Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 70891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #410 : 15 Eylül 2024, 13:23:53 »
Yo düşüp bayılmayın Serkan1976 hocam sadece ortaya bir inavasyon yada Technology demonstarosyon yaptılar

35 kg motor aracı hafifletceği için bile bir devrim,birde krank mili yok pistonlar senkronizasyonu zamanlaması farklı baya iş yapar geldi yakıt teknolojisi açısından

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #411 : 15 Eylül 2024, 13:35:25 »
Bu arada ben gelenekçi gözükebilirim elektrikli araca karşı ama aslında tam açıklarsam öyle olmadığı anlaşılır.

Şimdi bu elektrikli motorları arıza yapınca nasıl yapıyor içerisinde bobinler mi var? Arıza çıkarınca bunlar mı yanıyor.

Konuyu doğru bağdaştırabilecem mi? Bilmiyorum.
Bir Çamaşır makinasını motoru 10-15 yıl ömürlü acaba aynı durum elektrikli araçların elektrik motoru ile ilgili aynı olabilir mi? Yani bobin yanması gibi durum mu söz konusu bir bilen var mı?

Gelelim batarya konusu ;

Bir sanki saatli bombaya binmiş gibi tehlikesi var lityum iyon pillerin diğer kısmı ise zaten konuşulan değisim süresi ve maliyeti

Yani sn putty elektrikli otoların olgunlaşmamsından  hybryd yada yanmalı motor hala tercihim olur.

Şu an elektrikli oto alanların pişman olacağını düşünüyorum sanki ham bir teknolojiyi alıyorlarmış gibi hiçbir arastırma yapmadan sırf popülerlik olsun diye bu elektrikli otoyu tercih ettiklerini düşünüyorum
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 21:54:42 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #412 : 15 Eylül 2024, 14:06:46 »
Denizci sen sevsen ne olacak sevmesen ne olacak mecbur alıp kullanacaksın bu senin tercihine seçimine kalmış bir şey değil. Canın isterse şu anda tüplü tv kullanabilirsin ama o gün geldiğinde o kadar bile seçeneğin olmayacak tek seçenek ceyranlı arabalar olacak. Kimse seni beni iknaya çalışmıyor merak etme. Elektrikliye binmem dersen yürüyerek gideceksin haberin olsun
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 14:07:47 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #413 : 15 Eylül 2024, 15:22:45 »
Daha önce tam olarak izah edemedim galiba. Tekrar ifade edeyim: Ceyranlı Otoya ve onun endüstrisine geçiş, biz Türkler için bir seçenek değildir; bir zorunluluktur!

I. Dünya Savaşının esas kaybedeni olarak, 110 yıldır petrol lobisine (ve onun ekürisi içten yanmalı oto lobisine) haraç ödüyoruz. Çünkü enerji açığımız var. Enerji açığı da cari açığa neden oluyor. Ve sürekli cari açık vermekten dolayı ekonomik manada belimizi doğrultamıyoruz.

Enerji tedariğinde petrolü ve gazı tamamen devre dışı bırakamazsak, asla da doğrultamayız. Bunu iyice idrak etmeliyiz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu nedenle, bizim için TOGG ve ceyranlı oto endüstrisi, en az Kaan kadar stratejik bir projedir. Ama bence eksik kurgulanmıştır.

Nasıl ki Kaan gibi önemli silahlar yerli olmalıysa, bataryalar, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri de benzer şekilde yerli olmalıdır. Ayrıca yerli yerçekimi bataryası tesisleri lazım. Gündüz üretilen enerjiyi gece kullanabilmek için.

Bunların teknolojilerini -eğer onlar da isterse- Çin ile veya başkaları ile ortak geliştirebiliriz ama üretimleri yurt içinde yapılmalıdır.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 15:31:15 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #414 : 15 Eylül 2024, 21:14:48 »
http://youtu.be/XzbH7hB1uT0?si=ZiRCn9efx-hHHmGs

Batarya alanında yenilikler yavaş yavaş ortaya çıkacak gibi

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #415 : 15 Eylül 2024, 21:24:56 »
Merzifonlu hocam sanki eksik çıkarımda bulunuyorsunuz

Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek, konu biraz sarkıcak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olucaz hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri  bile yabancı bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor mesela benim Çalıştığım res'de türbinler ge yapımı.

Birde bu elektrikli araçlar sayesinde emp silahları karşısında çok çabuk safdışı kalıcak bir teknoloji

Bir diğer yani elektrik santralleriniz yada enerji nakil hatlarınız vurulursa ki bu çok kolay o zaman bu elektrikli otolar çöp olur benden söylemesi

Ama elektrikli otolar sayesinde enerjide bağımlılığımız bitmeyecek sadece petrol yerine nükleer yada red yada ges gibi sistemlerde bağımlı olucaz yani sadece materyal değişecek.

Benim fikrim bu

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #416 : 15 Eylül 2024, 21:49:23 »
Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek, konu biraz sarkıcak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olucaz hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri  bile yabancı bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor mesela benim Çalıştığım res'de türbinler ge yapımı.

Yerli türbin üreticisi var. Bursa ilinde idi galiba. İsmini çıkartamadım şimdi. Silah sanayisindeki motor belasından kurtulur kurtulmaz, onu destekleyebiliriz. Siz bakmayın şimdiki duruma. En kolay çözülecek mevzular, yerli rüzgar türbinleri ile yerli yerçekimi bataryası tesisleri olacaktır. Bunlar yüksek teknoloji gerektirmiyorlar.

Asıl sıkıntı, bence yerli bataryalarda ve özellikle yerli güneş panellerinde çıkacak. ABD dahi şu anda Çin ile güneş paneli konusunda yarışamıyor, imalat fiyatı açısından. Çin açık ara önde o konuda. Ama 10-15 yıl sonra güneş paneli teknolojisi oturunca, sonradan girdiğimiz her sektör gibi onda da hızlı ilerleriz, diye düşünüyorum.

Batarya konusunu daha önceden izah etmiştim, tekrarlamaya gerek görmüyorum.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #417 : 15 Eylül 2024, 23:07:08 »
Denizcinin tartışa şeklini Chat GPT ye sordum

Alıntı
iki kişi tartışır iken birisinin yanıt vermek için birinci derecede değilde çok önemsiz sebepleri öne sürerek tartışmayı kazanmaya çalıştığı durumu izah et

ChatGPT nin cevabı

İki kişi tartışırken birinin, tartışmanın ana konusunu göz ardı ederek daha az önemli veya önemsiz detayları öne çıkararak kazanma çabasına bilimsel olarak **"mantık safsatası" (logical fallacy)** denir. Bu davranış özellikle **önemsizleştirme** (trivialization) ve **konu saptırma** (red herring) safsatalarıyla ilişkilidir.

### 1. **Önemsizleştirme (Trivialization)**:
Tartışmada bir taraf, asıl önemli olan konuyu küçültüp, önemsiz veya daha az kritik bir detaya odaklanarak tartışmayı saptırmaya çalışır. Bu, esas problemin göz ardı edilmesine yol açar ve tartışmanın dikkatini dağıtarak karşı tarafı zor durumda bırakabilir. Örneğin, bir çevre tartışmasında hava kirliliği yerine plastik şişelerin kapaklarının geri dönüşümünden bahsetmek gibi.

### 2. **Konu Saptırma (Red Herring)**:
Bu tür safsatada, tartışmanın ana konusundan alakasız bir konuya dikkat çekilir. Kişi, kendi argümanını güçlendirmek veya karşı tarafın odağını değiştirmek için ilgisiz ya da çok daha önemsiz bir noktaya yönelir. Bu strateji, gerçek sorundan kaçınmak amacıyla yapılan bir yanıltma yöntemidir. Örneğin, bir sağlık tartışmasında hastanelerin iyileştirilmesi gerektiği konuşulurken, hastaların ne kadar şikayet ettiğine odaklanmak gibi.

Bu tür yaklaşımlar, tartışmanın yapıcı olmasını engelleyip manipülatif bir hal almasına neden olur ve bilimsel tartışma etiğine de aykırıdır. **Ad hominem**, **yanlış ikilem**, **önemsiz meseleye odaklanma** gibi diğer mantık safsataları da bu tür tartışma yöntemlerinde kullanılabilir.

Alıntı
safsata yerine daha kibar bir tercih kullan

ChatGPT:

Bu durumu anlatırken "safsata" yerine daha kibar bir ifade olarak "mantık hatası" veya "yanıltıcı argüman" terimlerini kullanabilirsin. Örneğin:

Mantık hatası: Kişinin, tartışmanın ana konusunu göz ardı ederek daha az önemli detaylara odaklanarak argümanını güçlendirmeye çalıştığı durum.
Yanıltıcı argüman: Tartışmayı kazanmaya yönelik olarak konuyu saptırma ya da daha önemsiz konulara dikkat çekme stratejisi.
Bu terimler, karşı tarafı direkt suçlamadan, tartışmanın yapısındaki sorunları daha nazik bir şekilde dile getirmeye olanak tanır.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 23:14:58 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 16 Eylül 2024, 00:02:59 »
@putty; ChatGPT'ye şunu da sorabilir misiniz?

"Fikirlerini kendisi ifade edebilecek konumda iken, bunu yapmayıp başka birisine söyleten kişi, bununla ne amaçlıyor olabilir?"  ;D
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2024, 00:04:02 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #419 : 16 Eylül 2024, 07:39:59 »
Denizcinin tartışa şeklini Chat GPT ye sordum

Alıntı
iki kişi tartışır iken birisinin yanıt vermek için birinci derecede değilde çok önemsiz sebepleri öne sürerek tartışmayı kazanmaya çalıştığı durumu izah et

ChatGPT nin cevabı

İki kişi tartışırken birinin, tartışmanın ana konusunu göz ardı ederek daha az önemli veya önemsiz detayları öne çıkararak kazanma çabasına bilimsel olarak **"mantık safsatası" (logical fallacy)** denir. Bu davranış özellikle **önemsizleştirme** (trivialization) ve **konu saptırma** (red herring) safsatalarıyla ilişkilidir.

### 1. **Önemsizleştirme (Trivialization)**:
Tartışmada bir taraf, asıl önemli olan konuyu küçültüp, önemsiz veya daha az kritik bir detaya odaklanarak tartışmayı saptırmaya çalışır. Bu, esas problemin göz ardı edilmesine yol açar ve tartışmanın dikkatini dağıtarak karşı tarafı zor durumda bırakabilir. Örneğin, bir çevre tartışmasında hava kirliliği yerine plastik şişelerin kapaklarının geri dönüşümünden bahsetmek gibi.

### 2. **Konu Saptırma (Red Herring)**:
Bu tür safsatada, tartışmanın ana konusundan alakasız bir konuya dikkat çekilir. Kişi, kendi argümanını güçlendirmek veya karşı tarafın odağını değiştirmek için ilgisiz ya da çok daha önemsiz bir noktaya yönelir. Bu strateji, gerçek sorundan kaçınmak amacıyla yapılan bir yanıltma yöntemidir. Örneğin, bir sağlık tartışmasında hastanelerin iyileştirilmesi gerektiği konuşulurken, hastaların ne kadar şikayet ettiğine odaklanmak gibi.

Bu tür yaklaşımlar, tartışmanın yapıcı olmasını engelleyip manipülatif bir hal almasına neden olur ve bilimsel tartışma etiğine de aykırıdır. **Ad hominem**, **yanlış ikilem**, **önemsiz meseleye odaklanma** gibi diğer mantık safsataları da bu tür tartışma yöntemlerinde kullanılabilir.

Alıntı
safsata yerine daha kibar bir tercih kullan

ChatGPT:

Bu durumu anlatırken "safsata" yerine daha kibar bir ifade olarak "mantık hatası" veya "yanıltıcı argüman" terimlerini kullanabilirsin. Örneğin:

Mantık hatası: Kişinin, tartışmanın ana konusunu göz ardı ederek daha az önemli detaylara odaklanarak argümanını güçlendirmeye çalıştığı durum.
Yanıltıcı argüman: Tartışmayı kazanmaya yönelik olarak konuyu saptırma ya da daha önemsiz konulara dikkat çekme stratejisi.
Bu terimler, karşı tarafı direkt suçlamadan, tartışmanın yapısındaki sorunları daha nazik bir şekilde dile getirmeye olanak tanır.

Tartışa değil Tartışma önce yazmasını öğren😁

Sonra birdahaki sefere sen yerine chat gpt düşünsün sen aklını yorma direk ondan alıntıla

Hangi doneleri verdinde hangilerini chat gpt ye vermedin onu söyle de chat gpt ona göre çıkarım da bulundu

Ayrıca konuyu nerde saptırmışım açık sözlü ol😁

Ve yine Ayrıca konu yerli oto ,içten yanmalı motor ve elektrik motoru ile elektrik bataryası iken ;

Buraya dikkat konuyu benim tartışma şekline getirip konuyu kim saptırıyor bunu da chat gpt 'ye sormana gerek yok heralde😁
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2024, 07:54:28 Gönderen: Denizci16 »