Gönderen Konu: LORA Balistik Füze Sistemi  (Okunma sayısı 3985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
Ynt: LORA Balistik Füze Sistemi
« Yanıtla #30 : 16 Ağustos 2024, 12:16:58 »
Benim o kadar ilmim yok çalışıyorum anlatırsanız öğrenirim

Putty ben de ilim sahibi değilim ama güvenilir ilim sahiplerini referans almaya çalışıyorum...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 16 Ağustos 2024, 12:21:45 »
Bu arada bizim zamanımızda yerçekimi vardı bir kütle çekimi diye birşey icat olmuş,o nedir yahu?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 16 Ağustos 2024, 12:53:24 »
Ama bir top mermisinin ya da uzaya çıkan bir ICBM füzenin yörüngesel hareketinin hesaplamasında yardımcı olamazlar. Bunların hesabı ve matematiği için Newton fiziği kullanılır. Hala uzaya uydu gönderilirken uygulamalı fizikte Newton fiziği kullanılır. Quantum fiziği değil.

Genel görelilik ile de bu hesapları yaparsınız ama bu sineği öldürmek için balyoz kullanmaya benzer. Gerektiğinden çok çok daha hassas ve çok daha karmaşık.

Ama doğru, büyük objelerin ve yerçekiminin dahil olduğu hesaplamalarda kuantum fiziği kullanılmaz. Çünkü henüz herkesin hemfikir olduğu bir kuantum kütleçekimi teorisi inşa edilemedi.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 16 Ağustos 2024, 13:34:11 »
Biraz büyük laf edeyim affınıza sığınarak. Newton fiziki alemle, quatum biraz daha fiziki alemin aslında bizim anladığımız anlamda fiziki olmayabilecek yapısı ile ilgili. Aynı anda birçok yerde olabilen elektron ile, hız ve konumun beraber ölçülemediği bir alan bilimi ile zannedersem şimdilik kimsenin ilmi iki fizik alanı ortak kurallar ile açıklamaya yetmiyor... Ya evren çok az sayıda parçacığın sürekli ışık hızı üstünde bir hızda ve frekansta yer değiştirmesinden kaynaklı titreşimden oluşuyor ise mesela...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #34 : 16 Ağustos 2024, 13:44:25 »
Manyetik alan ile dünyanın çekim kuvveti aynı olay değil ikiside çekiyor diye ikisinide aynı şey sanmamak lazım mıknatısın çekmesi ile dünyanın çekmesi aynı şey değil. Dünyanın çekimi uzay zamanın bükülmesi ile oluyor. Bir gök taşı dünyaya yakından geçerken onun çekim kuvvetine girip etrafında dönmeye çalışarak dünyaya düşmesi aslında göktaşının kendisine göre dümdüz uzayda yoluan devam etme halidir. Biz dışardan bakınca onun dünyanın çekim alanına girip dünyaya düştüğünü görüyoruz oysa o dosdoğru gidiyor sadece uzay zamanı dünyanın etkisi ile yamulmuş oluyor. Köprü yapmaya çalışan mühendisin kafasını bunlarla karıştırmaya gerek yok ama uzaya gps uydusu yapan mühendise o zaman öğretiyorlar çünkü uzay zaman hızla alakalı değişince zaman yavaşlıyor öğretmezsen sistem çalışmıyor uydudaki atom saatleri yavaşlıyor çünkü uydunun hız ile.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2024, 13:50:13 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 87
« Yanıtla #35 : 16 Ağustos 2024, 15:55:11 »
Benim o kadar ilmim yok çalışıyorum anlatırsanız öğrenirim 

Hangi ilimden bahsediyorsun? Vehbi ilim..? Kesbi ilim..? Yada içinde Quantum fiziği barındıran Fenni ilim mi?
Her konuda söyleyecek bir sözün var. Kendini forumlardan kovduracak kadar azimle fikrini savunacak telakkin 'de var. Kaç defa isim değiştirip forumlara geri döndüğün de senin ve benim uhdende mevcut.

Bırak bu ilmim yok laflarını.. Yemez(ş)ler.. Sen birçok elemanı cebinden çıkarırsın. Öptüm yılın üyesi 8)

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 386
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 16 Ağustos 2024, 19:17:01 »
Biraz büyük laf edeyim affınıza sığınarak. Newton fiziki alemle, quatum biraz daha fiziki alemin aslında bizim anladığımız anlamda fiziki olmayabilecek yapısı ile ilgili. Aynı anda birçok yerde olabilen elektron ile, hız ve konumun beraber ölçülemediği bir alan bilimi ile zannedersem şimdilik kimsenin ilmi iki fizik alanı ortak kurallar ile açıklamaya yetmiyor... Ya evren çok az sayıda parçacığın sürekli ışık hızı üstünde bir hızda ve frekansta yer değiştirmesinden kaynaklı titreşimden oluşuyor ise mesela...
Sn mehmet05,
Doğru noktalara değinmişsiniz. Schrödinger kanunu aslında yalnız sub atomik parçacıklar için değil, hareket eden her kitle için geçerlidir. Momentumu olan cismin yeri belli değildir. Elektronlar, hem parçacık kuralına hemde dalga kavramına uygun hareket ederler. Elektronlar, değişik enerji miktarlarına (quanta’ya) haiz olarak, değişik quantum seviyelerinde bulunabilirler. Bu quantum pozisyonlarını değiştirerek kimyasal kovalent bağlar kurarlar. Quantum fiziği ile, atom, elektron, proton ve quark gibi subatomic parçacıkların hareketleri çok güzel izah edilir. Bu şekilde kimyasal bileşenlerin bağ kurma işlemlerini anlamak daha kolaydır.

Evren, parçacık fiziği, ışık hızı, gravitasyonel çekim gibi konularda hala bilmediğimiz çok şey var. Einstein dahil, Stephen Hawking gibi birçok bilim adamı hala bu gizemli ilim hakkında teoriler ve varsayımlar yapıyorlar.  Bir gün uzayın ve yeryüzünün gizemi çözülecek ve her şeye uygun, tek bir hesap sistemi kullanacağız. Ama ogün henüz gelmiş değil.

Dünya düz diyenlerin hesap sistemi de kendilerine göre doğruydu bir zamanlar. Sonra yuvarlak olduğu ortaya çıkınca tüm hesap sistemi ala bora oldu. Onu bırakın insanoğlu yüzlerce yıl, hatta bir kaç bin yıl 0 (sıfır)sız ve ♾ sonsuz kavramı olmadan hesap ve matematik öğrendi; uyguladı.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2024, 02:33:25 Gönderen: Yasar »