Gönderen Konu: Almanya Haberleri  (Okunma sayısı 2758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zavallı Almanya Haberleri
« Yanıtla #30 : 17 Eylül 2024, 23:22:47 »
Sn.putty seni bu yüzden özel ve ayrıcalıklı seviyorum
Konuyu uzatmamda yada farklı örnekler vermemin sebebi beni doğru teşhis etmişsin ya hani büyük muhalif falan diyordun bana heh işte o muhalifliğin derin etkisi var...

Burda sanki iktidar yandaşlığı var gibi konuşuyorsun senin başlığın zavallı Almanya, iktidarın söylemi ise Almanya bizi kıskanıyor...bu biraz beni deli ediyor açık sözlü olayım.Almanya zavallı ise biz ölelim.

Şakayla karışık sorayım iktidar onun gibi söylemde bulunman için sana ne teklif etti dürüst ol😁😉

Öteki yandan ama sende bir dediğimi düşün son yüzyılda bizden beter badireler atlatıpta küllerinden doğan bir Almanya'dan bahsediyoruz👍

Son olarak seni seviyorum putty ve sen iflah olmazsın demeni iki kat seviyorum😉

Çevrimdışı MrNo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 18 Eylül 2024, 17:23:19 »
Eğer başlarına bir cahil bulup getirirlerse, evet o zaman çökebilirler, onun dışında Almanya’nın çökeceğine ihtimal vermiyorum.

Çevrimdışı MrNo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 18 Eylül 2024, 17:29:24 »
Açıkçası ilk görüşüm yukarıdaki gibiydi, tabi bu görüş çok genel bir görüş olduğundan, foruma katkı yapacak bir şeyler karalayayım dedim.

Şimdi Almanya perspektifinden düşünürsek, Almanya Çin ile rekabet etme durumunda ve yeni bir stratejiye ihtiyacı var ve bence bulmuş gibi de görünüyor,
Almanya nın elinde senelerdir kaymağını yediği otomotiv iş kolu var. Çin yarı mamül, yedek parça yaparak çıktığı bu pazarda şimdi bitmiş ürün yapıyor ve Almanya gibi ülkelerin pazarlarına giriyor. Örneğin arka bahçesi Türkiye’ye girip araba satıyor.

Şimdi, böyle ihtiraslı bir güç nasıl durdurulur, büyük bir ihtimalle Hans buna iyi kafa yoruyordur. Çözümün biri şöyle olabilir,

Hans bavulu toplar Türkiye’ye gelir ve çağı yakalayacaksınız mottosu ile yeni bir Türk araba modeli fikrini herkese anlatır. Elektrikli araba yaparak çağı yakalayacağını düşünen iyi niyetli insanlar bu fikre dört elle sarılır ve bir babayiğit bulunur.

Yeni arabanın adı XXXX diyelim, sadece logosu, kaputu ve dört tekeri Türk malı olan bu aracın, kaput altındaki tüm aksamı ithaldir ve göbekten Hans’a bağlanmıştır.

Almanya bundan ne kazanır; Tedarikçi olarak tarih sahnesinde yerini alır, reklam giderleri, rekabet şartları ile harcanan emek, zaman, paradan kurtulur, bitmiş ürünü satmanın tüm sorumluluklarından kurtulur, güvenlik testi, bakım garantisi vs den kurtulur ve en önemlisi bu işi koruma, kollama ve bekçilik görevini Türk devletine verir.

Türk devleti ne kaybeder (malesef kazanamıyor); Bu markaya sahip çıkmak için, alım garantisi verir, vergileri bu arabaya göre düzenler, zarar edecekleri ve kısa zamanda batma ihtimali olan bu işletmeyi batmasın diye gözü gibi korur, teşviklere boğar, ama günün sonunda elde edilen teknoloji yakalama meselesinin bir Alman sensörünü monte etmek ile sınırlı olduğunu anlar.

Çin ne kaybeder veya kazanmak için ne yapar; Üstüne salınan vergilere direnir savaşır, kulis yapar, rüşvet verir, başka alanlarda taviz verir veya Uygur Türklerine işkenceyi artırır. Türkiye’de fabrika kurayım der ve o da bir teşvik koparır.

İşte böyle, gördüğünüz gibi Almanya batmadı..

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 18 Eylül 2024, 17:37:51 »
Putty kendisi daha iyi izah eder ama Almanya çöker demiyor. Almanya ciddi refah kaybeder diyor. Ben de ekleyeyim. Otomotiv Almanya için önemli bir sektör. Fabrikalar peş peşe kapanırsa Almanya Almanya olarak ülke dışına sektörünü taşımaya kalksa dahi ülkesinde ciddi işsizlik ortaya çıkacak. Refah kaybı Almanya için tahammül edilir şey değil. Bir ek daha. Almanya da, Fransa da, İngiltere de eski Almanya, Fransa ve İngiltere değil.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #34 : 18 Eylül 2024, 18:01:06 »

Tekrar ediyorum bu kırmızı kısmı aklınıza kazıyın lütfen hep tekrar ettirmeyin
Almanya elektrikli araba yapamaz değil tabi ki yüksek Alman mühendisliği en alasını yapar ama eskisi kadar yüksek karla satamaz ve eskisi kadar çok üretemez.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #35 : 18 Eylül 2024, 19:13:39 »
Müjdeler yağıyor maşallah. En güzeli gurbetçilerin kös kös dönüşlerini görmek olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=eQkC0vK3B2c

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 18 Eylül 2024, 19:58:58 »

Tekrar ediyorum bu kırmızı kısmı aklınıza kazıyın lütfen hep tekrar ettirmeyin
Almanya elektrikli araba yapamaz değil tabi ki yüksek Alman mühendisliği en alasını yapar ama eskisi kadar yüksek karla satamaz ve eskisi kadar çok üretemez.

Sn putty bunu anladım da gerçekten yapmayın bazı şeyler alışkanlık. Boşu boşuna Audi e ve Mercedes E Togg satışını geçti demiyorum ama siz gönlünüz olsun genede...dediğiniz olsun
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2024, 19:59:56 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #37 : 18 Eylül 2024, 20:14:05 »
Mercedes, Audi bir deryadır, TOGG ise bir damla. Bu kriz arifesi dönemde, Mercedes'in, Audi'nin, dalgaya aldığımız Volkswagen'in ölüsü bile TOGG ile baş eder elbette. Biz, yakın gelecekteki global şartlardan bahsediyoruz. İşi günümüze indirgersek, hele bir de sığ, kısır Türk endüstrisi ile mukayese edersek, bu yaşlanmış spordan el çekmiş Mike Tyson ile kavga etmeye kalkmaya benzer. Adamın ölüsü bile yeter sana.

Çevrimdışı MrNo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 19 Eylül 2024, 14:00:41 »
Böyle kırmızı, kırmızı yazarak gerilmeye gerek yok. Almanlar batsalar veya batmasalar, karlılıkları artsa veya artmasa, hiç bir nedenle bizden gelip borç istemeyecekler.

Benim söylediğim açık, belki adamlar strateji değiştiriyorlar ve biz bunu göremiyoruz. Mesele bu..

Bu son videoda aslında konu daha açık görülüyor.

Ülke resasyona girmek üzere, ama hükümetten bir hareket yok.

İşte burada belki Hans incir ağacını sallıyor.  Niş işler yapan firmalar ağaçta kalacak, diğerleri düşecek.

Peki düşenler ne olacak, fabrikalarını kapatıp ucuz işçilik buldukları bir yere gidecekler. Ama daha önemlisi Almanya için çok önemli olan göçmenler meselesini iyice hafifletecekler.

Sonuçta, mühendislik Almanyada kalacak, göçmen ihtiyacı azaltılacak, mevcut göçmenler işsizlikle karşılaşınca başka ülkelerin yolunu tutacaklar, ama ucuz işçilikli başka bir ülkede, Çin rekabetine dayanıklı Alman sanayi doğacak.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 323
« Yanıtla #39 : 19 Eylül 2024, 14:37:41 »
Almanlar bahçelerine patates ekmeye başlayınca haberleri düşer o zaman görüşürüz.