Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 70897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #400 : 11 Eylül 2024, 08:54:39 »
Merzifonlu kardeş, ben devletin inşa edeceği otoparklara takıldım. Özellikle büyükşehirlerde devletin belli aralıklarla inşa edeceği alan kalmadı ki. Etse de benim evime yarım saat, bir saat mesafedeki otoparka ben aracımı niye park edeyim. Etsem her gün her gün aracımı almak için o mesafeleri nasıl kat edeyim?

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 11 Eylül 2024, 10:06:07 »
hidrojenli araclar, gene elektrikli araclar, yani putty'nin tanimiyla gene ceyranli araclar. Hidrojen itki uretmek icin 'yakilmiyor' belki biliniyordur ama 'elektrik' uretmek icin kimsayal reaksiyon icin kullaniliyor yakit hucrelerinde. Aynen AIP'li denizaltilar gibi. Burada hidrojen tanki pilin yerini aliyor. Hidrojen en kucuk element. Eninde sonunda 'siziyor' dogasi geregi. Bir de hidrojeni uretmek icin halen elektrolysis kullaniliyor saniyorum. Yani gene elektrikle suyu ayristirip hidrojen uretiliyor. bir zamanlar dogalgaz kuyularindan cikacak deniyordu ama su an ne kadari oradan cikiyor muamma. Yani elektrikle suyu ayristirip oradan cikan hidrojeni kullanmak cok daha maliyet etkin olmasa gerek

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 11 Eylül 2024, 10:58:14 »
Merzifonlu kardeş, ben devletin inşa edeceği otoparklara takıldım. Özellikle büyükşehirlerde devletin belli aralıklarla inşa edeceği alan kalmadı ki. Etse de benim evime yarım saat, bir saat mesafedeki otoparka ben aracımı niye park edeyim. Etsem her gün her gün aracımı almak için o mesafeleri nasıl kat edeyim?

Şahin kardeş, devlet için alan yaratması en kolayı. Kentsel Dönüşüm Kanununa basit bir ek yapmaya bakar. Kamulaştır binayı ve yıkıp yerine otoparkı dik. Bedel olarak da alacaklıları devletin karayolları/otopark gelirlerine belli bir mühlet ortak et, ve aynı zamanda hemen yanı başında yeni yapılacak binalara taşı. Kimse yarım saat veya 1 saat yürüyemez, haklısınız.

Mesele, bu otoparkları ve bu otoparklar için yıkılacak binaların yerine yapılacakları çok seri ve ucuz şekilde inşa etmekte. İnşaat yöntemlerimiz değişmeli. Depreme hazırlık için de bu gerekli. Bu hususta Çin ile işbirliği yapmalıyız. Elemanlar 1 gecede 20 katlı apartman dikiyorlar.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Üreticilerce bilinmesi önemli değil ki kullanıcılar biliyor mu?

Köy yollarından bile ücret almak mı? Bidaki Seçim yüzde yüz oy alcağınıza eminim😁

Almanya'da paralı otoyol var mı?

Ceyranlı araçta otomatik vites ve otomatik sürüş var. Bilmesine gerek var mı? Hoş, bir 5000 km kullandıktan sonra zaten öğreniyorlar.

Akaryakıttan vergi almıyorsun ve yerine yoldan vergi alıyorsun. Ne değişecek sürücü açısından? Oy oranları hemen hiç etkilenmez bu işten.

Bu gidişle Alaman Devleti uçan kuştan vergi alacak! ;D Hiiiç endişeniz olmasın o konuda!
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2024, 14:21:02 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 11 Eylül 2024, 18:49:06 »
Bu elektrikli otomobil işinde çok fazla "Eğer .... " var.

Geliri yüksek insanlar bu riskleri alır ama normal bir gelire sahip insanın tercih etmesi için bayağı bir süre var...

Ama tek emin olduğum konu ; maliyenin "Bu adam elektrikli araba almış bunda iyi para vardır , şöyle sağlam bir vergi alalım bu elektrikli oto sahiplerinden" diyeceği...

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 11 Eylül 2024, 18:57:30 »
Bu otopark işi zor. Yeni planlanmış, geniş hareket alanı olan yerleşimler belki ama eski yerleşimler için mümkün değil. Mesela Ankara/Sincan çok nüfuslu üst üste yığılmış bir şehir. Burada ortalama 15 dakika yürüyüş alanı içine kamu otoparkları yapamazsınız. Çok fazla kamulaştırma gerekir. Bunu yapsanız bile bütün şehir planlarını değiştirmeniz gerekir. Çok zor. Bir yol var ama ondan da Allah korusun.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #405 : 11 Eylül 2024, 19:30:40 »
Batarya da hızlı şarj + yüksek kapasite hedeflerine ulaşılamaz ise bataryayı boşalanı al doluyu tak şeklinde değiştirecek seçeneklerde var. Bu gün bile Çin de batarya değiştirme seçenekleri işletiliyor pilot uygulama olarak. Araba lar belkide bataryasız satılacak batarya yı OPET kiralayacak pilin bitince yüzlerce bataryanın şarj olduğu otonom istasyonlar bataryanı alıp doluyu takacaklar bir kaç saniyede. Batarya şimdiki gibi şarj da edilecek belki bir kaç saniyede dolusu ile değiştirilecek tercihe göre. Yer altına 500 tane bataryanın şarj olabildiği otonom şarj tesisi kurulacak filan.

Buradan bakarak diyorum olan şeyler bunlar

https://www.youtube.com/watch?v=1kZgG58zz8U
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2024, 19:36:46 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #406 : 11 Eylül 2024, 20:26:07 »
Batarya da hızlı şarj + yüksek kapasite hedeflerine ulaşılamaz ise bataryayı boşalanı al doluyu tak şeklinde değiştirecek seçeneklerde var. Bu gün bile Çin de batarya değiştirme seçenekleri işletiliyor pilot uygulama olarak. Araba lar belkide bataryasız satılacak batarya yı OPET kiralayacak pilin bitince yüzlerce bataryanın şarj olduğu otonom istasyonlar bataryanı alıp doluyu takacaklar bir kaç saniyede. Batarya şimdiki gibi şarj da edilecek belki bir kaç saniyede dolusu ile değiştirilecek tercihe göre. Yer altına 500 tane bataryanın şarj olabildiği otonom şarj tesisi kurulacak filan.

Buradan bakarak diyorum olan şeyler bunlar

https://www.youtube.com/watch?v=1kZgG58zz8U

https://www.donanimhaber.com/nio-nun-yeni-nesil-batarya-degisim-istasyonlari-devrim-yaratiyor--178575

"Elektrikli araç inovasyonunda lider olan Nio, yeni nesil batarya değişim istasyonu Power Swap Station 4.0'ı tanıttı. Yeni istasyonlar sadece 144 saniyede değişim yapıyor."

Galiba bu şirket...

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 95
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 14 Eylül 2024, 22:05:54 »
http://youtu.be/-30h-oqjaaU?si=B1pvPpxew-ih0XPs

İçten yanmalı motorlarda da devrim yaşanabiliyor bu sefer krank milsiz motor üretmişler,35 kg 120 beygir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 475
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 15 Eylül 2024, 09:48:46 »
http://youtu.be/-30h-oqjaaU?si=B1pvPpxew-ih0XPs

İçten yanmalı motorlarda da devrim yaşanabiliyor bu sefer krank milsiz motor üretmişler,35 kg 120 beygir

Ama?

Bu motorun sorunu ne peki?
"Batılılar elindeki motorları satmadan bu motor teknolojisine geçmez" demeyin düşüp bayılırım vallahi🤣

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 322
« Yanıtla #409 : 15 Eylül 2024, 11:56:09 »
Bunlar yalan dolan haberler inanmayın hepsine. Kranksız motor lazımsa zaten wankel motorlar filan vardı yaratıcılıkta buna on basarlar. Motor dünyasında böyle basit mekanik çözümlerin hepsi 1930 lara kadar akla gelmiştir denenmiştir emin olun

Burada 800 km menzilli araba tanıtımı var pazarda yani bu araçlar artık. % 80 şarja 10 dakikada ulaşıyor 600 km gidiyor. Herkes İstanbul'da yaşamıyor bir çok insanın günde işe git gel araba ile gidip geldiği mesafe 20 km yi geçmiyor bile. Ful şarj ile İstanbul dan Didim e gider en kötü 10 dakika çay içerken şarj edersin. Bu rakamlar katlana katlana iyileşecek. Doğrusu bende geleneksel kafada insanım benzinin kullanımı çok daha bence de pratik ama gelecek dünyasında böyle ilkelliğe yer olamaz arkasında bacası olan arabalar ilemi 21 yy da devam edeceğiz. Özleyeceğiz tabi ki hepimiz benzinli arabaları ama yapacak bir şey yok 20 yy da bizi idare etti 21 yy da onla devam etmenin mümkünatını ben göremiyorum. Gezegenimizde bizim tek evimiz yani oda bir oh diyecek senede 60 milyon benzinli araba üretiliyor satılıyor

https://www.youtube.com/watch?v=mofXGEn2Eqc
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2024, 12:04:24 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.