Gönderen Konu: LORA Balistik Füze Sistemi  (Okunma sayısı 3988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
Ynt: LORA Balistik Füze Sistemi
« Yanıtla #20 : 15 Ağustos 2024, 02:22:31 »
Burada enteresan bir fiziki gerçek var. Anlatmadan geçemeyeceğim.

Uzayda ISS gibi bir nesne de “sıfır yerçekimi vardır” diye bir yanlış tabir kullanılır. Aslında dünyadan nekadar yukarıda olsanız da yerçekimine tabisinizdir. Ama ağırlıksız bir ortam vardır.
Bu ortam ise şöyle oluşur:
ISS, saatte 28000km/saat hızla dünyaya doğru “tangential” bir yörüngeyle düşmektedir. Bu hız, ISS’i dünya etrafında sabit bir yörüngede tutar. Bunun sonucu olarakta içindekiler, ağırlıksız konumdadırlar. Ama dünyanın ISS ve içindekiler üzerindeki yerçekimi gücü daima mevcuttur.

Bu, 40000ft’deki bir 747 jumbo’nun ani dalışa geçip içindeki insanların ağırlıksız ortamı yaşamaları sonucu ile aynıdır. (Aşağıdaki YouTube ‘a bakınız)
Ama atmosfer dışında 408km yukarıda 28000km hızla düşüş ISS’in sabit yörüngeye oturmasını sağlar. Bu yükseklik ya da hız değişirse sabit yörünge uçuşu bozulur.

Sıfır yerçekimi (zero gravity) tabiri aslında yanlış kullanılan bir tabirdir. Sıfır ağırlık (weightlessness) daha doğru tanımdır.

https://youtu.be/yd8_FNSAEgM
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2024, 02:33:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 135
« Yanıtla #21 : 15 Ağustos 2024, 19:20:35 »

Uzayda ISS gibi bir nesne de “sıfır yerçekimi vardır” diye bir yanlış tabir kullanılır. Aslında dünyadan nekadar yukarıda olsanız da yerçekimine tabisinizdir. Ama ağırlıksız bir ortam vardır.
ISS, saatte 28000km/saat hızla dünyaya doğru “tangential” bir yörüngeyle düşmektedir. Bu hız, ISS’i dünya etrafında sabit bir yörüngede tutar. Bunun sonucu olarakta içindekiler, ağırlıksız konumdadırlar. Ama dünyanın ISS ve içindekiler üzerindeki yerçekimi gücü daima mevcuttur.

Bu, 40000ft’deki bir 747 jumbo’nun ani dalışa geçip içindeki insanların ağırlıksız ortamı yaşamaları sonucu ile aynıdır. (Aşağıdaki YouTube ‘a bakınız)
Ama atmosfer dışında 408km yukarıda 28000km hızla düşüş ISS’in sabit yörüngeye oturmasını sağlar. Bu yükseklik ya da hız değişirse sabit yörünge uçuşu bozulur.

Sıfır yerçekimi (zero gravity) tabiri aslında yanlış kullanılan bir tabirdir. Sıfır ağırlık (weightlessness) daha doğru tanımdır.

Merkezkac kuvvetinin yer cekimine esit olması da diyebiliriz daha basitce.

Putty reis 10.000km hizli eşgüdümlü iki arac birbirine duruyormuş gibi görünür. Arabanın icinde ucan sinek esasen arabanin hizinda da gidiyordur (dünyaya göre) dünya ve gunes sistemi de devasa hizla ilerler (galaksi merkezine gore)

Gorelilik 101 :))))

Konudan acayip saptık.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 15 Ağustos 2024, 20:01:40 »

Merkezkac kuvvetinin yer cekimine esit olması da diyebiliriz daha basitce.

Putty reis 10.000km hizli eşgüdümlü iki arac birbirine duruyormuş gibi görünür. Arabanın icinde ucan sinek esasen arabanin hizinda da gidiyordur (dünyaya göre) dünya ve gunes sistemi de devasa hizla ilerler (galaksi merkezine gore)

Gorelilik 101 :))))

Konudan acayip saptık.
+1
Aynen!
Ama merkezkaç (centrifugal) kuvveti diye bir kuvvet aslında yoktur. Merkezcil (centripetal) kuvvet vardır.
Ucuna taş bağladığınız bir ipi başınızın üzerinde çevirdiğinizde, vektörel olarak sadece merkezcil ve dairenin tanjantında, taşın bağlandığı noktada etkin olmak üzere; 2 kuvvet vardır.

https://cdn1.byjus.com/wp-content/uploads/2023/02/Centripetal-And-Centrifugal-Force.png

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #23 : 15 Ağustos 2024, 22:29:05 »
Evet yaşar haklısın benim ilmim az ama çok çalışıyorum inşallah. Ben merkez kaç filan fen dersi ilmiyle yazdım onları ama sonra sonra onları Youtube da öğrendim uzay zamanın bükülmesi ile alakalı aslında yörüngede dönme denen şey uzay zamanın bükülmesi nedeniyle kendi uzay zamanındaki yere düşme yada uzaklaşma olayı aslında.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 16 Ağustos 2024, 01:06:44 »
Evet yaşar haklısın benim ilmim az ama çok çalışıyorum inşallah. Ben merkez kaç filan fen dersi ilmiyle yazdım onları ama sonra sonra onları Youtube da öğrendim uzay zamanın bükülmesi ile alakalı aslında yörüngede dönme denen şey uzay zamanın bükülmesi nedeniyle kendi uzay zamanındaki yere düşme yada uzaklaşma olayı aslında.
Sn Putty,
Kusura bakmayın ama, iyice çorba etmişsiniz! Uzay zaman, quantum fiziği ile alakalıdır. Oysa ISS vb uydu hareketi Newton fiziğine dayanır.
Uzay zamanın bükülmesi gibi olaylar ancak teorik ve kavramsal olarak tartışılabilir. Uygulamada böyle bir şey yok henüz.

Bir de rica etsem; nokta virgül koysanız da yazdıklarınızı çözmeye çalışmasak!

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #25 : 16 Ağustos 2024, 10:32:45 »
Senin bilmediğin şeyler var yerçekimi diye bir şey yok onlar hep uzay zamanın bükülmesi ile oluyor. Newton un kanunlarındaki hatalar değişti

bu videoda hepsi var

https://www.youtube.com/watch?v=2ANzyLBkjTM

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 16 Ağustos 2024, 11:59:10 »
Senin bilmediğin şeyler var yerçekimi diye bir şey yok onlar hep uzay zamanın bükülmesi ile oluyor. Newton un kanunlarındaki hatalar değişti

bu videoda hepsi var

Sn Putty,
Bunları mühendislik okuyan herkes öğrenir. Einstein, 1879-1955 arasında yaşamış bir fizikçiydi. Onun bahsettiği uzay zaman kavramı ve Quantum fiziği, Newton fiziğinin izah edemediği bir çok şeyi izah etmekte kullanıldığı gibi, bu kavramların da izah edemediği bir çok şeyi Newton fiziği izah eder. Bunları biz detaylı olarak üniversitede okuduk. Makine mühendisliği, elektrik ve elektronik okuyan her mühendis bu kavramları detaylı olarak okur.
Uzay zaman kavramı bize yıldızların hareketleri, kara delikler, ışığın gravitasyonel bükülmesi gibi olayları anlamamızda yardımcı olurlar. Ama bir top mermisinin ya da uzaya çıkan bir ICBM füzenin yörüngesel hareketinin hesaplamasında yardımcı olamazlar. Bunların hesabı ve matematiği için Newton fiziği kullanılır.
Hala uzaya uydu gönderilirken uygulamalı fizikte Newton fiziği kullanılır. Quantum fiziği değil..
Yerçekimi gücünün nasıl ve neden oluştuğunu hala çözebilmiş değiliz. Quantum fiziği olsun, Newton fiziği olsun; herikisinin de izah edemediği noktalar var hala.
Ama günlük yaşamımızda, füze sistemleri, uçak teknolojisi kullanımında, hala, Newton kuralları ve matematiği kullanılır.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 16 Ağustos 2024, 12:02:10 »
Bunlar hep çürütüldü ama ya,

http://youtu.be/_h-ikUFX46k?si=D9tqWfUTNufxcVd1

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 209
« Yanıtla #28 : 16 Ağustos 2024, 12:06:58 »

bu videoda hepsi var

Sn Putty,
Bunları mühendislik okuyan herkes öğrenir. Einstein, 1879-1955 arasında yaşamış bir fizikçiydi. Onun bahsettiği uzay zaman kavramı ve Quantum fiziği, Newton fiziğinin izah edemediği bir çok şeyi izah etmekte kullanıldığı gibi, bu kavramların da izah edemediği bir çok şeyi Newton fiziği izah eder. Bunları biz detaylı olarak üniversitede okuduk. Makine mühendisliği, elektrik ve elektronik okuyan her mühendis bu kavramları detaylı olarak okur.
Uzay zaman kavramı bize yıldızların hareketleri, kara delikler, ışığın gravitasyonel bükülmesi gibi olayları anlamamızda yardımcı olurlar. Ama bir top mermisinin ya da uzaya çıkan bir ICBM füzenin yörüngesel hareketinin hesaplamasında yardımcı olamazlar. Bunların hesabı ve matematiği için Newton fiziği kullanılır.
Hala uzaya uydu gönderilirken uygulamalı fizikte Newton fiziği kullanılır. Quantum fiziği değil..
Yerçekimi gücünün nasıl ve neden oluştuğunu hala çözebilmiş değiliz. Quantum fiziği olsun, Newton fiziği olsun; herikisinin de izah edemediği noktalar var hala.
Ama günlük yaşamımızda, füze sistemleri, uçak teknolojisi kullanımında, hala, Newton kuralları ve matematiği kullanılır.
+1

Gayet güzel bir izah etmişsiniz

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #29 : 16 Ağustos 2024, 12:08:07 »
Benim o kadar ilmim yok çalışıyorum anlatırsanız öğrenirim