Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 70889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #380 : 10 Eylül 2024, 05:45:50 »
Geçiş döneminin belli bir aşamasında kullanıcıların tercih yapma seçeneği olacak ama dönüşüm artık geri döndürülemez eşiği geçtikten sonra bu sorular artık anlamını yitirecek herkezin yeni arabası tartışmasız elektrikli alacak. Ondan sonrada bir süre son içten yanmalı araçlar trafikten ne zaman kalkacak sorusu sorulacak. At arabalarının 2000 lerin başına kadar İstanbul'da çalıştığını göz önüne alırsak devlet artık trafiğe çıkamazsın çevreyi kokutuyorsun diyene kadar biz bu dönüşümü tamamlayamayız. En dramatik kısmı da eldeki içten yanmalı arabaların ikinci el değerini yitirdiği hiç para etmediği dönemde yaşayacağız. Akıl gereği bütçesi olan ikinci elin para ettiği son günlerde arabalarını elden çıkartıp ceyranlıya geçerler bu yığılmada dönüşümden değeri düşen araçların daha da değerinin düşmesine sebep olacak.  Bu dönüşüm kritik eşiği aşınca kartopu gibi büyüyecek ve bir yaz gelecek ağğğ diyeceğiz arabalarımız elimizde kaldı kazığı yedik. Göz açıp kapama bir kaç ay içinde bu halde kalacağız milyonlarca araba arzı yığılacak arabalarımızı satamayacağız yarım ev parası kazık yiyeceğiz. Bütcesi olan bu dönüşümü hemen yapsın demiyorum ama iyi takip etsin son dakkaya kadar direnen yarım ev parası zarar eder arabası yok paraya elinden çıkar. Bir kere Egea filan artık yeni araba almak ahmaklıktır elinde olan kırık dökük demesin onla devam etsin çok lazım olanda ikinci el alsın bir iki sene idare etsin. 2030 da her ilçede bir yada iki benzinci kalacak dönüşüm gereği. Mahallenizde gazete satan kaldımı mesela hadi git Hürriyet al bulabilirsen.

Güzel diyorsun da yakıtın çoğunu ticari araçlar tüketiyor, onların elektriğe geçmesi Türkiyede şuan için imkansız. İstanbulda akaryakıt istasyonu işletiyorum. Markamın müdürleri en az 20 sene büyük çaplı hissedilir dönüşüm beklemiyorlar. Şuan için şarj süresi ve şarj edilecek yer sayısı çok büyük problem. Elektrikli arabalar büyük il ve ilçelerin merkez mahallelerine yayılmadığı sürece bu dediğin dönüşümün olması veya devletin yasaklaması mümkün değil. Şuan elektrikli araç kullananların büyük çoğunluğu ya müstakil eve sahip veya sitede oturuyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #381 : 10 Eylül 2024, 12:44:19 »
kdg bunlar haklı çıkabileceğin iddialar tabiki bekleyip göreceğiz. Verdiğin rakamlar böyle bir dönüşüm için aslında çok büyük rakamlarda değil. Ama hissiyat olarak böyle dönüşümlerde kritik bir eşiği aşınca değişim çok keskin şekilde gerçekleşir. Doğalgaza geçerken mesela yarısı soba yakmaya devam etmedi hemen kesin şekilde dönüşüm gerçekleşti oysa ciddi maliyeti vardı hane başına. Öyle bir eşik geçilecekki çocuklar mercedes arabası olanlara "baba beni okuldan sen alma annem alsın" diyecek çocuklar
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #382 : 10 Eylül 2024, 20:41:07 »
Geçiş döneminin belli bir aşamasında kullanıcıların tercih yapma seçeneği olacak ama dönüşüm artık geri döndürülemez eşiği geçtikten sonra bu sorular artık anlamını yitirecek herkezin yeni arabası tartışmasız elektrikli alacak. Ondan sonrada bir süre son içten yanmalı araçlar trafikten ne zaman kalkacak sorusu sorulacak. At arabalarının 2000 lerin başına kadar İstanbul'da çalıştığını göz önüne alırsak devlet artık trafiğe çıkamazsın çevreyi kokutuyorsun diyene kadar biz bu dönüşümü tamamlayamayız. En dramatik kısmı da eldeki içten yanmalı arabaların ikinci el değerini yitirdiği hiç para etmediği dönemde yaşayacağız. Akıl gereği bütçesi olan ikinci elin para ettiği son günlerde arabalarını elden çıkartıp ceyranlıya geçerler bu yığılmada dönüşümden değeri düşen araçların daha da değerinin düşmesine sebep olacak.  Bu dönüşüm kritik eşiği aşınca kartopu gibi büyüyecek ve bir yaz gelecek ağğğ diyeceğiz arabalarımız elimizde kaldı kazığı yedik. Göz açıp kapama bir kaç ay içinde bu halde kalacağız milyonlarca araba arzı yığılacak arabalarımızı satamayacağız yarım ev parası kazık yiyeceğiz. Bütcesi olan bu dönüşümü hemen yapsın demiyorum ama iyi takip etsin son dakkaya kadar direnen yarım ev parası zarar eder arabası yok paraya elinden çıkar. Bir kere Egea filan artık yeni araba almak ahmaklıktır elinde olan kırık dökük demesin onla devam etsin çok lazım olanda ikinci el alsın bir iki sene idare etsin. 2030 da her ilçede bir yada iki benzinci kalacak dönüşüm gereği. Mahallenizde gazete satan kaldımı mesela hadi git Hürriyet al bulabilirsen.

Bizim yaşlarda olan arkadaşlar bilir film ve dizilerde sürekli "2000 yılında  , 2020  vs yıllarda havada sürekli uzay araçları , uçan arabalar ,gezegenler arası yolculuklar yapılacak" konusu işlenir bizde ağzımız açık rüyalara dalardık ...Yıl 2024 billet hala akbil dolduruyor... :D :D :D :D
%75 enflasyonla ne elektrikli arabası Sayın Putty millet 12.500 tl ile geçinmeye çalışıyor  8)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 20:41:58 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #383 : 10 Eylül 2024, 21:10:28 »
Sn.putty bu işi posta milliyet hürriyet gazetesi işine çevirdi ya başka birşey demiyorum

Herkezde bilgisayar herkezde akıllı telefon herkezde internet ve internet gazeteciliği çıkınca ne olacaktı tabiki gazetecilik bitecekti

Ama Otomobil işi öyle değil zenginin 3-5 senede değistirdiği,orta gelirlinin 5-10 yaşında arabalara bindiği fakirin ise 10-30 yaşında arabalara binebildiği mecradan bahsediyoruz

Lityum iyon pillerin rektefiyesi var mı?
Ama içten yanmalı motorların rektefiyesi mevcut

İkisinin bakımı ve değişimi arasındaki fiyat farkı deli gibi

Birde Araba konusunda eksik varsayımlarda bulunuyorsunuz

Kim Alman, İngiliz, italyan,Fransız, İspanyol, İsveç gibi kaliteli araç üreten, konforlu araç üreten yaygın servis ağı olan otomobiller varken neden elektrikli diye çin malı araba alsın ki...

Yani bir Alman otomobilinin kalitesini konforunu sürüş keyfini çin otomobilinde bulabilecek misin?

Konunun diğer boyutunu aşağıda paylaşcam

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #384 : 10 Eylül 2024, 21:21:09 »
Elektrikli araba seçmem gerekirse; yaygın servis ağı olacaksa, fiyat da batılı muadillerine göre cazip olacaksa %10-20 konfor kaybını göze alır ve Çin arabalarını tercih edebilirim. Ama öncelik tabii ki kendi aracımıza.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #385 : 10 Eylül 2024, 21:46:48 »
https://youtu.be/aF-y0YrhWFo?si=jAq0colPzziUsvPH

Buyrun Türkiyede devlet makamları ne tercih ediyormuş

http://youtu.be/09MF-wCk80M?si=Rz5GTYEJ3K0hvUvU

Bak burda Mercedesler,Audiler

Elektrikli araca geçilcek ya herkez elektikli araç tercih edicek

Peki bırakın elektrikli aracı neden yerli araç olan togg tercih edilmiyor

Üstelik Togg elektrikli bu elektrikli araç işine ilk devlet makamların tercihte bulunması gerekmez mi?

Onlar bile bu iş için  E Mercedes E Audi tercih eder yinede Togg'u tercih etmezler sözde ilk yerli otomobil diyede hava atarlar ,niye yerli oto Togg'u tercih etmiyorsunuz deyince üç maymunu oynarlar

Kısaca gerek yerli gerek elektrikli ki yabancı elektrikli otoda olabilir fakat devlet yetkilileri bile tercih etmiyor.

Vatandaş niye tercih etsin parası bol olanın hava olsun diye araçtır elektrikli araçlar
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 22:00:10 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #386 : 10 Eylül 2024, 22:27:05 »
Soru Çin elektrikli aracını vatandaşlarımız tercih eder mi? şeklindeydi. Ben de kendi namıma cevap verdim. Öncelik kendi aracımız Togg'da, ama seçmek durumunda kalsam pekala da seçebilirim. Eminim ki benim gibi pek çok vatandaşımız da böyle düşünüyor. Sizin bahsettiğiniz konular ayrı konular.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #387 : 10 Eylül 2024, 22:34:19 »
Soru Çin elektrikli aracını vatandaşlarımız tercih eder mi? şeklindeydi. Ben de kendi namıma cevap verdim. Öncelik kendi aracımız Togg'da, ama seçmek durumunda kalsam pekala da seçebilirim. Eminim ki benim gibi pek çok vatandaşımız da böyle düşünüyor. Sizin bahsettiğiniz konular ayrı konular.

Tamam işte devlet ister Alman ister çin elektrikli oto tercih etmedi hatta hem yerli hem elektrikli aracı bile tercih etmedi

Durum bu iken vatandaş keriz mı gidip elektrikli otoyu araştırmadan,noksan yönlerini bilmeden rehavet etsin

Aynı şey yerli oto için geçerli benim devlet yetkililerim propaganda yapıcak ,yerli oto diye hava atıcak ama tercih ederken hep yabancı araba alıcak vatandaş keriz mi? Devlet yetkililerin tercih etmediği Togg'u alsın

Sn.Serkan çok güzel bir noktaya deyindi;

bize verilen her söze baksaydık şimdi uçan arabalar biner bazı seyahatlerimizi ışınlanarak yapardık....

Şeklinde güzel bir rasyonellikten bahsetti belki elektrikli otoda öyle olacak
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2024, 22:38:06 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #388 : 10 Eylül 2024, 23:25:18 »
Şimdi Çin gelsin fabrikayı kursun, batılı muadillerine yakın kaliteyi daha makul fiyata satsın, servis vb. işleri de halletsin adım gibi eminim bizim vatandaşlarımız alır. Devlet aldı, almadı bunlar farklı konular.

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #389 : 10 Eylül 2024, 23:30:29 »
Aynı şey yerli oto için geçerli benim devlet yetkililerim propaganda yapıcak ,yerli oto diye hava atıcak ama tercih ederken hep yabancı araba alıcak vatandaş keriz mi? Devlet yetkililerin tercih etmediği Togg'u alsın

Devlet yetkilileri togg'u tercih etmiyo demek yerine benzinliyi elektrikliye tercih ediyo deseniz doğru olacak. Tesla veya byd falan kullanmıyolar sonuçta. Togg'un kötü olduğunu düşündüklerinden değil de batarya/şarj gibi tüm elektrikliler için geçerli olan sebeplerden ötürü.