeye  basmasına gerek kalmamalı.