Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 70892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #421 : 16 Eylül 2024, 08:13:09 »
http://www.bolugundem.com/haber/21518416/turkiyede-otomobil-satislari-2024te-rekor-kiriyor-2024te-kac-otomobil-satildi

Ocak ayından Ağustos'a kadar 605 bin oto satılmış

Bunun 41 bini elektrikli ise geri kalan 560 bini içten yanmalı

Yani sadece 10 kişiden 1 i elektrikli motor araç tercih etmiş

Eee biz neyi tartışıyoruz?

Bu verilerinde chat gpt'ye sorar mısın😁

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 634
« Yanıtla #422 : 16 Eylül 2024, 10:01:02 »

Tartışa değil Tartışma önce yazmasını öğren😁

Dayanamadım. Yazmasını öğren diyen arkadaşın sadece bir iletisini alıp inceleyelim bakalım, kendisi ne kadar biliyor!

Merzifonlu hocam sanki eksik çıkarımda bulunuyorsunuz

Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek, konu biraz sarkıcak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olucaz hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri  bile yabancı bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor mesela benim Çalıştığım res'de türbinler ge yapımı.

Birde bu elektrikli araçlar sayesinde emp silahları karşısında çok çabuk safdışı kalıcak bir teknoloji

Bir diğer yani elektrik santralleriniz yada enerji nakil hatlarınız vurulursa ki bu çok kolay o zaman bu elektrikli otolar çöp olur benden söylemesi

Ama elektrikli otolar sayesinde enerjide bağımlılığımız bitmeyecek sadece petrol yerine nükleer yada red yada ges gibi sistemlerde bağımlı olucaz yani sadece materyal değişecek.

Benim fikrim bu

Olması gereken halini de aşağıya yazıyorum.

Alıntı
Merzifonlu hocam sanki eksik çıkarımda bulunuyorsunuz(.)

Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek(.) Konu biraz sarkacak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olacağız(.) Hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri bile yabancı(.) Bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor(.) Mesela benim çalıştığım RES'de türbinler GE yapımı.

Bir de bu elektrikli araçlar EMP silahları karşısında çok çabuk saf dışı kalacak bir teknoloji(.)

Bir diğer yanı; elektrik santralleriniz ya da enerji nakil hatlarınız vurulursa, ki bu çok kolay, o zaman bu elektrikli otolar çöp olur(.) Benden söylemesi(.)

Ama elektrikli otolar sayesinde enerjide bağımlılığımız bitmeyecek(.) Sadece petrol yerine nükleer ya da RED ya da GES gibi sistemlerde bağımlı olacağız(.) Yani sadece materyal değişecek.

Benim fikrim bu(.)

Yine de fikrini paylaştığın için teşekkürler Denizci16.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2024, 10:26:49 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #423 : 16 Eylül 2024, 12:00:15 »
ChatGPT aramıza girmesin Denizci
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 16 Eylül 2024, 13:14:02 »
@putty; ChatGPT'ye şunu da sorabilir misiniz?

"Fikirlerini kendisi ifade edebilecek konumda iken, bunu yapmayıp başka birisine söyleten kişi, bununla ne amaçlıyor olabilir?"  ;D

Putty üstad Tıpkı Neşat Ertaş gibi incinmişsin diyememişte ,...

"Yazımı kışa çevirmişsin "demiş.

Sn.putty'nin ki o hesap..😁

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 16 Eylül 2024, 13:16:56 »
ChatGPT aramıza girmesin Denizci

Yo girmez ama sende bidakine chat gpt'yi araya kalkan olarak koyma sözü yanlış hatırlamıyorsam alimin zikri ne ise fikri o olur demişler. Öyle ol

Zaten farkındaysanız takılıyorum alınganlık güzel bir huy değil

Bu arada ver misketlerimi küstüm oynamıyorum😛
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2024, 14:46:54 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 16 Eylül 2024, 15:04:54 »

Tartışa değil Tartışma önce yazmasını öğren😁

Dayanamadım. Yazmasını öğren diyen arkadaşın sadece bir iletisini alıp inceleyelim bakalım, kendisi ne kadar biliyor!

Merzifonlu hocam sanki eksik çıkarımda bulunuyorsunuz

Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek, konu biraz sarkıcak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olucaz hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri  bile yabancı bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor mesela benim Çalıştığım res'de türbinler ge yapımı.

Birde bu elektrikli araçlar sayesinde emp silahları karşısında çok çabuk safdışı kalıcak bir teknoloji

Bir diğer yani elektrik santralleriniz yada enerji nakil hatlarınız vurulursa ki bu çok kolay o zaman bu elektrikli otolar çöp olur benden söylemesi

Ama elektrikli otolar sayesinde enerjide bağımlılığımız bitmeyecek sadece petrol yerine nükleer yada red yada ges gibi sistemlerde bağımlı olucaz yani sadece materyal değişecek.

Benim fikrim bu

Olması gereken halini de aşağıya yazıyorum.

Alıntı
Merzifonlu hocam sanki eksik çıkarımda bulunuyorsunuz(.)

Elektrikli araçlar çoğalırsa bu sefer elektrik üretimimizin artması gerekecek(.) Konu biraz sarkacak ama Akkuyu gibi anlaşma yapıp yeni nükleer anlaşmalar yaparsak gene bağımlı olacağız(.) Hatta bugün kullandığımız rüzgar kuleleri bile yabancı(.) Bakımı için gereken parçalar dışardan geliyor(.) Mesela benim çalıştığım RES'de türbinler GE yapımı.

Bir de bu elektrikli araçlar EMP silahları karşısında çok çabuk saf dışı kalacak bir teknoloji(.)

Bir diğer yanı; elektrik santralleriniz ya da enerji nakil hatlarınız vurulursa, ki bu çok kolay, o zaman bu elektrikli otolar çöp olur(.) Benden söylemesi(.)

Ama elektrikli otolar sayesinde enerjide bağımlılığımız bitmeyecek(.) Sadece petrol yerine nükleer ya da RED ya da GES gibi sistemlerde bağımlı olacağız(.) Yani sadece materyal değişecek.

Benim fikrim bu(.)

Yine de fikrini paylaştığın için teşekkürler Denizci16.

Demek k Türkçe öğretmenim olsanız edebiyat ta daha doğrusu imla kurallarından çakozlucaz.

O zaman ya rüşvet vercez yada kimsenin görmediği yerde tehdit edeceğiz,üzerine yürüyeceğiz başka türlü sınıfı geçemeyiz.

Ama harbiden bazı yerlerde telefonun azizliği var ben Res yazıyorum Red'e çeviriyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 634
« Yanıtla #427 : 16 Eylül 2024, 15:27:58 »
Olsun. Genel olarak ne anlatmak istediğini anlayabiliyoruz.  ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 54
« Yanıtla #428 : 16 Eylül 2024, 20:29:53 »
Yazım hatalarını geçersek denizcinin ileri sürdüğü sav gayet de yerinde, tüm dünyanın elektrikli araçlara döndüğünü düşünürsek bu kadar yoğun elektrik üretimi nasıl karşılanacak, çok hatırı sayılır bir enerji üretiminden bahsediyoruz, elektriğin şu anki üretim tarzı kesinlikle ekolojik bir avantajı sağlamıyor o bazı çevrelerin palavrası.

Elektrikli araç kullandık çevre tertemiz oldu , hayır olmadı bunun üretildiği santraller kat kat daha fazla kirlilik yarattı, petrol türevi yakıtların ortadan kalktığını düşünelim , sanayide enerji nereden sağlanacak , evlerde ısınma için gerekli enerji nereden sağlanacak ? Daha ulaşıma gelemedik bile, rüzgar enerji bunu karşılayamaz güneş enerjisi enaz petrol bazlı yakıtlar kadar dünyayı kirletici etkiye sahip, şu anki fisyon yollu nükleer enerji en pis enerji kaynaklarının başında yer alıyor toksik atıkları binlerce yıl sonraya yayılıyor.

Eğer füzyon tabanlı enerjiyi dizginlemeyi başarırsa insanlık yakın tarihte o zaman elektrikli araçlar da ekonomik ve nisbeten temiz hale gelecektir ya da çok fantastik bir düşünce ile yerkürenin çekirdeğindeki enerjiyi kullanmanın bir yolunu bulabilirsek. Veya başka bir enerji kaynağı mesela teslanın serbest enerjisi gerçeğe dönüştürülebilirse.

Şimdiki haliyle eletrikli araçlar pahallı oyuncaklar, ciddi lojistik sorunları bulunan. Çok değil 10 -15 yıl sonrasında bu araçlar da ciddi çevre kirleticileri arasında yer alacaklar.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #429 : 16 Eylül 2024, 20:54:35 »
Öyle hesaplar yapılsaydı, dünya ampule de geçmezdi. Elektrik, gerçek zamanlı üretilen ve tüketilen bir ürün ve şu ana kadar depolanmadan kullanılma yoluna gidildi. Bu yüzden arz her zaman talep ile makul bir ilişkide oldu. Arzı talebin on katı da yapabilir insanlık, bu zor değil ama ihtiyaç yoksa neden yapsın? Keban’ı yaptık, Atatürk’ü yaptık, nükleeri yapıyoruz. Lazım olunca 30 tane daha nükleer yapacağız. Kablolar döşenecekse döşeyeceğiz, üç fazlı hatlar gerekiyorsa döşeyeceğiz, aletler lazımsa koyacağız. Bunda ne zorluk var anlamıyorum. Sibirya’dan her ilçemize kadar sarı sarı çelik borularda doğalgaz taşıdık, cereyan mı taşıyamayacağız? Bugünkü cereyan tabii ki tüm arabaların cereyanlıya geçtiği senaryoyu sağlayamıyor. Yok, bir de sağlasaydı! Yerin altındaki katranla araba sürmeyi, santral yapıp kablo ile cereyan taşımaya tercih ettiğinize inanamıyorum. Cereyan dediğin nedir ki? En ilkel devlet bile bin türlü yolla üretebiliyor. Taşınması da bakır kabloyu döşedim mi, oldu bitti. Fiber optik kablo ile internet döşedik, baz istasyonlarını her mahalleye, köye döşedik. Bir tek yüz yıldır pratiğini bildiğimiz cereyan mı gözünüzde büyüdü? Hayret bir şey. İkna olmanın keyfini çıkarın, muhalif olmak her zaman travmadır. Muhalefeti sevmek, insanın kendine zulmetmesidir. Cereyan dediğin nedir ki? Yüz yıldır biliyoruz, buna "her yere nasıl götüreceğiz" diye endişe edilir mi? Zaten götürdük, daha nereye götüreceğiz? Amperi yüksek kablo ile değiştireceğiz, oldu bitti.

İsteyince imlayı da yaparım görüyorsunuz.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2024, 20:58:43 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.